up
ara

Aramızdaki En Kısa Mesafe

Aramızdaki En Kısa Mesafe Konusu ve Özeti

Aramızdaki En Kısa Mesafe
Aramızdaki En Kısa Mesafe kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750501487
Sayfa: 99 sayfa Basım Tarihi: 2002
Asıl öykü ile ilgilenmeyen bir anlatıcı ve yetişkinliğe varmayan bir çocukluğun öyküleri. Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişinin belirip kaybolan dünyası...Bu dünyada hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi! Daha önce İletişim'den Herkes Herkesle Dostmuş Gibi (2000) ve Veciz Sözler (2002) adlı yapıtları yayımlanan Barış Bıçakçı, bu kitabında çok zor bir işe kalkışıyor: Çocukluğun sihirli dünyasına giriyor. Ve ustalıkla geliyor bu işin üstesinden. Çocukluk halini, çocuk duyarlılığını has edebiyatla anlatan ince, kırılgan hikâyeler kuruyor.Yepyeni bir şey bu. Türkçe edebiyatta kimse çocukluğu böyle anlatmamıştı.
Büşra Kocabaş

Büşra Kocabaş

@busrakocabas

Çocuk Gözünden İç Acıtan Hikayeler
Üç kez okudum kendisini. Üçünde de ayrı ayrı yerlerine içim sızladı. En çok çocuklara kıyamıyorum galiba o yüzden bu burukluk.. Bir de çocukların gözünden anlatılan babalara içerliyorum... Bir sebebi de budur.

Yakıyor beni her okuyuşumda ama bu garip hüznü sevmeye de başladım bir yandan. Bana geçmişte kalanları hatırlatıyor. Benim gördüğüm ama dillendiremediğim anları cümlelere döküyor...

Bazı yerleri kopuk gelebilir ya da sonuca bağlanmamış... Siz oraları kendi sızılarınızla dolduruyorsunuz. Ben hassas olduğumdan mıdır bilmiyorum ama hikayeler arasında kitabı bırakıp hava almışlığım da vardır. Ya da duvara boş boş bakıp dalmışlığım.. Garip bir etkisi var benim üzerimde. Çok seviyorum...
ataç ikon Aramızdaki En Kısa Mesafe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ediz Kümük

Ediz Kümük

@Poetification

Yazarın üslubunu çok sevmeme rağmen hikayelerin ziyadesiyle kısa olması nedeniyle kitabı o kadar da çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. 3-4 sayfalık hikayelerde normal bir hikayede olması gereken giriş-gelişme-sonuç bölümlerinden giriş ve sonuç kısımları bulunuyordu çoğunlukla. Gelişme bölümü olmayan hikayeler de oldu bittiye gelmişlik havası katıyor malesef bu nedenle kitaba. Hikayelerin çoğu aynı kişinin başından geçmesine rağmen bir bütünlük kurulamamış bence. Bu kadar fazla hikaye olup da hikayelerin bu kadar kısa olmasındansa daha az sayıda hikaye olup da daha uzun hikayelerin olmasını tercih ederdim.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

... gibi hüzünlü
"Aynı soyadı etrafında toplanmış bir grup insan"ın anılarının yer aldığı kitap.

Barış Bıçakçı'yı daha önce okumadığım için başlarda anlam veremedim. Bu ne şimdi? 2-3 sayfa ve her öykü sıradan, senden-benden... Sayfalar aktıkça bir çocuğun gözlerinden 80'leri gördüm. Biraz sonra gençlik ve 90'lar...

İçini acıtıyor insanın. Ve anlattığı tüm anılar sizin de anılarınızmış gibi mesafeleri kısalttıkça kısaltıyor.

Kitap bittiğinde Edip Cansever'in unutulmaz mısrası geliyor akla.
"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk / hiçbir yere gitmiyor"
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Çocukluk
Kısa öyküler... Hüzünler.. Kimileri senden, kimileri bizden, kimileri içimizden.

"Hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil! Her şey hatırlandığı gibi."

Yazarın tavsiye üzerine üç kitabını aldım ama bu okuduğum ilk kitabı. Kısa kısa öykülerden oluşan kitap bir gecede bitti. bazı öykülerde kendinizi buluyorsunuz. Bazılarında ise içinden çıkamıyorsunuz. Daha çok çocukluk öyküleri. Ama çoğu hüzünlü. Bazıları güzel, bazıları karmaşık.

Çok bayıldım mı bilemedim. Sıra diğer kitaplarda.
0 yorum
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

İçinde elle tutulur bir hikaye olmayan öykü kitabı. Barış Bıçakcı aforizmalarını satmak için roman yazan bir yazar. Aforizma, hüzün... Karıştırınız ve servis ediniz. İnsanlar ne kadar harika bir yazar olduğunuzu düşünsünler. Dünya görüşü, kurgu, falan ne gerek var böyle şeylere.

Vesselam...
0 yorum

Aramızdaki En Kısa Mesafe - S41

Boza bidonunu buzdolabına koyduk. Tarçın ve leblebi aldık. Babam her şeyin tam olmasını istiyordu. Bozanın bardağını kaça satacağımızı ve gecede kaç bardak satarsak ne kadar kazanacağımızı hesapladık.
Hilal Özdemir tarafından eklenmiştir.
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

Bir felsefeci ölü bulunduğunda akla gelecek ilk şüpheli elbette kafasındaki fikirlerdi.
ataç ikon Aramızdaki En Kısa Mesafe
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra★

Büşra★

@aylakbirb

Acı çekiyordu babam. Zihinsel bir acı. Öte yandan ona göre, zihinsel dünyasında ve günlük hayatında acı veren kopuşlar yaşamayanlar, buna cesaret edemeyenler, insanı aptallaştıran bir sürekliliğin esiri oluyor, bunun sonucunda da zamanın geçişine, yaşlanmaya ve ölmeye akıl erdiremiyorlardı.
Oysa babam her şeye akıl erdirmek istiyordu.
ataç ikon Aramızdaki En Kısa Mesafe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

"İnsanın dünyayla ilişkisinde aklını kullanması demek olan felsefenin bu konuda da söyleyecek bir şeyleri olmalı."
ataç ikon Aramızdaki En Kısa Mesafe
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

Hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil! Her şey hatırlandığı gibi.
ataç ikon Aramızdaki En Kısa Mesafe
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

"Avcunu aç!" dedi bana. Sımsıkı yumruk yaptığı küçük elinin avcuma koydu ve bir şey bıraktı. Minicik, camdan bir kalp. "Bunu hiç yanından ayırma!" dedi. Sonra öyle güzel utandı ki, her şeyi unuttum.
ataç ikon Aramızdaki En Kısa Mesafe
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
9
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Barış Bıçakçı Kitapları
Deneme ve roman türündeki kitaplarıyla son yılların sevilen yazarlarından biri haline gelen Barış Bıçakçı'nın en iyi kitaplar...