up
ara

Dövüş Kulübü

Fight Club

Dövüş Kulübü Konusu ve Özeti

Dövüş Kulübü
Yeraltı edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak kabul edilen Dövüş Kulübü'nde toplum kurallarından ve dayatmalardan kurtulmanın tek yolunun fiziksel acı duyma olduğunu savunan iki adamın başından geçenler anlatılmaktadır.
Çevirmen: Elif Özsayar
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755393226
Sayfa: 224 sayfa Basım Tarihi: 2000

Dövüş Kulübü Kitabı Hakkında

Chuck Palahniuk'un 1996 yılında yazdığı Dövüş Kulübü, 2001 yılında Elif Özsayar tarafından Türkçeye çevrilerek Ayrıntı Yayınları'ndan basılmıştır.
Otomobil tamirciliği yaparak geçimini kazanan Chuck Palahniuk, 1996’da gittiği bir edebiyat kulübünde bir kısa hikaye yazmaya başlar. Daha sonra bu hikayeyi kısa bir süre içinde romanlaştırarak adını Dövüş Kulübü koyar.

Dövüş Kulübü, 1999 yılında, Yedi ve Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan David Fincher tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Dövüş Kulübü Kitabının Konusu

Kitapta, insomnia hastalığı olan ana karakterin başından geçenler anlatılır. Kitabın ana kahramanı, kendi hastalığına katıldığı bir destek grubu sayesinde teşhis koyar. Daha sonra Tyler Durden adında bir adamla tanışır ve beraber bir dövüş kulübü açarlar.

Dövüş Kulübü Kitap Özeti

Kitabın ana kahramanı, anlatıcısı, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işi ve kariyeri olan zengin bir adamdır. İş dünyası kurallarını ve sistemi çözmüş, karşısına çıkan fırsatları değerlendirebilen, iş bitirici başarılı bir iş adamıdır. Fakat tüm bunlara rağmen kendisini yalnız ve toplumdan uzak hissetmektedir.
Ana karakter, boş zamanlarında çeşitli hastalıklara sahip olan insanların katıldıkları destek gruplarına gitmektedir. Bu terapilerde, umutsuzluğa düşmüş mutsuz insanlar birbirlerine dertlerini anlatarak rahatlamaya çalışırlar. Kitabın anlatıcısı da bu sebeple bu toplantılara katılmaktadır. Gündelik hayatında yakalayamadığı samimiyeti burada bulabileceğini düşünür.
Bu seanslar sırasında Marla adında biri dikkatini çeker. Marla’ın da onun gibi, hasta olmadığı halde bu seanslara katıldığını öğrenir. Anlatıcıya itici gelen bu kadın ile bir anlaşma yaparlar ve birbirlerinin gittikleri seanslara gitmemeye karar verirler.

Kitabın anlatıcısı, gittiği bir iş gezisinde Tyler Durden adında bir adamla tanışır. Tyler Durden’e karşı bir hayranlık duymaya başlar. Kendisi, olmak isteyip de bir türlü olamadığı, hayalindeki gibi bir karakterdir. Anarşist ruhlu, kafasına eseni yapan bir adamdır. Toplum kurallarının sadece tüketim araçlarını desteklemek için ortaya konmuş kurallar olduğunu ve bu kuralları çiğnemek gerektiğini savunur. Kandırmacalar içinde yaşamaya mecbur bırakıldığımız bu düzenden ve dayatmalardan ruhu kurtarmanın tek yolunun ise fiziksel acı çekmek olduğunu ortaya koyar.
Anlatıcı ile Tyler Durden arasında gelişen bu fiziksel acı teoirisi daha sonra ülkenin bir çok yerinde yayılan dövüş kulübü zincirlerinin oluşmasına sebep olacaktır. Bu arada Tyler Durden ile Marla arasında yaşanan ilişki, anlatıcının feci bir kıskançlık duygusuna kapılmasına sebep olur.
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

Şimdi ben burada ağzımı açıp ne desem, hangi kelimeleri kullanıp ne yazsam boş, ama birkaç şey söylemeden durabilir miyim; elbette hayır. Öncelikle şunu belirteyim, kitabı bitireli yarım saat bile olmadı, dolayısıyla, yazacaklarım büyük bir etkilenme ile çevrelendiğinden pek gerçekçi olmayabilir.

Peki niçin bu kadar etkilendim? İlk olarak, bu etkinin sebebi, kitap hakkında tek bir şey bilmiyor oluşumdu. Yalnızca bir filmi olduğunu (Filmi izlemedim.) ve hangi yayın tarafından basıldığını bilmekten başka bir fikrim yoktu. Eh, bir de, bir takı dükkanında sabunlarını görmüştüm, hepsi bu. Sonuç: Tabii ki sarsıldım. Üstelik, başlarda, daha önce okuduğum iki kitabın (John Steinback, Bitmeyen Kavga ve J. D. Salinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar) bir karması olarak görüyordum Dövüş Kulübü'nü. Her sayfasında, mutlaka bir köşeye not edilecek noktalar olmasına karşın, kayıtsızca okumaya devam ettim. Nerede değişti? İşlerin çözülmeye başladığı noktada. Sarsıldım, çarpıldım, çok etkilendim; daha ne denir, bilemiyorum.

Kitabı istediğiniz gibi algılayabilirsiniz: Sizin için yalnızca etkileyici, duygusal; birtakım felsefik manalara, kendinizi birinin yerine koymalara götüren; alelade, zaman geçirmek maksadıyla okunan bir kitap olabilir -ki bu bile yeterli gelecektir; yahut kitabı bitirdiğinizde, bir köşeye not aldığınız her şey bir anda anlam kazanabilir, beyninizde zararsız patlamalara yol açıp sizi etkisi altına alabilir, dakikalarca şaşkını oynarken olaylar gözünüzün önünden bir film şeridi gibi geçebilir, bu esnada kendinizi her bir kelimeyi anlamlı bir biçime dönüştürmeye çalışırken yakalayabilirsiniz.

Burada Dövüş Kulübü'nün taşıdığı manaları yazmayacağım, bunun için halihazırda yazılmış bir kitap bile var zaten. Yalnızca kendime has üslubumla etkilenişimi yazmak, kitap seçiminizde size yardımcı olabilmek adına yazdım bu incelemeyi.

Dikkatli, çok, çok çok dikkatli okumalar.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 10 verdi
1 yorum
Gamze Züleyha Üredi (@gzuleyhauredi)
Steinbeck*
30.11.16 beğen cevap
EMRE SEZER

EMRE SEZER

@emresezer0 - İstanbul

Yeraltı Edebiyatını Yansıtan En İyi Kitap
Bence elimizdeki bu kitap harika bir kitap.Bir kitabı beğenip beğenmediğimiz bana göre birazda bizim yaşamımızı yansıtıp yansıtmaması ile ilgilidir.Kitabın başkahramanın Tyler Durden ile karşılaşana kadar berbat bir hayatı vardır.Kitabı dikkatli okuduğumuzda başkahramanın orta yaşlarda olmasına rağmen yalnız yaşadığını ve o zamana kadar hiç kız arkadaşının olmadığını görüyoruz.Tyler ile birlikte başkahramanın hayatının düzene girdiği hatta Marla adında ilk defa bir kızla tanıştığını görüyoruz.Ancak bu arkadaş hayali bir arkadaş olmaktan öteye gidemez.Yani başkahramanın hayatının olumlu bir şekle girmesiyle beraber genede yaşadığı hayat gerçek değildir.Çünkü aslında Tyler yoktur.Şizofren tabiki kötü bir hastalık ama bu kitabın ilginç yanı bu hastalığın başkahramının hayatını olumluya döndürmesi olmuştur.Böylece kahraman çekingenliği üstünden atıp hayatta daha aktif rol oynamıştır.Yazarın dili oldukça sade ve akıcıdır.Bu da bizi kitabı bir solukta okumamıza sevk ediyor.Kitap yaşamı sıradan olan en çok da yalnız olan daha doğrusu kaybeden insanlara hitap ediyor.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kitabın en etkileyici yanı, birinci ağızdan yazılmış olması. Bu şekilde kendinizi ana karakterin yerine koyabiliyorsunuz ve bir anda Tyler Durden'a döndüşebiliyorsunuz. Kitabı tek seferde bitirmeye çalışın, yoksa hikayenin içine girmekte çok nüyük sıkıntı yaşarsınız. Bu da sizin anlatılanlardan sıkılmanıza yol açar. Kitap, son yirmi sayfası hariç bence harikaydı. Bu kadar psikokaranlık düşünebilen ve yazabilen Chuck Palaniuk'a hayran kaldım ve mutlaka bir iki kitabını daha okuyacağım. Üslubu çok değişik. Yer yer sokak jargonu, yer yer bilimsel terimlerle karşılaşabiliyorsunuz. Filmiyle karşılaştırmak doğru mudur bilmem; ama filmi sanki bir adım önde gibi. Genelde kitaplar filmlerden daha güzel olur. Mesela Melekler ve Şeytanlar'ın filmini izleyememiştim bile... Ama bu kitap için, son yirmi sayfasına kadar filmiyle aynı kalitede diyebilirim. Dediğim gibi, belki de önceden bildiğim için, sonunu beğenemedim. Yine de filmini sevenlere mutlaka okuyun derim. Filmini sevmeyen var mıydı ?
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 8 verdi
0 yorum
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu - Konya

Tyler'dan Dayak Yemek
Ne kitaptı ama! O.o

Seneler seneler önce filmini izleyip çok beğenmeme rağmen yani sonunu bilmeme rağmen çok etkilendim. Bu sefer gerçekten Tyler Durden'dan dayak yemiş gibi oldum. Hep sevdiğimi söylediğim, bende yeri ayrı olan bir filmdi ama sebebini sorsalar çok da açıklayamaz, kelimelere dökemezdim. Filmi izledikten sonra kitabı okumak saçma mı diye çoğu kez düşünsem de yine yanıltmayan sonuç; kitap filmden daha iyi. Ama sanki filmi çekilsin diye yazılmış bir kitap. Senaryolaştırmaya çok müsait türden. Hatta kitabı okumamış biri filmden sonra okumaya gerek görmeyebilir, benim bir süredir yaptığım giibi, o derece iyi film. Ve hatta önce filmi izlemesem kitabı okurken bu kadar keyif alır mıydım bilmiyorum. Sonuç olarak öncelik sırası gözetmeksizin filmi de kitabı da ellerinizden, gözlerinizden, beyin kıvrımlarınızdan öper efenim.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 9 verdi
0 yorum
Ceren

Ceren

@cete

Dövüş Kulübünün ilk kuralı dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır.
Dövüş Kulübünün ikinci kuralı, dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır.

Dövüş kulübü hep çevremde bahsedilen ama bir türlü izleyemediğim kült bir filmdi. Sonradan kitabı olduğunu öğrenince, filmini izlemeden önce kitabını okumanın daha mantıklı olacağını düşünüp kitabına başladım. İyi ki de öyle yapmışım.

Dövüş kulübü, benim bunalım halindeyken hissettiğim her şeyi anlatıyordu. Önemli hissetmek için yaptığımız şeyler ve bize yapılmamız dayatıldığı için yaptığımız şeyler gibi. Bir düğmeye bas, bir kolu çek... Dövüş kulübü Chuck Palahniuk'un anti-ütopyası, kitabın arkasında da yazdığı gibi.

Şaşırtıcı sonu için bile okunması gereken bir kitap.
Şimdi sıra filmini izlemekte...
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba puan vermedi
0 yorum

Dövüş Kulübü - S41

Microsoft için hazırladığım sunuşun ikinci ekranına geçtiğimde ağzıma kan tadı geliyor ve yutkunmaya başlıyorum. Patronum sunuşun içeriğini bilmiyor, ama morarmış gözümle ve avurdumdaki dikişler yüzünden bir yarısı şişmiş olan suratımla sunuşu benim yapmama izin vermiyor. Dikişler gevşediler, dilimi yanağımın içinde gezdirince onları hissedebiliyorum. Sahilde gördüğünüz birbirine dolanmış balık ağlarını getirin gözünüzün önüne. Benim gözümün önüne kısırlaştırılmış bir köpeğin vücudundaki siyah dikişler geliyor ve durmadan kan yutuyorum. Patronum benim yazdığım metne bakarak sunuşu yapıyor, ben de dizüstü bilgisayar projektörünü idare ediyorum; dolayısıyla odanın bir köşesine çekilmiş durumdayım, karanlıktayım.
ozgurwho tarafından eklenmiştir.
seyda

seyda

@shedy57

Eğer ne istediğini bilmezsen, bir bakarsın istemediğin bir sürü şeyin olmuş.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

Bazen bir şey yapar ve belanızı bulursunuz. Bazen de yapmadığınız şeyler size belanızı buldurur.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hickirik

Hickirik

@dieanotherday

"Ancak her şeyini kaybettikten sonra" diyor Tyler, "canının istediğini yapmakta özgür olursun."
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

İnsanlar ölmekte olduğunuzu sanırlarsa, bütün dikkatlerini size veriyorlardı.
Bugün sizi son kez görüyor olmaları gibi bir ihtimal varsa, sizi gerçekten görüyorlardı.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sinistra

Sinistra

@sinistra - Bursa

"Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız. Bizi bir gün milyoner olacağımıza, film yıldızı, rock yıldızı olacağımıza inandıran televizyon programlarıyla büyüdük, ama bunların hiçbirini olamayacağız. Bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok ama çok kızgınız
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
Yavuz Can Madencioğlu

Yavuz Can Madencioğlu

@hanibununotekisi - Düzce

 paylaşım fotoğrafı
Dövüş kulübünün ilk kuralı dövüş kulübünden kimseye bahsetmemektir. Açıklama yapamam kusura bakmayın 😄
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

 paylaşım fotoğrafı
İnsan sevdiklerini öldürür diye bir söz vardır ya; aslında bakın, insanı öldüren de hep sevdiğidir.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum