up
ara

Don Kişot

Don Kişot Konusu ve Özeti

Don Kişot
Don Kişot kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750815874
Sayfa: 292 sayfa
Don Kişot'u bilirsiniz, hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karakteri. Dulcinea del Toboso'ya âşıktır, kendi gibi zayıf, çelimsiz Rocinante adlı bir atı vardır.Seyisi-yardımcısı-dostu Sanço Panza ile atışır sık sık. İşte yeldeğirmenlerine savaş açan bu âşık, yaşlı şövalye, Miguel de Cervantes Saavedra'nın yazdığı bu romanın başkahramanıdır.Edebiyatta roman türünün başlangıcı sayılan ve birinci bölümü 1605 yılında yayımlanan İspanyol edebiyatının bu başyapıtı, yayımlandığı günden beri pek çok dile çevrildi, defalarca basıldı.Elinizdeki bu kitap, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin tarafından Don Kişot'un kısaltılmış, Fransızca bir versiyonundan çevrildi. Kitapta yer alan resimler, Gustave Doré'nin Don Kişot için yaptığı gravürlerden seçildi."Okur" olacak kişinin mutlaka okuyacağı kitaplar arasında yer alır Don Kişot. Bir başka deyişle Don Kişot'u okumamış kişi "okur-yazar" sayılmaz.
Kara Kalem

Kara Kalem

@mehmetayyildiz

Hayallerle gerçekler hiçbir zaman bağdaşmazlar.
Sürekli şövalye kitapları okuyan bir köylü,zamanını doldurmuş şövalyeliği tekrar canlandırmak için gezginci şövalyeliğe(orta çağda silahlı savaşcı) heveslenir.Hayallerinde yaşattıklarını gerçek sanarak maceraya atılmayı düşünür.Köyündeki papaz ve berber onu vaz geçirmek isteseler de kararından vaz geçmez.Eski bulduğu demirlerden tenekelerden şövalye elbisesi ve silahları yapar.Amacı,insanları kötülüklerden korumak ve kahramanlık yapmak.

Rossiante isimli atıyla yola çıkar.İlk karşılaştığı hanı şato sanarak,han sahibine şövalye olduğunu söyler.Han sahibi,Donkişot’un komikliğine güler.Şövalyeliğini tasdik eder ama bir de yardımcı bulmasını salık verir.Bunun üzerine tekrar köyüne dönüp,iyi niyetli Sanço Panza isimli bir köylüyü ikna ederek onunla birlikte tekrar yollara koyulur.Donkişot atıyla önde,Sanço Panza da eşeğiyle arkada.

İlk karşılaştıkları yel değirmenlerini insanlara kötülük yapan düşman sanarak değirmenlerin kanatlarına saldırır.Yardımcısının iknası faydasızdır. Tabi ki yaralanır.
Köyüne gelip hasta olarak yatıp dinlenir.Papaz ve berber,Donkişot’un kitaplarını yakarlar,okuyup hayal kurmasın diye.

Sonra serüven yine başlar.Koyun sürülerine birbirleriyle savaşak olan düşman askeri sanıp saldırır.Yine sonuç hüsran.Çobandan bir ton dayak yer.

Yolda esirleri kurtarır.Onlardan sonunda dayak yer.

Haydutlara saldırır.Sonunda yine hüsran.Dayak yer.

Hayvan tacirlerinin aslanlarına meydan okur. Her ne dense aslanlar,dışarı çıktıktan sonra tekrar kafeslerine girerler. Donkişot, kendisinin korkusuz bir şövalye olduğuna inanmıştır artık.

Sanço panza’ya fetih ettiği yerlerden birine vali olarak atayacağını söylemiştir.
Yolları av partisine çıkmış olan Dük(Prensten sonra gelen soylu kişi) ve Duses’ e(bir kadının prensesten sonra ulaştığı unvan)rastlar. Onların şatosunda günlerce misafir olur.Dük ve duses,onlar için bir oyun uygular gizlice. Sanço panza’yı bir adaya vali olarak gönderirler.Orada Sanço’nunun başına gelmedik kalmaz.Adamcağız valiliği bırakıp sıradan bir köylü olarak köyünde yaşamayı tercih eder.

Donkişot da yolda rastladığı başka bir şövalye tarafından yenilince köyüne gidip inzivaya çekilir.Sonunda ölür.

Artık gerçekle yüz yüze kalmışlardır.Bu insanlara iyilik yaramaz diye düşünürler.Çünkü hep alay edilmişlerdir
ataç ikon Don Kişot
kitaba 8 verdi
0 yorum
pigletcanim

pigletcanim

@pigletcanim

Cervantes’in asıl mesleği askerliktir. 1571’de Türklerle yapılan İnebahtı Savaşında sol elini kaybetmiştir. 58 yaşında kitabın ilk kısmını, 68 yaşında ikinci kısmını yazmıştır. Kitapta alaylı bir anlatım şekli kullanan Cervantes, Don Kişot ile modern roman türünün kurucusu olmuştur. Don Kişot, dünyaca ünlü birçok yazar tarafından en iyi kurguya ait roman seçilmiştir.
Kitapta, sürekli şövalye hikayeleri okuyan Don Kişot bir gün gerçekten kendisini seyyar bir şövalye zanneder. Kuşanıp çok güçlü gördüğü aslında sıska olan atıyla yollara koyulur. Kendisine birde aristokrat bir sevgili bulmalıdır. Yolda karşılaştığı çirkin bir köylü kızını soylu ve güzel görür,sevgili olarak seçer. Yapması gereken bir şey kalmıştır şövalyelik unvanı almalıdır. Yolda bir Hana rastlar hanı şato zanneder, hanın sahibini de Lord olarak görür. Hanın sahibi onun bir deli olduğunu anlar ve onun lord olduğunu söyler. Yolda, Sancho ile karşılaşır. Ona büyük bir servet vaat ederek uşağı olmasını teklif eder. Sancho ile yola devam ederler.
Yol ilerledikçe, yel değirmenleriyle karşılaşır, yel değirmenlerini kötülük yapan devlet zanneder. Sancho gerçeği söylese de Don Kişot’u inandıramaz. Yolda koyun sürüsüyle karşılaşırlar bu sefer Don Kişot onları savaşan iki ordu olarak görür. Koyunların aralarına karışan ve yardım etmek isteyen Don Kişot’u gören çoban koyunlarına saldırdığını zanneder ve Don Kişot’u döver. Don Kişot bir handa iken şarap şişelerinin içinde kan olduğunu söyler etraftakiler ona gerçeği söyler Fakat Don Kişot gerçekleri asla kabul edemiyordur.Büyücülerin şişelere büyü yaptığını bu yüzden kan olduğunu göremediklerini anlatır.Başlarından buna benzer birçok olay geçmektedir.Köyün papazı Don Kişot’u korumak ister onu bir kafese koyarak iyileştirmeye çalışır.
Asıl anlatılmak istenen, olayları olduğu gibi görmemiz. Yaşadığımız olayları farklı ve yanlış bir şekilde aktarırsak bunun sonucunda bizim hayal kırıklığına uğramamız kaçınılmazdır. Bu yüzden olayları doğru kavramalı ve aktarmalıyız. Gerçek ne kadar acı olursa olsun kabullenmeli ve sindirmeye çalışmalıyız.
ataç ikon Don Kişot
kitaba puan vermedi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Uzun süre önce okuduğum, okurken hikayenin çok uzamasından sıkıldığım ama finalini okuduğumda bir anda kendimi garip düşünceler içinde bulup duygulandığım dünya edebiyat tarihinde çok önemli yer tutan bir kitaptır.1600' lü yılların başlarında yazılıyor kitap. Puşkin, Yüzbaşının Kızını 1800' lerde yazıyor ve kendisi Rus edebiyatının kurucularından kabul ediliyorsa Cervantes' in bundan 200 yıl önce böyle bir kitap yazmasının ne kadar değerli olduğunu takdir edersiniz sanırım.
Spoiler olacak ama kitaptaki hikaye hakkında bilgisi olmayan yok denecek kadar azdır diye düşünüyorum. Kitabı şu an tam olarak anımsayamasam da kahramanımız, kitabın sonunda bitkin bir halde yatağında yatarken etrafındakilere, yani tüm serüven boyunca ondan vazgeçmesini isteyenlere hatta onu vazgeçirmek için türlü yollar deneyenlere, yaptıklarının delilik olduğunu, aklının şimdi başına geldiğini söylüyor. Yaşadığı onca hayal kırıklığına, başına gelen onca kötü şeylere rağmen vazgeçmeyen adam, şimdi üzerine hiçbir baskı yokken, hatta arkadaşları -sırf o üzülmesin diye de olsa- anlatacağı her şeye inanacakken vazgeçiyor. Bunun iki nedeni olabilir bana göre; ya gerçekten pişman olmuş, ömrünü boşa harcadığını kabul etmiştir kendisi ya da yel değirmenleriyle savaşına kıyasla çok daha cesurca bir şey yapıp gerçekten kahramanlık mertebesine yükselmiştir, zira kendisi bir kaybedendir ve sırf ondan ilham alan insanlar hayal kırıklığına uğramasın, inandıkları değerler uğruna savaşmaktan vazgeçmesin diye kendini deli olmakla itham etmiştir. Şerefli bir şekilde kaybettim demek yerine, hiç savaşmadım hepsi delilikti demeyi seçmiştir.
İşte bana göre Don Kişot ya da aslında orjinal telaffuzuyla Don Kihote yel değirmenleriyle savaştığı için değil, ''bir kahraman vardı, sonunda yenildi'' diye anılmak yerine ''kendini kahraman zanneden bir adam vardı, zavallı'' diye anılmayı seçtiği için bir kahramandır. Başkalarının mücadelesini, kendisininkinin üzerinde tutmuştur çünkü; düzene ''biz bir kahramanı yok ettik'' dedirtmemiştir, bunun yerine kahraman olmamayı seçmiştir. Asıl kahramanlık budur işte.
ataç ikon Don Kişot
kitaba 7 verdi
0 yorum
Martin Eden

Martin Eden

@martineden0

Trajikomik kelimesi tam karşılamıyor, daha ziyade acıyla gülümseten bir ''karşılıksızlık'' hikayesi. Hazin tarafı daha ağır.

Bir karşılıksızlık hikayesi.. Kitaplarda kurulu muhteşem bir dünyanın yaşlı bir zihni ayartması.. Nuh nebi zamanında kalmış şövalyeliğin, yüksek ruhluluğun kitap sayfalarından göz yoluyla ihtiyar Mançalı'nın gönlüne ve zihnine doluşu.. Mançalı'nın bir rüyadan uyanır gibi uyanışı, yedi uyurların uykularından uyanışı gibi uyanışı.

Solgun yüzlü şövalyenin asırları aşan bir ruhu var.. Yaşadığı dünyayı yadırgayan, haliyle yaşadığı dünyaca yadırganan, sarakaya alınan herkes Mançalı'nın ruhundan bir parça taşıyor demektir.. Muhteşem bir maziyi yahut ancak kitaplarda kurulabilen ütopyaları, dört başı mamur bir geleceği mi özlüyorsunuz, hayalini kurduğunuz veya hayalinizde yaşattığınız bir medeniyetin mensubu gibi yaşamaya mı çalışıyorsunuz? Size ancak altı okkayı, gürültülü kahkahaları münasip görürler. Daha ileri gidip keyiflerini bozacak olursanız bu kez daha şiddetli muamele görürsünüz..

Sonra da uyanırsınız işte. Bir kez daha uyanır, aklınızı başınıza devşirirsiniz. Tıpkı Don Kişot gibi normalleşirsiniz (!).
ataç ikon Don Kişot
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Don Kişot... Dünyanın en çok basılan kitaplarından biri olmakla beraber tarihteki ilk roman kabul ediliyor. Üzerine neler yazıldı, çizildi. Ne tezlere konu oldu. Deli miydi peki Don Kişot? Yoksa böyle düşünmemizi isteyen toplum muydu? Deli değildi. Ben kabul etmiyorum. Neden diye sorun lütfen çünkü Don Kişot yani Senyor Kesada, idealist bir insandı. O, kendi yarattığı dünyasında mutluydu. Nazım Hikmet'in de dediği gibi, yolu yoktu dövüşülecekti o yeldeğirmenleriyle. Çünkü O, herşeyden önce şövalyeydi. Kibar, asil, cesur bir şövalye. Ama bir yandan da yardımcısı Sanço Panza anlamsız bulur efendisinin yaptıklarını. O da daha çok kaçmayı tercih eder. Biri idealist biri materyalist... Derin bir toplum çatışmasını ele alır aslında Cervantes. Ne yazık ki canım Don Kişot'um yenik düşmüştür. Lafı uzatmayalım. Ne demiş Nazım, "Haklısın, elbette senin dülsinya'ndır en güzel kadını yeryüzünün,
sen, elbette bezirgânların suratına haykıracaksın bunu,
alaşağı edecekler seni
bir temiz pataklayacaklar.
fakat sen, yenilmez şövalyesi susuzluğumuzun,
sen, bir alev gibi yanmakta devam edeceksin
ağır, demir kabuğunun içinde
ve dülsinya bir kat daha güzelleşecek..."
ataç ikon Don Kişot
kitaba 10 verdi
0 yorum

Don Kişot - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

İnsanın en değerli şeyi özgürlüğüdür. İnsan ancak özgürlüğü ve onuru için canını tehlikeye atar.
ataç ikon Don Kişot
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Neşe ve keder insanın gözbebeğindedir.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.
ataç ikon Don Kişot
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Bugün yenilen, yarın yener.
ataç ikon Don Kişot
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Bu yeryüzünde hiçbirşey yok ki Tanrı onu önceden bilmemiş ve istememiş olsun.
ataç ikon Don Kişot
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

"Bugün yenilen yarın yener."
ataç ikon Don Kişot
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir... paylaşım fotoğrafı
" Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir..."
Ben hür doğdum ve hür yaşayabilmek için, kırların ıssızlığını seçtim.

Bu dağların ağaçları benim dostlarım, bu derelerin berrak suları benim aynalarımdır.

Ben düşüncelerimi ve güzelliğimi, ağaçlarla, sularla paylaşırım.

*
Bu da şu anlamı doğuruyor :

Eğer birisinin ruhuna bakmak istersen, sana hayallerini göstermesini istemek yeterli.
ataç ikon Don Kişot
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Birine güvenip güvenmemek gerektiğini anlamanın en iyi yolu ona güvenmektir. paylaşım fotoğrafı
" Birine güvenip güvenmemek gerektiğini anlamanın en iyi yolu ona güvenmektir."
Bütün bu atlattığımız fırtınalar, yakında havanın sakinleşeceğine ve olayların bizim için hayırlı olacağına işaret ediyor.

Çünkü ne kötülükler ne de iyilikler, daimi olamaz; kötülük uzun sürdüğüne göre de, iyilik yakında demektir.

*
Umutvari bir cümle, sonsuza değin haykırmak istediğimiz bir ünlem cümlesi gibi özetleniyor sanki...

Âhh !.. Aaaaaahh !..
ataç ikon Don Kişot
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

 paylaşım fotoğrafı
*Türkler istedikleri kadar büyük donanmalarla saldırsınlar, ben şövalye olarak doğdum ve öyle de öleceğim" dedi. Don Kişot " Sözlerimi tekrar ediyorum. Tanrı ne demek istediğimi duyuyor.. (S:242) 17 YY. İspanyol edebiyatına konu olabilmiş iz.
ataç ikon Don Kişot
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
co-ex (@coexistanbul)
Cervantes Hacli seferlerinde Turklere esir dusmus ve bes yil boyunca tutsak kalmistir.
14.02.19 beğen cevap
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

O yıl kuraklık yüzünden ürün olmayacağı korkusuyla köylüler yağmur duasına çıkıyordu. Bu topluluklar kırları ve vadileri dolaşıyor, dua ediyor, sonra civardaki bir manastıra giderek orada da tanrıya yakarıyorlardı. (S:236) Hiristiyan bir ülkede benzer adetler...
ataç ikon Don Kişot
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

Kadınlar böyledir, kendilerini sevenlere karşı kötü davranırlar, nefret edeni de çok severler, dedi Don Kişot. Hikayene devam et, Sancho. (S: 123)
ataç ikon Don Kişot
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum