up
ara

Incognito - Beynin Gizli Hayatı

Incognito - Beynin Gizli Hayatı Konusu ve Özeti

Incognito - Beynin Gizli Hayatı
Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü kitabının da yazarı David Eagleman tarafından kaleme alınan Incognito - Beynin Gizli Hayatı kitabı Psikoloji, Bilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Domingo Yayınevi yayınevinden 2013 yılında 9786054729074 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Incognito - Beynin Gizli Hayatı isimli kitap 304 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Zeynep Arık Tozar çevirmiştir. Kitap Zihin Açıcı Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Incognito - Beynin Gizli Hayatı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Zeynep Arık Tozar
Yayınevi: Domingo Yayınevi
ISBN: 9786054729074
Sayfa: 304 sayfa Basım Tarihi: 2013
'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.' -Montaigne-Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan ve neredeyse şimdiden klasikleşen kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor."Bir kitap okudum, hayatım değişti."-İsmet Berkan-Hürriyet"Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek." -Wired-
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani

Mikroskop Altındaki Ben Yada Sen, Yani Biz!
Kendini her daim pürüzsüz bir bütün olarak görmek isteyen çoğu insan, mikroskop altında kendini oluşturan zerrelere ve nörobiyolojik bütünselliğini sağlayan parçalara nedense bakmak istemez. Parçalara ayrıldığını görmek kendi bütünsel kavrayışını zedelediği için mi ya da algılayabildiği bütün, bağımsız parçalardan daha anlamlı geldiği için mi bakmak, görmek istemez bilemiyorum.

Ama kendi biyolojik varlığımın derinliklerine doğru yaptığım bu gizemli yolculuk en az Kozmoz'a yaptığım yolculuklar kadar büyüleyiciydi. Yeniliklerle doluydu. Varlığım henüz tam olarak çözülmüş değil! Bunu görmek için ömrümün yetmeyeceği kesin! Gizem hâlâ sürüyor. Ama bilimde alınan bu mesafeler sayesinde, el yordamıyla benim kendime doğru attığım adımlarımın gölgesinde aradığım kendime ulaşmam bir parça daha gerçeğe dayandı. Kendine ve evrene sorusu olmayanın, kendini merak edip mercek altına almayan bir kişinin aynı tutkulu heyecanı paylaşması mümkün değil pek tabii ki!

İster içeriye, ister dışarıya dönük olsun, soru dolu bakışların odaklandığı tüm noktalarda evrenin düzeneği gibi çalışan (mutasyona uğrayan, değişen, kenetlenen...) içsel bir düzeneği görmek, bu görüşle bir parça daha "farkına varmanın" yarattığı farkındalıkla bir önceki halimden daha bilinçsel bir yapıya eşinerek yerleşip oturmam, benim bu yaşam güzergahımdaki en kıymetli, en anlamlı yolculuğum. Keşke diğer yolculuklarımda yaptığım gibi bu anlarımı da fotoğraflamanın bir yolu olsaydı. Bu bilim insanları iyi ki varlar!
13 beğen · 2 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Gününün en az 2 saati mikroskop başında geçen biri olarak gördüğüm mikrodünyanin yaşadığımız makro dünyadan çok daha fazla anlamlı,daha güzel ,daha düzenli, daha zarif olduğunu düşünüyorum. İncelemeniz bende merak uyandırdı @ayda-v--gani kitabı okuyacağım.incelemeniz için teşekkürler
08.02.17 beğen cevap
Ayda V. Gani (@aydavgani)
O dünyanın içinde sizin gibi değilim ama öyle olduğunu tahmin edebiliyorum (@aysegulce) . Heyecanlı ve şaşırtıcı. Beni bana anlatan bir nöro dünyası. Belki beni etkilediği kadar sizi etkilemeyebilir ama yine de okunmaya değer bir kitap. Ben teşekkür ederim. İyi okumalar. :))
08.02.17 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Beynin Gizli Hayatı
Nörobilimci ve Psikolog olan David Eagleman’ın yazmış olduğu beyin konulu bilimsel kitaptır.

Beyni oluşturan nöron ve gliya hücrelerinin her birinin bir kentin karmaşıklığına sahip olduğu, beynin üçte birinin görmeye adanmış olması ve bizim aslında beynimizle gördüğümüz konusu, örtülü bellek ile açık bellek arasındaki farklar, içgüdü ve sinestezi konuları, suça eğilimli insanların (pedofili, cinayete eğilimli, hırsız gibi) beyinlerindeki problemin ne olduğu konusu, bazı genlerin suçlarla nasıl bağlantılı olduğu gibi birçok kişinin merak edeceği konular işlenmiş kitapta.

Bazı şeylere karar verirken bu kararı bilincimiz kontrolünde almadığımızı öğrendiğimde çok şaşırdım. Bilinç küçük ölçüde ve belirli işlere yararmış aslında. Kulağa “imkansız” gibi geliyor, ancak konuyla ilgili birden fazla bilimsel deney yapılmış.

Piyano çalarken parmaklara konsantre olmanın çaldığımız parçayı berbat edeceği, kendi kendimizi gıdıklamanın mümkün olmadığı (bazı hastalıklarda bu mümkünmüş), sır saklamanın aslında beyne zarar verdiği konuları ilginç bulduğum konulardan bazılarıdır.

Beyin konusunda bir araştırma kitabı arıyorsanız bu kitap tam size göre, tavsiye ediyorum.
8 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Incognito bir araştırma kitabı, nörofizikçi David Eagleman tarafından ele alınan beynin gizli yönlerinin anlatıldığı bir kitap. Hakkında söyleyebileceğim güzel ve kötü yönler var. Birincisi bu bir araştırma kitabı, bir çok insan evrime dayandırdığı için kitabı beğenmemiş, bu çok saçma çünkü araştırmanın temellerinde evrimin var olduğunu görebilirsiniz. Her şey yüce Mevla'dandır diyen adama bu kitabı önerirseniz tabii ki okumaz. Gerek duymaz. İkincisi gerçekten ilginç bilgiler var, özellikle gözlerle görüyoruz ancak beyinle algılıyoruz, bu nedenle aslında beynimiz gözden öte görüyor mantığını bi nebze anlatabilmiş. Kötü yanı ise zor okunuyor olması, çeviri fena değil, cümleler akıyor ancak konuyu daha basitleştirmek adına çok basit örnekler verilmiş, ya da örnek verilmesi gereken yerlerde terimler kullanarak sıkıcı hale gelmiş.
Yine de kitaptan bir çok bilgi öğrendim ve bir çok satırın altını çizdim. Bizde de çakma, beynin gizemi ile ilgili kitaplar çıkıyor. Misal, sevmeme rağmen Mümin Sekman'ın da buna benzer bir kitabı vardı. Ona göre çok daha bilimsel ve ilginç bir kitap, zira zaten biri danışman diğeri nörofizikçi :) Araştırma kitaplarından hoşlananlar okuyabilir.
4 beğen · 2 yorum
onur güven (@onurguven)
-Her şey yüce Mevla'dandır diyen adama bu kitabı önerirseniz tabii ki okumaz.- demişsin amma; “Çin’de de olsa ilmi arayınız. " Hadis-i Şerif' var tabi ki çürük fındıktan b'i çuval atılmaz faydalı bilgiyi alırız n'olcak.
23.12.17 beğen cevap
lala paşa (@lalapasa)
Her şey yüce Mevla'dandır, evrim bile. evrimin Müslümanlığa değil, hristiyanlığa ters hatta Kurana paralel olduğunu henüz anlamadığı için evrime çamur atanlar var evet doğru ama allah rızası için arık evrim teorisinin pek çok ilahiyatçı tarafından bile benimsendiğini öğrenin lütfen. gerekirse sorularınızı bana sorun. hepsini yanıtlayayım. evrim teorisini ve Kuranı doğru okursanız arada 1 çatışma olmadığını görürsünüz.
27.01.18 beğen cevap
Saffet Yıldız

Saffet Yıldız

@yildizsaffet

En başta kitabı zar zor okuduğumu belirtmek isterim. Sebebi ise çok fazla bilimsel bir yaklaşım bulundurmakta kitap, birazda yazarın anlatım tarzından olacak ki okurken odaklanamadım. Okuduktan sonra aklımda çok bir şey kaldığını söyleyemem.
Ancak genel olarak sizi siz yapan şeyin beyniniz olduğu, orada olup biten her şey yaşamsal faaliyetlerinizi (duygular, hareketler, suç işleme vb.) etkilediğinden bahsetmektedir kitap. En çokta ilgimi çeken şey birinin suç işlemesi ancak buna beyninde ki bir tümörün sebep olmasıdır. Kitapta soruyor; sizce burada kim suçlu ?
Kitabın bir nörobilimci tarafından yazıldığını unutmayın sizinde ne denli bu kitabı anlayacağınız sizi düşündürse de beyniniz hakkında genel anlamda bir kanıya varıyorsunuz. Kitabın 230. sayfasından sonrası notlar ve kaynakçadan oluşuyor ki bu yukarıda söylediklerimi destekler nitelikte bir durum.
3 beğen · 1 yorum
onur güven (@onurguven)
yazarın anlatım tarzı uygundur kendi diline göre de, tercüme kitap olduğundan...
23.12.17 beğen cevap
Ümit Güven

Ümit Güven

@umitguven

İncognito (Tebdil-i Kıyafet)
Bana Yunus Emrenin " Bir ben var benden içeri" sözünü hatırlatan, içimizdeki ben dediğimiz şeye ışık tutan harika bir eser.
Kitap ilk bölümüyle sizi bedeninizin hükümdarı olan bilinç tahtından indirerek işe başlıyor.sonraki 6 bölümün her birinde birbirinden ilginç konulara değiniyor ve bunları bol örneklerle zenginleştiriyor ki afallamamak elde değil. ve artık kendinizi "Ben"diye başlayan cümleler kurarken daha dikkatli olmak zorunda hissediyorsunuz,çünkü bilinçli yaptığımızı zannettiğimiz şeylerin hayatımızdaki yeri o kadar azki yada hangi ben konuşuyor şuanda acaba, irademiz gerçekten özgür mü? yoksa beyin denen otomatik pilot herşeyi siz farketmeden mi yapıyor?
Altını çize çize okuduğum bu harika kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum
3 beğen · 0 yorum

Incognito - Beynin Gizli Hayatı - S41

Sırttan gelen sinirsel uyarıların görmeyi temsil edebildiğine inanmak size güç geliyorsa, kendi görme duyunuzun da aslında tıpkı bunlar gibi, yalnızca farklı kablolardan geçmeyi seçmiş bulunan milyonlarca sinirsel uyarıyla taşındığını hatırlayın, yeter. Beyniniz, kafatasının içindeki sığınağında mutlak bir karanlıkla çevrelenmiştir. Hiçbir şey göremez. Tek bildiği, bu küçücük sinyallerden ibarettir. Ama siz buna rağmen dünyayı ışık ve rengin bütün farklı dereceleri ve tonlarıyla algılarsınız. Beyniniz karanlıktadır, ama zihniniz ışığı kurgulayabilir.
tarafından eklenmiştir.
filozof şeysi

filozof şeysi

@filozofbozuntusu

''İnsanlar her zaman zihinlerinde dönüp duranları aktarmıyorlarsa, bunun bir nedeni de zihinlerinde ne döndüğünü bilmemeleridir.''
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Bilinçli durumdaki siz, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan "ben" beyninizde olup bitenlerin dışarı sızan en küçük parçasıdır aslında.

Bilinciniz, koca bir transatlantik buhar gemisinde yolculuk yapan ama kıyıda köşede kalmış bir kaçak yolcudan farksızdır; yolculuktan nasiplenmiştir ama derinlerde işlemekte olan o heybetli mühendisliğin farkında değildir.
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Goethe, Galileo'nun keşfinin büyüklüğünü şöyle anıyordu:

Bütün keşifler ve fikirler içinde, insan ruhunu bu denli etkileyen bir başkası olmasa gerek.. Dünyanın yuvarlak ve kendi içinde bir bütün olduğu daha yeni anlaşılmışken, ondan bir de evrenin merkezi olmak gibi muazzam bir ayrıcalıktan feragat etmesi beklenmişti.
İnsanoğlu kendisini bundan daha büyük bir taleple karşı karşıya bulmamıştır belki de, zira bu itirafla öyle çok şeyi bir anda is ve pus içinde "kaybetmiş" oluyordu ki !

Ne olacaktı şimdi cennetimize, masumiyet dünyamıza, dindarlığımıza ve şiirimize, duyularımızın tanıklığına şiirsel- dinsel inanç konusundaki yargılarımıza ??
.....
Galileo karşıtları, onun bu yeni kuramını "insanın tahttan indirilişi" betimlemesiyle kötülemekteydiler.Göksel kürelerin yerle bir edilmesinden sonra Galileo'da yerle bir edildi..
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Kambur durmak yerine dik oturursanız, kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Beyniniz, ağız ve omurganızın yaptığı bu hareketlerin, sizin neşenizden kaynaklandığını varsayar."
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Öyleyse büyük bir fikir için alkışı hak eden tam olarak kimdir? William Blake uzun öyküsel şiiri Milton için şöyle bir ifade kullanmıştı : Bu şiiri anlık dikte yoluyla herhangi bir ön düşünme sureci yaşamadan, hatta neredeyse iradem dışında , bir seferde bazen on oniki, bazen yirmi mısra yazarak ortaya çıkardım. J.W.Goethe ise kısa romanı Genç Werther'in Acıları 'ni pratikte herhangi bir bilinçli girdi olmaksızın, sanki kendiliğinden hareket eden bir kalemi tutarcasina yazdığını iddia etmişti. Syf:11
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 1 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Bir kum tanesinde gör dünyayı ve bir kır çiçeğinde cenneti; sonsuzluğu avucunun içine al ve onu bir ana sığdır.”  William Blake'in Masumiyet Kehanetleri şiirinden..
22.05.17 beğen cevap
25
KİTAP
Zihin Açıcı Kitaplar
Okurken bir yandan beynimizi çalıştırmamızı sağlayan en iyi zihin açıcı kitaplar listelenmektedir. Sen de zihnini açan kitapl...
12
KİTAP
Bilgi Deposu Kitaplar
Değerli vaktimi boş kitaplarla öldürmek istemiyorum diyenlerin mutlaka göz atması gereken bilgi deposu kitaplar listesidir. ...
nur uveyik

nur uveyik

@nuruveyik

Beynin Gizli Hayati
Çok begenerek ve zevk alarak okumus oldugum bir kitap yazarin diger kitabi olan “Beyin” de ayrica okunmali icerikleri cok yakin fakat pekistirme anlaminda oneriyorum. Genel anlamda hayata ve olaylara bakis acinizi kesinlikle degistirecegini dusunuyorum ozellikle psikolojoye olan bir ilginiz varsa kitaptan daha da fazla zevk alabilirsiniz. :)
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
gizem çifçi

gizem çifçi

@gizemcifci

 paylaşım fotoğrafı
Aslında yapmak istemediğimiz şeylere neden anlık müdahale edemememizin güzel bir açıklaması
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

 paylaşım fotoğrafı
Aslında aylar öncesinde okumuş olmama rağmen, geçenlerde bir muhabbet esnasında ortaya attığım teoriyi destekleyecek bilgiyi bu kitapta nerede okuduğumu hatırlayamayınca, ders kitabı gibi yeniden okuduğum bir kitap bu.. (Incognito- Beynın Gizli Hayatı) Bu bağlamda okuduğunuz kitaplara ait alıntı eklemenin önemini bir kez daha hatırlatarak, böyle fonksiyonel bir site yapan yöneticilere de teşekkür edeyim :) Teşekkürler @bs, tek tanıdığım sensin ama emeği geçen herkese teşekkürler..

Ve kitaptan ilginizi çekebilecek kısacık bir alıntı :

İnsan nasıl olur da kendine öfkelenebilir? Bu durumda tam olarak kim kime kızar?
.....
Yüksek mahkeme yargıcı William Douglas, geçirdiği inmeden sonra felçli kaldığı ayan beyan ortda iken neden futbol oynayıp yürüyüşe çıkabildiğini iddia etmişti ?
Topsy adlı fil neden 1903'te Thomas Edison tarafından elektrikle öldürülmüştü?
Sarhoş Mel Gibson bir yahudi düşmanı, ayık Mel Gibson özür dilemesini bilen, nazik bir kişiyse "gerçek" bir Mel Gibson'ın varlığından söz edilebilir mi?
Sır vermek bize neden bu kadar cazip gelir?
Parkinson hastalığı için sürekli ilaç kullanan bazı hastalar neden saplantılı kumarbazlara dönüşür? syf:19
....
Bu soruların cevabını ve çok daha fazlasını kitapta ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sır tutmakla ilgili...
“Sırlarla ilgili olarak bilinen temel şeylerden biri, sır tutmanın beyne zarar verdiği gerçeğidir.” diyor.

Kaynakça olarak da “Kelly, The Psychology of Secrets” gösterilmiş.

Devam ediyor,
Sırlarını itiraf eden ya da yazan kişilerin sağlığı iyiye gidiyor, doktor ziyaretleri azalıyormuş ve stres hormonları ölçülebilir düzeyde düşüş gösteriyormuş.

Bayağı ilginç buldum,
ataç ikon Incognito - Beynin Gizli Hayatı
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
22 beğeni · 14 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Akil isen açma sırrın dostuna,çünkü dostun dostu vardır,o da söyler dostuna, demiş Atalarımız.Sır beyne zarar verir elbette,vermez mi?.."Kadın Milleti" sır tutmanın beyne zarar verdiğini biliyor olmalı! Beynime zararı dokunacağına faş ederim,diyorlar zahir!
02.11.17 beğen 6 cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Bu bir ikilem, paylaşmak da çok riskli, paylaşmamak daha da riskli. İşte bunun için gerekiyor insana gerçek dostlar ki onlar bazen psikiyatristten de faydalı olur. Psikiyatrist çok iyi arkadaşlarım var, mesleki nedenlerle,.. Derler ki biz aslında hastalarımıza yol göstermeyiz, bu doğrusu değil. Biz sadece dinler, kendilerine ayna görevi görür, kendilerini görmelerini sağlarız, gerisini kendileri çözerler. Gerçi Irvin Yalom da aynısını söylüyor, ondan mı aldılar, yoksa böyle mi öğreniyorlar ihtisasta onu çözemedim. :)
04.11.17 beğen 3 cevap
ertan ak (@ertanak)
Güven kazanmanın yolu sır saklamaktan geçer derler
04.11.17 beğen 3 cevap