up
ara

Öyküler

Öyküler Konusu ve Özeti

Öyküler
Öyküler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750506468
Sayfa: 424 sayfa Basım Tarihi: 1970
Dostoyevski'nin parlak ve şaşırtıcı kısa öyküleri...Dostoyevski'nin Öyküler'i, yazarın büyük romanlarının dayandığı derin ve karmaşık âlemin yapı taşları gibidir. Hepsi birer başyapıt olabilecek olgunluktaki bu öykülerde büyük yazarın elini attığı her konuyu tuhaf ve esrarlı bir hikâyeye dönüştürdüğünü hayretle görüyoruz. Öykü kişileri, bize yalnız romanlardaki kahramanları hatırlatmakla kalmazlar, aynı zamanda Dostoyevski'nin insan ruhuna ayna tutan edebiyatının da parlak ve basit örnekleridir. Ergin Altay'ın Türkçe'siyle yayınladığımız ve pek çoğu ilk kez okuyucuyla buluşacak olan bu öyküler, büyük yazarı size yeniden tanıtacak ve onu daha da seveceksiniz."Akıldışılık, artık yeni bir şey olmaktan çıktı ve biz Dostoyevski'nin deliliğinden eskiye nazaran daha az etkileniyoruz... Ne zaman onun romanlarından birine baksam, edindiğim ilk izlenim gerçekçilik ve aklilik oluyor."-V. S. Pritchett-"Dostoyevski, kendisinden bir şey öğrendiğim tek psikologdur."-Nietzsche-
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

"böylesine büyük
bir dehanın, nihayetinde din ve
milliyetçilik eksenine kaymasını onun
nevroz kişiliği ile açıklar. dostoyevski bu tercihi ile insanlığın yeni
peygamberi olma şansını kendi
kendine engellemiştir"
sigmund freud
ataç ikon Öyküler
kitaba 10 verdi
0 yorum

Öyküler - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

İnsanlık, üstün asta insanca davranması, memur yazıcıya, yazıcı kapıcıya, kapıcıdan köylüye kadar herkesin toplumsal düzende kendinden aşağıda olanlara iyi davranması beklenen devrimin, yeniden doğuşun temel taşı olabilir.
ataç ikon Öyküler
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec

Bazı olaylar, ne kadar basit görünseler bile, uzun süre çıkmazlar insanın aklından hep gözünün önünde gelirler, hatta o olayın suçlusu sanki kendisiymiş gibi hisseder insan...
ataç ikon Öyküler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec

Seni nasıl bir cennetle kuşattığımı bilmiyorsun. Cennet ruhumdaydı, seni onunla sarıp sarmalayacaktım! Sevmesen de olurdu beni...ne çıkardı ki bundan? Her şey öyle olabilirdi, olduğu gibi kalabilirdi. Bir dost gibi söyleseydin bana,birbirimizin gözünün içine bakarak mutlu olurduk, gülüp eğlenirdik. Öylece yaşayıp giderdik. Başka birini sevecek olsan bile...aramızda bir şey değişmezdi. Sevdiğin erkekle bir yerlere gider, eğlenirdin. Sokağın karşısından bakardım size... Oh herşeye razıyım. Yeter ki bir kerecik olsun açsaydın gözlerini! Bir an için yalnızca bir an için! Baksandı bana bu sabah olduğu gibi, karşıma dikilip artık bana sadık karım olmaya yemin ettiğin anda olduğu gibi. Ah! bir bakışımdan anlardın!
ataç ikon Öyküler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec

Bazı çevrelerde hiçbir şey yapmadan, yapmak da istemeden başkalarının sırtından geçinerek yağ bağlayan (tembelliklerinden,avareliklerinden kalplerinin yerinde bir parça yağ olan) bir tür insanın zeki olduğunu söylerler. Sürekli olarak onların dehalarını körelten, bir takım karmakarışık düşmanca nedenlerden ötürü bir şey yapamadıklarını bu yüzden üzgün olduklarını söylediklerini duyarsınız.
ataç ikon Öyküler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec

Başkalarının hatalarını, zayıflıklarını ortaya dökmekten, eleştirmekten başka yapacak şeyleri olmadığı için, ayrıca, iyilik duygusu da onlara ancak istiridyeye verilen kadar olduğu için, böylesine koşullar altında, insanların arasında oldukça ihtiyatlı davranmaları da olağandır. Bununla aşırı derecede övünürler. Neredeyse bütün dünyanın sahibi sanırlar kendilerini. İnsanlarının kendilerine saklandıkları istiridye olduklarını sanırlar. Kendileri dışındakiler aptaldırlar. Suyu bitene kadar sıkacakları portakal veya süngerlerdirler. Bu güzel düzenin sürüp gitmesinin başlıca nedeni de, onların herşeyin sahibi ve çok zeki, üstün karakterli olmalarıdır. Sınırsız mağrur olmaları yüzünden kendilerinde bir eksikliğin bulunduğunu kabul etmezler.
ataç ikon Öyküler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
12
KİTAP
İlham veren kitaplar
Hayal gücünüzü geliştiren, problemlerinizi çözmenize yardımcı olan, farklı ve yaratıcı fikirler üretmenize destek olan fikir ...