up
ara

Yine Bana Döneceksin

Yine Bana Döneceksin Konusu ve Özeti

Yine Bana Döneceksin
Yine Bana Döneceksin kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050906431
Sayfa: 284 sayfa
"Dün aktarmayı kaçırınca, Atina Havaalanı'nda dört saat, bir sonraki Larnaka uçağını bekledim. Diğer yolcular gibi dünyaya olmasa bile Akdenizli kadınların istekle kıvranan gövdelerine, yaz günlerinin sıcağına, panjurları kapalı, loş odalara, kan ter içinde sevişmelerden sonra varılan derin öğle uykularına doğru savrulduğumu düşündüm. Gençlik yıllarımın vazgeçilmez kadınından acılar, sevinçler, kapışma ve tartışmalar değil de, adı gibi meleksi, bir hoş gülümseme kaldı geriye. Bir de kısık, yumuşak bir ses...Sanki bir telefon bekliyorum. Yılların ötesinden arayacak yine. "Ego ime!" diyecek; "Benim!" Yüzünü bile unuttum oysa. Ama sesi hâlâ içimde. Kederli biraz, alıngan ve sevecen. "Tren akşamın sekizindeydi ama sen Katerini'de yalnızdın." Evet, yalnızdım. Bana dönmeyeceğini biliyordum çünkü."İlk aşkın, ilk kadının coğrafyası Yunanistan... Ve olası bir savaşın eşiğinde Türk-Yunan ilişkileri.Anadolu'dan sarhoş bir gemi gibi Akdeniz'e açılan, hâlâ çözülmemiş sorunlarıyla Kıbrıs... Üç dinin paylaşamadığı Kudüs... Beyrut'tan Fas'a, Mayorka'dan Rodos'a, Korsika'dan Saraybosna'ya, Barselona'dan Paris'e, Berlin'den Moskova ve Rio'ya uzanan bir yolculuk güncesi... Nedim Gürsel bir roman tadında okunan bu kitabında gittiği her ülkeye kendini götüren değil, gittiği her yerde kendini bulan bir yazar portresi çiziyor. "Uzağın çağrısı"na adeta kulak kesilerek, bu çağrıya yanıt vererek, edebiyat ve tarihin izinde farklı diyarlara götürüyor bizleri; küreselleşen dünyamızla olduğu kadar kendi yazarlık serüveni ve anılarıyla da buluşturuyor.

Yine Bana Döneceksin - S41

1974 Temmuz'undan sonra doğanlar yirmi bir yaşına bastılar bu yıl. Ve bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nde değil, bölünmüş bir ülkede yaşamanın ne anlama geldiğini bilmiyorlar belki. Çünkü bu durum çok doğal geliyor onlara, Türk azınlığın ezildiği, horlandığı bir Kıbrıs'ı yaşlıların anlattıklarından biliyorlardır belki, ama iki toplumun eşit haklarla kardeşçe yaşayabilecekleri bir düzeni hayal bile edemediklerinden eminim.
yağmurokyanus tarafından eklenmiştir.
yağmurokyanus

yağmurokyanus

@yagmurokyanus

Ege Denizi'nin güneydoğu ucunda, Anadolu kıyılarından yalnızca on beş mil açıktaki Rodos, Oniki Adalar'ın (Dodekanes) en büyüğü, Yunanistan'ın ise Girit, Eğriboz ve Midilli'den sonra dördüncü büyük adasıdır.
0 yorum
yağmurokyanus

yağmurokyanus

@yagmurokyanus

Malta Akdeniz'de bir ada, daha doğrusu büyükçe bir kaya parçası, ama onu tek bir sözcükle anlatmak gerekirse "taştan kent" de diyebiliriz.
0 yorum
yağmurokyanus

yağmurokyanus

@yagmurokyanus

Orada, Akdeniz'in doğu ucunda, üç denizin birleştiği yerdeydin. Lygos'tu adın, Byzantion'du. Adın Dar-ı Saadet, Dar-ül Hilafe, Dar-ı Devlet-i Aliye-i Osmaniye idi. Konstatiniyye ve Konstantinopolis'ti. Ve İstanbul'du.
0 yorum
yağmurokyanus

yağmurokyanus

@yagmurokyanus

(II. Hasan Camii) Sınırlarını zorlayan bir büyüklük kompleksinin ürünü bu cami hakkında bazı şaşırtıcı rakamlar vereyim: elli milyon saat boyunca tam otuz beş bin işçi ve zanaatkar çalışmış şantiyede. Yapıyı denizin hiddetinden koruyabilmek için yirmi altı bin metre küp beton ve altmış bin metre küp kaya parçası dökülmüş kıyıya. Namaz kılınan bölüm üç bin dört yüz metrekarelik bir alanı kaplıyor ve Murano'dan getirilen elli avizeyle aydınlatılıyor. Her biri altı metre çapında ve on metre yüksekliğinde. Çatıya, geleneksel Fas mimarisini taklit eden tam üç yüz bin kiremit döşenmiş. Vs...
0 yorum
yağmurokyanus

yağmurokyanus

@yagmurokyanus

Ve Alaaddin'in lambasından çıkan dev gibi II. Hasan Camii yolumu kesiyor birden. Küf yeşili devasa çatısı, okyanusa meydan okuyan minaresi ve bin bir çeşit süslemeleriyle İslam coğrafyasının harikalarından biri olduğunu kanıtlamak istercesine uçsuz bucaksız avlusu, sebilleri ve medreseleriyle önümde yayılıyor.
0 yorum