up
ara
‹ Behzat Ç. - Her Temas İz Bırakır

Behzat Ç. - Her Temas İz Bırakır Kitap İncelemeleri

Seda BOYACIOĞLU

Seda BOYACIOĞLU

@sedathereader

Her Temas İz Bırakır
Şiirsel bir anlatımla yazılmış polisiye bulmaz zor. Behzat Ç gibi bir karakterin ve tüm diğer 'biricik' karakterlerin, dili ustaca kullanarak anlatılmış olması, hiç de zorlama olmayan kelime oyunları ile okuyucuya sunulması Emrah Serbes'in yeteneğini gösteriyor. Zaten 'Ne yazsa beğenirim.' dediğim yazarın, okuduğum en güzel romanı.
0 yorum
fisun

fisun

@fisun - Samsun

Bir Ankara polisiyesi
Bu kitabi severek okumamin birkac nedeni var. Birincisi polisiye olmasi ki; en sevdigim türdür.Ikincisi Ankara yi anlatmasi ki; universite hayatimin gectigi ve cok sevdigim bir sehirdir.Bir diger neden de kitabin tek bir olay üzerinde degil, bir ana olay birkac da yan olay üzerinde ilerlemesi. Emrah Serbes in okudugum ilk kitabi ama son olmayacak ....
0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Behzat Ç. serisinin ilk kitabı Her Temas İz Bırakır. Emrah Serbes akıcı, sade ve içten bir anlatımla oluşturmuş eseri. Ankara betimlemeleri harikulade bir tarzda yapılmış bana göre. Karakterimiz Behzat Ç. olağan dışı bir kişiliğe sahip, mevki kazanma peşinde olmayan ve sadece kendi idealleri doğrultusunda hareket eden biri. Ekibiyle Ankara sokaklarında cinayet çözmeye çalışıyor günün çeşitli saatlerinde. Ekibin diğer üyeleri Harun, Akbaba, Hayalet, Cevdet ve Eda da romanın diğer karakterleri olarak yer alıyor. Anlatılan cinayet olayı kurgusal olarak başarılı geldi bana yani katili merak ediyorsunuz roman boyunca ve tahmin etmek güç , yani yazar iyi bir şekilde saklıyor roman sonuna kadar. Psikolojik durumlara da yer verilmiş eserde, özellikle Behzat Ç.'nin kendi kendisiyle yaptığı iç konuşmalarda bu durum hissediliyor. Mizahi unsurlar da okuyucuyu güldürmek için kullanılmış kimi yerlerde. Diziyle beraber romanlar daha çok tanınmaya ve okunmaya başlandı. Bence bu ilgiyi ve değeri hak eden bir eser. İyi bir polisiye kitap okumak isteyen herkese tavsiye ederim.
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Her temas iz bıraktı gerçekten...
Yanlış bir hayat doğru yaşanmaz... Kırmızı vosvos az ötede duruyordu, gökyüzünde tek bir yıldız yoktu :( - Emrah Serbes'in biten güzel bir kitabı daha.

Ben diziyi izlemedim. Olayları karakteri biraz olsun bilsem bile bu kadar beklemiyorum. Güzel kitap, güzel yazı, güzel duygular... Ve sonu sarsıcı...

*Bana biraz yabancı dizi serisi olan Dr. House hatırlattı onu da çok severdim. :)
0 yorum
OKAN_

OKAN_

@okanilkic

Beni güldüren tek polisiye romanı
Ekip arası diyalog ve sorgu diyalogları beni ne kadar güldürdü anlatamam.
0 yorum
Mehdi TOKAR

Mehdi TOKAR

@mehditokar

okuduğum ilk polisiye kitap. hep mesafeli durdum polisiyeye. ama emrah'ın kalemine sağlık. çok çok beğendim. geçmişine saplantılı bir başkomiser ve hayatının her alanında sıçmış ekibi ile cinayet çözmeye çalışmaları. Okumanızı kesinlikle öneririm. ve bu kitap behzat ç dizisinin senaryosuna da temel niteliğinde.
0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan - Varna

Sıkı bir polisiye okuyucusu olmadım hiçbir zaman, ama Emrah Serbes'le daha önceden tanışsaydım olabilirdim de. Açıkçası bana polisiyeyi sevdirdi diyebilirim. Kitapta olaylar ne çok yavaş, ne de soluksuz bırakacak şekilde işlenmiş, tam kıvamını tutturmuş yazar. Çok iç açıcı bir hikaye diyemem, işlenen cinayetler ve onların çözülmesini konu alıyor sonuçta. Bunun yanı sıra ana karakter olan Behzat Ç.nin hayatına da ışık tutuyor. Her ne kadar olumsuz olaylar üstüne kurulmuş olsada, bu kitap okuru depresif bir ruh haline itenlerden değil kesinlikle. Polisiye seviyorsanız bence okumalısınız.
0 yorum
Dilhun

Dilhun

@beyzan

Bir 216 Hikayesi
Bilinen Emrah Serbes yazım tarzından vazgeçmemiş elbette.Diziye dönüştürülmüş olan bir kitabı önce dizisini seyredip okursanız elbette benim aldığım hazzı alamazsınız.Her şeyi kitabın içinde arar ve umduğunuzu da bulamazsınız.
Güzel bir kitap.Diliyle olay örgüsü ve kurgusuyla.Aslında içten ve fazlaca samimi.İçmediğiniz sigarayı canınız isteyebiliyor bazen.Bir 216 yakıyor gbi hissediyorsunuz kendinizi.Ankaranın ayazınında ciğerlerinize işleyen soğukla beraber.
Keyifli okumalar hepinize.Bilinmedik sonların başlangıcı olan bu kitapla beraber hayatta her şeyin olabileceğini aklınızda bulundurmanız dileğiyle..
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Polisiye yazmak herkesin harcı değil bir kere. Behzat Ç deki bütün karakterler samimi, bütün olaylar gerçekçi. Bir kitapta birden fazla vaka var, ama olay ana vaka olan Betül cinayeti üzerinde dönüyor. Diziden daha dolu tabii, kitapları genelde daha çok severim zaten. Emrah Serbes anlatımını da çok başarılı buldum, Ahmet Ümit'i sevmeme sebebimi de bulmuş oldum, polisiye nasıl yazılır görünce anladım. Emrah Serbes'in diğer kitaplarını da okuyacağım, başlangıç için ideal.
0 yorum
Emrullah Kara

Emrullah Kara

@emrullahkara

Kitap kendini okutturuyor fakat Erken Kaybedenler ve Deliduman'dan sonra okuyunca pek içine çekemedi beni
0 yorum
Semih Aydınlı

Semih Aydınlı

@semihaydinli

''Senin fare kovaladığın kadar benim kedi sikmişliğim var.''
0 yorum
F. Keles

F. Keles

@fkeles

Diziyi izlediğim için kitabını merak ediyordum. Malum her kitabı, orijinalini korunarak aktaramıyorlar. Diziye aktarılırken eksikliklerin olduğunu görsemde yinede başarılı benim gözümde. Ankarayı tasviri olsun, diyalogları olsun epey hoşuma gitti. Okuduğunuzda hoşunuza gideceğinden eminim.
0 yorum
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

Yazarın anlatımını beğendim ben. Akıcı şekilde okunuyor kitap. Zaten başladıktan sonra nereye gidersem elimdeydi. Fırsatını buldukça 1-2 sayfa daha okuyayım dedim durdum. Olay örgüsünü de sevdim. Ve dayanamadım. Şu güne dek hiç izlemediğim Behzat Ç. dizisine de kitabı okurken bir göz atayım dedim. Yani biraz kitap okudum biraz dizi izledim. Eş zamanlı götürdüm ikisini de. Ben kitabı daha fazla bölüme yayarlar diye düşünmüştüm ama gördüm ki kitap, ilk bölümün neredeyse tamamı. Yani birinci bölüm kitabın uyarlaması olmuş. Yalnız kitabı diziden, en azından ilk bölümünden daha çok beğendiğimi de belirtmem gerek.
0 yorum
Mehmet Fatih Şık

Mehmet Fatih Şık

@mehmetsfatih

Ne kadar çok beklentide olsam da pek de ısınamadığım ilk Emrah Serbes'in kitabı.
0 yorum
Merve Arda

Merve Arda

@mervearda

'Her Temas İz Bırakır' bir solukta okunabilecek bir kitap. Diyaloglar harika yer yer güldürüp hafiften hüzünlendirmesi etkileyici. Ve bu kitabı okuyacaksanız argolara ve küfürlere hazırlıklı olun derim. Ben beğendim şimdi sıra 'Son Hafriyat'ta.
0 yorum
/ 2