up
ara

Kibrit Çöpleri

Kibrit Çöpleri Konusu ve Özeti

Kibrit Çöpleri
Kibrit Çöpleri kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753427906
Sayfa: 108 sayfa Basım Tarihi: 1970
Murathan Mungan'ın alışılmadık kısalıkta, 1-1.5 sayfalık kısa öykülerini, kitapta yer alan şu cümleleri çok iyi anlatıyor:
En kısa hikâye parçasına an denir.
Bazı anlar bütün yaşamımızı belirler.
"Bütün yaşamımız" dediğimiz de o birkaç âna bakar aslında...
Bu yüzden yıllar sonra en çok hatırladıklarımız anlardır.
Gerisi bulanıktır. Geçmişi anlar berraklaştırır.
Perizan

Perizan

@perizan

uzun sözlere gerek olmadığının kanıtı...
Yazarın da dediği gibi "Anlar bizim göz kapaklarımızda kalanlardır." (Sf. 92) Lafı fazla uzatmadan da anların, durumların anlatılabileceğini gördüm bu kitapta. Bana çağrışım yaptırdığı yerlerin altına notlar alarak ilerlediğim bir kitap oldu. Beğendiğim yerlerin sadece altını çizerek değil, onların bendeki izlerini nasıl alabileceğimi pekiştirdi de diyebilirim. Şiirlerde değil, öyküde de kısalık ve yoğunluğun olabileceğini gördüm bu sayede. Ve nihayet, Murathan Mungan'ın düz yazısıyla da tanışmış oldum. Gerisinin de geleceğini biliyorum artık.
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gülden Balcı

Gülden Balcı

@melekimsi

Kısacık minicik öyküler dese de içinde deneme tarzına kaçmış yazılar da var. Ama genel olarak hemencecik okuduğum, sıkmayan, akıp giden bir kitap. Yazarın upuzuun betimlemelerle, başarılı anlatımla yarım bıraktığı öyküleri kendi kafanızda tamamlamaya çalışırken buluyorsunuz kendinizi. Peki şöyle oldu mu ki acaba diyorsunuz hikaye bittikten sonra. Öykü olduğunu unutarak...
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kısa hikayeler, uzun manalar..
Kitap bazen birkaç satır hikayeden bazen bir paragraftan bazen de bir buçuk sayfadan oluşuyor. Aslında tam hikaye kitabı da değil bu. Ara ara kısa hikaye ara ara deneme tarzı yazın türleri mevcut. Değişik ve kendine has üslup ile yazmış. Bazı satırlarsa insanı düşüncelere götürüyor. Yavaş yavaş okunmasında fayda var. Tavsiye olunur.
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Çok küçük öykücüklerden oluşmuş şahane bir kitap. Öykülerin sonunu dilediğiniz gibi tamamlayabilirsiniz. Zaten Mungan da şöyle tanımlamış kitabını: "Az söz, çok şey, gerisini okurun tamamlamasını istediğim bir sürü ucu açık başlangıç ya da belirsizlik. Kitapta ben sadece kibriti veriyorum, ateşi yakması sizden."
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Kitaptaki kısa öykücükler içimize ayna tutuyor. Söyleyemediklerimizi yüzümüze vuruyor.
Metis Yayınevi'nden çıkan kitap Mungan'ın deyişiyle "takribi ve vasati kıpkısa öyküler"den oluşuyor. Siz kısa dediğine bakmayın her An'ın tadını çıkarmak için geniş zamana yayılmalı okumak istiyorsanız.
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kibrit Çöpleri - S41

O an nedense selama çıkan aktörlerin oyun sonrası boşalmış simaları geçmişti gözlerinin önünden. Hiç beklemediği bir anda karşı karşıya kaldığı manzarayla, gözünün önünden geçen boşalmış aktör simaları arasında zihninin nasıl bir bağlantı kurmuş olduğunu kendi de bilmiyordu. Tuhaf bir çakışma anı, yıllardır tanıdığınızı sandığınız adamı bir yabancı olarak görmekle, içinizde size yabancı bir yerin aynı anda su yüzüne çıkması...
ismilazımdeğil tarafından eklenmiştir.
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Sır ertelenmiş bilgidir yalnızca.
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
poetica

poetica

@poetica

"hayata katlanmak bir şey değil. bir biçimde katlanırsın. n'olucak! asıl korkutucu olan ölümden sonraki hayata katlanmaktır. bilinmezliğe katlanmaktır. ölümden sonra bir hayat yoksa, mesele yok! en azından benim için bir mesele yok, çünkü istediğim bu! ama varsa, o zaman biz de varız demektir. asıl katlanılmaz olan bence budur.düşün gene biz olacağız. biz! biz kendimize katlanamazken gene biz! sonra gene ötekiler olacak. hani şu bildiğin ötekiler. bana ötekilere katlanabilen birini göster! ardından gene olaylar, hikayeler ve bunları konuşma, anlatma, yazma isteği olacak. uçucu ruhların kelimelerinin ağırlığı olacak mı, olmayacak mı? yaşamaktan değil, katlanmaktan yorulmuşken bunca yıl, dönüp yeniden, yeniden katlanmak! içimi sıkıntı basıyor bunları düşündükçe! hiçliğe inanmak istiyorum, hiçliğin varlığına. benim için cennet o. artık hiçbir şeyin olmaması. hikayesizlik."
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Perizan

Perizan

@perizan

Onun yalnızlığı kişiler arası kopukluktan kaynaklanan bir şey değildi. Kendi ruhunun içinde yalnızdı. ATILMIŞ, yabancı. Kabuğuyla çekirdeği arasında ışık yılları.

O, dışına çıkamayacağını anlamış, kabullenmişti. Asıl ona ulaşmaya, kabuğunu kırmaya, çekirdeğine dokunmaya çalışanların durumu hazindi. Işık yıllarını hesaplayamayanların. (Sf. 15)
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

''Ne diyeyim geçmiş olsun, kendini fazla hırpalama, ben öğretecek değilim: neler görüp geçirmiyor ki insan! Hayat böyle!''
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Ördüğümüz duvarın yorgunluğuyla arkasına sinip çöktüğümüz kendi güvenli bölgemizde, ötekinin atlayıp buraya gelmesini ya da tamamen çekip gitmesini bekliyorduk. bazı hikayelerin başlamaması için bir an önce bitmeleri gerekiyordu."
ataç ikon Kibrit Çöpleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Can (@canae)
💫💫
07.11.18 beğen cevap
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Murathan Mungan Kitapları
Türk edebiyatının sevilen ve en çok okunan yazar ve şairlerinden biri olan Murathan Mungan'ın okunması gereken en iyi kitapla...