up
ara

Puslu Kıtalar Atlası Kitap İncelemeleri

T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557 - Sinop

Bu kitapla her şey puslanabiliyor. Pus ve sis zaten pek sevdiğim şeyler.

Eser güldüren, bazen abartılı( Abartının dürüst insanın yalanı olduğunu kabul edenlerdenim evet) ironik, teşkilat, insan uydurması ve dayatması kurumlarla alay etmesi bakımından Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü çağrıştırmıştır. Örneklendirelim.

".... uyku esnasında ruh bedenden ayrılıp diyar diyar gezdiğine göre, ruhun zaten gidebildiği bu yerlere bir de bedenin kalkıp binbir zahmetle gitmesi abes olurdu. "

"Nihayet, bunca silaha sahip olduklarında, koruyacak birtakım şeylerinin de olması gerektiğini düşünüp mahalle sınırlarında devriye gezmeye başladılar."

"Onu önce kara hırsızlar gördü. Sırtlarında çalıntı eşya dolu torbaları, kemerlerinde bin bir kapıyı açan maymuncuklarıyla işlerinden dönen bu adamlar, Tanrı'ya şükredip bir yandan da pirleri Mirdesenk Sehpernebî'nin adını otuz dokuzluk tespihleriyle zikrederlerken onu şüpheli gözlerle süzdüler."

Sonra: Gabriel Garcia Marquez'in büyülü gerçeklik olayı kitapta bir çok satırdan fırlamakta.

"Çünkü kandırıldıklarını anlayan kumarbazlar batakhanede yangın çıkartmışlardı. Ancak bunun kendilerine bir zararı olmayacaktı. Çünkü tahta yanıp altın baki kaldığına göre, ertesi sabah batakhanenin küllerini kalburla eleyip Gazanfer'in altınlarını bulabilirlerdi."

"Onun dünyasına aşina olmayanlar, rüya göremediği için üzülen bu oyunbaz çocuğun aslında alacalı düşler kadar renkli bir âlemde yaşadığını nereden bilebilirlerdi?"

Devam edelim: Borges'in Alçaklığın Evrensel Tarihi adlı eserini de "Rivayet edilir ki" şeklinde başlayan özellikle bölüm başlarında okunan hikayelerle çağrıştırmıştır. Ben bu hikayeleri çok seviyorum. Sanki köydeyim ve bir sürü modernizmden uzak, elleri kırışık, ruhları saydam nineler (nenelerimiz) uslu durmam için bana masal anlatmaktalar. Esere dönersek yazar bu masalları ustalıkla ana konuya bağlar .

Evet şimdi bunlar haricinde, tarih, bilgi, ve felsefeyle depolanmış, sevgili yazarının kendi kelimeleri ile dopdolu. Diyaloglarda varoluşla ilgili puslar çok net. ( Kitaplarda en sevdiğim yerler, diyaloglar ) Şu: "-" işareti görünce ayrı bir dikkat veriyorum okumaya.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba puan vermedi
0 yorum