up
ara

Efsane

Efsane Konusu ve Özeti

Efsane
Dört Güzeller kitabının da yazarı İskender Pala tarafından kaleme alınan Efsane kitabı Roman (Yerli), Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kapı Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9786054683772 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Efsane isimli kitap 392 sayfadan oluşuyor. Kitap Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Efsane kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9786054683772
Sayfa: 392 sayfa Basım Tarihi: 2012
(Bir 'Barbaros' Romanı)

Efsaneler bazen denizden,
Bazen aşktan ve ateşten gelirler.
Aşktan ve ateşten ve denizden gelenler,
Bazen ışık olurlar ve bütün zamanı aydınlatırlar...
Efsane kurmak kadar, efsaneyi yazmak da efsaneye dâhildir.
Bir çağı haritalarda bulamazsınız.
Derine, insana ve tarihin denizlerine açılmak gerekir.
Girdaplarda yüksek idealler saklanabilir.

Bu kitapta
İstanbul, Gırnata, Madrid, Roma ve Akdeniz; aşk diliyle kuşatıldı.
Akdeniz, aşk kaleminin haritasıyla yeniden çizildi.
Kılıç kılıca, cevher çeliğe çarptı, varlık da yokluğa.
Ve hep bir yol vardı kalplerden denizlere.
Derin denizler, büyük aşklar için atlas olup dokundu.
İskender Pala, bir çağı ve o çağın efsanelerini dile döktü.
Barbaros Hayreddin Paşa'yı...
Sonra, bir gül sepeti getirdi.
Isırılmış üç elmayı anlattı.
Dursun SARAL

Dursun SARAL

@dursunsaral

Bir "Barbaros" romanı mı yoksa bir "Sidi Alkala" romanı mı? İkisi de değil. Çünkü ne andığı Seyid Muradi, "Sidi Alkala" ne de yakıştırdığı Barbaros "Hızır Reis" değil. Fikri çalınma, Gazavat-ı Hayreddin'den ve Padişahın Amirali'nden kopyalama, ama tam kopyalama değil adeta bozma. Barbaros'un gerçekte olmayan ve yaşamadıklarının İskender PALA tarafından ona yakıştırması. Güvenilmez, hedef saptırıcı ve Barbaros'u aşağılayıcı.
Barbaros konusunda dünyadaki tek uzman kişi olarak "Efsane" tamamen yanlışlar bütünüdür diyebilirim. Tamamen intihaller bütünü, ama anlaşılmasın diye hepsi gerçek bilgilerden arındırılmış yanlışlar bütünü.
Başlıca yanlışlar:
1. 1516'da Cezayir Sultanı Hızır Reis'tir diyor ama gerçekte Oruç Reis'tir.
2. Oruç Reis'in kolu Cerbe'de kopmuştur diyor ama gerçekte Becaye'de kopmuştur.
3. Romanın baş kahramanı Seyyid Muradi (Sidi Alkala) Endülüslü Müdeccen'dir diyor ama gerçekte Karamanlı.
4. Kaderkale, Hızır Reis'in karargahı, gerçekte İspanyolların Türk ve Endülüslü esirleri hapsettiği ve eziyetlerle canlarını aldıkları yer.
5. Kullandığı denizcilik terimleri 1800'lu yılların terimleri, 1500'lü yıllarda onlar kullanılmıyordu. Örnek: Grandi diğeri: sözlükte üçüncü direğin ikinci sereni diyor ama o zamanın gemileri iki direkli ve tek serenli.
6. Hayalet gemiler uydurması ve Preveze savaşının böyle kazanıldı denmesi. 600 kişi bir eline balta bir eline kılıç verilip suyun 2 metre altında 2 gün bekletiliyor ve ellerindeki kamışlarla su yüzeyinden nefes alıyorlar. Herhalde bu insanlar ahtapot! Bir de gemiler içindeki kum torbaları yanlardan sarkıtılıp batırılıyor, Zaten gemi içindeki yük gemiyi batırıp, yandan sarkıtmak ise gemiyi daha fazla su yüzeyinde yüzdürür.
7. Andre Doria-Barbaros savaşlarının hepsi uydurma. Tarihte hiç böyle savaşlar olmadı!
8. İntihallerin anlaşılmasını önlemek için tarih ve yer kaydırmaları:
 ● 1515'de Midilli'de yaşanan olayı 1516'da Tunus'ta yaşandı diyor.
  ● 1515'de yaşanan olayı 1519'da yaşamış olarak veriyor.
 ● Hakeza 1514'dekini 1511'de, 1513'dekini 1516'da, 1518'dekini 1520'de ...hep böyle gidiyor...
9. Koskoca Cezayir Sultanı Oruç Reis'e ise "Kanca Oruç Reis" diyor. Bu kitapta bütün yanlışlar kabul edilebilir ama bu kabul edilemez. Çünkü Cezayir Türk Sultanlığı'nın kurucusu Oruç Reis'e acımasız kancalı korsan demek Fatih'e Kanuni'ye Osman Gazi'ye, Süleyman Şah'a, Oğuz Han'a kancalı korsan demekle eşdeğerdir. Oruç Reis de bir Türk devletinin kurucusudur ve diğer Türk devletlerinin kurucuları gibi aynı saygının gösterilmesi gerekiyor.
10. Barbaros 20 yıllık denizcilik tecrübesine rağmen harita ve pusla kullanması bilmiyor ama İskender PALA'nın uydurma Saint Alkala'sı 16 yaşında ilk kez denize çıktığı halde biliyor ve Hızır Reis'i bu fikri tartışmada mahcup ediyor.
Eğer Barbaros konusunda kandırılmak ve uyutulmak istiyorsanız okuyabilirsiniz:
Prof Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL'in "Efsane" hakkındaki sözleri:
- "Efsane" diyor ama, Efsane'yi öldüren bir hale gelmiş.
- Barbaros Hayreddin Paşa gerçekten bir efsanedir, isim güzel ama roman o Efsane'yi öldürmüş.
- Bir adamı bu kadar pespaye (alçak, soysuz, aşağılık), aşağı düşürebilirsiniz.
- İskender Pala Bey bu kitabında Efsane'yi öldürürken herhalde Hristiyanlığa kurban etmiş gibi düşünüyorum.
- İskender PALA Bey tarihi şahsiyetlerimizi öldürüyor, bunu da herhalde Hristiyan açılımına kurban ediyor.
- İskender Pala Bey tarihi şahsiyetlerimizi öldürmekle görevli bir kimse mi, artık ben merak etmeye başladım.
ataç ikon Efsane
kitaba 2 verdi
2 beğen · 5 yorum
Dursun SARAL (@dursunsaral)
Eklemeyi unuttum. Barbaros 20 yıllık denizcilik tecrubesine rağmen harita ve pusla kullanması bilmiyor ama İskender PALA'nın uydurma Saint Alkala'sı 16 yaşında ilk kez denize çıktığı halde biliyor ve Hızır Reis'i bu fikri tartışmada mahcup ediyor.
30.05.14 beğen cevap
Gülen (@gulen29)
Ben de okudum maalesef ve okurken bir daha iskender pala okumayacağıma yemin ettim. Sadece bu kitabında değil hepsinde öyle aslında.Şah ve Sultan'da da Yavuz Sultan Selim'e olmadık şeyler yakıştırmıştı maalesef
15.06.14 beğen cevap
Gülen (@gulen29)
Ahmet Şimşirligil Hoca'yı da çok severim :)
15.06.14 beğen cevap
RMT (@rmt)
Kitabı yeni okumaya başladım...muhteşem yüzyıl dizisi gibi olaylar tamamen kurgulanmış gibi ise yaşamışlara haksızlık...ama bu bir roman gibi okunacaksa işler değişir... tarihi kitaplar bu dalda akademik kariyer yapan hocaların süzgecinden geçmeli...süzgeçten geçmeyecekse bu tür romanlarda barbaros ismi değilde ahmet olsun mehmet olsun ne olursa olsun ama barbaros yada kanuni yavuz olmasın...çünkü bu ve buna benzer romanlar okuyucuyu tarih yanılgısına da düşürüyor...
17.01.17 beğen cevap
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
Kitabı şu anda okuyorum ve rafıma eklerken kitap incelemenizi okudum. Kaleminize sağlık. Kitabın 109. sayfasındayım ve dediğiniz gibi şimdiye kadar 'Sidi Alcala' kitap kahramanı gibi izlenim var ve yorumlardaki eklerinize de katılıyorum. Bu incelemeniz üzerine kitabı tarihi bilgi edinmeden ziyadr roman tadında okumaya devam edeceğim. Sizden ricam "Barbaros"u daha iyi tanımak adına tavsiyenizi istiyorum.
30.12.18 beğen cevap
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

Bir İskender Pala klasiği daha...
İskender Pala'nın tarihle duyguları harmanlayan özgün tarzına hayran bir okuyucusu olarak Efsane kitabını büyük heyecan ve beklentilerle okudum.
Daha önceki kitaplarında olduğu gibi romandaki olaylar o dönemin bir tarihi kesitini gözlerinizin önüne seriyor.
Başlangıçta olaylar birbiri ile ayrık gibi dursa bile yazar muhteşem bir şekilde olayların hepsini öyle bir noktada bağlıyor ki kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.
Eseri okumadan önce Barbaros Hayrettin Paşa'yı anlatan bir roman olarak biliyordum fakat okuduktan sonra Hayrettin Paşa'nın romanda ikinci planda kaldığını fark ettim.
Romanda hikaye Alkala ve Billure adındaki karakterler üzerine kurulmuş.
Endülüs’te dünyaya gelmiş bir Müslüman, Alkala. Toprakların kaybı ile bütün ailesi ortadan kaldırılınca Dejan Ojeda ismindeki bir papaz tarafından himaye ediliyor.
Beatrix, kaderi Alkala ile benzer. El diyarı olmuş Endülüs’ün gizli müslümanı. Nam-ı diğer Billure.
Romanın etrafında döndüğü hikaye, Alkala ile Billure’nin 1511 yılındaki tanışmaları ile başlıyor. Tanışmaları, gizli sevdaları, birbirlerine emanet ettikleri sözler, sırlar ve hediyeler… Sonrasında ayrılış, arayış ve bir türlü bir araya gelememe.
İskender Pala bunu her romanında yapıyor. Sevdalıları ayırıyor ve romanların merak noktasını iki ayrının nasıl bir araya geleceklerine dair kurguluyor. Divan edebiyatı geleneği sanırım ona bu ihtiyacı hissettiriyor.
İlerleyen sayfalarda, hiç hesapta yokken ve okuyucu olarak bende bu yönde bir beklenti de oluşmamışken, bir anda polisiye tadında bazı öyküler ortaya çıkıveriyor. Esrarengiz cinayetler ve bir seri katil arayışı… Efsane’nin Leyla ve Mecnun tadına bir miktar hareket getiriyor tabi bu durum.
Roman geçtiği devrin siyasi akışına da can damarından bağlanmış adeta...
Muhteşem yüzyılın denizlerinde geçen romanda olmazsa olmaz Andrea Doria. Şarlken ile Kanuni’nin mücadelesinde, bir tarafın Barbaros’u var ise diğer tarafta Doria… Küçük çatışmalar ve romanvari atışmalar ile başlayan Barbaros, Doria mücadelesi tarihin en büyük deniz savaşlarından birisi olana Preveze ile sonuçlanıyor.
Sürprizlerle dolu, şaşırtıcı ve tarihin göbeğinde geçen, İskender Pala'nın daha önce okuduğum Katre-i Matem isimli romanından aldığım tadı alabildiğim bir eser olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Pala'nın tarih yazarken okuyucuyu, hikayenin geçtiği devirlere taşıyan, sanki o zamanda yaşayıp yazmış en başarılı yazarlardan olduğunu da eklemek isterim.

Saygılarımla, Mustafa KEREM
ataç ikon Efsane
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc

Barbarossa..
İskender Pala, olayları ayrı ayrı anlatıp kitabın sonunda öyle güzel bir ustalıkla birleştiriyor ki sadece "helal olsun" demek kalıyor insana. En sevdiğim özelliği de bu galiba. Kitapta denizcilik terimlerine biraz fazla yer verilmiş, bu terimlere aşina olanlar pek sıkıntı yaşamayacaktır ama olmayanlar biraz zorlanabilirler.

Kitapta denizciliğe korsan olarak başlayıp, Osmanlı Devleti'nde kaptan-ı derya olarak imparatorluğun ilk kaptan paşası olan Barbaros Hayreddin Paşa'yı anlatılıyor. Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır'dır. (Hayreddin adını Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman vermiştir) Babası çocuklarını denizden uzak tutmak ister ama Hızır hep denizlere açılmak ve ticaret yapmak ister. Ağabeyi Oruç Reis, babasını dinlemez ve denize açılır. Oruç Reis'e kızıla çalan sakallarından dolayı, Kızıl Sakal anlamına gelen Barbarossa lakabı takılmıştır. Oruç Reis, yaşadığı bazı olayların ardından korsan olmaya karar verir ve ailesinin yanına geri döner. Ağabeyinin halinden çok etkilenen Hızır "ağam beni de yanına al" der ve ağabeyine katılır. Oruç Reis'in öldürülmesiyle Hızır'a Barbarossa denilmeye başlanır. Barbaros, (ebedi düşmanı olacak) Kaptan Doria'yı ilk kez mağlubiyete uğratır ve Sidi Alkala'yı (Seyyid Muradi) esir alır. Bunun neticesinde romandaki iki ana karakterimiz buluşmuş olur...

Gerçekten harika bir roman, kesinlikle tavsiye ediyorum :)
ataç ikon Efsane
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Gülnihal Özen

Gülnihal Özen

@gulnihalozen

Hayrettin Paşa’nın olduğu bir kitapta bol bol denizci terimleri de yer alıyor haliyle. Fakat bu terimlerinin anlamlarına hemen hemen her kitapta olduğu gibi bulunduğu sayfanın altında değil de kitabın sonunda “denizci sözlüğü” başlığı altında yer verilmiş. Ki sürekli kitabın arkasını açıp oradan anlamlarına bakıp okurken canım çıktı diyebilirim. Umarım bir sonraki kitabında tekrar böyle bir şey olmaz.

Romanı ilk aldığımda sanırım herkes gibi bende her şeyin Barbaros üzerine kurulacağını düşünüyordum fakat yanılmışım. Hayrettin Paşa yerine Alkala ve Billure, Deniz Savaşları yerine aşk daha ağır basıyormuş meğer.

Kitap, Barbaros tarafından haçlı korsanlarından kurtarılmış, ileri coğrafya ve denizcilik bilgisi ile onun katibi olarak yanında yer alan Gırnatalı bir Müslümanın, Seyyid Muradi’nin gözünden anlatılıyor. Çok fazla detaya girmiyorum çünkü o sihrin bozulmasını gerçekten istemiyorum.

Cezayir, Gırnata, Madrid arasındaki yolculukta her nefeste savaş, aşk hissediliyor. Barbaros ile Andrea Doria İspanya krallarının, kilisenin infazlarını tam anlamıyla gözler önüne seriyor.

Akdeniz’in çok daha farklı bir kültüre sahip olduğunu da öğrenmiş oldum. İster İstemez bu kitaptan sonra Akdeniz hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor.
ataç ikon Efsane
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

gerçekten çok güzel bir kitaptı.ilk okumaya başladığınızda hemen ısınamıyorsunuz ama sonradan kitap sizi çok ciddi bir şekilde içine çekiyor.
hikaye bir endülüs'lü gencin ağzından anlatılıyor.akdenizin nam salmış üç korsanı oruç reis,ilyas reis,hızır reis,genç bir rahibe billure,endülüs'lü genç alcala,kral karlos,üçüncü selim,kanuni sultan süleyman derken kitap çok heyecanlı yer yer hüzünlü bir solukta ilerliyor.
son bölüm gerçekten muhteşemdi göz yaşlarımı tutamadım.iyi ki okulda değil de evdeyken okumuşum. :)
endülüs'ten yola çıkıyorsunuz bütün akdenizi dolaşıyorsunuz,cezayir'e,ispanyol krallığına en nihayetinde istanbul'a kadar ulaşıyorsunuz.zaman da bir yolculuk efsane.
kaptanı derya barbaros hayrettin paşa namı diğer kızıl sakal'la aynı havayı soluyor,gırnata'da direnişe destek olmak istiyor,müdeccenler ve murabıtların acılarına ortak oluyor,billure ve alkala'nın aşkında sadakati görüyorsunuz.
kitap çok hoş sürprizlerle dolu.her karakterin arkasında bir sır saklı ve kitabın sonuna kadar polisiye roman okur gibi bu sırları çözmeye çalışıyorsunuz.kitabın sonunda bütün düğümler çözülüyor.
ve en nihayetinde göz yaşları eşliğinde kitabı bitiriyorsunuz.
bence muhakkak okunması gereken bir edebiyat eseri efsane.
ataç ikon Efsane
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Efsane - S41

Üff!...Kafam karıştı.Alkala sen kimsin? Ve ben seni neden seviyorum?
ibrahim demirci tarafından eklenmiştir.
Ahmet Yarbaş

Ahmet Yarbaş

@gfbyarbas

Yüce tanrım! Ya ona azıcık merhamet ver, ya bana çokça dayanma gücü. Ya bendeki sevginin birazını ona ver; ya ondaki vurdumduymazlığın birazını bana. Tanrım! ya onu bana ver, ya beni ona...
ataç ikon Efsane
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
101 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

.... Kader defterimizde ömrümüz şu kadar yıl, şu kadar ay, şu kadar gün diye yazılmıyor. Tek kalemde şu kadar nefes diye yazılıyor. Diyelim yüz milyar yıl bir nefes... Yüz milyar yüz birinci nefesi aldığında, zaman denilen kutsal emanet senin üzerinden çekiliyor, bedenin bir kalıp olurken sen zaman ötesi bir başka yere taşınmış oluyorsun...
ataç ikon Efsane
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Tek başına kalmışsan ve birilerinden,bir şeylerden saklanıyorsan,uykular tilki kadar hafif olur,bilirsin.[s.73]
ataç ikon Efsane
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Hiçbir zaman savaşmayanlar hiçbir zafer elde edemezler.!
ataç ikon Efsane
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
TÜLaY

TÜLaY

@tulayy

Efsaneler denizleri yaratir denizler de efsaneleri
ataç ikon Efsane
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Hürmet-i Aşk paylaşım fotoğrafı
Hürmet-i Aşk
Ben demek yakışmaz burda sen var iken, düşer mi söz söylemek, sevgili söylerken?
ataç ikon Efsane
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon