up
ara

İnce Memed - 4

İnce Memed - 4 Konusu ve Özeti

İnce Memed - 4
İnce Memed - 4 kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750806995
Sayfa: 626 sayfa
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad'la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad'ı öldürten Şakir Bey'i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova'ya süren milletvekili Arif Saim Bey'i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed'in imi timi belirsiz olur.

"Türk halkının 1950 yılında, çeyrek yüzyıllık bir siyasal iktidarı niçin değiştirdiğini anlamak için bence İnce Memed 4'ü, bu, resmi tarihin dışında yazılmış romanı okumak yeter." -Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal

"İnce Memed hem Homeros şiiri, hem ortaçağ türküleri, hem de bir proleter destanı ya da bir serüven romanı, hatta toplumsal bir belge niteliği taşıyor." -Jacqueline Piatier, Le Monde, (Fransa)
1234

1234

@ercandurak

Serinin İlk üçünü okuduktan sonra final...
Kitaptan size:
"sınırlarımızın yakınlarındaki kalindra şehrine girdim. bu şehir toros dağlarının fırattan ayrılan kolunun eteklerinde kuruludur. ve batısında koca toros dağının doruğu yükselir. bu doruk öylesine yüksektir ki gökyüzüne dokunur gibidir. dünyanın hiçbir yerinde bu dağdan daha yüksek bir dağ yoktur. daha güneş doğmadan dört saat önce yamaçlarına gün vurur. bu dağ dünyanın en ak taşından yaratıldığı için ışıl ışıl pırıldar ve karanlığın ortasında parıldayan ay ışığı gibi çevredeki ermenilerin yollarını aydınlatır. yüksekliği öyle bir yüksekliktir ki, en uzak gökteki bulutların, düz bir çizgi halinde dört mil yukarısına çıkar. batıya doğru baktığınızda gecenin üçüncü kısmından sonra bile güneşin bu dorukları aydınlattığını görürsünüz. hani bir zamanlar durgun havalarda, göktaşı sandığımız, gecenin karanlığında biçim değiştirdiğini gördüğümüz, kimi zaman iki üç parçaya ayrılan, kimisinde kısa, kimisinde uzun gözüken şey işte budur. bütün bu değişikliğin sebebi dağın bu kısmıyla güneşin arasına giren, gün ışıklarını kesen bulutlardır.

torosun bu yamacı o kadar yüksektir ki, haziran ayında güneş tam tepedeyken, dağın gölgesi on iki günlük sarmatyanın kıyılarına düşer. aralık ortasındaysa, kuzeye doğru bir aylık yolculuk sonunda ulaşılabilen karadeniz dağlarına kadar uzanır. rüzgara bakan yüzü her zaman bulutludur, pusludur. çünkü kayaya çarpan rüzgar iki kola ayrılır, sonra da dağın öbür yanından iki kol yeniden birleşir ve bu esinti sırasında her köşe bucaktan topladığı bulutları ardı sıra sürükler getirir, orada bırakır. buralarda her zaman gök gürler, yıldırımlar düşer, bulutlar öylesine toplanır ki yağıştan kayalar yarılır, aşağı doğru seller akar. dağın eteğine yerleşenler çok zengindir, buralarda güzel dereler, çaylar akar, her zaman verimlidir, her köşeden ürün fışkırır. üç mil tırmandıktan sonra koca çam ormanlarına, gürgenliklere, böyle başka ağaçlara gelinir. bundan sonra, bir üç mil daha çayırlardan, otlaklardan geçilir. ondan sonrası yıl boyu eksilmeyen kardır. bu karlı alan da on dört mil daha gider. oralarda daha doruğa varmadan, yakıcı bir havayla karşılaşır ama rüzgarın imini timini duymazsınız. orada hiçbir canlı da yaşamaz. yalnız doruktaki yarıklarda barınan, avlarını aramak için bulutlardan aşağıya süzülen birkaç alıcı kuş vardır. ağaçlıklı tepeler bitince, bulutların başladığı yerin yukarısı çıplak kayalıklardır. kayalar da apaktır. görülmemiş bir aklıktadır. bu sert, zorlu yamaçlardan doruğa çıkmanın mümkünü yoktur."
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

İnce Memed-4
İnce Memed serisi bu kitapla bitti. Halkın bu denli gerçek anlatıldığı başka bir kitap okumadım. Yazar, doğup büyüdüğü yeri öyle güzel gözlemlemiş ki, gözlemlerini üslubuyla birleştirince 2000 sayfayı aşan bu dev İnce Memed serisi çıkmış ortaya.

Tevatürler...Halk arasında dilden dile anlatılarak yayılan söylencelerin büyük bir kısmı “abartma” denilen ve köylünün olmazsa olmaz söylemleriyle doğrudan uzaklaşmıştır. Tevatürler, bir kar tanesinden büyüyen çığ misali büyür, büyür halk arasında ve devleşir. Cesur olan bin kat daha cesur, iyi olan bin kat daha iyi, kötü olan da bin kat daha kötü söylenir, adı üstünde söylencelerde. Bir de inançla daha bir güçlenir, büyür bu söylemler. Dilden dile çoğalan bu anlatılar, İnce Memed’in deyim yerindeyse baş köşesine oturmuştur. Gerçekten iyiden iyiye uzaklaşan bu söylemler nedeniyle, asıl olan o kadar yitirmiştir ki özünü, doğrunun artık gölgesinden bile söz edilemez bir hal almıştır. Yazar’ın herşeyiyle gözler önüne serdiği bu durum, gerçek oluşu nedeniyle mi, yoksa kalemin ustalığı nedeniyle mi bilinmez ama okuru içine başlı başına sarıyor ve alıveriyor içine kitap.

İnancın gücü kitaptaki öne çıkan bir başka husus bence. Köylüler arasında dilden dile yayılan birtakım inanışlar, artık o yörenin kültürü halini alır. Bu açıdan da kültür haline gelen o yapılagelen ya da inanılagelen şeyler, oranın “olmazsa olmaz”larını oluşturur. Çoğu zaman dışarıdan bakan için ileri gittiği düşünülen durumlar bile, yaşayan için hayat boyu yapılan ve “neden”i sorgulanamayan kalıplardır. Bu konuda kendi aralarında bile oldukça katıdırlar. Aralarından biri inandıklarını sorgulayacak bir kelime etse ya da imada bulunsa dahi, diğerleri bu düşüncelerin “yanlış” olduğunu ona anlatır. İşte bu yüzden insanlar bu konularla ilgili düşünmenin bile hata olacağı düşüncesindedirler.

Sonu, bu dev esere yakışır şekilde olmuş. Sonlara doğru tahmin etmeye çalıştım, tahminlerimden en çok istediğim ve beklediğim sonla karşılaştım.

Sarmısak ve kuru naneli tarhana çorbasıyla tereyağlı şehriyeli bulgur pilavının kokusunu okurken duydum. Bir kalıp sabunun en kötü kokuları bile birkaç dakika içerisinde nasıl bitirdiğine şahit oldum. O kadar güzel ve canlı bir anlatım ki, duyuların hissettiği tüm herşeyi okurken duyuyor, görüyor, kokluyor ve hissediyor insan. Böylesine dev bir eseri, herkese tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim herkese.
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba 10 verdi
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Serinin tüm kitaplarının ayrı bir tadı var ama karakter, yöre ve insan çeşitliliği açısından bu cilt oldukça farklıydı. Çakırcalı Efe'nin etkisi inceden inceye kendini hissettiriyor, portakal bahçeleri arasında kendine yeni bir yaşam kuran mecbur insan Memed, düzde kalamayarak tekrar dağların yolunu tutuyor. Çukurova ekseninde başlayan hikaye tüm Anadolu'ya yayılıyor, Kürdünü,Türkünü, Çerkezini, Lazını, Alevisini, Sünnisini de içine alıyor, insanımızı anlatıyor. Mitoloji ile gerçeklik içiçe; yağız at ölüyor, diriliyor, kırkgöz ocağının tılsımıyla kutsanıyor Memed. Cumhuriyet öğretmeni aydın insan Zeki Nejat'la anlamasa da aydınlanmaya çalışıyor, okuma öğreneceğine seviniyor, Zeki Nejat'la sıtmadan kırılan halka umut oluyor...

Anacık Sultan'ın ölümünün ardından düzenlenen tüm itibarsızlaştırma çabalarına rağmen umudun adıdır Memed. Kızılgedik'te Mestan'ın ardından yakılan ağıtlar sadece ölüyü anma, yas tutma değildir artık, umuda haykırıştır, İnce Memed'den beklenendir.. Her iki dörtlükten biri İnce Memed'e yönelir.

"Kurşun yemiş, uçmuş canın, Kalbur gibi her bir yanın,
İnce Memed derler buna, Öcünü alacak senin... "

"Kızılgedik'in yolunu, koparma cennet gülünü,
İnce Memedime verdim, Senin kanlı mendilini"

"Fırtına Karafırtına, kargışlar ederim sana,
Buna İnce Memed derler, bunu koyar mı yanına
Gökten yıldızlar düşüyor, yavrum toprakta üşüyor
uyan da gör Mestan oğlum, İnce Memed dövüşüyor"

Daha iyi nasıl anlatılabilirdi ki...
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba 10 verdi
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

Okuyun ve okutun
Serinin en hareketli, hop oturup hop oturtan, her sayfasi heyecan kitabi.
Bu defa duze inen, aile kuran bir ince memed goruyoruz...
Sakir bey'in celtik tarlasi ugruna halka yaptigi zulumler..
Sitma yuzunden olen insanlar...
Zeki nejat'in sakir bey ile mucadelesi..
Ve zeki nejat'in sakir bey tarafindan oldurtulmesi...
Hakki yenen irgatlar...
Ve tum bunlara dayanamayip sakir bey'i olduren ince memed....

Cok surmuyor ince memed daglara geri donuyor...
Serinin İkinci,ucuncu kitaptan tanidigimiz arif saim ince memed'in pesinde...
Askerlerin koylulere yaptigi iskenceler...
Ve anacik sultan'in olumu...


Uzatmanin anlami yok...

Okuyun ve okutun deriz..
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba 10 verdi
0 yorum

İnce Memed - 4 - S41

Fakir fıkaraya zulmetmeyeceksiniz. Onlara hep güler yüz gösterecek, tatlı söz söyleyeceksiniz. Yardıma muhtaçlara yardım edeceksiniz.
Zenginleri soyacak olursanız, bir kurşunu yemeden, önce en fakirlere, sonra derece derece, dağıtacaksınız.
Kimsenin ırzına dolanmayacaksınız. Köroğlu da, Ali de, İskenderül Zülkarneyn de kimsenin ırzına dolanmadı. Milletin ırzı sizin ırzınızdır. Irza dolanan bir eşkiyayı, derhal o anda arkadaşları öldürmelidir. Allahın yanında da, kulun yanında da, dört kitapta da böyle kişilerin katlı vaciptir.
Bir tek fakirden, evine konuk olursanız bile zırnık almayacaksınız. Çobanlardan koyun alırsanız, istemese, yalvarsa bile hemen parasını vereceksiniz.
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

En çok zulüm görenden korkacaksın.

Sayfa:25
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Şu insanoğluna akıl sır ermiyor.

Sayfa:575
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Fakir fıkaraya zulmetmeyeceksiniz. Onlara hep güler yüz gösterecek, tatlı söz söyleyeceksiniz. Yardıma muhtaçlara yardım edeceksiniz.
Zenginleri soyacak olursanız, bir kurşunu yemeden, önce en fakirlere, sonra derece derece, dağıtacaksınız.
Kimsenin ırzına dolanmayacaksınız. Köroğlu da, Ali de, İskenderül Zülkarneyn de kimsenin ırzına dolanmadı. Milletin ırzı sizin ırzınızdır. Irza dolanan bir eşkiyayı, derhal o anda arkadaşları öldürmelidir. Allahın yanında da, kulun yanında da, dört kitapta da böyle kişilerin katlı vaciptir.
Bir tek fakirden, evine konuk olursanız bile zırnık almayacaksınız. Çobanlardan koyun alırsanız, istemese, yalvarsa bile hemen parasını vereceksiniz.

Sayfa:278
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

İnsanların insanlara güveni kalmayacağına, bu dünyada güvenilir bir insanın bile olmayacağına insanların inanaması, insanlığın ölümü demektir.

Sayfa:381
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

İnsanlar böyle uyudukça, insanlar böyle zulüm altında inlemeyi kabul ettikçe insanlığın bir sinekten ne farkı olur, insanlar, eğer en küçük bir haksızlığa, bir zulme başkaldırmayı akıl etmezlerse, insanlık bundan böyle daha da beter hale düşecektir.

Sayfa:348
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Günaydın ☀️ mutlu haftalar ☺️

Serinin 4. Ve son kitabı ile başladık güne 😉

Herkese bol kitap okumalı bir gün diliyorum 💕
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 yorum
Anna_Karenina (@annakarenina)
Uzun zamandır okumak istediğim ve bir türlü cesaret edemediğim bir seri:)
28.01.19 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
İnce Memed serisinin sonuna geldim. Bu son kitap. 3. Kitap, ilk ikisinden daha hareketliydi, bu da öyleymiş sanırım. Başlayalım bakalım...
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Arif Oğuz

Arif Oğuz

@arifoguz

Yeni kitabım... paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım...
Seriyi tamamlamak lazım değil mi ?
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
hidogan (@hlldgn)
iyi okumalar. kitap bitince bir çukurova turu yaparsın :)
18.12.17 beğen 1 cevap
serenity

serenity

@serenity

İnce Memed 4 paylaşım fotoğrafı
İnce Memed 4
Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz
Hadi bakalım başlasın 4. Seri
Pazar günü kahvesi ve mis gibi yagmurlarla
Keyifli pazarlar herkese :)
ataç ikon İnce Memed - 4
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
10 yorum
Mamoste (@filozof)
istisnasız türk edebiyatında okuduğum en iyi kitap yapıtaşı.
18.03.18 beğen 1 cevap
Arif Oğuz (@arifoguz)
gerçekten de bir solukta okunacak bir dörtleme. şimdiden keyifli okumalar :D
19.03.18 beğen 1 cevap
Peykân (@peykan)
En çok çerezler dikkatimi çekti ne yalan söyleyeyim :) Afiyet olsun
19.03.18 beğen 1 cevap