up
ara

Boleyn Kızı

The Other Boleyn Girl

Boleyn Kızı Konusu ve Özeti

Boleyn Kızı
Büyülü Küçük Kitaplar - Minik Ejderha kitabının da yazarı Philippa Gregory tarafından kaleme alınan Boleyn Kızı kitabı Edebiyat, Tarihi Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Artemis Yayınları yayınevinden 2006 yılında 9789944485401 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Boleyn Kızı isimli kitap 820 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Canan Sakarya çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Boleyn Kızı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Canan Sakarya
Yayınevi: Artemis Yayınları
ISBN: 9789944485401
Sayfa: 820 sayfa Basım Tarihi: 2006

Boleyn Kızı Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

İngiliz yazar Philippa Gregory'nin Tudor Serisi adıyla bilinen tarihi kurgu serisinin ikinci kitabı olan Boleyn Kızı, Kral VIII. Henry döneminde Boleyn kardeşlerin sarayda bulunduğu süreci anlatır.

Boleyn Kızı, 2007 yılında Justin Chadwick tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Boleyn Kızı (Tudor Serisi) Okuma Sırası

Kronolojik sıralamaya göre romanların okunma sırası şu şekildedir:
1.Mahkum Prenses
2.Boleyn Kızı
3.Boleyn Mirası
4.Kraliçenin Soytarısı
5.Bakirenin Aşığı
6.Öteki Kraliçe

Boleyn Kızı Romanının Konusu

Boleyn Kızı, entrika, şehvet, iktidar mücadelesi, aşk ve ihanet altında bir kralın aşkı için birbirleriyle mücadele eden iki kız kardeşin hikayesini anlatıyor.

Boleyn Kızı Roman Özeti

Mary Boleyn, ailesi tarafından genç yaşta evlendirilir ve Kraliçe Katherine’in yanında çalıştırılmak üzere saraya gönderilir. İngiliz Kralı Henry Tudor, kısa süre içerisinde Mary’yi fark eder ve kocasını saraydan uzaklaştırarak Mary’i metresi yapar. Sadece bir kızı olan Kraliçe Katherine, krala bir türlü bi oğlan çocuğu verememektedir. Kral ile Mary arasında olanları bilmesine rağmen sesini çıkarmaz. Mary’nin biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu olur. Fakat kral, bir süre sonra Mary’den sıkılarak kız kardeşi Anne Boleyn’e yönelir. Anne ile aralarında kısa sürede tutkulu bir aşk başlar ancak bu aşkın sonu iyi bitmeyecektir. Anne, kralı elinde tutabilmek ve kraliçe olabilmek için türlü entrikalar çevirmeye başlayacak ve planları ters teperek kralı gittikçe kendinden uzaklaştıracaktır.
Merve Aktaş

Merve Aktaş

@merveaktas

Boleyn kızı; Orta Çağ Avrupası'nın kalbinde; İngiltere'de geçen muhteşem bir kitap.
Eserde; doğdukları günden beri birbirlerinin rakipleri olan iki kız kardeşin Kral VIII. Henry'nin sarayına gelmeleriyle birlikte rekabetlerinin arttığını ve sonucunda gelişen olayları görüyoruz.Aynı zamanda ailelerinin bu iki kızı kendi amaçları doğrultusunda kullandığını ve bunu yaparken gözlerinin hırstan başka hiçbir şeyin görmediğine tanık oluyoruz.
Kitap boyunca Anne,Mary ve George'un bütün hayatları değişiyor.Yani o kadar çok olay oluyor ki sonunda ''nereden nereye'' demeden kendinizi alamayacaksınız.Bu nedenle kitaba bayıldım.Çünkü sonunu kestirmenin imkanı yok.
Kitabın bazı kötü yanları da var maalesef.Bunlardan biri kitabın çok uzun olması. O kadar uzun ki ''bırakıp kurtulayım'' hissi bir türlü geçmek bilmiyor. Bir diğeri ise kitapta çok fazla isim ve yer adı geçmesi.O kadar çok isim var ki belli bir süre sonra kafanız karışıyor.Aslında bu iyi bir durum oluşturuyor çünkü zamanla bu karakterleri araştırmaya,tarihteki rollerini öğrenmeye çalışıyorsunuz.Bu da İngiltere tarihine gömülmemize yol açıyor.Belki de bu araştırma durumu sadece benim için geçerlidir ama emin olun siz de böyle yaparsanız kültürünüz açısından çok işe yarayacaktır.
Kitabın sonuna gelecek olursak; seri devam ediyor olsa bile bence yazar kitabı çok iyi bir şekilde bitirmiş.Akıllarda hiçbir soru işareti bırakmadan,bütün karakterlere bir son hazırlamış.Sonu pek istediğim gibi mutlu bitmese de olması gerektiği gibi tarihi gerçeklere uygun bitiyor.
Philippa Gregory tarafından kaleme alınmış bu eserin kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum...
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Hazal Öztürk

Hazal Öztürk

@hazalozturk41

Boleyn Kızı,ilk önce çok büyük bir hata yaparak filmini izlediğim bir kitap.Pişmanlık diyorum çünkü bir kitap ve bir film ancak bu kadar kopuk ve bağlantısız olabilirdi.O yüzden siz benim hatamı yapmayın ve okumadan filmi sakın izlemeyin:)
Kitap okumayı çok sevmeme rağmen objektif eleştirecek olursam kitap hakkında çok olumlu düşüncelere sahip değildim.Özellikle başlarda o kadar çok sıkıldım ki bir ara bırakacaktım.Fakat kardeşimin önerisiyle okumaya devam ettim ve iyi ki yarım bırakmamışım o günden sonra kitabın tutsağı haline geldim.Kitap 800 küsür sayfa ben bu kitabın ilk 200 sayfasını 1,5 haftada okudum ve geri kalan 600 sayfayı sadece 2 günde bitirdim.Okurken bir Anne,bir Mary,bir George,bir Henry olup durdum.Kitapta arkasında da yazdığı gibi iki kız kardeşin arasına kralın girmesi sonucu olanlar işlense de sadece bununla kalmıyor.Birbirlerinden nefret de etseler o iki kız kardeş arasındaki kardeşlik duygusunu sonuna kadar hissediyorsunuz.Zaman zaman bir ondan bir öbüründen nefret edeceksiniz bazen de hepsini birden çok sevinecek sanki siz yaşıyormuşsunuz gibi mutluluklarına gülümseyecek,üzüntülerine üzüleceksiniz yani en azından ben öyle oldum.Ders çalışmam gereken zamanda bile kitabı elimden bırakamadım.
Eğer okumak gibi bir düşünceniz varsa 1 saniye bile düşünmeyip kesinlikle hatta şiddetle tavsiye ediyorum.Kitap hakkında yapabileceğim ufacık bir kötü eleştiri dahi yok.İyi okumalar:)
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 3 yorum
Çağrı Can Açar (@ccanacar)
filmini izlemedim ama yazdığın bir cümle dikkatimi çekti gerçekten film ile kitap arasında bir bağ yok mu böyle durumlara bir kaç kere denk gelmiştim ve gerçekten çok kötü oluyor oysa filmi izledikten sonra sevdiğin karakterler o kadar akılda kalıyor ki kitabı okurken ben bu karakteri çok sevmiştim diyebiliyorsun
08.11.14 beğen cevap
Hazal Öztürk (@hazalozturk41)
Filmle ilgili şunu söyleyebilirim yukarıda da dediğim gibi film yorumu yapmayacağım için onu yazıp bıraktım.Filmde tabi ki karakterlerin isimleri ve olayın geçtiği yer aynı ve oyuncular rollerine mükemmel oturmuş.Kitabı okumadan önce filmin hayranıydım oyuncular mükemmel olduğu için.Fakat kitabı okuduktan sonra filmin içinin ne kadar boş olduğunu görüyorsun filmde Anne karakteri gerçekten hırslı Mary daha çekingen fakat iç yüzleri yok derine inilmemiş sadece kral ve 2 Boleyn kızı arasında geçen tuhaf aşk bile denilemeyecek bir duygu fırtınasıyla kitapla alakası olmayan çarpıtılmış olayları izliyorsun.Kitap o kadar güzeldi ki anlatmakla bitiremem.Kitabı okurken filmi daha önce izlediğim için tabi ki kafamda karakterler filmdekilerin görünüşleriyle eşleşti fakat dediğim gibi film içi bomboş bir şey kitabın özeti yerine bile geçemez.Kitabın güzelliği de kelimelere sığmaz.Kitabı okudun mu bilmiyorum ama kitabı okur ve filmi izlersen bu bomboşluğu çok rahat görebilirsin.
08.11.14 beğen cevap
Çağrı Can Açar (@ccanacar)
demek istediğini anladım teşekkür ederim :)
09.11.14 beğen cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

SARAY ENTRİKALARI
Kral 8. Henry İngiliz kraliyet ailesinin en ilginç krallarından birisi hatta bence en ilginci. Tesadüfen, Osmanlı hanedanının Yavuz ve Kanuni dönemine denk düşen bir zaman diliminde yaşamış. En çok, altı kez evlenmesi ve İngiltere'yi Roma Katolik Kilisesi'nden ayırarak tamamen İngilizleştirerek Anglikan Kilisesini kurması ile tanınır. Bu din reformunu ise, Katolik kilisesinin, kendisinin ilk karısı Aragonlu Caterine’den boşanıp Anne Boleyn ile evlenmesine engel olduğu için yapmış. Bu kitapta Kral 8. Henry’nin hayatı değil, sadece Mary ve Anne Boleyn kardeşlerle olan ilişkisi olan dönemi anlatılmakta. Mary Boleyn’in ağzından anlatılanlar ise gerçekten dehşet verici ve çok şaşırtıcı. Bu kitabı okuyanlar genelde: “İngiliz sarayının ne kadar entika ile dolu olduğunu, dürüstlük ve adaletin hiç olmadığını” düşünüyor. Fakat tarih okuyanlar bilir: o dönemde ve aslında tüm dönemlerde hemen hemen tüm saraylarda aynı tablo hakimdir. Bu kadar gücün, servetin ve çıkarın olduğu tüm ortamlarda maalesef bu güç ve servetten pay almak isteyenler veya pay alıp bunu kaptırmak istemeyenler her türlü kirli ilişki içinde olabilmekte ve akıl almaz bir şekilde alçalabilmekte. Bu da insana ait iğrenç bir özellik ne yazık ki…
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 1 yorum
Emin Aydın (@kursunasker)
Şimdi sıra Tudor'u okumaya geldi
15.08.15 beğen cevap
gözde dirgenalioğlu

gözde dirgenalioğlu

@gozdeaksozdirgenalioglu

Mary Boleyn, on dört yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde VIII. Henry'nin gözlerini kamaştırır. Gördüğü ilgiyle tüm varlığı alt üst olan Mary, hem altın prensine aşık olur, hem de gayrıresmi kraliçe olarak her geçen gün artan rolüne. Ancak öyle bir an gelir ki, kralın kendisine olan ilgisi gittikçe sönmeye başladığında, ihtiraslı planlar yapmakta olan ailesinin piyonuna dönüştüğünü fark eder ve en yakın arkadaşından uzaklaşmaya ve rekabat etmeye zorlanır, kızkardeşi Anne Boleyn'den. İşler iyice çığrından çıktığında ailesine ve kralına baş kaldırması gerektiğinin farkına varır ve kaderinin iplerini kendi eline alır
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Cemile

Cemile

@cemile41

Genelde bu tür kitapları pek sevmeyen kişilerin bile ilgiyle okuyacağı bir kitap. Tabi önce filmini izlemediyseniz. Gregory mükemmele yakın bir üslupla oluşturduğu bu eserinde dönemin tarihine farklı açılardan yaklaşıp, sizi kitaba mıhlıyor. Bitirmeden rahat edemeyecek hale geliyorsunuz. Anne ve Mary Boleyn kardeşlerin ilginç savaşını anlatan bu kitapta kral Henry dönemi ve dönemin İngiltere'si farklı bir biçimde yorumlanmış. Kitabı okuyup, filmini de izlerseniz (Açlık Oyunları'nın berbat film versiyonu gibi değil. merak etmeyin) ne demek istediğimi iyi bir şekilde anlayacaksınız.
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Boleyn Kızı - S41

George başını iki yana salladı. ''Aynı anda hem sıcak, hem soğuk. Bütün hisler birbirine karışmış. Onunla hayatım zehir olur.''
Fadime Teberik tarafından eklenmiştir.
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Her şey gerçek bir olaydan ziyade, bir tiyatro sahnesi gibiydi.
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Mühim olan sadece aşk.
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Kralla mutlu olmak için evlenilmez.
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Azizlerin kanı diye domuz kanı verdiklerini, kutsal suyu nehirden aldıklarını gördüm. Kilise öğretilerinin yarısı insanları gütmek, yarısı da korkutup sindirmek için.
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Ağabeyim sapık, ablam fahişe, belki insanların yemeğine zehir kattırıyor ve ben de fahişeyim. Dayım dostların en sahtesi, babam günün koşullarında kime gerekiyorsa ona hizmet ediyor, annemse, Tanrı bilir, bazıları ablam ve benden önce kralla onun yattığını söylüyor! Bütün bunları biliyordun ya da biraz düşünsen çıkartabilirdin. Şimdi söyle bana sana uygun muyum? Çünkü sıradan biri olduğunu biliyordum ama yine de seni bulmaya geldim. Bu sarayda bir yerlere gelmek istiyorsan eline ya kan, ya da bok bulaşır. Ben bunu zorlu bir çıraklık dönemi geçirerek çocukluğumda öğrendim. Şimdi öğrenmek istiyorsan midenin sağlam olması gerekir.
ataç ikon Boleyn Kızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...