up
ara

Muhtelif Eserler 1

Muhtelif Eserler 1 Konusu ve Özeti

Muhtelif Eserler 1
Medeniyet Tarihi 2 kitabının da yazarı Ali Şeriati tarafından kaleme alınan Muhtelif Eserler 1 kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Fecr Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786055482336 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Muhtelif Eserler 1 isimli kitap 483 sayfadan oluşuyor. Muhtelif Eserler 1 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Fecr Yayınları
ISBN: 9786055482336
Sayfa: 483 sayfa
Hakikati açıklama temayülü, aydın olmanın şartlarından biridir sadece. Diğer şart, korkusuz olmak ve sonuçlarından çekinmeksizin aklî araştırma için hazır bulunmaktır. Büyük filozofun ifadesiyle: Var olan her şeyi acımasızca eleştirmek.Bir aydın, aslında toplumu da eleştiren kişidir. Vazifesi, daha iyi, daha insani ve daha akılcı bir toplumsal düzenin yolunu tıkayan engelleri tanımak, bu temelde analiz edip çözümlemek ve onları aşmaktır. O bu rolü yerine getirirken ilerici güçlerin vicdanı ve sözcüsü olur. Bu rol, egemen sınıf açısından (kendi konumunu korumak ister) asayişi bozmak ve karışıklığa yol açmak şeklinde algılanır. Bu da egemen sınıfın hizmetindeki düşünce emekçileri tarafından muhakeme alanına çekilir. En iyi ihtimalle hayalperest veya metafizist, en kötü şekilde de "tahripkar" ve anarşist!
sîdar ronahî

sîdar ronahî

@sidarronahi

Ali Şeriati
Ali Şeriati nin dağınık, birbirinden bağımsız eserlerinin, yazılarının toparlanarak bölümler ve başlıklar halinde çevirileri yapılıp derlenmesiyle oluşturulmuş bu kitabı tarih, toplum, insan, islam, orta çağ ve modern çağ karşılaştırmaları, din, sanat, ideolojiler gibi konuları ele alıyor.
.
Çevirileri yapılan Şeriati'nin bu yazıları çoğunlukla makalelerinden toparlanarak kitap haline getrilmiş. Kitabın bir çok yerinde cümleler henüz bitmeden kesiliyor ki bunu da elde ettikleri yazıların Şeriati'nin elyazısının anlaşılabilir, çevirilebilirksımlarından arta kalanlardan olması olarak gösteriliyor. Fakat bu durum konuların dağılmasına neden olmuyor.
.
Genel anlamda kitap yararlanılası bir kaynak olarak da incelebilir.
ataç ikon Muhtelif Eserler 1
kitaba puan vermedi
4 yorum
Aziz Akdeniz (@azizakdeniz)
Kitap nasıl okuyoruz burda
09.11.18 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
ismini tam hahatırlamıyorum ama ıstanbul universitesi hocalarndan bir tanesi tüm kitaplarini cevirmisti sanki
09.11.18 beğen cevap
Ayşe (@aisenurr)
Kendi hocam bizzat çevirisini yapıyor. Kitaplarını detaylı inceleyerek okumanızı tavsiye ederim. Söylemlemleri çok çarpıcı ve dehşete düştüğüm yerler oluyordu..
09.11.18 beğen cevap

Muhtelif Eserler 1 - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle