up
ara

Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap

- Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap Konusu ve Özeti

Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
Yayımlandıktan kısa bir süre sonra çok satan fantastik kitaplar arasına giren ve daha sonra beyazperdeye de aktarılan ünlü fantastik seri Harry Potter'ın ilk kitabıdır. Bu kitapta sıradan bir çocukluk dönemi geçiren Harry, bir baykuş aracılığıyla gelen mektuplarda sıradan biri olmadığını anlar ve hayatının en maceralı yıllarını geçireceği Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na gitmek üzere yola çıkar.
Yazar:
Çevirmen: Ülkü Tamer
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750802942
Sayfa: 353 sayfa Basım Tarihi: 2000
Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektuplarla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

J.K. Rowling'in zengin düşgücü, onu bebeğiyle yalnız yaşayan sıradan bir anneden, kitapları dünyada 90 milyondan fazla satan, 40'tan fazla dile çevrilen parlak bir yazara dönüştürdü. Kitapların artık "sanal" ortamda okunmaya başladığı bir çağda, Harry Potter genç kuşağı "gerçek" bir kitabın sayfaları arasında yepyeni bir dünyayı keşfetmenin heyecanıyla tanıştırdı. Bu heyecan daha da artacak: Çok yakında Harry Potter'ın sinema filmi gösterime girecek.

Harry Potter'ın baş döndürücü "büyülü" dünyasına adım atmadan önce kemerlerinizi bağlayın!
Kesinlikle fantastik dünyadan hoşlanan genç bireylerin ve kitap okumayı sevmek isteyenlerin başlaması gereken serinin ilk kitabı. Bunu okuduğunuzu gören çoğu kişi " Ayy çocuk kitabı mı okuyoaasuuııınnn?" diyecektir, ona " Sen kitaptan ne anlarsın?" bakışı atın geçin. Çünkü bu kitap, serinin diğer kitapları sizi birer birer harika öykünün sonuna ulaştıracak basamaklar. Seride sadece oraya buraya büyü çakmayı değil, arkadaşlığı gösteriyor bize, sınıf farklılığını, büyünün her zaman kolay yol olmadığını; karşı tarafın da yapabildiğini düşünürsek.
Seriyi oldukça övdükten sonra, gelelim birinci kitabı Felsefe Taşı'na:
Harry'miz canımız ciğerimiz, yetim öksüz kalmış kardeşimiz, bir büyücü olduğunu öğrenir ve Hogwarts'a kabul edilir, sonrası olaylar olaylar. İlk kitap olduğundan mütevellit, biraz bize o dünyayı anlatmak ve serinin diğer kitapları için küçük ipuçları bırakmakla yüklü. Her şey toz pembe daha bu kitapta, zira kahramanlarımız küçümencik, ama tabi serinin tüm kitaplarının sonunda olduğu gibi bunda da gerilim tırmanıyor finalde. Ama iyi kitaptır, hoş kitaptır. Şahsen 10 defa okumuşumdur neredeyse, 3 saatinizi falan alır zaten.
Bir okuyun pişman olmazsınız.
4 beğen · 2 yorum
Aykut Aksu (@huni)
3 saatte abartma tamam bizim gibi hatim ustaları 5 6 saatte okuyor da o kadar da değil millet okuyamaz :)
16.03.14 beğen cevap
ceren pınar özkan (@cerenova)
benim genelde 3 saat falan sürüyor yani, bilemem.
18.03.14 beğen cevap
Aftiel

Aftiel

@incimercan

EFSANE
Aile büyüğümüzün bana hediye etmiş olduğu bir film olarak hayatıma giren kitap bana çok şey kazandırdı diyebilirim. O yıllarda yedi yahut sekiz yaşında olan ben tahtaları asa yerine koyup büyü yaptığımı hayal ederdim. Harry, Ron ve Hermonie ile arkadaş olduğumu hayal ederdim. Şuan bile bana çok eğlenceli bir hayal dünyası bıraktığı için yazara çok teşekkür ederim. Kocaman oldum, üniversiteli oldum hala etkisindeyim. En büyük hayallerimden birisi de ilerde çocuklarımla seriyi izlemek ve onların hayal dünyalarına yolculuk yapmasını sağlamak.

Son olarak şunu söylemek istiyorum: Yazar bana önyargılarımı da sorgulatmıştı. Filmin sonuna kadar Snape' den nefret etmiş ve onu karanlık taraf olduğu için kötü bilmiştim. Son filmde ve özellikle Dumbledore ile konuşmalarında Lily' i hep sevdiğinden bahsettiği sahne ağladığım tek sahnedir. Benim için düğümler orada çözülmüş, bunca yıl buzlu camın arkasında ki gerçeklerle tanışmıştım. Çok güzel bir eserdi.
5 beğen · 0 yorum
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

20 küsür yaşında biri olarak bu güne kadar Harry Potter'a dair hiçbir şey bilmemem beni hep düşündürmüştür.Bu zamana kadar neden böyleydi?Fantastik edebiyat hakkında bugüne kadar sarsılmaz bir önyargım vardı çünkü.Ve nihayet bir karar verdim. Bu önyargı kırılmalıydı ve işe Harry Potter'dan başladım. Doğrusu doğru bir seçim yapmışım. Kitap gerçekten sürükleyiciydi.Evet bir çocuk kitabı, ama içimizdeki çocuk klişesini de arada bir edebiyata doyurmak lazım. Açıkçası hayal gücünüzü kısır politik tartışmalarla, asla çözülemeyen aşk üçgenleriyle kısıtlamaktansa bazen de beyninize böyle kitaplar okuyarak nefes aldırabilirsiniz.İmgeler size çok yardımcı olacak.3 boyutlu olarak öyküyü yaşayacaksınız.Ve bazen çocuğunuzla beraber bu tarz bi film izlerken hiç çaktırmadığınız o hayranlığı ve etkilenmişliği bu kitabı okurken de hissedeceksiniz.Benim gibi epeydir ağır gündem konulu kitaplar okuyorsanız bu kitap sizi ferahlatacaktır.
9 beğen · 0 yorum
Özge Şahin

Özge Şahin

@ozgesahin0

Kitap hakkında zaten söylenecek pek bir şey yok. Okumakta bu kadar gecikmem filmlerden kaynaklıydı. Önce filmini izlediğim şeyleri okumak çok gelmiyor içimden. Ama tabi kitabını okumak her zamanki gibi ayrı bir zevk verdi bana. Tek kelime ile muhteşem bir kitaptı. Ancak ben çeviriden çok hoşlanamadım. Değişik bir çeviriydi ama yine de insanı çok rahatsız etmiyordu. Kelimeler sanki çok türkçeleştirilmişti çevrilirken. Ama her şeye rağmen okuması çok zevkli bir kitaptı. Bir gün içerisinde bitti. Başka bir kitap okurken onu yarıda bırakıp bunu okumak biraz kötü hissettirdi ama hiç pişman değilim. İyi ki okumuşum. Tek kötü yanı filmlerden sonra okumak ister istemez insanda etki bırakıyor. Sen de okurken mecburen filmdeki kişileri hayal ediyorsun. Allah’tan filmdeki karakterler kitaba yakışır karakterler.
3 beğen · 0 yorum
Ufuk Ali Kaftanlı

Ufuk Ali Kaftanlı

@ufukalikaftanli

Büyülü bir dünyanın kapılarının aralandığı Harry Potter serisinin ilk kitabıdır. Yedi serilik eserin ilk kitabı olan Felsefe Taşı Amca ve Teyzesi tarafından büyütülüp, sihir hakkında hiçbir şey bilmeyen Harry Potter'ın, 11 yaşına bastığında aldığı bir dizi mektupla değişen yaşamını anlatır. Harry Potter, kendisin basit bir çocuk olduğunu düşünürken bir gün Hogwarts görevlisi Hagrid'in kendisi bularak ona bir büyücü olduğunu anlatması ile büyü dünyasına dahil olur ve bir çok macera yaşar. Serinin yazarı Rowling yazma amacını şu şekilde ifade eder:
"Bir çocuğun yetişkinlerin dünyasından kaçıp her açıdan güçlü olduğu bir yere gitmesi fikri bana çok çekici geldi."
3 beğen · 0 yorum

Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap - S41

Çok daha sonra Harry karanlık dolabında yatmış, keşke bir saatim olsaydı diye düşünüyordu. Saatin kaç olduğunu bilmiyordu, Dursley'lerin uyuyup uyumadıklarından da emin değildi. Onlar uyumadan önce mutfağa süzülüp bir şeyler atıştırmayı göze alamazdı.
Zehra Sancakdar tarafından eklenmiştir.
Nakun

Nakun

@nurdan

"Ben mi? Kitaplar ve zeka. Ama daha önemli şeyler var. Arkadaşlık ve cesaret. Dinle Harry, çok dikkatli ol"
12 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Günün birinde baban öyle bir şey yaptı ki, Snape onu bir daha hiç bağışlamadı."
"Ne yaptı..?"
"Onun hayatını kurtardı..."
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Hem güzel, hem korkunç bir şeydir gerçek, çok özen ister.
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Lu Na

Lu Na

@luna0

Yaşamdı bu, inanın her dilediği gerçekleşmiyordu.
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ron'un dediği gibi, yaşamdı bu, insanın her dileği gerçekleşmiyordu...
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
4
KİTAP
Y Neslinin Klasikleri
Y kuşağı, 1980-1999 yılları arasında doğmuş olan insanları kapsamaktadır. Bu kuşakta doğanların klasik olarak gördükleri, en ...
48
KİTAP
Beyaz Perdeye Aktarılan Kitaplar
Konuları senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılan kitaplar listelenmektedir. İzlemeden önce okumanızı tavsiye ederiz....
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
50
KİTAP
Çocuklara Hediye Edilebilecek En İyi Kitaplar
Çocuğunuza kitap hediye etmek istiyorsanız bu listeye mutlaka göz atın. Çocuklara hediye edilebilecek en iyi kitaplar burada....
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Harry  paylaşım fotoğrafı
Harry
Bir kitap bitirip " Çocuk kitabı bu ya ,daha da okumam ben bunu " dedikten 6 ay sonraki halim 😁. Büyük lokma ye ,büyük adım at ama büyük konuşma diye boşuna dememiş atalarımız 😎
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 4 yorum beğen ikon
@zge (@ozgeergis)
Hadi yaa 😂 suan bende öyle düşündüm. İster istemez ön yargılı oluyorsun bu tür kitaplarda
09.02.19 beğen 3 cevap
Ökkeş (@aahmet)
Ben hayatımda bundan daha güzel bir seri okumadım. 40 yaşıma da gelsem etkileyecek beni şüphesiz
09.02.19 beğen 4 cevap
Eylül Eser

Eylül Eser

@eyluleser

Harry potter
Bu kitap ve filmi acayip içerikler ve maceralarla dolu.
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
büşra nur aksu

büşra nur aksu

@busranuraksu

 paylaşım fotoğrafı
Seri olarak mükemmel misin acabaa ❤️
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 4 yorum beğen ikon
sadecesessizlik (@sadecesessizlik123)
Evet öyledir kendileri:)
02.12.18 beğen 1 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Öyle güzeldir ki vakti zamanında 3 defa bitirdim bu efsunlu seriyi, her defasında en sırlı bir sihre şahit olmuşçasına.

Potter resmi de ayrı bir hoş da, devenin konseptteki yerini anlayamadım.
02.12.18 beğen 2 cevap
simge yılmaz

simge yılmaz

@simgeyilmazz

 paylaşım fotoğrafı
Harry Potter sevenler 💁🏻‍♀️🙋🏻‍♀️
Aynen bende
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sevde Nur KURT

Sevde Nur KURT

@sevdenurkurt

 paylaşım fotoğrafı
Harry Potter
Dumbledore: " Düzenli bir kafa için ölüm de büyük bir serüvenden başka bir şey değildir. Biliyor musun, pek de öyle harika bir şey değildi taş. Dilediğin kadar para, dilediğin kadar yaşam! Bir çok insanın hemen isteyeceği iki şey. Asıl sorun, insanların kendileri için en kötü şeyleri isteme tutkuları."
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon