up
ara

Evlilik Psikolojisi

Evlilik Psikolojisi Konusu ve Özeti

Evlilik Psikolojisi
Evlilik Psikolojisi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752634541
Sayfa: 160 sayfa
Evlilik, ömürlük bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta, tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır, hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir. Önemli olan bir kere kanatlandıktan sonra hep havada kalmayı başarabilmektir. Duyguyla mantığı, aşkla arkadaşlığı dengede tutabilen kişiler, bu yolculukta menzile varabilirler.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın Ağustos ayında Timaş Yayınları'ndan çıkacak kitabı Evlilik Psikolojisi, hayat boyu sürecek sağlıklı birlikteliklere, bir başka deyişle bu uzun ve keyifli yolculuğa rehberlik edecek nitelikte bir kitap.

Tarhan, kitapta her yönüyle evliliği anlatıyor. Kitabın başında modern çağda evlilik hakkında genel bir çerçeve sunan yazar, daha sonra evlilik öncesi ve nişanlılık döneminden başlayarak, tüm aşamalarıyla evlilik sürecini ele alıyor. Evlilikte sevgi ve iletişimin önemini ve mantık-duygu dengesini vurgulayan yazar, okuyucuya mutlu evliliğin sırlarını veriyor, yaşam boyu sürecek sıhhatli evlilikler için yol gösteriyor.

Evlilik Psikolojisi'nde kadının ve erkeğin farklı psikolojik ihtiyaçları, eşler arası iletişimin püf noktaları, kıskançlık, aldatma, boşanma gibi zor anlara özel tavsiyeler, çocuk sahibi olma kararının zamanlaması, hamilelik ve loğusalık dönemi gibi konularda pratik bilgiler veriliyor.

Nedir Şu Evlilik Dedikleri?

Nevzat Tarhan Evlilik Psikolojisi'ni hazırlarken, hepimizin etrafında gördüğü evlilikleri, hayatın içinden örnekleri esas aldı. Kitabın çıkış noktasını da, Tarhan'ın okurlarının ve takipçilerinin yıllardır kendisine yönelttikleri sorular oluşturdu. Tarhan, ayrıca bu kitap için "evliliğe özel duygusal zekâ testi" hazırladı.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan'ın yalın ve rahat anlaşılır diliyle, evli çiftlerin ve eş adaylarının evlilik denildiğinde akıllarına takılan tüm sorularını yanıtlayacak nitelikte.

Kitaptan seçilmiş bazı sorular:

Kadınların ve erkeklerin evlilikten beklentileri neler?
Farklılıklarda uzlaşmak mümkün mü?
Evlilik için ideal yaş var mı?
Kiminle evleniyorum?
Eşimin sevgi dili ne?
Evlilik kararı hangi dönemde test edilir?
Nişanlılık ne kadar sürmeli?
Aşk evliliğin sebebi mi, sonucu mu?
Fedakârlığın ölçüsü ne olmalı?
Hürrem Sultan taktikleri
Altın orta nokta kuralı
Kendini gerçekleştiren kehanet kuralı
Kimler eşini aldatır?
Duygusal aldatma, cinsel aldatma ayrımı var mı?
Sevginin sanal tatmini: Chat'te aldatma
Yüzyıllardır bitmeyen çatışma: Gelin kayınvalide ilişkisi
İdare eden, ‘idarelik' olur
Çocuk ama ne zaman?
Hamile babalar
Loğusalık psikolojisi
on2

on2

@peruse

Başarılı bir eser
İnsan süregelen hayatında bazen yabancısı olduğu roller üstlenir. Böyle zamanlarda tabii olarak bocalayabilir ve kimliğinin gereğini hakkıyla yerine getirme gayretindeyken kendisini "Nasıl? Neden? Niçin?" tarzında sorularla baş başa bulabilir.
Aile kavramı içerisinde edinilen Karı & Koca rolleri de bu rollerdendir. Kişi ya ebeveynlerinde gördüğü rolü aynen taklit eder veya edindiği bilgiler ışığında bu rolleri doğru yanlış makasıyla kendince budayarak kendisine yeni bir rol biçmeye çalışır.
İşte bu kitap değişime ve gelişime açık eşlerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak başarılı bir eser.
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 9 verdi
0 yorum
homo mysticus

homo mysticus

@hasansuphi

Kitleye Uygun Psikoloji
Türkiye'deki muhafazakar yapının patolojik yapılarını rasyonelleştirmek için psikoloji bilimini manipüle eden bir yazardır gözümde. Teorik derinlikten yoksun, kaynaksız ve referanssız, alelade bir yazım üslubuna sahiptir. Kendisini okuyanların problemlerinin normalleştirdiği için bu kadar sevilmektedir zannımca. Nitekim Alper Hasanoğlu'nun bu konudaki kitap incelemesi oldukça yerinde bir tespittir: http://www.diken.com.tr/aile-evlilik-kurumu-ve-kadin/
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba puan vermedi
3 yorum
on2 (@peruse)
Muhafazakar kesimin yapısına patoloji gözüyle bakan bir şahsın değerlendirmesine mi itibar edelim yani?
06.07.16 beğen cevap
on2 (@peruse)
Diken.com üzerindeki yazıyı da objektif olma adına inceledim, arkadaş da sizin gibi muhafazakar düşünceye olan muhalefeti hasebiyle yazarın düşüncesini eleştirmekten ziyade muhafazakar olmasını eleştirmiş. Ama inanın aşağıda vermiş olduğum alıntıdaki bozuk zihniyete sahip olmaktansa bin kere muhafazakarlığı yeğlerim.
"...Evlilik dışı birlikte yaşamanın bir dejenerasyon değil, çağın gerektirdiği bir değişim olduğunu kabul edebilmek için değişime açık olmak, yani tutucu olmamak gerekiyor sanırım...(diken.com)"
06.07.16 beğen cevap
homo mysticus (@hasansuphi)
Kardeşim bilimsel alan çoğu zaman totaliterdir. Deneyler ve gözlemlerle olguları incelersiniz, elde ettiğiniz sonuçları tasnif ederek bazı gerçeklere sızmayı başarırsınız. Siz bir sosyal bilim olarak psikolojinin bütün çalışmalarını sanki yokmuş gibi görmezden gelip sırf kendi kültürünüzdeki insanlar sizi pohpohlasın diye gerçekleri çarpıtarak ya da yoksayarak işe koyulursanız kusura bakmayın açığa çıkan sonuç patolojidir. Yazıyı biraz daha objektif okusaydınız Nevzat Tarhan'ın kitabında belirtilen bir çok meselenin kanıtının olmadığı, bu alanda Nevzat Tarhan'ı doğrulayacak herhangi bir bilimsel çalışmaya rastlanmadığı ifade ediliyor. Siz ise kalkmış, Alper Hasanoğlu'nun gayet makul cümlelerini sanki kin ve nefret suçuymuş gibi sunuyorsunuz. Ben evlilik dışı yaşamı bir dejenerasyon olarak görmüyorum çünkü değişime açığım ve tutucu değilim. Nevzat Tarhan ise evlilik dışı yaşamı bir dejenerasyon olarak ele alıyor çünkü tutucu yani muhafazakar yani geleneksel değerlerle bağlı. Büyük bir hakaretmiş gibi aktardığınız cümlenin meali bu. Hani muhafazakarsınız ya, bir hadisle bitirelim meseleyi, "Hak ettiğiniz gibi yönetilirsiniz." Ben bu kitapla ilgili eleştirimi paylaşırken de aynı düşüncedeydim: Maalesef ki Nevzat Tarhan gibi bilimsel etikle çalışmayan popülist insanlar bize müstehaktır.
08.07.16 beğen cevap
Naime Karakan

Naime Karakan

@naimekarakan

çağın en büyük sorunlarından birisi olan yalancı sevgilerin getirdiği yalancı evlilikler… evliliğinizin verimliliğini mutluluğunu düşünüyorsanız kendi eksiklerinizi bilip ona göre hareket etmelisiniz. Ve Nevzat Tarhan'ın bu konuya yardımcı düşünceleri altedilemez derecede büyük.. kesinlikle evli olan ya da olmayan herkese tavsiyemdir..
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Erhan KOROL

Erhan KOROL

@erhankorol

Büyük Üstat, Prof. Nevzat Tarhan' ın evli olan ya da evlenmeyi düşünen çiftlere yönelik, yılların bilgi birikimini açıkça ifade eden kısa ve anlaşılır bir kitap. Kendisini yenileme gayretinde olanlara tavsiye ederim. Alın okuyun lütfen...
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 4 verdi
0 yorum
Cgdmiss

Cgdmiss

@cgdmiss

Evlilik Psikolojisi
Merhaba,
Eşim ile beraber evlenmeye karar verdiğimiz dönem okumuştuk. Bize bir şeyler katmasını çok istediğimiz için her kelimesini dikkatle okuduk ve biz çok istifade edebildik. Umarım, okumak isteyen sizler de kitabı memnuniyetle okursunuz.
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Evlilik Psikolojisi - S41

Evlilikte nisanlilik sureci en cekici, en hos donemlerden biridir. Cunku insanin kendisini kendisinden cok dusunen birisinin olmasi hos bir duygudur. Bu donemde, iki taraftada kuvvetli bir cekim olusur ve taraflar birbirlerini dusunmeye, birbirlerine kafa yormaya baslarlar. Ancak nisanlilik, evlilik hazirliklarinin getirdigi stres ve genclerin birbirlerinin gercek kisiliklerini tanimaya baslamalari nedeniyle, cogu zaman bazi problemlerin yasandigi bir donemdir.
Motley tarafından eklenmiştir.
Erhan KOROL

Erhan KOROL

@erhankorol

Evlilik, ömürlük bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta, tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır, hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir. Önemli olan bir kere yola çıktıktan sonra, onu keyifle sürdürebilmek; duyguyla mantığı, aşkla arkadaşlığı dengede tutmaktır.
Profesör Doktor Nevzat Tarhan bu kitapta, yola yeni çıkacaklara ve zaten çıkmış olanlara bir yol haritası sunuyor. Okuyucuya mutlu evliliğin sırlarını veren yazar, yaşam boyu sürecek huzurlu evlilikler için yol gösteriyor.
...
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Erhan KOROL

Erhan KOROL

@erhankorol

... Yani evlilik öncelikle insanın biyolojik ihtiyacıdır denilebilir. Kadın erkek ilişkilerinde, erkek aşk verir, cinsellik ister; kadın da cinsellik verir, aşk ve sevgi ister. Kadınlar psikolojik doğaları gereği cinselliği ikinci planda tutarlar. Çünkü kadın sevilmeyi, değer verilmeyi, duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasını daha çok önemser.
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Erhan KOROL

Erhan KOROL

@erhankorol

Eşler birbirlerinden boşanabilir ama annelikten, babalıktan boşanamazlar. Çocuğun bu gerçeği anlaması için, anne babanın ona hayatı boyunca yanında olacaklarını hissettirmesi gerekir.
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Erhan KOROL

Erhan KOROL

@erhankorol

Beklentilerin gerçekçi olup olmadığı ve kadın ile erkeğin beklentilerinin birbiriyle örtüşüp örtüşmediği evlilikte uyumun kalitesini belirler. Beklentiler birbirine ne kadar yakın olursa, uyum da o kadar kolay gerçekleşir.
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Erhan KOROL

Erhan KOROL

@erhankorol

Eşler, birbirleriyle iletişim kuramıyorlarsa ya da sürekli çatışmalı bir iletişim içindeyseler, yapmaları gereken ilk şey birbirlerinin iletişim dilini öğrenmektir.
ataç ikon Evlilik Psikolojisi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum