up
ara

Tol

Tol Konusu ve Özeti

Tol
Tol kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9786055162832
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2017
"Çözüldün ve utancından ölecek haldesin. Adın, ancak dünyanın yarısı havaya uçarsa temizlenir diye düşünüyorsun. Zaten durmadan bunu planlıyorsun. Birbirinden nafile intikam planlarıyla oyalanıyorsun. Kafana kurşunu sıkana kadar da bundan başka bir şey yapacağın yok. Geçen sene aldığın o allahlık Kırıkkale tutukluk yapmazsa tabii."
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Devrim, Korku ve Aşk - Tol (Murat Uyurkulak)
Başlı başına bir devrim, bir isyan ve fazlasıyla edebiyat kokan bir eser. Fazlasıyla sert bir kitap. Bu sertlik genel anlamda kelimelerden değil, anlatılmak istenenden ötürü oluşuyor. Yıllardır görmeyi es geçtiğimiz bir şehri tasvir ediyor. Büyülü bir dünya yaratmış Uyurkulak, başta kitabı anlamakta zorluk çektiğimi söyleyebilirim, bu kitap nereye bağlanacak hep böyle mi devam edecek derken, ortalarını geçtikten sonra müthiş bir bağlama ile karşılaştım.

Açıkcası bu kitap fazlasıyla heyecan verdi bana. Ümitli, kararlı bir intiba bıraktı.

---------
Yayınevi : Metis Yayıncılık
Kapak resim seçimi muhteşem, ancak kapak yapısı kötü, koyduğunuz masaya yapışabiliyor, en ufak bir su temasında dağılabiliyor renkleri.
---------

Konu : Kuşaktan kuşağa lanetlenen bir adamın öyküsü
Anlatım : Sert, edebi ve vurucu
Merak Hissi : Yüksek
Bilgi Düzeyi : Orta

Anafikri :
"Darbe insanlara hesap kitap öğretir."
Sonuç :
"Siyasi görüşü ne olursa olsun, devrimden, dava olayından gerçekçi biçimde bilgi almak isteyen ve yer yer yeraltı hikayesi okumak isteyenlere göre bir kitap."
ataç ikon Tol
kitaba 9 verdi
0 yorum
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Zaman İsrafı
Sürekli müşterisi olduğum bir kitap kafede, öneri üzerine satın almıştım ve pişman oldum açıkçası. Marks'ın, Das Kapital'inden daha fazla "devrim" kelimesini anan bir kitap. Cidden yoruldum yani, hikayenin açılmasını bekledim. Belki romanın karakterleri kafalarını zınavadan, biradan, ottan, tütünden kaldırır da; şöyle okunası bir şeyler çıkar dedim ama sayfayı her çevirişimde ya devrimden, ya da Diyarbakır'dan bahsediyordu. Tamam, buradaki propagandayı anlıyorum, hiçbir itirazım yok. Olabilir de yani neden olmasın? Ama bir müddet sonra yoruyor cidden, okutamıyor kendini. Genç Che Gueveraları da devrimden soğutabilir bence, arada edilen küfürlerden başını kaldıramayan satırlar arasında zaten oldum olası itici gelen kelimeler, beni daha da kendinden soğuttu diyebilirim. Sağda solda polis arabalarına taş atan çocuklara da polis, kodeste mıntıka temizliği yaptıracağına bu kitabı okutabilir; devlet büyük bir problemi aşmış olabilir böylelikle.
ataç ikon Tol
kitaba 2 verdi
0 yorum
madison

madison

@madison

başlarda çok dağınık geliyor hikaye, anlamakta, çözmekte zorluk çekilebiliyor. bir sürü farklı karakter, bol miktarda hikaye ve farklı hayatlar var. bunların kesiştiği nokta ise devrim... karakterleri ve yaşamlarını anlatırken hikayeler bölük pörçük ve dağınık oluyor ama yarısından sonra toparlanmaya başlıyor ki o noktadan itibaren kitabı bırakmak istemiyor insan, sonlara gelindiğinde şahane bir bütünlük sağlanıyor. son 50 sayfaya kadar kitabı beğenmiştim ama bittiği zaman hayran kaldığımı fark ettim. gerçekten şahane bir eser.
ataç ikon Tol
kitaba 10 verdi
0 yorum
Huri Taşdemir

Huri Taşdemir

@guldikeni

Yazdıklarım benim kaderimdi, bu yüzden kaçınılmaz bir kuvvet taşıyorlardı. Ben, seçilmiştim. Yıkılacak ve yeniden kurulacak bir dünyanın, sadece benim bildiğim, dokunabildiğim diyarlarından zihnime akan kelimelerini yayıyordum etrafa. Akıl almaz, tanrısal ve büyülüydüler. Bu, tek bir kelimeyi bile ağlamadan, ölecek gibi coşkulanmadan, birilerini aklımdaki ölüm listesine eklemeden yazamamamdan da belli değil miydi?
Değildi.
ataç ikon Tol
kitaba puan vermedi
0 yorum
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

Türk yeraltı edebiyatının en iyi örneklerinden biri bu kitap.Gençliklerinde devrim hayali kuran ve 12 Eylül darbesiyle farklı yerlere savrulmuş bir grup arkadaşın hikayesini anlatıyor.Bu hikayeyi anlatırken de son yılların popüler üslubu flashbeck'lere başvurarak bir bölüm günümüzü bir bölüm geçmişi anlatıyor.Kitabın ilk cümlesi kitabın özeti aslında;
"Devtim vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi"
ataç ikon Tol
kitaba 8 verdi
0 yorum

Tol - S41

Telaşlı telefonlaşmaların, fakslaşmaların, loş bürolarda kaynayan ateşli tartışmaların ardından bina boşaltılmıştı. Ama bomba uzmanları binayı baştan aşağı aramakla görevlendirilmişti. İki saatin dolmasına dakikalar kala, tek bir iz dahi bulunamamışken, uzmanlar da binadan çıkarılmış, ama görevine bağlı, kahraman olma arzusu belli ki depreşmiş, "Hayaburan Nazmi" lakabıyla meşhur biri içeride kalmış şehrin her yerinden duyulacak kadar kuvvetli patlama, bir tek onun canını almıştı.
Enes Taha Selek tarafından eklenmiştir.
Emre Tunç

Emre Tunç

@emretunc

" Devrim vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi."
ataç ikon Tol
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
madison

madison

@madison

Hep yarım kaldım, hiç tam doymadım, tam bağırmadım, tam dokunmadım. Bıçak ruhumda dehşet bir fısıltı gibi ilerledi ve ben tam ortamdan ayrıldım. Ruhuma bir hayat yakıştıramadım.
ataç ikon Tol
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

“Fiziki haritayı daha çok severdim, dünya bir bütün olurdu çünkü o zaman, sınırlar kaybolurdu ve benim için bütün o kesik çizgilerle birbirinden ayrılmış ülkeler varılabilir, görülebilir birer coğrafya haline gelirdi..”
ataç ikon Tol
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Devrim, vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi.
ataç ikon Tol
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
zeynep koçoğlu

zeynep koçoğlu

@zeynepkocoglu

Dar sokaklara girdim sonra, Allah’ın haçlı hilalli evlerinin kuyılarından, bir mekandan bir mekana uzatılıp sokaklarda kemer edilmiş odaların altından, her susamış yolcuya açık eyvanların ortasından geçtim. Güneşten duvarlar omuzladım, terledim, yoruldum, kalabalık yerlere yaklaştım, damağımda bilmediğim o dilin ekşiliğini gezdirdim , bilinmez zamanlarda gezindim. Bir şişe şarap alıp eve döndüm, baktım Coşkun yok, şarabı diktim, sarhoş oldum. Ben bu topraklara yeni yasalar yayacağım, buharlaşmış şarapları geri getireceğim, kızıl bir yağmur olarak...
ataç ikon Tol
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
45
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En Güzel Yerli Romanlar
Türk edebiyatının mutlaka okunması gereken en başarılı romanlarını bu listede topluyoruz. Sen de okuduğun en güzel yerli roma...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...