up
ara

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler Konusu ve Özeti

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler
Markopaşa Yazıları ve Ötekiler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753638425
Sayfa: 151 sayfa
Sabahattin Ali'nin "düşünür" ve "eleştirmen" yüzünü görmek için, onun dergilerde yayımlanmış yazılarını okumak gerek.Öykü ve romanlarında bir anlatı ustası olduğunu kanıtlayan ve Türk edebiyatının klasikleri arasında yer alan Sabahattin Ali'nin gündeme ve sanata ilişkin yazıları, onunla yapılmış söyleşiler Hikmet Altınkaynak'ın derlemesiyle dergi sayfalarından sıyrılıp kitap boyutuna ulaşıyor.
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

'' hikaye yazmak hayli güç bir iştir. güçlüğü nisbetinde nankördür. şiir insanda yarattığı lirik heyecanının derecesi kadar uzun ömürlü olur, fakat epik eserin hayatı yarattığı insanların hakiki bilgisine, canlılığına tabidir. hikayede ise insan yaratmak pek zor, bazan imkansızdır. hikayenin merkes sıkleti vaka, (anekdot) olduğuna, ve vakalar pek çabuk aktül olmaktan çıkacağına göre, hikayelerin uzun ömürlüleri parmakla gösterilecek kadar azdır.
garba baksanız, orada bile bugün ayakta durabilenler 'boccacio', 'poe' biraz da 'çekof' dur...
gündelik gazete ve mecmualarda hakikaten insanın nazarı dikkatini celbeden hikaye ve yazılara gelince bunlardan bahse dahi değmez sanırım. gevezelik ve sululuk ne zamandan beri sanat sayılmaktadır? bunu bir türlü anlayamıyorum.
bu gibi yazılara garbda 'arka merdiven romanları' deniyor ki biz de buna 'servis kapıları yazıları' diyebiliyoruz. bunlar işini bitiren hizmetçilerin mutfak kapısında okuyacakları yazılardır. ''

(nazım ve nesir hakkındaki notlar. sayfa 35.
0 yorum

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler - S41

Günlerdin beri görünmeyen güneş, okulun büyük avlusuna bir bahar sabahının latif ve ılık havasını serpiyordu. Vakit öğle idi Çelik vücutlu genç yedek subay namzetleri büyük bir neşe ile yemekhanelerinden bahçeye dönüyorlardı. Yazıcı bir arkadaşla göz göze geldik. Onun nerede olduğunu sordum. "Sabahattin Ali'yi mi? dedi. "Şimdi onu havuz başındaki sıraların birinde bulacaksın!"
lila tarafından eklenmiştir.
Serkan Akçam

Serkan Akçam

@serkanakcam

"Bugünkü edebiyatla okurlar kitlesi arasında boşluk değil, uçurum vardır. Kabahat doğrudan doğruya, hiç noksansız, edebiyatta, muharrirdedir. Ben bizim halkımızın okumaktan kaçmadığını yakından bilirim. Yalnız ona okuyacağı şey hâlâ verilmemiştir ve o hâlâ, büyük bir inat ve sabırla, okumaktan vazgeçmiyor. Asırlardan beri okuyageldiği şeyleri tekrar ediyor. Bir bayramda şehre inmiş olan birkaç köylünün kırkar kuruş vererek 'Kerem ile Aslı, Hayber Kalesi' gibi kitaplar aldıklarını ve bunları köye hediye götürdüklerini gördüm. Kitap hediyesinin asilzadeler arasında bile moda olmadığı zamanda halkımızın kitaba para vermediğinden bahsetmek ayıptır. Ankara'da bir pazar yerinde limon satan bir çocuğun kazandığı otuz kuruşun on beş kuruşu ile bir 'Türkçe Yasinişerif' aldığına şahit oldum. Bu, okumak isteyen ve kitaba para veren kitleyi ne kadar başıboş bıraktığımızı gösterir. On üç yaşındaki bir çocuk, parasını vereceği kitabın bir 'Yasinişerif' değil, daha kendisine yakın ve daha 1936 senesine yakın bir eser olmasını elbette isterdi, ama nerede o eser? Okurlar kitlesi bugünle hiçbir alakası olmayan bir adamın saltanatla beraber ölen aristokrasi için duyduğu mariz hasreti mi okusun? Genç bir şairimizin: «Hakikatte iki halis ve orijinal insan tipi vardır: Biri hiçbir şey bilmeyen köylü ve aşağı sınıf halk, öbürü her şeyi bilen, yaratıcı ve idare edici fert!» diye biten derin manalı yazılarını mı benimsesin?"
ataç ikon Markopaşa Yazıları ve Ötekiler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sabahattin Ali Kitapları
Türk edebiyatının en sevilen yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin en çok satan, en beğenilen ve mutlaka okunması gereke...