up
ara

Bay Pipo

Bir MİT Görevlisinin Sıradışı Yaşamı: Hiram Abas

Bay Pipo Konusu ve Özeti

Bay Pipo
Abi (İmzalı) kitabının da yazarı Doğan Yurdakul tarafından kaleme alınan Bay Pipo kitabı Tarih, Biyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2007 yılında 9789759914301 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bay Pipo isimli kitap 545 sayfadan oluşuyor. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Bay Pipo kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759914301
Sayfa: 545 sayfa Basım Tarihi: 2007
Bu kitapta anlatılanlar tümüyle gerçektir... Adı geçenler gerçek kişilerdir... Olaylar, tanıkların ağzından aktarılmıştır... İşte MİT'in Gayri Resmi Tarihi...

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Türkiye'nin son elli yıllık tarihinin bir bölümünü deyim yerindeyse 'büyüteç altına almaya' çalışmaktadır. Reis kitabında, devletin kullandığı bir tetikçinin yaşamöyküsünü anlatırken, bir yandan da ona ve onun gibilere ihtiyaç gösteren tarihsel ortamı ortaya koymaya çalışmıştık. Şimdi de, aynı olayların başrollerinde yer almış bir istihbaratçının yaşamöyküsüyle bir adım daha ilerliyoruz ve biraz daha merkeze, perde arkasındaki kişilere ve olaylara ulaşmaya çalışıyoruz.

Bu anlamda Bay Pipo'ya, Reis'in bir devamı veya ikinci bölümü de denebilir. Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndaki istihbarat çalışmaları, ülkeyi zapt etmek isteyen emperyalist düşmanlardan ve onlara teslim olmuş olan padişah çevresinden bilgi toplamak temelinde kurulmuştu. Milliydi ve genellikle dış istihbarata yönelikti. Bu sayede halkın hem saygısını hem de fiili desteğini yanına almıştı.
Esra ÜN

Esra ÜN

@esraun

Lisedeyken bir arkadaşımın tavsiyesi ile okuduğum ve Soner Yalçın Doğan Yurdakul ikilisi ile tanıştığım kitap. Birçok olaya atıfta bulunduğu için okuması uzun sürmüştü diye hatırlıyorum çünkü bir taraftan araştırma yapmam gerekiyordu. Bir kitapçıda ikilinin diğer kitapları olan REİS'i gördüğümde, Bay Pipo'nun Reis'ten sonra okumanın daha anlaşılır olduğunu söylemişti kitapçı. Okuyacak olan arkadaşlara kitapçı abinin tavsiyesi Reis'ten başlamak ve sırayla (seri gibi) okumak. Ama eğer bir taraftan okuyup -ki zaten artık internet her yerde- araştırma yapmayı seviyorsanız ayrı bir kitap olarak da okunabilir. Diğer kitaplarla bağlantılı olmamakla birlikte anlaşılırlığı ve olayların takibi açısından bir tavsiye.
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 8 verdi
2 yorum
Aykut Aksu (@huni)
bir soner yalçın hayranı daha bulmak ne güzel :D
07.04.14 beğen cevap
sezgin Dilgiç (@sezgindilgic)
neredeyse tüm kitaplarını okudum harika bir araştırmacı
30.04.15 beğen cevap
haydar

haydar

@haydar885 - Antalya

hiram abas nam_ı değer böksör.adını kudüsün inşaasının ustalarında hiram ustadan alan ülkenın bılıne en buyuk ıstıhbaratcılarından bır.kıtapta çocukluktan ölumune kadar kı bıyografı övülecek bır şekılde anlatılmış.yazar kıtap da hıram abası kutsamış tabır_i caizse.mehmet eymür ün altında ezılmeyıpte o eymür ü ezseydı bu kıtabı okuyanlar bu kadar sevmez hatta vatan haını ilan ederlerdı.yazar guzel bır iş çıkarmış ama yanlış adamda karar kılmış dedığım bır kıtap
ataç ikon Bay Pipo
kitaba puan vermedi
0 yorum
berkan temiz

berkan temiz

@berkantemiz

Bazen insan ne okuyorum ben der ya, işte bu kitap tarihin penceresinin perdelerini sonuna kadar açıyor.
Bak diyor manzaraları gör kimin tarihte ne rolde oynadığını gör diyor.
Bütün pisliklerle yüzleştiriyor seni,Amerikalıların ülkemizde nasıl at koşturduklarını,koşmayı bırak ülke yönetimi nasıl oynattıklarını her şeyi. Benden bu kadar okumadan anlaşılmaz. . .
ataç ikon Bay Pipo
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yakın tarihin en iyi kitapları arasında yer alır bence bu kitap...
Kurumlar arası neler dönüyor ,devlet hareminde kimler cirit atıyor ,kime ne peşkeş çekiliyor ,istihbarat kime çalışıyor bu soruları kolaylıkla cvplandırmış yazarlar.Şu var ki Yazarlar bence Hiram Abas'ı oltanın ucunda ki yem misali sunmuş okura , anlatılanlar şahsın ötesinde ....
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 6 verdi
0 yorum
jack london

jack london

@kemalkuzu

Öyle sanıyorum ki beğenmeyenler kişiler, ya kitabın sonunu getiremeyen veya sadece bitirmek için okuyan arkadaşlardır. Böyle güzel, biyografik kitaplar ile yakın tarihi anlatan kitaplara olduğundan fazla önem vermeliyiz zira bunlar kendi hayatımızı sorgulatan ve ileriye de ışık tutan kitaplardır.
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 10 verdi
1 yorum
jack london (@kemalkuzu)
Üzerinden daha bir hafta geçmedi, rahmetli Mahir Kaynak artık aramızda yok. Bir daha hatırladım bu kitabı ve yazdıklarımın altına tekrar imzamı atarım#HiramAbas
19.02.15 beğen cevap

Bay Pipo - S41

Behçet Türkmen dünyayı turlarken, Hiram Abas, Paris sokaklarında volta atıyordu.
tarafından eklenmiştir.
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Emekli Pilot Albay Hüseyin Avni Güler, 27 Mayıs Hareketi’nden sonra kısa bir süre MAH ile Milli Birlik Hükümeti arasındaki koordinasyonu sağladı. 1992 yılında Soner Yalçın’la yaptığı görüşmede tarihi bir olayı ilk kez açıklıyordu: Türkiye’nin Lübnan’daki Hıristiyanlara silah yardımı yaptığı bugüne kadar basında hiçbir yer almamıştı…

Emekli Pilot Albay Güler, anlatmaya devam ediyordur:

Yine bir sorti sırasında bizimkilerin haberi yok, Beyrut Havaalanı Müslümanların eline geçmiş. Pilot Binbaşı Rıza Kalaycıoğlu ve ekibi bunu bilmeden Beyrut’a iniyorlar. Müslümanlar, ekibi esir alıp uçağa el koydular. Tam bir yıl hapiste kaldı bizimkiler. Sonra Lübnan iç savaşı bitince Türkiye’ye iade edildiler.

Bu tarihi olayı yaşayan sadece emekli Pilot Albay Hüseyin Avni Güler değildi. Emin Karayavuz da meslektaşı Güler’in anlattıklarını doğruluyordu. Emekli pilot albaylar Ahmet Özsungur, Talat Alpay, Abdül Oksal, Nevzat Balaban, Hasan Bezcioğlu olayın öteki tanıklarıydı….
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Görünen o ki; 1958 yılı Türk dış politikası açısından hayli hareketli geçiyordu…

Ankara Etimesgut’taki 12. Üs’te hava kararmaya başlarken, C-47 uçaklarına büyük bir gizlilik içinde sandıklar yükleniyordu. Malzemelerin yüklenmesine DP iktidarının Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu bizzat nezaret ediyordur.

Bazı pilotlar uçaklara ne yüklendiğini merak edip sorsalar da, hep “yiyecek içecek taşındığı” yanıtını alıyorlardı. Yüklenen uçakların uçuş yönü Lübnan’ın Beyrut Havaalanıydı:
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Babam 1962 yılında 62 yaşında iken İstanbul ve bölgesi merkez şefliğine veya diğer bir adıyla İstanbul ve bölgesi emniyet baş müfettişliğine tayin edilmiş. Trakya, Bursa, İzmit’in de dahil olduğu geniş ve önemli bir bölgenin başına geçmişti. Bir hafta sonra Bursa’ya gittik. Babam daireye gidecekti. Benim de isteğim üzerine birlikte yola çıktık. Daireye uğrayıp bir müddet kaldıktan sonra Bursa’da ki görevlilerle birlikte iki katlı küçük bir eve gittik. Evde yerde bağdaş kurmuş oturan, iki sakallı adamla ayakta duran iriyarı muhafız tipli birkaç adam vardı. Oturanlar biz girince ayağa kalktılar. Babam adamlardan daha yaşlısı ile tercüman vasıtasıyla bir şeyler konuştu. Ben yanlarında fazla kalmayıp dışarı çıktım, şoförlerin yanına gittim.”Bunlar da kim böyle?” diye sorduğumda İran’dan sürülen bir şahıs olduğunu, Türkiye’de misafir edileceğini söylediler… Yıllar sonra babamla konuşan o yaşlıca sakallı adamın dünyanın ve İran’ın kaderini değiştireceğini nereden bilebilirdim? O adam İran’ın dini lideri Ayetullah Humeyni idi.
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Tam 85 sorti yapıldı, malzemelerin hemen hepsi Lübnan’ın Beyrut Havaalanı’na götürüldü. Bir seferinde merakımızı yenemedik ve sandıkları açtık. Sandıklarda Kırıkkale yapımı silahlar, toplar ve binlerce mermi vardı. Ben beş kez gittim Lübnan’a. Kıbrıs üzerinden gittik hep. O zaman Kıbrıs, İngiltere kontrolünde. Hava sahalarından geçmek zorundayız. Biz havalanmadan önce, “Korkmayın, İngilizler size uyarıda bulunurlarsa parolayı söyleyin” derlerdi. Parola, Viktorya’ydı!…

Kıbrıs üzerine geldiğimizde İngiliz uçakları bizi çevirdi. Ancak Viktorya deyince bırakırlardı. Silahları Beyrut Havaalanı’nda Müslümanlarla çarpışan Hıristiyan milislere teslim ederdik. Müslümanlar o yıllarda giderek güçlenen Nasır taraftarıydılar. Arap milliyetçiliği çığ gibi büyüyordur.

Ankara bize hep uyarıda bulunurdu: “Aman dikkatli olun, Hıristiyanların içinde Ermeniler var. Uçağınızın başından ayrılmayın, yakıtın içine şeker koyarlar.” Silahlar boşaltılırken uçağın yanında sandviç ve kolalarla karnımızı doyurup hemen Ankara’ya dönerdik.
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Yeni bölge başkanının 19 yaşındaki oğlu Mehmet Eymür’ü, o tarihlerde, babasını ziyarete geldiğinde tanımış ve kanı çok ısınmıştı. Gerçi biraz yaramazdı… Ankara Koleji erkek kısmında okuyordu. İngilizce öğretmeniyle derste tartışmış iki arkadaşıyla birlikte okuldan uzaklaştırma cezası almıştı. Okul arkadaşlarıyla birlikte, olayı kınamak için 97 metrelik dilekçe yazıp Milli Eğitim Bakanlığı’na göndermişti. Mehmet Eymür istihbarat konularına da çok meraklıydı. Sık sık babasını ziyarete geliyordu:
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...