up
ara

Bir Filiz Vardı

Bir Filiz Vardı Konusu ve Özeti

Bir Filiz Vardı
Önemli Not! kitabının da yazarı Orhan Kemal tarafından kaleme alınan Bir Filiz Vardı kitabı Roman, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789752897939 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Filiz Vardı isimli kitap 290 sayfadan oluşuyor. Bir Filiz Vardı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897939
Sayfa: 290 sayfa
İnsanı tanımak ve her türlü zayıflığına rağmen onu sevebilmek için okunması gereken bir yazar olan Orhan Kemal, Bir Filiz Vardı'da küçük dünyaların içine kıstırılmış insanların umutlarını, beklentilerini ve düşlerini anlatıyor. Kendisiyle aynı rüyaların peşindeki binlerce kızdan bir olan Filiz, yoksul bir mahallenin içinde sıkışmışlığın kurbanı olmamak için çırpınırken, kendisine benzeyen hayatlar hakkında da çok şey anlatıyor okurlara.Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
Misafir

Misafir

@misafir000

Orhan Kemal'in bir kitabını araştırırken gözüme çarptı. Evet dedim okudum ben bu kitabı Filiz ismi garip çağrışımlar yaptı. İstanbul 'a taşındığımız dönemlerdi. !7 yaşında idim Liseden mezundum. Avcılarda bir evimiz vardı. Teras katı olan bir ev. Ve ben uzaktan görebildiğim deniz manzarasının karşısında . İstanbullu olmayanların alışık olmadığı garip bir koku deniz mi desem araçların çıkardığı egzoz kokusu mu desem bilemiyorum. Ve taşradan büyük kente ilk kez gelmiş olmanın korkusu içinde biraz ürkek biraz meraklı.. Üniversite sınavının sonucunu beklediğim yaz. Nereden aldım nasıl aldım bu kitabı bilmiyorum. Belkide ablamın kitaplarından biriydi. Lakin okuduğumda tamda benim yaşlarımda bir kızı anlatan bir kitap. Tek fark filiz kadar yoksul değildik. Babamda çok çalışkan bir adamdı.Kitaba ait hatırladığım tek şey ailesi namus açısından Filiz'e baskı yapıyordu. Onunda sevdiği bir genç vardı. Hiç unutmuyorum. Oturduğumuz evin yanında bir aileye ait bir kız vardı. Tekstil fabrikasında işçiydi yada usta çocukluğundan beri tekstil atölyelerinde çalışan bir kız. Onunla filizi özdeştirdiğimi hatırlıyorum. kıvırcık saçlı güzel gözleri olan bir kızdı. Ne inceliklerle ve hüzünlerle dolu bir kitap bu kitap kütüphanemde yok lakin İstanbul'a ilk gelişimiz o korkaklık , o merak gençlik yıllarıma ait hissedişlerimi ve bir takım anıları bir kitabın içine gizlediğimi anladım şu an. Neler neler yükleyebiliyormuşuz küçücük isimlerin kitapların içine... öylesine hüzünlendim ki duygularımı ifade edemiyorum. Bu bir kitap incelemesi değildir. Bu Bir kitabın bende bıraktığı hissedişlerdir.
ataç ikon Bir Filiz Vardı
kitaba puan vermedi
2 beğen · 2 yorum
Fatih S. (@fsalim54)
Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü bir kitapta yazdığı önsözde; Babasının kitaplarındaki karakterler ile yaşadığını onlara sokakta işyerlerinde evlerde, kahvelerde veya köylerde rastladığını yazmıştı. Zaten Orhan Kemal okuyanlar bilir. O kadar gerçekçi anlatır ki insanı sokağa çıksanız o kitaptaki karakteri bulacağınıza inanırsınız. Örneğin ''Evlerden biri'' romanını okuyan birisi kafasını pencereden çıkarıp karşıdaki evin içindeki geçen her şeyi tahmin edebilir :)
21.09.14 beğen cevap
Freedom (@freedom)
Çok güzel ifade etmişsin Fatih teşekkür ederim . Tamda anlattığın gibi. :)
01.10.14 beğen cevap
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Orhan Kemal'in bir kitabını araştırırken gözüme çarptı. Evet dedim okudum ben bu kitabı Filiz ismi garip çağrışımlar yaptı. İstanbul 'a taşındığımız dönemlerdi. !7 yaşında idim Liseden mezundum. Avcılarda bir evimiz vardı. Teras katı olan bir ev. Ve ben uzaktan görebildiğim deniz manzarasının karşısında . İstanbullu olmayanların alışık olmadığı garip bir koku deniz mi desem araçların çıkardığı egzoz kokusu mu desem bilemiyorum. Ve taşradan büyük kente ilk kez gelmiş olmanın korkusu içinde biraz ürkek biraz meraklı.. Üniversite sınavının sonucunu beklediğim yaz. Nereden aldım nasıl aldım bu kitabı bilmiyorum. Belkide ablamın kitaplarından biriydi. Lakin okuduğumda tamda benim yaşlarımda bir kızı anlatan bir kitap. Tek fark filiz kadar yoksul değildik. Babamda çok çalışkan bir adamdı.Kitaba ait hatırladığım tek şey ailesi namus açısından Filiz'e baskı yapıyordu. Onunda sevdiği bir genç vardı. Hiç unutmuyorum. Oturduğumuz evin yanında bir aileye ait bir kız vardı. Tekstil fabrikasında işçiydi yada usta çocukluğundan beri tekstil atölyelerinde çalışan bir kız. Onunla filizi özdeştirdiğimi hatırlıyorum. kıvırcık saçlı güzel gözleri olan bir kızdı. Ne inceliklerle ve hüzünlerle dolu bir kitap bu kitap kütüphanemde yok lakin İstanbul'a ilk gelişimiz o korkaklık , o merak yeni gençlik yıllarıma ait hissedişlerimi ve bir takım anıları bir kitabın içine gizlediğimi anladım şu an. Neler neler yükleyebiliyormuşuz küçücük isimlerin kitapların içine... öylesine hüzünlendim ki duygularımı ifade edemiyorum. Bu bir kitap incelemesi değildir. Bu Bir kitabın bende bıraktığı hissedişlerdir.
ataç ikon Bir Filiz Vardı
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Orhan kemal kitabından söz ederken, “...memleketimin insanları içindeki en kötülerin bile suçsuzluğuna inanmaktan kendimi alamıyorum. bu, yalnız kendi memleketimin insanları için değil, bütün bozuk düzenli memleketlerin insanları için böyle... orhan kemal'in insan sevgisi bir bütündür. sevmek için sevmekten değil, en kötü, en suçluda bile, asıl sebebin, asıl suçluluğun 'toplum düzensizliği'nden geldiğini gördüğü için 'insan'ı suçlayamamasındandır...” demiş.
Eserde 3 kız çocuğundan en büyük Filiz'in hikayesi anlatılmaktadır. Filiz çok güzel bir genç kız. Dönemin fakirliği içinde yine de paraya tapmamakta kendi için savaşını vermektedir.
Trt'nin aynı adı taşıyan bir filmi de varmış.
ataç ikon Bir Filiz Vardı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Bir Filiz Vardı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Gerçekçilik, içinde yaşadığın topluma yer yer ayna tutmaktan ibaret değil ki. Asıl gerçeklik, asıl yurtseverlik, içinde yaşadığın toplumun bozuk düzenini görmek, bozukluğun nereden geldiğine akıl erdirmek, sonra da bu bozuklukları ortadan kaldırmağa çalışmak. Yurtseverlik, yurdunun insanlarını sevmek, yani, insan gibi yaşamalarını sağlamaya çalışmak. Buna engel olanlarla savaşmak ..."
ataç ikon Bir Filiz Vardı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas

 paylaşım fotoğrafı
"Ne düşünüyorsun?" dedi kadın
"Ne bileyim ne düşündüğümü?"
"İnsan ne düşündüğünü bilmez mi?"
Kahırlı kahırlı :
"Bilir, ama bilmez. Bir erkek, ekmeğini yitirip de karı, çoluk çocuk eline muhtaç hale geldi mi, bildiğini de, bileceğini de unutur!
ataç ikon Bir Filiz Vardı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas

 paylaşım fotoğrafı
Çok teşekkürler @ceylanbektas :) çok mutlu ettiniz efendim :)
ataç ikon Bir Filiz Vardı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
21 beğeni · 9 yorum beğen ikon
Ceylan Bektaş (@ceylanbektas)
Ne demek @resatkarakas :) bu sitede böyle manzaralar hep olmalı. Aramızda güzel bir kitap dostluğunun başlangıcı sayıyorum ben bunu. Keyifle oku, umarım beğenirsin.
15.10.18 beğen 2 cevap
Reşat Karakaş (@resatkarakas)
iyi bir başlangıç oldu kesinlikle :)
15.10.18 beğen 2 cevap
Mustafa (@mustafac)
Kitabı okumadan iyi ya da kötü bir yorum yapmıyorum belki içeriği çok güzeldir. Ben kapakları önemserim bu bazen ön yargılı olmama sebep olabiliyor kitaplara karşı ancak bir kitap kapağına yine bir kitap basılması hiç olmamış :)
Telefon ekranının arka planına kendi fotoğrafını koyan insanlar gibi değil mi? :D
15.10.18 beğen cevap