up
ara

Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar

Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar Konusu ve Özeti

Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar
Sınıf Mücadelesi kitabının da yazarı Bertell Ollman tarafından kaleme alınan Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar kitabı Felsefe, Marksizm türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yordam Kitap yayınevinden 0 yılında 9789944568876 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar isimli kitap 256 sayfadan oluşuyor. Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yordam Kitap
ISBN: 9789944568876
Sayfa: 256 sayfa
Kapitalizm üzerine fikir yürüten çoğu düşünürün görüntülere takılıp kalmasına karşılık Marx'ın tüm üstü örtük ilişkileri kavramasını sağlayan şey, onun diyalektik yöntemidir.

Bertell Ollman bu kitapta Marksizmde vazgeçilmez bir rol üstlenen diyalektiğin Marx'ın kendi eserlerinde nasıl çalıştırıldığını ve bugün dünyayı anlamak ve değiştirmek için bizim diyalektiğin ışığında inceliyor.

Kısacası Ollman'ın yaptığı şey Marx'ın düşünsel dünyasının Marksist analizidir. Marx kapitalizmi anlamak. Ollman da Marx'ı anlamak için diyalektiğin dansındaki adımları takip eder.

Marx'ın kendi yönteminin incelikleri üzerine herhangi bir çalışma ortaya koymamış olması onu tartışanlar veya takip edenler arasında metinlerinin ve fikirlerinin nasıl yorumlanması gerektiği konusunda ateşli tartışmalara ve ihtilaflara yol açmıştır. Ollman bu kitabıyla Marx'ın belirli bir kavramı, belirli bir argümanı nasıl bir düşünsel sürecin sonucunda ürettiğini göstererek bu ihtilafların pek çoğuna noktayı koymuş oluyor.

2003 yılında yayınlanan Diyalektiğin Dansı, yazarın kendisinin de ifade ettiği gibi Ollman'ın en olgun ve yetkin eseridir.

Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde Adımlar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Uzel

Uzel

@uzel

Herhangi bir alanda diyalektiği benimsememiş düşünürler, sürekli olarak bir "dış kışkırtıcının", yani incelenen sorunun dışından gelen veya ortaya çıkan her neyse onun nedenini oluşturduğu düşünülen bir şeyin veya bir kimsenin izini sürerken, diyalektik düşünceye sahip olanlar herhangi bir değişimin arkasında onun içinde bulunduğu sistemin veya sistemlerin iç çelişkilerini ararlar.
ataç ikon Diyalektiğin Dansı - Marx'ın Yönteminde ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum