up
ara
‹ Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap

Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap Kitap İncelemeleri

Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen - İstanbul

J.K. Rowling • Harry Potter ve Felsefe Taşı
Harry Potter serisinin ilk kitabı olarak çıkmıştı ve benim çocukluğuma denk gelmiş olması ayrıca özeldi benim için... O günlerde kitaplarla yeni yeni yakınlaşıyordum ki Felsefe Taşı bende epey ilgi uyandırmıştı... Okuması büyük bir keyif vermişti ki içerisindeki macera beni çok güzel sürüklemişti. Okumaya yeni başlamış ve macerayı seven herkes için oldukça iyi bir seçim...
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

J. K. Rowling - Harry Potter ve Felsefe Taşı
Çok güzel bir bilimkurgu-fantazyaydı, beğeneceğime emin gibiydim ve öyle de oldu. Uzun süredir başlasam mı diye düşündüğüm bir kitaptı ve filmlerinden herhangi birini izlememiştim bu kitabı okuyana kadar. Kitabı okuduktan sonra ilk filmini de izledim ve başlamam gereken bir kitap ve film serisi olduğunu gördüm. Herkese tavsiye ediyorum :)
0 yorum
Deniz

Deniz

@denizsahin - Ankara

Benim için Harry Potter demek çocukluğum demek. Ama filmlerini izlemeden önce kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Filmlerde birçok şeye değinilmediği için kitaplarındaki etkiyi tam olarak yakalayamıyorsunuz. Bu Harry Potter hayranlığım bugün kocaman koleksiyona sahip olmamı sağladı. Kitaplar, filmler, özel basım kitaplar,funkolar, özel figürler, kıyafetler, takılar, atkılar, asalar... İyi ki Harry Potter ile tanışmışım :)
2 yorum
ilkan (@ilkan)
Evet haklısın bu konuda Deniz bende önceden filmleri izlerken konuyu daha net bir şekilde algılayamıyordum ama kitaplarını okuyunca konuya hakim oluyor insan
20.08.18 beğen 1 cevap
merve yıldız

merve yıldız

@merveyildiz338

ilkler
Kitap kurdu olmama vesile ve başlangıç olan muhteşem seri. İlkokuldan bugüne etksini hep hissettim?
0 yorum
Nemi okur fantastik okur

Nemi okur fantastik okur

@nemiokurfantastikokur

Güzeldi
Bu kitap hayatımda su gibi akıp giden ilk kitap. En çok ta benim gönlümü alan şu cümle oldu-kim bir daha 11 yaşına girerki-oldu.
0 yorum
Aslıhan Yaşar

Aslıhan Yaşar

@xoxoasli - Kayseri

Her yasimda mutlu ediyosun harry !
Çok küçükken filmlerini çok fazla sevdiğim sürekli her fırsatta izlediğim Harry Potter in kitaplarına başladım ve bu yaşımda bile hala harika geliyor hiç bi zman sıkılmadan okuyabilecegim bir seri okuyun okutun!!
0 yorum
Özge Şahin

Özge Şahin

@ozgesahin0

Kitap hakkında zaten söylenecek pek bir şey yok. Okumakta bu kadar gecikmem filmlerden kaynaklıydı. Önce filmini izlediğim şeyleri okumak çok gelmiyor içimden. Ama tabi kitabını okumak her zamanki gibi ayrı bir zevk verdi bana. Tek kelime ile muhteşem bir kitaptı. Ancak ben çeviriden çok hoşlanamadım. Değişik bir çeviriydi ama yine de insanı çok rahatsız etmiyordu. Kelimeler sanki çok türkçeleştirilmişti çevrilirken. Ama her şeye rağmen okuması çok zevkli bir kitaptı. Bir gün içerisinde bitti. Başka bir kitap okurken onu yarıda bırakıp bunu okumak biraz kötü hissettirdi ama hiç pişman değilim. İyi ki okumuşum. Tek kötü yanı filmlerden sonra okumak ister istemez insanda etki bırakıyor. Sen de okurken mecburen filmdeki kişileri hayal ediyorsun. Allah’tan filmdeki karakterler kitaba yakışır karakterler.
0 yorum
İlkay

İlkay

@ilkayyy

Filmini önce izleyenlerdenim.kitabını okuduktan sonra herkesi kafamda tekrar canlandırmak harikaydı.Kitabını okuyunca daha da güzel oluyor.
0 yorum
Zeynep Cildir

Zeynep Cildir

@zeynepcildir - New York City

Ben hayatımda bir filmin bir kitapla bu kadar uyuşduğunu görmedim. Bu sefer kitap filmden iyidir diyemiycem çünkü ikiside o kadar mükemmel ki kitabı 3 günde bitirmem gayet normal. Büyüyü çocuk kitaplığından çıkarıp bu kadar güzel anlatan bir kitap yok. Harry Potter hariç. J.K. Rowling'in kitapları gerçekten güzel özellikle Harry Potter'da anlatımı mükemmel. Beni saran kitaplardan biri. Filmini neredeyse herkes bir tanesinide olsun izlemiştir ama o kadar güzel ki kitaplarını da okumalılar, Derslerden nefret ettiğim için direk sessizce durmamı sağlayan şeydi :D
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Harry Potter ve Felsefe Taşı BİTTİ :(

Yaa cidden çok güzeldi zaten dayanamayıp bolca alıntı yapmıştım size de ama yine dayanamayıp yazıyorum kesinlikle alın okuyun. Harika bir kitap. Her sahneyi kafamda yaşadım. Filmini izlememek için tüm gün kendimi zor tuttum.

****Spoiler

İlk andan itibaren Dursley'lere sinir oldum. Umarım ikinci kitapta Harry onlara bir şeyler yapmıştır. Off en çok da Snape yerine Quirrel'i görmek şaşırttı. Annesinin sevgisi sayesinde Harry'nin korunması falan çok hoştu. Ya dayanamıyorum ben filmi izlemeye gidiyorum size keyifli okumalaaar :)
0 yorum
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

20 küsür yaşında biri olarak bu güne kadar Harry Potter'a dair hiçbir şey bilmemem beni hep düşündürmüştür.Bu zamana kadar neden böyleydi?Fantastik edebiyat hakkında bugüne kadar sarsılmaz bir önyargım vardı çünkü.Ve nihayet bir karar verdim. Bu önyargı kırılmalıydı ve işe Harry Potter'dan başladım. Doğrusu doğru bir seçim yapmışım. Kitap gerçekten sürükleyiciydi.Evet bir çocuk kitabı, ama içimizdeki çocuk klişesini de arada bir edebiyata doyurmak lazım. Açıkçası hayal gücünüzü kısır politik tartışmalarla, asla çözülemeyen aşk üçgenleriyle kısıtlamaktansa bazen de beyninize böyle kitaplar okuyarak nefes aldırabilirsiniz.İmgeler size çok yardımcı olacak.3 boyutlu olarak öyküyü yaşayacaksınız.Ve bazen çocuğunuzla beraber bu tarz bi film izlerken hiç çaktırmadığınız o hayranlığı ve etkilenmişliği bu kitabı okurken de hissedeceksiniz.Benim gibi epeydir ağır gündem konulu kitaplar okuyorsanız bu kitap sizi ferahlatacaktır.
0 yorum
asabi adam

asabi adam

@asabiadam

süper
Harry Potter türk biri yazsaydı isimler ne olurdu hep merak ettim süper kitaptır kendileri
0 yorum
Aslıhan

Aslıhan

@aslismaslis

Çağ.
Kim bilebilirdi ki, yeni bir nesil gelecek ve bu çağlara sığmayan kitabı listelerde aşağı çekeceğini.
Birinci ve yedinci kitapın aynı anda yazılmaya başlandığı göz önüne alınırsa kitaplara tek tek yorum yazmakta absürd kaçar belki.
Harry Potter bir bütündür, her kitap bulmacanın bir parçasıdır ve seri başlı başına bir neslin gökyüzünü görmek ve hayal kurmak için tırmandığı bir merdivendir.
0 yorum
Aftiel

Aftiel

@incimercan

EFSANE
Aile büyüğümüzün bana hediye etmiş olduğu bir film olarak hayatıma giren kitap bana çok şey kazandırdı diyebilirim. O yıllarda yedi yahut sekiz yaşında olan ben tahtaları asa yerine koyup büyü yaptığımı hayal ederdim. Harry, Ron ve Hermonie ile arkadaş olduğumu hayal ederdim. Şuan bile bana çok eğlenceli bir hayal dünyası bıraktığı için yazara çok teşekkür ederim. Kocaman oldum, üniversiteli oldum hala etkisindeyim. En büyük hayallerimden birisi de ilerde çocuklarımla seriyi izlemek ve onların hayal dünyalarına yolculuk yapmasını sağlamak.

Son olarak şunu söylemek istiyorum: Yazar bana önyargılarımı da sorgulatmıştı. Filmin sonuna kadar Snape' den nefret etmiş ve onu karanlık taraf olduğu için kötü bilmiştim. Son filmde ve özellikle Dumbledore ile konuşmalarında Lily' i hep sevdiğinden bahsettiği sahne ağladığım tek sahnedir. Benim için düğümler orada çözülmüş, bunca yıl buzlu camın arkasında ki gerçeklerle tanışmıştım. Çok güzel bir eserdi.
0 yorum
Narcissa

Narcissa

@narcissa

Hogwarts kapıları açık bir şekilde ilk kitapta sizi beklıyor...Sihirli günler...
0 yorum
/ 4