up
ara

Araba Sevdası Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kendisine ait dünya kurarak, bu dünya içerisinde kendi düşünceleri doğrultusunda yaşayan bir kişiyi konu alan romandır.

İnsan, görmek, duymak ve hissetmek istediğine, düşüncelerinde yer vererek, “gerçek” olandan sürekli olarak uzaklaşır. Böylece kendine hayali bir dünya kurar ve yaşamına bu dünyada devam eder.

Bir aşk...Aşık olan kişinin yüreğindeki heyecanla karışık daha önceden tatmadığı hislerin ruhunda oluşturduğu değişimleri, aşık olduğu kişiye anlatması sanıldığı kadar kolay değildir. Anlatılması güç bu hislerin muhatabının; yüz ifadesindeki farklılık, bir soruyu cevapsız bırakması, karşılaşılan yerden ayrılırken bir “elveda bile dememesinin aşık olan kişinin onurunun kırılmasını dahi sağlamasının ardında, ilk karşılaşma da olsa hissedilen duyguların ne kadar güçlü olduğu muhakkaktır.

Yalan...Söylenmesi kolay olmasına rağmen, söylenenlerin karşıdaki insandaki etkileri büyüktür. Bazı insanlar “doğru” olanı, olduğundan farklı bir şekilde anlatırlar insanlara. Söylenen yalanın, muhatap olan kişide oluşturduğu ruhsal durum, bazen saatlerce, bazen günlerce, bazense aylarca süren düşüncelere yol açar.

İnsanın kendi kültüründen uzaklaşması ve günlük konuşmalarında bile ana dilini kullanmaması ana fikrinden yola çıkılarak yazılan bu romanı tavsiye ediyorum. Roman bilinç akışı yöntemiyle yazılmış olan dünyadaki ilk romandır. Keyifli okumalar dilerim herkese.
ataç ikon Araba Sevdası
6.6 (307 oy)
12 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İlk cümlede tam dört tane "bir" var Gülşah! :)
02.05.18 beğen cevap
Fatolina (@fatolina)
kitabı kitaptan daha güzel anlatmışsınız 😌🌟
18.02.19 beğen 1 cevap