up
ara

Araba Sevdası Kitap İncelemeleri

Fatolina

Fatolina

@fatolina

çift dil
ya ben şımardım ya da son dönemde okuduğum kitaplar fiyasko.. sevmedim.. hiç gerek yok.. mesaj almak istemediğim bir dönemde olduğum için de olabilir..
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 1 verdi
9 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Bir_çok basımı var bu kitabın ki geçen süreyi buna eklerseniz konunun büyüsü ve örgüsü kaybolmuş olabilir! ancak ben beğendim ve bu eser alanın da ilkler arasın yer alır .
18.02.19 beğen 2 cevap
Çizmeli Kedi (@cizmelikedi)
sn @fatolina, sihizbaz gibisin valla, bu yazının neresine gizledin incelemeyi, aşk_olsun bulamıyorum, ee meşk_olsun o zaman.
18.02.19 beğen 1 cevap
RUHASTASI (@ruhastasi679)
araba sevdasından ne bekliyosun ki romanların sadece ilklr
18.02.19 beğen cevap
RUHASTASI (@ruhastasi679)
ilklerini temsil ediyor ilk realis roman
18.02.19 beğen cevap
Songül Kekeç

Songül Kekeç

@tarihieser

Kitabı başından beri beğenmememe rağmen yine de sonuna kadar okudum ama yine beğenmedim😂Hikayede tek bir olay var ve bana basit geldi
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 2 verdi
18 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Kısaca konu nasıl? bende de var, hiç başlamayayım o zaman :)
13.10.18 beğen 1 cevap
Nigâr (@ludingirra)
Türk edebiyatıyla alakalı minicik dahi bilginiz yoksa zaten ilk eserlerden uzak durun insanları da böyle etkilemeyin.Realizm akımının temsilcileri zaten entrikalı romanlar,hikayeler yazmazlar.Tek bir olay vardır.Onun çevresinde döner. @hayataagulumse
13.10.18 beğen 4 cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Büyük bir fiyaskoooo bu kitap
13.10.18 beğen cevap
Mustafa Kemal'in Askeri (@mustafakemalinaskeri)
Bence Araba Sevdası, kesinlikle en güzel Türk Klasiklerindendir.
13.10.18 beğen 1 cevap
flr_yşl (@yslflr)
Bu romanı özel kılan sebebi bilmeyen birinin yazacağı inceleme sanırım zaten bu olurdu..Okul yıllarımızda edebiyat derslerinde ezberini yaptığımız, sınavlarda önümüze çıkan konulardan biri..ilk realist/ gerçekçi roman... İçinde Batı hayranlığı eleştrisi var..Romanı okumadım. Ancak lisede edindiğim bilgilerden hatırladığım kadarı ile bunları söyleyebilirim..
14.10.18 beğen cevap
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Yazarın yazdığı ilk ve son roman. Ayrıca İlk Türk gerçekçilik romanı denemesi... Ve bence ilk olmasına rağmen gayet başarılı. Bir takım eksiklikler ve gereksiz uzatılmış bölümler olmasa gayet eğlenceli bir roman. Ama dediğim gibi ilk olması bazı durumları gözmezden gelmemiz için yeterli.
Osmanlının son dönemlerinin yaşandığı ve batıcılık kavramının ne denli yanlış ve yersiz algılandığının açık kanıtlarını taşıyan kitap Fransız seviciliği ve "Avrupalı gibi olmak" akımını da irdelemektedir. Bu yönüylede ilklerdendir.

Gelelim kitaba...

Bihruz bey babası vezir olan zengin bir miras yedidir. Bu zenginlik vefatıyla, tüm mal varlığını oğluna bırakan babasının eseridir. Babanın sağlığında aile sürekli iller gezmekte ve Bihruz beyin eğitimi aksamaktadır. Babanın son tayini çıktığında annesi Bananın yanında gitmek istemeyip oğluyla İstanbul'da kalmış ve genç Bihruz beyin yarım yamalak eğitimi böylece tamamlanmıştır.
Babasının ölümü Bihruz beyde pek derin bir etkiye neden olmamakla birlikte aklı kıt mirasyedi birdenbire ne yapacağını bilemediği yüklü bir servetle ortada kalakalınca aklına gelen ilk şeyi yapmış paranın altından girip üstünden çıkmıştır. Kosa sürede babasının yıllarına mal olan varlığını tarumar etmeyi başarmıştır.
Bihruz beyde nerden geldiği bilinmeyen bir takım istibdatlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi Fransızca öğrenmek ve öğrenmek ve öğrenmek... Diğeri ise her türlü at arabası. Özellikle Lando ismi verilen pahalı ve gösterişi olan arabalar...
İşte mirasyedimiz baba parasını un ufak edip borca bulandığı o dönemde, bir dostuyla kendi arabasında hergün biteviye tekrarladığı "kenti şöyle bir turlamak" isimli alışkanlığı gereği kısa seyahatini tamamlıyor ve yol üzerinde açılışı yeni yapılacak olan bir kent bahçesine de şöyle bir uğramayı düşünüyordu. Tam o esnada yanlarından Lando bir araba geçti. Bihruz bey arabanın içinde iki kadın olduğunu seçebildi. Ve arkadaşını arabadan savarak kadınların peşine düştü. Kent bahçesine giren kadınlar kendilerince havuz kenarında zaman geçirmeye ve Bihruz bey tarafından dinlenip izlendiklerini bilmeden kendi aralarında konuşmaya başladılar. Kadınlardan güzel olan periveş hanımın söylediği bir kelime Bihruz beyi derhal etkiledi. Ve kadına sarı bir gül hediye etme cesaretinde bulundu. Kadınlar olayın dalgasında olmaları bir yana bu çiçeği kabul ettiler ve oradan uzaklaştılar. Bundan cesaret alan Bihruz bey onların arkasından gitmeye ve Periveş hanımın "haftaya yine gelelim" sözünü sevgiliye verilen bir randevu gibi algılayarak sevinçten çılgına dönme seviyesine gelmiştir. Ertesi hafta tekrar gelen Bihruz bey bir hafta boyu genç kıza acıklı bir şiir karalamış, içli ve insanı sürükleyen bir mektup yazmıştır.
Nihayet sözü edilen gün iki kadın gelir ve arabayla o yakınlarda dolaşmaya başlarlar. Bu araba adi bir at arabası olmakla birlikte Bihruz bey duruma pek aldırış etmez. Bir şekilde mektubu kadınlara verir ve kadınlar uzaklaşırlar. Bu olaydan sonra periveş hanım ortadan kaybolur. Bihruz bey iki ay onu arar, bulamaz. Bu sırada kızı tanıyan Bihruz beyin devlet dairesimde beraber çalıştığı bit genç Bihruz beye kızın öldüğünü söyler ve Bihruz bey için o andan sonra matem dönemi başlar. İşin açıkçası kız hafifmeşrep karakterde hoppa ve züppe birisi ve ilk gün yanında beraber geldiği kadın ise kötü bilinen bir kadındır. Tesadüfen Lando araba kiralayarak Bihruz bey üzerinde zengin, kültürlü, batı terbiyesi görmüş bir aile etkisi yapmışlardır. Delikanlının aşk acısı çekme nedeni budur. Öte yandan Periveş hanımın öldüğünü söyleyen arkadaş ise çocukluktan yalan söyleme alışkanlığı olan ve nadiren doğru konuşan bir tiptir. Yani Periverin ölme haberi gerçek değildir.
Ancak matem gerçektir. Bihruz beyin duyguları gerçektir. Bu itibarla Genç mirasyedi yataklara düşer ölüm kalım savaşı verir. Kendini çok zor toparlar, vicdanını geç rahatlatır...

Bir gün annesiyle Ramazan ayı münasebetiyle yazlığa taşınma kararı alır. Oralarda yalnız yürüyüşlere çıkma ve Periveş hanımın üzerinde bıraktığı boşluğun acısını kendi başına çekme hevesleri taşımaktadır. Bu yürüyüşlerin birinde Periveşle karşılaşır. Gözlerine inanamaz. Delirmiş insan haraketlerine bürünür. Kızın yaşıyor olmasına bir türlü inanamaz.
Konuşma arasında kıza Lando arabanın nerede olduğunu sorar ve acı gerçeği yani arabanın kira arabası olduğunu kızın ve yanındaki soytarı kadının ortalık kadını olduğunu yüzü çarpılmış, kulakları uğuldar bir halde duyar... Ne yapacağını şaşısır. Tam o anda yanlarından bir Lando araba geçmektedir. Şöyle seslenir " pardon". Ve lando arabaya doğru koşmaya başlar...


Vesselam...
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Araba Sevdası
Kendisine ait dünya kurarak, bu dünya içerisinde kendi düşünceleri doğrultusunda yaşayan bir kişiyi konu alan romandır.

İnsan, görmek, duymak ve hissetmek istediğine, düşüncelerinde yer vererek, “gerçek” olandan sürekli olarak uzaklaşır. Böylece kendine hayali bir dünya kurar ve yaşamına bu dünyada devam eder.

Bir aşk...Aşık olan kişinin yüreğindeki heyecanla karışık daha önceden tatmadığı hislerin ruhunda oluşturduğu değişimleri, aşık olduğu kişiye anlatması sanıldığı kadar kolay değildir. Anlatılması güç bu hislerin muhatabının; yüz ifadesindeki farklılık, bir soruyu cevapsız bırakması, karşılaşılan yerden ayrılırken bir “elveda bile dememesinin aşık olan kişinin onurunun kırılmasını dahi sağlamasının ardında, ilk karşılaşma da olsa hissedilen duyguların ne kadar güçlü olduğu muhakkaktır.

Yalan...Söylenmesi kolay olmasına rağmen, söylenenlerin karşıdaki insandaki etkileri büyüktür. Bazı insanlar “doğru” olanı, olduğundan farklı bir şekilde anlatırlar insanlara. Söylenen yalanın, muhatap olan kişide oluşturduğu ruhsal durum, bazen saatlerce, bazen günlerce, bazense aylarca süren düşüncelere yol açar.

İnsanın kendi kültüründen uzaklaşması ve günlük konuşmalarında bile ana dilini kullanmaması ana fikrinden yola çıkılarak yazılan bu romanı tavsiye ediyorum. Roman bilinç akışı yöntemiyle yazılmış olan dünyadaki ilk romandır. Keyifli okumalar dilerim herkese.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 8 verdi
12 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İlk cümlede tam dört tane "bir" var Gülşah! :)
02.05.18 beğen cevap
Fatolina (@fatolina)
kitabı kitaptan daha güzel anlatmışsınız 😌🌟
18.02.19 beğen 1 cevap
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Edebiyatımızdaki yerinin önemini geçiyorum, o dönem Batılılaşma yönündeki abartı ve ayarsızlığı anlatması açısından çok başarılı olmuş. Eski İstanbul zamanlarını anlatan kitapları hep sevmişimdir, o tadı veriyor kitap. Burda da Çamlıca eşrafını anlatır ve Perişev Hanım'dan bahsederken o tadı yakaladım.
Kitapta çok uzun soluklu cümleler vardı, noktalama işaretleri kullanılmış olmasına rağmen tek nefeste okunmayan paragraf şeklinde ama tek cümleye sığdırılan yazılar vardı. Bu ve içinde çokça geçen Fransızca kelimeler yordu beni biraz. Evet Batı özentisi, yarım yamalak Fransızcası ile ortalıkta caka satan bir karakterden bahsedilmiş bu yüzden normal geliyor ama eski Türkçe'ye bile öyle çok hakim değilken ikisinin bir arada yoğun yoğun kullanılması yorucu. - tabiiki yazıldığı günün şartlarında gayet akıcıydı biliyorum -
Ve sonu müthiş bir damdan düşüşle son buldu, yarım kalmışlık hissi inanılmaz. Bir sonuca bağlanmamış, kitabın ortasında olmasını beklediğiniz ya da sonunda olsun da rahatlayalım dediğiniz şey olduğu anda bitirilmiş. Devamı gelecek gibi pat diye bitirilmiş. Kitap boyunca o durumu bekliyorsunuz oysa ki, ben bitince kitabın sayfalarını çevirip baktım resmen bu kadar mıydı diye. O açıdan okuyacaksanız çok sonuç odaklı aman ne olacak diye okumayın. Ben sonunu hevesli bir merakla sürüklenerek okuduğum için yaşadım belki de bu hayal kırıklığını ama dönemin özellikleri ve edebiyatımızdaki yeri açısından muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 5 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Batılaşmaya giden sabit fikirli bir adamın gerçek hikayesi aktarılmış bizlere. Sadeleştirilmiş dil kullanılmasına rağmen akıcı bir yapıt değil. Kitabın sonu iyi bağlanılmamış. Devamı kitapçılarda çıkcak gibi. Çok kötü değil çok iyi de değil. 7 lik
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 7 verdi
0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Türk Edebiyatının ilk realist romanı olarak geçen bir eser olduğundan okuma gereği hissettim.Bihruz Bey'in Fransızca'ya duyduğu özenti,o çağlarda kullanılan arabalara olan tutukusu,insanları bindikleri arabalara göre sınıflandırması..annesiyle konuşurken bile araya Fransızca kelimeler sıkıştırmasını, Türk toplumunun o zamanki Batı hayranlığını çok güzel eleştirmiş.Ne Osmanlıcaya ne Türkçeye ne de Fransızcaya hakim olamamış baş karakterimiz bir aşk mektubu yazarken bile Türkçe ve Fransızca romanlara başvuruyor ve kelimelerin anlamını tam olarak idrak edemediğinden akla hayale gelmeyen,hatalarla dolu aşk mektupları yazıyor.Bu kitaptaki bir kaç örnek,daha neler var neler?Bihruz Bey acısını,sevincini,heyecanlarını bile Fransızcaya uygun yaşamaya çalışıyor.Bütün bunlar önsözde ve kitabın arka kapağında da görebileceğiniz ayrıntılar olduğu için rahatça yazdım.Çok ayrıntı verdiğim düşünülmesin..Dili ağır olsa da kitabın altında verilen dipnotlarla okuyucu bilgilendiriliyor.Türk edebiyatının hangi aşamalarından bugüne geldiğini görmek için bile okunur,tavsiye ederim.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba puan vermedi
0 yorum
Melike

Melike

@hiiccc

Tanzimat dönemi konularından "yanlış batılılaşmanın" ele alındığı bir roman. Kültürüne yabancılaşmış Bihruz Beyin hikâyesi anlatılır. "20. yüzyılda roman ve hikâyenin en çok başvurduğu yöntemlerden biri olan "bilinç aşkı" yöntemini ilk kez ve oldukça başarılı kullanmış."
Recaizade Mahmut Ekrem bu tek romanında her ne kadar kendi döneminde ve şu dönemde bile şaşıracağımız şekilde başarılı olduğu konular olsa da okurken çok sıkıldığım ve beni o kadar da etkilemeyen bir roman oldu.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 4 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Roman yeni bir türdü bizim için bu kitabın yazıldığı zamanlar Melike...Seni etkilememiş olması bir ihtimal Türkçesinden olabilir.Bu günün Türkçesine uyarlanmış onlarca ARABA SEVDASI kitabı var;hem de onlarca yayın evinden.
18.05.16 beğen cevap
Melike (@hiiccc)
Evet var. Döneminde belki de bazı konularda hala en başarılı roman olabilir ancak beni etkilememesi sadece dili değil. Tabi benim beklentim yüksekti onun da etkisi vardır.Bir çok yönden eksikti.Arkasından konuşmuş gibi olmayayım burada olsa yüzüne söylerdim :) Asıl amacına hizmet etmiş olabilir Ama Roman başlığı altında düşünecek olursak akıcı değil, kurgusu kötü, yarım kalmış elma gibi bitti daha sayardım ama okuyalı çok oldu aklımda sadece bunlar var :)
18.05.16 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sanal âlemin sürprizi bu ve bunun benzeri iletiler olsa gerek Melike @hiiccc .Aradan bir buçuk yıl geçmiş ben ancak gördüm senin bu iletini.Olsun geç kalmış sayılmayız değil mi? :) Bunca ay sonra sana daha çok hak verdim,dediğin gibi şimdi Recaizade Mahmut Ekrem'in ardından konuşmayalım.
19.10.17 beğen cevap
Ragıp Ongun

Ragıp Ongun

@ragipongun20

Okullara tavsiye edilen bu eser her kesimden herkesin okuması gereken bir romandır. Bu kitap bizim bir klâsiğimiz olduğu kadar, Osmanlı toplumunun son dönemini aydınlatan sosyolojik bir çalışmadır da. Özenle yapılan bu sadeleştirmeyi okurken hem edebî bir zevk alacak, hem de tarihî bilgiler edineceksiniz.
Bu kitap "Hiç unutamayacağım" dedikleriniz listesinde yer almaktadır.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Fransız taklidi komik mi komik bir karakter.Aslında trajikomik de denebilir.Zannedersem kendini bunca hırpalamasa bugün Araba Sevdası kitaplarımız arasında olamazdı.Kapağını gördüğüm an gülümsüyorum.Evet, evet o mendili bilerek düşürdü, başka açıklaması olamazdı değil mi..? Yazık mı desem yoksa müstehaktır mı desem bilemedim.Mutlaka okuyun..!
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 6 verdi
0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

İlk okuduğum edebi eser olması dolayısıyla bende çok önemli bir yeri var. Kitaptaki betimlemeler zaman zaman baygınlık getirse de çamlıca tepesi betimlemeleri o kadar güzel yapılmış ki adeta beni o dönemlere götürmeyi başardı. Türk edebiyatında ilk realist eser olma dolayısıyla da ayrı bir önem taşır.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 8 verdi
0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

1889 yılında yazılan eser, Türk edebiyatında ilk realist roman örneği olarak kabul edilmektedir. Bihruz Bey tam da dönemin burjuva gençliğinin olması gerektiği gibi Fransız kültürüne hayran züppe bir gençtir. Roman, dönemi İstanbul'unda görülen kimi cahilce davranış kalıplarını, eğlence ve zevk yaşamını anlatmaktadır. Osmanlı yenileşme hareketleri çerçevesinde Tanzimat'la birlikte Batı'ya açılan Osmanlı Devleti'nde yaşanan batılılaşma sürecinin yanlış özelliklerinin vurgulandığı yapıtta, Bihruz Bey ve onun romantik aşkı konu edilmiştir.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 6 verdi
0 yorum
HGC

HGC

@hgc

Hayal kırıklığı !
Maalesef, üzülerek söylüyorum. Kitabı hiç ama hiç beğenmedim. Dili çok güzel, cümleler ve özellikle yabancı dillerin ve türkçenin kullanımı açısından ders kitabı olabilir. Ama kurgu ve konunun işlenmesi hiç hoşuma gitmedi. Kitabı okudum ama kitapta kesinlikle bir konu yok.

*SPOILER :
Bir adam aşık oluyor, o aşık olduğunu öldü zannediyor ve ölmediğini öğreniyor ve o kadar tüm kitap boyunca aşık olduğu kadında ölmediğini öğrendiği anda halinden tavrından tiksiniyor ve ordan hızlıca uzaklaşıyor.

Koca kitapta sadece bu anlatılıyor. Bitmesi için hızlıca zorlaya zorlaya okudum.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 2 verdi
0 yorum
özgür mavi

özgür mavi

@ozgurmavi

kendini beğenmiş bir kahramanı var kitabın.ama benim memleketimde geçtiği için özel olarak okudum.çamlıca günümüzde de yaklaşık olarak kitapta anlatıldığı gibidir.manevi açıdan bahsediyorum.yoksa genel görünüm olarak biraz değişikliğe uğramıştır. okudukça kendimi o dönemde hissettim.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 8 verdi
0 yorum
Nur Devam

Nur Devam

@nurdevam

Teknik açıdan kusurlu bir roman bence. Sırf LYS de işime yarar belki diye okuyorum :( Konu güzel ama gereksiz ve fazla tasvir var. Bu da haliyle romanın sıkıcı gitmesine sebep oluyor.
ataç ikon Araba Sevdası
kitaba 4 verdi
0 yorum
/ 3