up
ara

Şeytan

Şeytan Konusu ve Özeti

Şeytan
Çocukluğum kitabının da yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy tarafından kaleme alınan Şeytan kitabı Roman, Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bordo Siyah Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786053541905 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şeytan isimli kitap 120 sayfadan oluşuyor. Kitap En İyi Rus Yazarlar ve Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Şeytan kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Bordo Siyah Yayınları
ISBN: 9786053541905
Sayfa: 120 sayfa
Tolstoy, Şeytan'ı. 'dan yaklaşık on yıl sonra, 1898 yılının Kasımında yazmıştır. Bu ilginç uzun öykü, okuru, Kreutzer Sonat ile birlikte Tolstoy evreninin en temel iki sorunsalıyla bir kez daha karşı karşıya getiren sınırlı bir özet gibidir: Taşra aristokrasisine dayalı ideal "aile mitosu"yla ve kadının bir baştan çıkartıcı olduğu anlayışıyla Tolstoy, bu öyküde, etkilendiğini bildiğimiz Schopenhauer irade felsefesinin sanki bir uygulamasını gerçekleştirir. Orada türün devamından öteye bir amacı bulunmayan "irade", "cinsel dürtü" olarak kişiyi sürükler durur. Bu durumda şeytan, asıl içimizdeki o karşı konulmaz dürtüdür. Dışarıdaki şeytan kadın ise, bu dürtüyü uyaran nesneden başka bir şey değildir. Şeytan: İçimizdeki karşı konulmaz dürtü.
Tuhaf Bir Erkek

Tuhaf Bir Erkek

@cuhela - İstanbul

İçimizdeki Şeytan
Şeytan’da babadan kalma çiftliği, fabrikayı ve koruluğu borçlarıyla birlikte devralan Yevgeni, Tolstoy’un aile mitos’unun küçük bir modelini temsil eder. Ne var ki, kocası şehirde oturan ve evlilik öncesinde Yevgeni’nin “ihtiyacını” karşılamış olan köylü kadın, adeta görüntüsüyle ya da uzaktan etkisiyle, Yevgeni’yi vehimlerin paranoyaya dönüştüğü, aklın, iradenin hükümlerini yitirdikleri bir cehenneme doğru sürüklemeye başlar. Tuhaf bir durumdur bu. Yevgeni, kadından hiç etkilenmediğini sanmakta, etkilenmemeye söz vermekte, ama onunla en ufak bir temas, onu şöyle uzaktan görme hali bile, içindeki arzuların kabarmasına neden olmaktadır. Yevgeni, bugünün kültürünün diliyle söyleyecek olursak, bir şeytan kadının kurbanı değildir; çünkü bir kere köylü kadın, gerek statüsüyle, gerek entelektüel birikimiyle, bir ‘şeytan kadın’ niteliğini hak etmemekte, çağırılınca gelen, buluşma yerinde Yevgeni’yi bulamayınca sesini çıkartmadan çekip giden, edilgen, nötr, kendi dünyasında ve koşullarında varolan bir tür uyarımcı ‘nesnedir’. Şeytan, erkeğin kendi içinde, adı konmayacak bir derinliktedir: Ya da “şeytan” Aşkın Metafiziği’ndeki o sinsi, hilebaz “iradedir”. Baştan çıkartıcı gibi görünen köylü kadının, Stepanida’nın, bu yönde hiçbir özel gayretinin bulunmayışı “şeytan”ı erkeğin içine yerleştirme kaygısıyla bütünleşmektedir. Doğallığı iyice öne çıkmış bu köylü kadın, cinsel dürtü şekline girmiş karşı konulmaz “doğanın” bir aracıdır sanki.

Son olarak "La sonsuzluk Hecesi" adlı kitapta da şeytanın Kadın figürünü görünce tüm ademoğullarını kandıracağına ikna olması da bu kitapla benzer yönler taşımaktadır.
ataç ikon Şeytan
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Merhabalar. Tolstoy’un böyle bir kitabı olduğunu bilmiyordum ve enişteciğimin kitaplığında görünce hemen okumak için aldım. 😂 Eskiden, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın çevirilerini daha keşfetmemişken, klasikleri hep Bordo-Siyah Yayınları’ndan okurduk. Bu yayınevinden kitap okumayalı ne çok sene geçmiş, duygulandım. Aynı olan tek şey ise sanırım çevirinin güzelliği. 😊

Lev Tolstoy, Anna Karenina’yı bitirdikten yaklaşık on yıl sonra, Şeytan adlı uzun öyküsünü kaleme almış. Fakat bastırmamış, ancak ölümünden sonra çekmecesinde bulunmuş ve bastırılmış. Baş karakterimiz; Yevgeni Irtenyev... Öyküde Şeytan iki biçimde yer alıyor. İlki peşini bırakmayan içindeki cinsel dürtü, diğeri ise bir türlü vazgeçemediği kadın. Kitabın sonunda iki final olması bana oldukça farklı geldi. İkisi de istisnasız kitaba layık bir final olarak kullanılabilirdi. Yazar ikisine de yer vererek seçim hakkını bize bırakmış sanırım.

Tolstoy’un kalemi hakkında başka ne söylenebilir bilemiyorum. Oldukça akıcıydı, kısa zamanda okuyup sonlandırdım. Sizlere de tavsiye ederim dostlar. Kitapla kalın.📚🌸
ataç ikon Şeytan
kitaba 8 verdi
0 yorum
Seyit Alp

Seyit Alp

@seyitalp - Kayseri

Tolstoy, Şeytan'ı. Anna Karenina'dan yaklaşık on yıl sonra, 1898 yılının Kasımında yazmıştır. Bu ilginç uzun öykü, okuru, Kreutzer Sonat ile birlikte Tolstoy evreninin en temel iki sorunsalıyla bir kez daha karşı karşıya getiren sınırlı bir özet gibidir: Taşra aristokrasisine dayalı ideal "aile mitosu"yla ve kadının bir baştan çıkartıcı olduğu anlayışıyla Tolstoy; bu öyküde, etkilendiğini bildiğimiz 'Schopenhauer irade felsefesinin' sanki bir uygulamasını gerçekleştirir. Orada türün devamından öteye bir amacı bulunmayan "irade", "cinsel dürtü" olarak kişiyi sürükler durur. Bu durumda şeytan, asıl içimizdeki o karşı konulmaz dürtüdür. Dışarıdaki şeytan kadın ise, bu dürtüyü uyaran nesneden başka bir şey değildir.
ataç ikon Şeytan
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

KADIN BİR ŞEYTAN MI?
Tolstoy'un bu kitabı Schopenhauer'in düşüncelerinden hayli etkilenerek yazdığı ileri sürülüyor. Olabilir. Hala da aynı düşünceyi taşıyan insanlar, düşünceler, felsefeler, mezhepler hatta dinler yok mu? İnsanlığın varoluşundan beri, cinsellik çok güçlü bir içgüdü ve "bize hayvanlardan miras kalan evrimsel bir dürtü". Bu kitapta da bunu görüyoruz. Konumun, statün, eğitimin ne olursa olsun, bu ilkel içgüdü herkesi avucuna alabilir ve çok farklı bir noktaya götürebilir. Bu bir seldir ve önüne kattığını nereye götüreceğini hiç kimse bilemez. Bunun adına kimi aşk der, kimi şehvet, kimi de " ŞEYTAN"... Zavallı şeytan, hep de sana atarlar suçu bu insanlar ki, sen bile utanırsın bazen şeytanlığından insanları görünce...
ataç ikon Şeytan
kitaba 4 verdi
0 yorum

Şeytan - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

İnsanlar sadece yaşlıların muhafazakar, gençlerin ise yenilikçi olduklarını sanır. Pek doğru değildir bu. Genelde asıl gençler muhafazakardır; yaşamak isteyen, ama bu konuda kafa yormayan, zaten nasıl yaşanması gerektiği konusunda kafa yoracak zamanları da bulunmayan ve bu nedenle o zamana kadar süregelmiş hayatı kendilerine örnek alan genç insanlar.
ataç ikon Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tuhaf Bir Erkek

Tuhaf Bir Erkek

@cuhela - İstanbul

Gerçekten de, Yevgeni Irtenyev o zamanlar akıl hastası idiyse, bütün insanlar akıl hastasıdır; ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir.
ataç ikon Şeytan
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Ama size derim ki, her kim ki bir kadına istek duyarak bakar, o zaten onunla kalbinde çoktan zina etmiştir. Fakat başına dert olan sağ elinse, onu kes ve kendinden uzağa at; çünkü uzuvlarından birinin yok olması, bütün bedeninin cehenneme atılmasından iyidir.
ataç ikon Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Yevgeni kendisinden başka bir kadın sevmemeliydi; çünkü bütün dünyada Yevgeni’ye layık bir kadın bulunmamaktaydı; hani kendisi ona layık mıydı, bu soruyu kendisine hiç sormamıştı.
ataç ikon Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Gerçektende Yevgeni Irtenyev o zamanlar akıl hastası idiyse, bütün insanlar akıl hastasıdır; ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir.
ataç ikon Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
12
KİTAP
En İyi Rus Yazarlar ve Kitapları
Dünya edebiyatına kalıcı eserler kazandırmış olan Rusya'nın en popüler yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitapları...
44
KİTAP
Az Kişinin Bildiği Muhteşem Kitaplar
Yeni keşfettiğimiz ve az kişinin bildiği en iyi kitapları bu listede paylaşalım. Lütfen popüler kitapları eklemeyiniz....
Gülsen Genç

Gülsen Genç

@gulsengnc - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
“ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir”
ataç ikon Şeytan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Fesih Mirza (@fesihmirza)
Biz insanlar başkalarına nasihat verdiğimiz, bunu yapmazsan daha iyi olur dediğimiz şeyleri hep yapıyoruz alıntıladığınız bu kesit ile bu davranışımız arasında bir bağ var sanırım ☺️
31.08.18 beğen 1 cevap