up
ara

Don Kişot Paylaşımları

Yeni Kitap paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım
31/30
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir... paylaşım fotoğrafı
Ben hür doğdum ve hür yaşayabilmek için, kırların ıssızlığını seçtim.

Bu dağların ağaçları benim dostlarım, bu derelerin berrak suları benim aynalarımdır.

Ben düşüncelerimi ve güzelliğimi, ağaçlarla, sularla paylaşırım.

*
Bu da şu anlamı doğuruyor :

Eğer birisinin ruhuna bakmak istersen, sana hayallerini göstermesini istemek yeterli.
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Birine güvenip güvenmemek gerektiğini anlamanın en iyi yolu ona güvenmektir. paylaşım fotoğrafı
Bütün bu atlattığımız fırtınalar, yakında havanın sakinleşeceğine ve olayların bizim için hayırlı olacağına işaret ediyor.

Çünkü ne kötülükler ne de iyilikler, daimi olamaz; kötülük uzun sürdüğüne göre de, iyilik yakında demektir.

*
Umutvari bir cümle, sonsuza değin haykırmak istediğimiz bir ünlem cümlesi gibi özetleniyor sanki...

Âhh !.. Aaaaaahh !..
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

 paylaşım fotoğrafı
*Türkler istedikleri kadar büyük donanmalarla saldırsınlar, ben şövalye olarak doğdum ve öyle de öleceğim" dedi. Don Kişot " Sözlerimi tekrar ediyorum. Tanrı ne demek istediğimi duyuyor.. (S:242) 17 YY. İspanyol edebiyatına konu olabilmiş iz.
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
1 yorum
co-ex (@coexistanbul)
Cervantes Hacli seferlerinde Turklere esir dusmus ve bes yil boyunca tutsak kalmistir.
14.02.19 beğen cevap
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

O yıl kuraklık yüzünden ürün olmayacağı korkusuyla köylüler yağmur duasına çıkıyordu. Bu topluluklar kırları ve vadileri dolaşıyor, dua ediyor, sonra civardaki bir manastıra giderek orada da tanrıya yakarıyorlardı. (S:236) Hiristiyan bir ülkede benzer adetler...
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

Kadınlar böyledir, kendilerini sevenlere karşı kötü davranırlar, nefret edeni de çok severler, dedi Don Kişot. Hikayene devam et, Sancho. (S: 123)
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

Sancho kardeş, zamanın silemeyeceği hiç bir hatıra, ölümle sona ermeyecek hiç bir acı yoktur.(S:92)
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

 paylaşım fotoğrafı
O zamanlar, dünyada barış ve dostluk hakimdi. Sabanın sivri demiri, toprak anamızın sinesini kirletmeye cesaret edemiyor; toprak anamız hiç mecbur tutulmadan kucağında büyüttüğü çocuklarını besliyor, her türlü ihtiyacını temin ediyordu.
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
bodrum yelkeni

bodrum yelkeni

@bodrumyelkeni

...aşık olacağı kadını aramaya gelmişti. Çünkü, aşksız gezginci bir şövalye, meyvesiz, yapraksız bir ağaca, ruhsuz bir vücuda benzerdi. (S:16)
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
0 yorum
bilent doğan

bilent doğan

@bilentdogan

öyküden romana ilk kitap paylaşım fotoğrafı
Don Quijote, dük, düşes, Altisidora ve neredeyse bütün şato halkının dinlemekte olduğu şarkısının burasına geldiğinde, ansızın, Don Quijote'nin penceresinin tam üstündeki bir balkondan aşağı, üzerinde en az yüz tane çıngırak asılı bir ip sarkıttılar. Onun ardından, koca bir çuval kedi boşalttılar; kedilerin kuyruklarına da daha küçük çıngıraklar bağlanmıştı. Çıngırakların
gürültüsüyle kedilerin miyavlaması öyle bir yaygara kopardı ki, bu oyunu tasarlamış olan dük ve düşes bile korktular. Don Quijote ise dehşete düştü, dondu kaldı. Kader öyle istemiş olacak ki, iki üç kedi, odasının penceresinden içeri girdi; bir o yana bir bu yana savruluyorlardı; sanki odaya bir şeytan ordusu girmişti. Odada yanmakta olan mumları devirip söndürdüler; kaçacak yer arıyorlardı. Büyük çıngırakların asılı olduğu ip ara vermeden çekilip bırakılıyordu; şato ahalisinin olayın içyüzünü bilmeyen büyük çoğunluğu şaşkın haldeydi.
Don Quijote ayağa kalktı ve elini kılıcına atıp pencereye doğru kılıcı sallamaya koyuldu; bir yandan da haykırıyordu:
"Defolun, fesat büyücüler! Defolun, rezil büyücüler! Ben La Mancha'lı Don Quijote'yim; sizin kötülükleriniz bana işlemez!"
Sonra dönüp odadaki kedilere doğru bol bol kılıç salladı; kediler pencereye atlayıp oradan kaçtılar; yalnız bir tanesi, Don Quijote'nin salladığı kılıçlar yüzünden sıkışıp kalınca, yüzüne atlayıp tırnaklarını, dişlerini şövalyenin burnuna geçirdi. Don Quijote acısından avazı çıktığı kadar bağırıyordu. Bunu duyan dük ve düşes, sebebini de tahmin ederek hemen odasına koştular; kapıy
ana anahtarla açtılar ve zavallı şövalyeyi, bütün gücüyle kediyi yüzünden çekmek için debelenir halde buldular. İçeriye ellerinde ışıklarla girip bu zorlu mücadeleyi gördüler; dük kediyi ayırmak için yardıma koşunca Don Quijote haykırdı:
"Kimse almasın onu elimden! Bu şeytanla, bu büyücüyle yumruk yumruğa bırakın beni. Ben gösteririm ona La Mancha'lı Don Quijote'nin kim olduğunu!"
ataç ikon Don Kişot
8.4 (341 oy)
7 yorum
bilent doğan (@bilentdogan)
Modern romana geçişte ilk basamak
24.08.18 beğen cevap
kader.cmln (@naturmort)
Ben bu romanda çok üzüldüm ya sanki o değil ben dayak yedim, sürünüp dağ taş değirmenlerin peşinde koşan o değil bendim o derece ruhum yoruldu okurken yahu..
15.11.18 beğen 1 cevap
bilent doğan (@bilentdogan)
Cervantes osmanlılara karşı savaşmış,savaşta bir kolunu da kaybetmiş, sonra esir düşmüş belli bir fidye karşılığında serbest bırakılmıştır.ülkesine döndüğünde en azında taktir edilmek,ödüllendirilmek, beklentisi bu yönde hatta, devletten görev istiyor ama,olmuyor tabi. Sonra ceza evine atılıyor, ceza evinde birey olarak kendisinin içinde bulunduğu durum, ülkesinin durumu,ortaçağın en seçkin erdemli atlı askeri olan şovalye, bazı durumlarda kırallık birini ödüllendirmek için unvan olarak ta verirdi. İşte bu birimin özelliklerini yitirmeye yüz tuttuğu,feodalizmin yavaş yavaş artık işlemez hale geldiği,ortaçağın kendine özgü alışkanlıklarının,erdem,değer saydıkları her şeyin,yavaş yavaş silikleştiği,cervantese de aslında ters gelen,yeni bir takım alışkanlıkların ,değerlerin, kendine yer bulmaya oturma çabası,neler oluyoru kavramaya çalıştığı bir dönemde,içine girdiği ruh haliyle bu kitabı yazar.delice hareketleriyle bize anlatmak istediği toplumun delirdiği, yel değirmeni ile girdiği savaş,burjuvanın getirdiği sanayi yani sistemin çarklarıdır,ormanda biri tarafından dövülen çocuğu kurtarmak istemesi,kendi çağında insanların yapması gereken erdemli hareketlerin bir gereğidir.dikkat etiyseniz sancho bu olaya karışmak istemez. Çünkü sancho gözü paradan başka bir şeyi görmez, sadece kendini düşünür. Yani kendisi var olan sistemin temsilcisi iken,yanındaki sancho,yerine oturmaya çalışan burjuvazinin temsilcisidir.
15.11.18 beğen cevap
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Rock paylaşım fotoğrafı