up
ara

Tanrının Unutulan Çocukları

Tanrının Unutulan Çocukları Konusu ve Özeti

Tanrının Unutulan Çocukları
Çemberin Dışındakiler kitabının da yazarı Craig Silvey tarafından kaleme alınan Tanrının Unutulan Çocukları kitabı Gizem, Dram türünde okuyucusu ile buluşuyor. Martı Kitabevi yayınevinden 2013 yılında 9786053481157 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tanrının Unutulan Çocukları isimli kitap 448 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Selim Yeniçeri çevirmiştir. Kitap Sonu Mutsuz Biten Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Tanrının Unutulan Çocukları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Selim Yeniçeri
Yayınevi: Martı Kitabevi
ISBN: 9786053481157
Sayfa: 448 sayfa Basım Tarihi: 2013
Cesaret, Korkuya Direnmekve Ona Galip Gelmektir.Uzak bir ülkenin yazarı olan Craig Silvey'in çok sayıda ödül alan romanı Türk okuyucularıyla buluşuyor. Yayımlandığında Avustralya'da yoğun bir ilgiyle karşılaşan yazar, başarılı en genç yazarlar listesinde yer almayı başarmış bir isim."Pencereme gelmişti.Nedenini bilmiyorum ama gelmişti işte.Belki başı dertteydi.Belki de gidecek başka yeri yoktu..."Sıcak bir yaz gecesi beklenmeyen bir misafirin penceresini tıklatmasıyla Charlie'nin sıradan hayatı tamamen değişir.Çünkü toplum dışına itilmiş tuhaf misafirin kimseye söylemediği bir sırrı vardır.Yaşamları, hayata bakışları ve imkânlarıyla birbirinin zıttı gibi görünen bu iki çocuk toplumun duyarsızlıklarına, önyargılarına, bağnazlıklarına karşı duran büyük bir dostluğun da başkahramanlarıdır. Bu küçük bedenler için hayat bir daha eskisi gibi olmayacaktır.Okuruna önemli sorular soran, genç-yetişkin herkesin tanışması gereken, güçlü bir roman. Çocukluğun saf masumiyetine sımsıkı sarılan bu kahramanlar kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak!"Ustalıkla işlenmiş, okunmasının üzerinden yıllar geçse de hatırlanacak bir roman. Bülbülü Öldürmek romanına selam eden Silvey, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırları keşfediyor."-Marie Claire UK-"Bu romanda ırkçılık, adaletsizlik, arkadaşlık ve ilk aşkın duyarlılığı bir arada sunuluyor; tıpkı dünyada iyi ve kötünün birlikte yer alması gibi."-Sydney Writers' Festival-"İki çocuk kahramanının gözünden esprili, dramatik, gizemli ve biraz da gerilimli ilerleyen bu roman, okuyucuları saklı kalmış bir yaşamın kapısını aralamaya çağırıyor."-Readings-"Bu romanda mutlu gibi görünen aileler, toplumun dışladığı ötekiler, önyargılar, dokunaklı yaşam hikâyeleri, başka dünyalara duyulan özlemler ve masum yıllar var... Ve tüm bunlar içimizdeki öldürmediğimiz çocuğun seslenişleri."-Daily Mail-Hayat bir piyangodur:Şanslı olan kazanır, şansızlar iseTanrı'nın Unutulan Çocukları'dır...
HD.K

HD.K

@satyagraha

Konu güzel, anlatım üslup güzel, hassas, önemli noktalara değinmiş, okurken ''demek bunları yaşayan tek ben değilmişim'' diyebiliyorsunuz, o da iyi. Fakat çoğu kişinin de belirttiği gibi asıl konu satır aralarında geçiştirilmiş gibi. Sanki yazar kaptırmış gitmiş, birisi onu uyarmış, ''ne oldu senin cinayet?'' diye sorunca ''aa evet yaa haklısın dur bakalım uyduracağız bir şeyler'' demiş hissine kapıldım. Hele kitabın yaklaşık son iki üç bölümünde cinayete iyice asıldığını ve bir sonuca bağlama çabasını görünce bu tezim iyice kuvvetlendi zihnimde. Charlie ile Jeffrey'nin saçma sapan tartışmalarından da, deyim yerindeyse ''kal geldi''. Superman mi yoksa Batman mi diye bir tartışma beş sayfa sürer mi yaa?? Neymiş efendim, örümcekten şapkayı mı tercih edermiş yoksa.. Töbe estağfrllah... Hele bazı yerlerde klasik amerikan üslubuna benzer şekilde ''hey dostum neyin var senin'' tarzı dialoglar çok itici, yapay ve samimiyetsiz geldi bana. Kullandığı argo kelimeler, nahoş sözler de eklenince kitap gözümden iyice düştü..

Ha, yine de okuyacak bir şeyiniz yoksa okuyun, konusu hatrına az da olsa sevdim,
Puanım 3.
2 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Tanrının Unutulan Çocukları yani esas adıyla Jasper Jones. Çeviri yaparken neden eserin asıl adına itibar etmezler anlamam. Her neyse ben bu kitapla çocukluğuma döndüm az biraz. Biraznda nostalji estirdim kendi çapımda.

Eser, kasabanın kötü çocuğu Jasper'in Charlie'nin yatak odasının penceresine gelmesiyle başlıyor. Bu baya gizem katıyor başlangıçta esere. Ve zavallı Laura'nın yanına gidiyorlar. Ve tüm eser Laura'nın katilini aramakla geçiyor. Tabi sadece bu değil. Kitapta ırkçılık, adalet, sevgi, sadakat gibi birçok konuda can alıcı sözlere rastlıyoruz. Okurken siz de anlayacaksınız, şunu demek istiyorum: Bülbülü Öldürmek kitabına epey öykünmüş Silvey. Öcü Radley ve Jack Lionel'ib tıpatıp benzer olması. Atticus Finch'e bol bol selam çakılması falan filan. Hani Bülbülü Öldürmek'i okuduktan sonra tat alabildiğim bir eser olamadı kendisi. Hani rol çalmış biraz Silvey.
Kitabın ilk yarısı zaten oldukça sıkıcı geçiyor. Özellikle maç betimlemelerini gereksiz buldum. İlk 30 sayfa ve son 100 sayfa dışında okunmaya değer kısımlar nadir. Ama son 100 sayfa da oldukça başarılı.
5 beğen · 0 yorum
Ozan ÖREN

Ozan ÖREN

@ozanoren32

En Büyük Korkumuz Korkularımızdır.
Korku ve güven kelimelerini, bu kitapta tekrar irdeleme fırsatı oluyor insanın. Jasper Jones ve Charlie arasında ki korkunun, güvenin,ailenin ve aşkın anlatıldığı harika bir kitap. Kitapta bir korkak vardı, bir de korkularıyla erken yaşlarda yüzleşmeyi öğrenen biri. İşte burada
Korku bizlere bahşedilen bir duygu muydu? Yoksa bir şeyler yaşadıktan sonra mı korkularımız oluşuyordu? Korku olmasaydı cesaret olur muydu?
Bence korku bize bahşedilen bir duygu, ona hükmetmeyi becerebildiğimiz zaman "KORKU" harika bir silaha dönüşebilir. Kendi korkularımızı tek başımıza yenebilir miyiz,yoksa illa bir destekçiye korkularımızda da ihtiyacımız mı var? Korku öyle bir şey ki; hayatta ki en güçlü duygu olan AŞKI bile yenebilir. Aşkta korku yok mudur? Vardır elbette ama aşktaki korku kaybetme korkusudur. Hayatta ki korku ise kendini kaybetme korkusudur. İşte bu kitapta yukarıda sorduğum bütün soruların cevabını veriyor. Öğrenmek için mutlaka okuyun. En azından buna cesaret edin. Belki de kendi korkularınızla yüzleşebilirsiniz.
9 beğen · 0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Adını raflarda çok gördüm,bazı yerlerde ara sıra karşıma çıktı..kitabın yarısından fazlasının akıcı olduğunu söyleyebilirim ama bitmesine yakın o kadar gereksiz uzatmaları vardı ki gerçekten yoruldum..başlarda sular seller gibi akan kitap bir noktada takıldı,durdu..birbirinden zıt karakterlerin,serseri cocuk ve efendi çocuk tabirlerinin karşılığı olan iki gencin bir hatayı telafi edebilmek için bir araya gelişlerini ve işbirliği yapmalarını anlatıyor yazar..ayrıca ergenlikten yetişkinliğe geçerken aileleriyle sorunları işleniyor ve ebeveynlerinin de gizemli geçmisleri ortaya dökülüyor..hüzünlü,duygusal bir kitap ama klasik amerikan replikleriyle dolu..sürekli birbiriyle atışan arkadaşlıklar da dahil edilmiş ,bana çok özenti geldi..kitaba haksızlık etmek istemiyorum,hoşunuza gidecek tarafları da olabilir,bu yüzden bu kitabı okumak için acele etmenize gerek yok..çerez niyetiyle tavsiye edebilirim.
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Ceren Cengiz

Ceren Cengiz

@malefiz

Bir kitapçının rafında gördüm bu kitabı ve elime alıp incelediğimde Yılın Kitabı seçilmekle beraber birçok ödül aldığını da gördüm . Heyecanlandım , aldım kitabı okumaya başladım . Hemen hemen ilk 10 sayfası sıkıcı gelse de olay örgüsü güzel olduğu için kendini okuttu . Bazı kitaplar vardır ya hiç bitmesini istemezsiniz , İşte bu kitap öyle değil . Bir an önce bitirmek istedim . Dili sadeydi ve çıkarılması gerken şey de güzeldi fakat bunu çok üstü kapalı bir şekilde yazmış yazar . Yer yer aynı yeri 2 - 3 kez okumak zorunda kaldım . Bilmiyorum belki sorun sadece bendedir diyeceğim de diğer okurların yorumlarına baktığınızda dediklerimin asılsız olmadığını göreceksiniz . Okuduğum için pişman değilim . Pişman olduğum nokta bu kitaba harcadığım vakti başka bir kitabı okuyarak geçirebilirdim . Diyeceğim o ki zaman kaybı ..
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Tanrının Unutulan Çocukları - S41

Jack Lionel'ın aynı şeyi yapıp yapamayacağını merak ettim. Pek olası görünmüyordu. O dala yaklaşmak bir yana, ben o ağaca bile tırmanamazdım; yaşlı bir adam bunu nasıl yapacaktı ki ? Ama Jasper'a bunu sormadım. Sadece orada durup bekledim.
Rue tarafından eklenmiştir.
Ahminel

Ahminel

@ahminel

Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık olmanın büyüleyici bir tarafı vardı.Sanki onların bilmediği bir şey biliyormuşsun gibi.
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
Ahminel

Ahminel

@ahminel

Kaybedecek ne kadar çok şeyin varsa,savaştığında o kadar cesursun demektir.
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Cahil Bir Düşünür

Cahil Bir Düşünür

@cahilbirdusunur

Her biri diğeri kadar yalnız olan 7 milyar insan.Dörtte üçünün susuzluğunu asla gideremediği,sularla kaplı olan bir dünya...
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Zerrin Demirci

Zerrin Demirci

@zerrindemirci

Bir merminin sana zarar vermesi mümkün değilse,mermilerin önünde durmak ne kadar cesurca olabilir ki?
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Zerrin Demirci

Zerrin Demirci

@zerrindemirci

Kaybedecek ne kadar çok şeyin varsa,savaştığında o kadar cesursun demektir.
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
11
KİTAP
Sonu Mutsuz Biten Kitaplar
Bu liste baştan aşağı spoiler içermektedir. Mutlu sonlardan sıkılıp daha gerçekçi sonlar arayanların okuyabileceği, mutsuz so...
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
317
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
Dead.

Dead.

@prmdkebru

 paylaşım fotoğrafı
#2019unilkkitabı
#CraigSilvey
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
zeynep sonat

zeynep sonat

@zeynepsonat

 paylaşım fotoğrafı
Gençliğime anlam kattı bu kitap. Mizah anlayışımı, hayata bakış açımı, ilk aşkımı, ilk ve tek favori romanımı kazandırdı bana. Ruhani bir boyutta değeri. Biraz içeriğinden bahsedeyim mi sonrasında ne dersiniz? Yoksa okumayı mı tercih edersiniz? Şiddetle tavsiye ediyorum. Craig Silvey’den unutulmayacak bir hikaye..
ataç ikon Tanrının Unutulan Çocukları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon