up
ara
‹ Puslu Kıtalar Atlası

Puslu Kıtalar Atlası Kitap İncelemeleri

Canan

Canan

@cnnhni

Sitede kitap hakkinda bir suru alinti ve inceleme eklenmis. Hicbirini okumadim, okumak istemedim inceleme eklemeden önce, çunku inceleme yazarken okudugm yazilarin etkisinde kalip,kitap hakkinda yabanci düsunceler etkisinde kalip ,yabanci fikirler eklemek istemedim.(yaziyi ekledikten sonra hepsini okumak istiyorum)
Kitap hakkindaki edebi çozumlemeleri okurken,kitaba inceleme ekleyecek kadar altyapiya sahip olmadigimin bilincinde olmakla beraber aslinda önsozde belirtildigi gibi ben kitabi bitirdikten sonra mutlu bir okuyucu oldgumu hisettim😊
Romanin ilk sayfasinda ki kutsal kitaplardan yapilan alintilar muhtemelen kitaptaki olaylara inandirci bir yaklasim yakalamak açisindan çok güzel bir giris olmus.Devaminda ki eski turkce yazi,kitabin ilerleyen sayfalardaki olaylarin geçtigi zaman ve mekanlarin hayal edilmesi bakimindan insan zihninde bir ôn fikir olusturdu diyebilirm.
Hernekadar tarihi bir roman gbi gözuksede en azindan okumaya basladigim zaman ben oyle sanmistm,anlatilan hiçbir hikayenin aslinda kesin bir bilgi,mekan yada zamana dayanmadigini,herseyin aslinda yazarin genis hayal gücunun bir sonucu ortaya ciktigini soyleyebilirm..
Yazarin hayati ve çalismalari hakkinda bilgi edinirken kendisinin felsefi kisiliginn kitaptaki bazi kahramanlara yansitigini ve onlarin üzerinden yer yer felsefi yaklasimlara ,yer yer tibbi,fiziki ,dini ve mitolojik motivlerle okuyucuya yansitigini soyleyebilirm..
Degisik hikayeler ve degisik kahramanlarin degisik zaman dilimlerinde yasadiklarinin, ortak bir noktada bulusmasi ve hikayenin günumuze kadar devam edebiliyor olmasi kitabi okuduklarimn arasinda digerlerinden ayiran degisik kilan ,ayri bir tat veren.. -haa sanirm simdi kitabi ozetleyebilirm.Kitabin harika bir tadi,okurken keyif veren ,haz veren bir yani var..
Hala okumamis olanlara ,zaman kaybetmeden okuyun derim...
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 10 verdi
10 beğen · 0 yorum
Nur

Nur

@bibliophilenur

Bir öneri üzerine kitap okumayı çok seviyorum " bunu da okumalısın" cümlesi çok güzel bence . Bu kitap da bir öneri üzerine başladığım ve çok beğendiğim kitaplar arasına girdi .
.
.

Puslu Kıtalar Atlası 1995 yılında yayımlanan İhsan Oktay Anar'ın eseridir . Peki kimdir İhsan Oktay Anar? Yazarımızın eserlerinde felsefe ,tarih ve polisiye ic icedir. Edebiyatçılar Derneği ve PEN Yazarlar Derneği üyesidir. İlk ve en çok bilinen romanı Puslu Kıtalar Atlası'dır . Eserde yazarın hayal gücünün ve tarih bilgisinin ne kadar geniş olduğunu görüyoruz . Kitapta mükemmel bir kurgu var , başta alakasız gibi görünen konular sonradan etkileyici bir şekilde kurgulanip okuyucuya sunulmuş
.
.
.Ayrıca kitabın dili de etkiliyor insanı ve okurken yazarın felsefi yönünü de görmek mümkün . Kitabın içi harikalarla dolu o yüzden ne karakterlerden ne de konusundan bahsetmek istiyorum , buraya da bir alıntı bırakıyorum ..
.
.
.
Sen benim zihnimde bir düş, bir düşüncesin. Bana şu anda dokunuyorsun. Ama ben sana dokunamıyorum. Çünkü düşlere dokunmak mümkün olabilir mi?
.
.
Okumanız dileğiyle
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 10 verdi
13 beğen · 4 yorum
CyranoDeBergerac (@alikarakose)
Ardından yine aynı yazarın Suskunlar kitabını okumanızı öneririm.
11.10.18 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
Ihsan oktay anar hayranı olarak tüm kitaplarının güzel olduğunu söyleyebilirim. Bem 7 kitabini ard arda okumuştum😂ama puslu kitalar atlasi yedinci gün suskunlar diger 4 kitabina göre daha güzel. Bu arada yazar tavsiyesi isterseniz. Kesinlikle tahsin yücelin roman ve öykü kitaplarina baslamalisiniz
11.10.18 beğen 1 cevap
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Bu kitapla her şey puslanabiliyor. Pus ve sis zaten pek sevdiğim şeyler.

Eser güldüren, bazen abartılı( Abartının dürüst insanın yalanı olduğunu kabul edenlerdenim evet) ironik, teşkilat, insan uydurması ve dayatması kurumlarla alay etmesi bakımından Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü çağrıştırmıştır. Örneklendirelim.

".... uyku esnasında ruh bedenden ayrılıp diyar diyar gezdiğine göre, ruhun zaten gidebildiği bu yerlere bir de bedenin kalkıp binbir zahmetle gitmesi abes olurdu. "

"Nihayet, bunca silaha sahip olduklarında, koruyacak birtakım şeylerinin de olması gerektiğini düşünüp mahalle sınırlarında devriye gezmeye başladılar."

"Onu önce kara hırsızlar gördü. Sırtlarında çalıntı eşya dolu torbaları, kemerlerinde bin bir kapıyı açan maymuncuklarıyla işlerinden dönen bu adamlar, Tanrı'ya şükredip bir yandan da pirleri Mirdesenk Sehpernebî'nin adını otuz dokuzluk tespihleriyle zikrederlerken onu şüpheli gözlerle süzdüler."

Sonra: Gabriel Garcia Marquez'in büyülü gerçeklik olayı kitapta bir çok satırdan fırlamakta.

"Çünkü kandırıldıklarını anlayan kumarbazlar batakhanede yangın çıkartmışlardı. Ancak bunun kendilerine bir zararı olmayacaktı. Çünkü tahta yanıp altın baki kaldığına göre, ertesi sabah batakhanenin küllerini kalburla eleyip Gazanfer'in altınlarını bulabilirlerdi."

"Onun dünyasına aşina olmayanlar, rüya göremediği için üzülen bu oyunbaz çocuğun aslında alacalı düşler kadar renkli bir âlemde yaşadığını nereden bilebilirlerdi?"

Devam edelim: Borges'in Alçaklığın Evrensel Tarihi adlı eserini de "Rivayet edilir ki" şeklinde başlayan özellikle bölüm başlarında okunan hikayelerle çağrıştırmıştır. Ben bu hikayeleri çok seviyorum. Sanki köydeyim ve bir sürü modernizmden uzak, elleri kırışık, ruhları saydam nineler (nenelerimiz) uslu durmam için bana masal anlatmaktalar. Esere dönersek yazar bu masalları ustalıkla ana konuya bağlar .

Evet şimdi bunlar haricinde, tarih, bilgi, ve felsefeyle depolanmış, sevgili yazarının kendi kelimeleri ile dopdolu. Diyaloglarda varoluşla ilgili puslar çok net. ( Kitaplarda en sevdiğim yerler, diyaloglar ) Şu: "-" işareti görünce ayrı bir dikkat veriyorum okumaya.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
eğlenceli bir kitap
Fantastik, otantik, akıcı, keyifli bir hikayeydi. Karakterlerin hikayelerinin birleştirilmesi de çok hoşuma gitti. Okuduğum yerli romanlardan farklı bir tadı vardı. Kendine has bir anlatımı var. Çok beğendim. Tavsiye ederim.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Slnmo

Slnmo

@selenisik

ortanin ustu
Cok fazla sevemedim. sonuclanmayan seyler var kitapta. kitabin icine girebilmek de oldukca zor oldu. kitabin yarisindan sonrasi biraz daha akiciydi. ama cok guzel diyemem.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 6 verdi
9 beğen · 4 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
:(
12.08.18 beğen cevap
Kenan (@enron)
Üzücü.
12.08.18 beğen 1 cevap
Rıfat Tiran (@rifattiran)
Mükemmel ve çok akıcı bir romanı böyle değerlendirecek, herhalde, yüz kişi içinde bir kişi olabilir.
12.08.18 beğen 2 cevap
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Okumadim fikrim yok😁
12.08.18 beğen cevap
Emine K

Emine K

@evelyn

İnceleyeme-me!
Bir gün kendimi istediğim bilgi düzeyine ulaştırırsam, üzerinde fikir belirtip açıklama yapabileceğim kapasiteye gelirsem eğer; hakkında sayfalarca yazı yazacağım ilk düştür kendileri. Evet, bu bir inceleyememe. Şimdilik...
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967

Yeni Tanışılan Muhteşemlik
İhsan Oktay Anar, adını sıklıkla duyduğum, sıklıkla övülen ancak benim "fazlaca övülene duyulan uzaklık" egoistliğimden kaynaklı çok dikkate almadığım bir yazardı. Dün, Kara Kule; Silahşör romanını yarım bırakmaya karar verdikten sonra içine düştüğüm "ne okusam" problemini gidermek adına, okumasına ve düşüncelerine değer verdiğim sn.@karacurin in raflarında dolaşamak ve feyz almak üzere çıktığım yolda gözüme yeniden takıldı. (Yeni üyelere dip not; raflar böyle güzel işler için kullanılıyor. Üşenmeyin doldurun 😊) Artık okumaya karar vermiştim. Kitabın ilk paragrafı gözümü çok korkuttu zira ağdalı bir dille ve anlayamayacağım kadar eski bir Türkçeyle yazıldığını düşündüm. Neyse ki kitap, hemen benim anlayacağım düzeye indirgemişti üslubunu. Konusu, Eski İstanbul sokaklarında dolaşıyormuşum hissi yaratan tasvirleri, Descartes'ın bir düşüncesi üzerine yerleştirilmiş ana fikri kitaba çok kısa zamanda bağlanmamı sağladı. Uzun bir kitap olmayışı ve kolay okunabilir olması, uzun ve yorucu bir okuma serüvenine dahil olmamı önledi. "Düşünüyorum öyleyse varım" şeklinde özetlenebilecek bir felsefeye bir romanla, üstüne üslük çok zekice cevaplar verilmiş olması da benim gibi felsefe sever bir insan için çok keyifli bir deneyimdi. Kitabın konusuna ve hikayesine değinmeyeceğim. Ancak iki kitabı da okuyanlar fark edecektir (yada sadece benim kuruntum bu fark etmez) kitap kurgusu ve düşündürdükleri bakımından Sofie'nin Dünyası'na oldukça benzerlik gösteriyor. Bu benzerlik bir taklitten ziyade ustaca işlenmiş bir esinlenme olarak karşımıza çıktığı için rahatsızlık vermek şöyle dursun kitabın kalitesini arttıran bir unsur olarak göze çarpıyor. Sözün özü; daha önce okumadıysanız mutlaka okuyun bu kitabı. Ben de sn. @karacurin in raflarını biraz daha talan edeyim bakayım nelerle karşılaşacağım 😊
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 10 verdi
13 beğen · 4 yorum
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
Ama bir kitabın adı bu kadar güzel olabilir mi? Haksızlık şimdi bu :)
02.08.18 beğen 1 cevap
Kenan

Kenan

@enron

Yoğun ısrar üzerine okudum; Türk edebiyatının "yaratıcılık" konusundaki büyük eksikliğini en azından kendi adına giderebilmiş olan bu kitabını. Hem yazarı hem de kitabı epeyce geç tanıdım. Bunun yerli edebiyata olan ön yargımla da ilgisi var elbette.

Felsefeyi, tarihi bir roman içine yedirerek üstelik bunu Osmanlı tarihi içinde yaparak, kurgulayarak ortaya böyle bir hikaye çıkarması müthiş bir iş. Yazarın felsefeci olmasının da bunda katkısı çok büyük tabiki. Zaten öyle olmasaydı muhtemelen böyle bir eser ortaya çıkmazdı. Ön yargımdan dolayı beklentimin düşük olması da tatmin olmamı sağlamış olabilir.

Bölümlerden oluşan kitap, bölümler içinde de bölümlere ayrılmış. Bazen bambaşka bir hikayeye giriş yapıp ve öyle geliştirirken, hikayenin ana konuya bağlanması iyi bir kurgu ve zekanın ürünü.
Konusu, bu konunun işlenişi, kurgu, üslup, bağlantılar, atıflar çok iyi oturtulmuş. Okunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Teknik olarak;
Kitapta bilinmeyen sözcük çok fazla kullanılmış ki hakkıdır tarihi bir roman(aslında felsefi) en nihayetinde ancak kitabın son birkaç sayfasına küçük bir sözlük ekleselerdi daha iyi olabilirdi. Sayfalardaki satır sayısı azaltılıp sayfa sayısının arttırılması da akıcılığına katkı sağlardı.

Ben de düşünüyorum, dolasıyla varım, ama kimim?
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 9 verdi
11 beğen · 0 yorum
Burcu K

Burcu K

@burcuk

Tarihle,felsefeyle kurgunun harmanlandigi ve sizi gecmise goturen film izliyormus gibi hissettiren kitap.Tarihi ama olay kurgusu guzel oturtulmus.Okurken o odalarin icinde, surlarin icinde,karakterlerin yaninda ben de bulundum.İyi ki okumusum
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 8 verdi
3 beğen · 2 yorum
üzümcü (@uzumcu)
Çizgi romanını da okumalısınız bence :)
14.01.18 beğen cevap
Sultan Nur KORKUSUZ

Sultan Nur KORKUSUZ

@sultannurkorkusuz

Başucu Kitabı Puslu Kıtalar Atlası?
Kitap, film, dizi olsun bazı yayınlar, eserler vardır ki tüm cephelerden karşınıza çıkıp ‘Ben de varım! Ben de buradayım!’ der. Belki normalde ilginizi çekmeyecek bu eserler arkadaşlarınızın ve takip ettiğiniz kişilerin tavsiyesi, sosyal medyanın sürekli önünüze sunması ile en sonunda kadrajınıza girer. Puslu Kıtalar Atlası da benim için tam anlamıyla bu duruma örnektir. Bir sene kadar önce meraklanarak kitap siparişlerimin arasına eklemiş ama okumaya fırsatım bulamamıştım. ‘Puslu Kıtalar Atlası benim başucu kitabım!’, ‘Harika bir kitap, her sene bir kez okurum!’ gibi yorumları duyunca da beklentim yükselmişti. Yine de önceki tecrübelerimden yola çıkarak, ne olur ne olmaz diye beklentimi biraz aşağıya çekip kitaba başladım. Peki nasıldı?
Devamı... https://parttimegamersite.wordpress.com/2017/12/21/basucu-kitabi-puslu-kitalar-atlasi/
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 5 verdi
1 beğen · 0 yorum
Beyza Uysal

Beyza Uysal

@beyzauysall

Bu kitabı anlatmak çok zor.
Birbirinden ilginç hikayeleri sürükleyici bir anlatımla okudum.Keyif aldım,bilgilendim.Bambaşka bir dünyayı tanıdım.
Osmanlı dönemi ve eski Türkçeye dair bir çok şey öğrendim.Ancak bu bir tarih romanıdır diyemem.
Gerçek olamacayak olaylarla hayalgücümü zenginleştirdim.Ancak fantastik roman olarak nitelendiremem.
Varlık,gerçek,hayal kavramları üzerinde düşündürdü.Hikayeye oldukça renk katan bu felsefik düşüncelere rağmen felsefe kitabı okudum diyemem.
Okurken sıkmayan,akıcı üslubu ile birbirinden renkli karakterleri,zengin kurgusu,bilgilendiren,düşündüren olayları ile güzel bir kitap okumuş oldum.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum
nihal baysal

nihal baysal

@nihalbaysal

Puslu Kıtalar Atlası'nda kaybolmak
Kurgu tarihsel bir ortamda geçiyor. Betimlemeleriyle anlatımı o kadar zengin ki olayların içinde buluyor insan kendini. Okurken olayların akışına kapılınca cümlelerdeki derin anlamlar gözden kaçabiliyor. Anlamlara takılınca da olay akışını takip etmek zorlaşabiliyor. İşte bu yüzden tekrar tekrar okunulası bir kitap. Her yönüyle iyi olması bu kitabı baş yapıt yapıyor. Okuduktan sonra dimağda bıraktığı masalsı his ise tarifsiz.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Kumral Ada

Kumral Ada

@kumralada

Bir varmış bir yokmuş.. :)
Bir kitabı yarım bırakınca nereye kaldığını hatırlamıyorsun, yeniden başladım yarım kalan kitabıma ve hala beni uyuttu.. Sanırım beni öykü kitapları uyutuyor. Evet kitabımızda bir sürü öykü var, yani esas bir hikaye var o hikanenin içinde başka başka hikayeler. Ama hepsi Bünyamine çıkıyor. Kitabı çok kişi okumuş çok kişi beğenmiş ama ben çok süper bir kitap diyemem. Ama yazar yaratıcıymış, kurguları güzel. Yinede kütüphanenizde varsa okumanızı tavsiye ederim :)
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 7 verdi
4 beğen · 7 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Sn Ada Puslu Kıtalar dahil 3 eserini okudum ve anlat desen başdan sona rahatlıkla anlatırım ! Kaldı ki kitaplarında hiç/bir tarihi şahsiyet belirtmez bu da Sn yazarımızın ne-kadar konuya hakim bir yazar olduğunu gösterir şayet bion sene sonra okursanız eminim daha çok sevecekseniz..(romanlarında domuz eti geçirmese iyi olur.)
16.01.17 beğen cevap
Kumral Ada (@kumralada)
Yazarın zekasını taktir ettim zaten hikaye içinde hikaye üretti :) Bütün romanlarında mı domuz eti var.. Ayrıca o uğursuz para ne işe yarıyordu
16.01.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Hangi para;)
17.01.17 beğen cevap
Kumral Ada (@kumralada)
Bünyaminde olan para, siyah taş da deniyor :)
17.01.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
:) o sikke ebrehe cihazı çalıştırmak için gerekli olan parça idi o yüzden dilenciler yoncasını kontrol ediyordu falan filan.
17.01.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Zaten bir nevi Metafor bu tarz romanlarda uygulana/gelen yöntem , olaki anahtar ve ya başka meta üzerine kurgulasaydı dilenciler yoncasını ve o muhteşem kelkafalı 7 kez kafasına yıldırım düşen lanetli adamı tanımazdık:) bu arada filmi çekilmesi gereken bilimkurgu ve fantastik tarzı olan bir eser.
17.01.17 beğen cevap
Kumral Ada (@kumralada)
bencede filmi çekilsin ben daha iyi anlarım.. Ve bencede güzel olur filmi çekilirse.. Bilim kurgu filmimiz yok bizim şu Arog film gibileri saymasak :)
17.01.17 beğen cevap
Cgdmiss

Cgdmiss

@cgdmiss

Hayal, meyal bir atlas..
Kitap bitti, bende ki etkisi hala bitmedi. Konusunu sorduklarında, bir an cevap veremiyorum. Sadece okuyun, anlayacaksınız diyebiliyorum. :) Keyifle okudum, yer yer çok şaşırdım, güldüm, eski İstanbul sokaklarında dolaştım. Galata, Karaköy.. geçerken kitap geliyor aklıma, hayal geliyor.. Teşekkürler İhsan Oktay Anar..
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Tuğba

Tuğba

@tugbaguner

eski İstanbul'da dolaşırken buluyorsunuz kendinizi
"Ulema, cühela ve ehli dubara; ehli namus, ehli işret ve erbab-ı livata rivayet ve ilan, hikayet ve beyan etmişlerdir ki, kun-ı kainattan 7079, İsa Mesih'ten 1681 ve Hicretten dahi 1092 yıl sonra, adına Konstantiniye derler tarrakası meşhur bir kent vardı." diye anlaşılması zor bir girişi olsa da sonradan o dünyanın içine kolayca giriveriyor, eski İstanbul'da dolaşırken buluyorsunuz kendinizi.

“Git ve benim göremediklerimi gör, benim dokunamadıklarıma dokun, sevemediklerimi sev ve hatta, bu babanın çekmeye cesaret edemediği acıları çek. Dünyadan ve onun binbir halinden korkma.”
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 9