up
ara

Animal Farm

Animal Farm Konusu ve Özeti

Animal Farm
Burma Günleri kitabının da yazarı George Orwell tarafından kaleme alınan Animal Farm kitabı Roman, Yabancı Dil türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pearson Yayıncılık yayınevinden 0 yılında 9780582434479 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Animal Farm isimli kitap 134 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En İyi Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Animal Farm kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Pearson Yayıncılık
ISBN: 9780582434479
Sayfa: 134 sayfa
'All animals are equal, but some animals are more equal than others.' George Orwell's modern fable on the way power corrupts is as apt as ever in the twenty-first century.
Misafir

Misafir

@misafir000

Bir Peri Masalı - Hayvan Çiftliği
Beni George Orwell ile tanıştıran, dünyaca tanınan eseri 1984 olmuştu. Politikayla hiç ilgilenmiyor olmama rağmen, olaylara farklı bir perspektiften bakmak, bu tarz konularla ilgili düşünmek ve araştırma yapmak konusunda bana ivme kazandırmış oldu. Sonrasında farklı distopik kitaplar okusam da, yine en bilindik eserlerinden "Hayvan Çiftliği"ni okuma listeme almış, bir sonraki kitap siparişime hemen eklemiş ve arayı açmadan okumuştum.

Belki bir 1984 değil ancak okunması ve anlaşılması 1984 ten çok daha kolay olan bir kitap olduğu kanaatindeyim "Hayvan Çiftliği"nin. Zaten ön sözünde yer alan açıklamanın, kitabı okurken hangi perspektiften değerlendirmeniz gerektiği konusunda size büyük bir yardımı oluyor.

Kitap, bir çiftlikte yaşayan hayvanların, kendilerini sömüren insanlara karşı başkaldırıp, çiftliğin yönetimini ele geçirmesini anlatıyor. En baştaki amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmak olan bu çiftlik hayvanlarının kurduğu düzende, aralarındaki en akıllı hayvan olarak düşünülen domuzların yönetimi ele geçirmesiyle başlayan ve sonu felaketle biten öyküsünü okurken, bu hayvanların aslında -ve ne yazık ki- insanlardan daha totaliter, daha acımasız bir diktatörlük kurduğunu görüyorsunuz.

Önsözdeki açıklamalarla birlikte bilinen göndermeler gösteriyor ki, 1940'ların sosyalizmine yergi niteliği taşıyan bu kitapta Orwell açık bir şekilde Rus Sosyalist Devrimi'ni ve yönetimi kendi çıkarları doğrultusunda yönlendiren Stalin rejimini hedef almıştır. Bu yüzden, romandaki lider domuzun Stalin'i simgelediği çok açık bir şekilde görülüyor.

Orwell'in ilk okuduğum kitabı 1984 ile son okuduğum kitabı Hayvan Çiftliği'ni mukayese edince ister istemez dikkatimi çeken bir nokta oldu. Tarihsel olarak, Hayvan Çiftliği'nin 1984'ten önce yazıldığını düşününce, bu romanın George Orwell'e 1984'ü yazarken zemin oluşturduğu kanaatindeyim. Çünkü Hayvan Çiftliği'ndeki domuzlar, diğer hayvanların hatırlamış olduklarının yanlış şeyler olduğuna onları inandırarak geçmişe dair bilinenleri unutturma politikası güdüyorlardı. 1984'te ise bu fikir, daha keskin ve net bir tavırla sunulmuş George Orwell tarafından. 1984'te geçmişi değiştirme fikri bir teşkilat tarafından yürütülmeydi.

Hayvan Çiftliği'ni okurken -1984'te de olduğu gibi- insan doğası ve yönetim iradesi üzerine, yazıldığı zamanı aşan örneklemelere yer verilmiş sıkça. Günümüzdeki yönetimlerin uyguladıkları politikalar göz önünde bulundurulduğunda, - apolitik denilebilecek kadar politikaya karşı ilgisiz biri olan benim bile farkedebildiğim - insanda şaşkınlık uyandıran benzerlikler göze çarpıyor.

Mesela, yönetimdeki lideri pohpohlayan, şakşakçı kitleler oluşturma politikası kitapta koyunlar üzerinden betimlenmiş. Söz konusu koyunlar; eleştirmeyen, düşünmeyen varlıklar ve ne zaman ortam hararetlense ve halk yönetimi eleştirmeye yeltense -bilinçli ya da bilinçsiz- yani sorgulamadan cahilce şakşaklayan ya da bilinçli olarak bu politikaya müdahil olan, asılsız konuları gündeme taşıyarak spekülasyon yaratan, bunu yaparken de asıl tartışılması gereken meselelerin her daim hasıraltı edilmesine destek veren ya da zemin hazırlayan kişilerin varlıklar aslında.

"Bütün hayvanlar eşittir" le başlayan bir başkaldırının "Bütün hayvanlar eşittir ancak bazı hayvanlar daha eşittir" noktasına ulaşması arasındaki süreci, sistemler eleştirisiyle allegorik ve metaforik bir şekilde anlatan bu kitabı bence herkes okumalı.

Bizleri kendi masallarıyla uyutmak isteyen, kendi çıkarlarını bizim çıkarlarımız gibi bize yutturmaya çalışanlara karşı uyanık olmak ve asıl gözler önüne serilmesi gerekenleri hasıraltı edenlere fırsat vermemek için okumak zorundayız. Belki dünya daha iyi bir yer olmayacak ancak yine de koyun olup, masal dinlemekten yeğdir.

Acaba bunun için mi Orwell, alt başlığında "Bir Peri Masalı" demişti kitabı için?
ataç ikon Animal Farm
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Mert

Mert

@mertaksu

Kitabı orijinal dilinde, sindire sindire okudum. Sözcüklerin okumaya uygun seçilişi, ağır bir dil kullanılmamış olması üslup bakımından değinilmesi gereken önemli unsurlar. Konuya değinmek gerekirse: Stalin yönetimine karşı bir hiciv niteliğinde olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Eşitlik ve adaletten yoksun ve ağır şartlar altında çalıştırılan bir halkın iktidara karşı ayaklanıp zafer kazanması ve artık sözde eşitliğin hüküm süreceğinin bireylere empoze edilmesi. İlk başta her şey vadedildiği gibiydi fakat yönetenler yönettiklerinin süregelmiş boyun eğmişliklerinden faydalanmak istediler. Önce küçük ayrıcalıklarla başladı, sonra belli bir kesimin sorgulanamaz üstünlüğü baş gösterdi. Ta ki yeni yönetimin devrik iktidardan farkı kalmayıncaya kadar.
ataç ikon Animal Farm
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

Muhteşem muhteşem muhteşem.. ingilizcesini okuyun, türkçesini okuyun, çizgi filmini izleyin.. ama bunu bilin mutlaka bilin hayvan çiftliğinin gerçekte de var olduğunu... insanların idaresini beğenmeyip darbeyle başa geçen hayvanların, insanlardan beter olduklarını.. ve kitaptaki şu ünü ve 7.kuralı yazmadan geçemeyeceğim.. ''Tüm hayvanlar eşittir ama bazıları diğerlerinden daha eşittir.. ''
ataç ikon Animal Farm
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
perperik

perperik

@perperikasoe

" bütün hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir " cümlesi kitapta yer alan" hiyerarşik " düzeni tam anlamıyla açıklıyor aslında.
ataç ikon Animal Farm
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
umut umut

umut umut

@umutd

Orwell tam bir dahi!
ataç ikon Animal Farm
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Animal Farm - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...