up
ara

Don Kişot Kitap İncelemeleri

pigletcanim

pigletcanim

@pigletcanim

Cervantes’in asıl mesleği askerliktir. 1571’de Türklerle yapılan İnebahtı Savaşında sol elini kaybetmiştir. 58 yaşında kitabın ilk kısmını, 68 yaşında ikinci kısmını yazmıştır. Kitapta alaylı bir anlatım şekli kullanan Cervantes, Don Kişot ile modern roman türünün kurucusu olmuştur. Don Kişot, dünyaca ünlü birçok yazar tarafından en iyi kurguya ait roman seçilmiştir.
Kitapta, sürekli şövalye hikayeleri okuyan Don Kişot bir gün gerçekten kendisini seyyar bir şövalye zanneder. Kuşanıp çok güçlü gördüğü aslında sıska olan atıyla yollara koyulur. Kendisine birde aristokrat bir sevgili bulmalıdır. Yolda karşılaştığı çirkin bir köylü kızını soylu ve güzel görür,sevgili olarak seçer. Yapması gereken bir şey kalmıştır şövalyelik unvanı almalıdır. Yolda bir Hana rastlar hanı şato zanneder, hanın sahibini de Lord olarak görür. Hanın sahibi onun bir deli olduğunu anlar ve onun lord olduğunu söyler. Yolda, Sancho ile karşılaşır. Ona büyük bir servet vaat ederek uşağı olmasını teklif eder. Sancho ile yola devam ederler.
Yol ilerledikçe, yel değirmenleriyle karşılaşır, yel değirmenlerini kötülük yapan devlet zanneder. Sancho gerçeği söylese de Don Kişot’u inandıramaz. Yolda koyun sürüsüyle karşılaşırlar bu sefer Don Kişot onları savaşan iki ordu olarak görür. Koyunların aralarına karışan ve yardım etmek isteyen Don Kişot’u gören çoban koyunlarına saldırdığını zanneder ve Don Kişot’u döver. Don Kişot bir handa iken şarap şişelerinin içinde kan olduğunu söyler etraftakiler ona gerçeği söyler Fakat Don Kişot gerçekleri asla kabul edemiyordur.Büyücülerin şişelere büyü yaptığını bu yüzden kan olduğunu göremediklerini anlatır.Başlarından buna benzer birçok olay geçmektedir.Köyün papazı Don Kişot’u korumak ister onu bir kafese koyarak iyileştirmeye çalışır.
Asıl anlatılmak istenen, olayları olduğu gibi görmemiz. Yaşadığımız olayları farklı ve yanlış bir şekilde aktarırsak bunun sonucunda bizim hayal kırıklığına uğramamız kaçınılmazdır. Bu yüzden olayları doğru kavramalı ve aktarmalıyız. Gerçek ne kadar acı olursa olsun kabullenmeli ve sindirmeye çalışmalıyız.
ataç ikon Don Kişot
kitaba puan vermedi
0 yorum