up
ara

Ev Sahibesi

Ev Sahibesi Konusu ve Özeti

Ev Sahibesi
Ev Sahibesi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053600756
Sayfa: 168 sayfa Basım Tarihi: 1970
En sonunda Ordinov, oturmakta olduğu evi değiştirmeye karar vermişti. Şu anda oturduğu yer, bir evin bir odasıydı. Ev sahibesi ise bir memuru yaşlı ve dul karısıydı. Oldukça yoksul olan kadın, ayın bitmesini beklemeden ani bir kararla evden ayrılmıştı. Tasını tarağını toplayıp taşradaki akrabalarının yanına gitmek üzere Petersburg'dan ayrılmıştı. Genç adam, o ayın kirasını ödemişti. Bu nedenle hemen evden çıkmak zorunda değildi ancak ev sahibesi gittiği için ay sonunda bu evden ayrılmak zorundaydı. Bu durum canını çok sıkıyordu. Doğallıkla da olduçka üzgündü. Genç adam oldukça yoksuldu, ev kiraları ise inadına çok yüksek...

Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 1847-1848 yılları arasında yayımlanan Ev Sahibesi, Bay Proharçin, Dokuz Mektupluk Roman ve Polzunkov en güzel öyküleri arasında yer aldı.
Mehmet Yağız

Mehmet Yağız

@mehmetyagiz

EV SAHİBESİ
kısa bir kitap,bir iki gün içinde okuyabilirsiniz.Dostoyevski'nin ilk kitaplarından birisi, çıraklık eseri denebilir.Kitapta hastalığa tutulmuş bir gencin ruh hali ve kederi ve bu kederle birlikte aşk acısı da tasvir ediliyor.Bu tasvirler insanı karamsarlığa sürükleyebilir.Ruh hallerine ilişkin güzel tasvirlerle karşılaşılsa da genel itibari ile oldukça sıkıcı ve boğucu bir kitap.Olay örgüsünde kopukluk var ve akıcılık yok.Bana oldukça yavan bir kitap geldi.Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama Dostoyevski'ye özel bir ilginiz varsa, onun betimlemelerdeki ustalığını,ruh tahlillerindeki başarısını görmek isterseniz okuyabilirsiniz.
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 5 verdi
0 yorum
Hakan Bezan

Hakan Bezan

@bezan3

Aşkın tutkuya ve sonra ihtirasa dönmesine neden olan hastalığıyla Katerina'ya bağlanan Ordinov'un iç hesaplaşmalarını ,hayal ve gerçeği ayırt edemediği olayları gözler önüne seren bu öykü Dostoyevski'nin ne kadar yaratıcı bir yazar olduğunu bizlerin önüne sunar.
Öykülerde de romanlardaki gibi başarı yakalayan Dostoyevski öykülerinde ve romanlarında kahramanlarının iç hesaplaşmalarını,çatışmalarını çok etkili bir şekilde okuyucusuna sunmakta.
Büyük yazar vesselam :)
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Demet K.

Demet K.

@caramiooooooooo

Dostoyevski nin anlatımını gerçekten çok beğendim. ruh tahlilleri biraz sıksa da anlatmak istediklerini çok rahat anlatabilen bir yazar. Öykü heyecanlı ilerliyor her an bir şeyler öğrenmek için sabırsızlanıyorsunuz. Bir sır daha açığa çıkacak diye bekliyorsunuz. gizemli bir sır beklerken ortaya sadece aşık olunan ev sahibesinin aklı kaçık biri olduğunu öğrenmeniz bir şok yaratıyor ve kitabın bittiğine inanamıyorsunuz. Çünkü beklediğiniz gizemli son bu değildir.
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 10 verdi
0 yorum
feza

feza

@feza

Dünya klasiklerinden olan Ev sahibesi kısa bir roman.. Romanda olayların birbiriyle bağında eksikler var. Okumaya cok meraklı biri olan Ordinav'ın ev aramasiyla baslayan ve saçma sapan bir sonla biten bir hikaye diyebilirim..Yazarın kelimelere olan hakimiyetini ve de betimlerini tabi ki gözardı edemem ama buna rağmen hiç akıcı degıl oldukça da sıkıcıydı.. Merak ettim ille de okuyacağim diyorsanız 1 ya da 2 saatinizi ayırmanız yeterli..
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 4 verdi
0 yorum
Aleyna Veyisoğlu

Aleyna Veyisoğlu

@aleynaeser

Tek kelimeyle harika bir kitaptı.Bu yazarın kitaplarını okumak bana bir çok duyguyu aynı anda yaşatıyor.Mesela ben hiç ağlayan bir insan değilim.Hatta boşu boşuna göz yaşı dökülmesinden nefret ederim.Ama ne zaman Dostoyevski'nin kitaplarını okumaya başladım benim için saçma bulduğum şeyler birden değişti.Artık bu kadar hüzünlü kitaplarda ağlamayın insanlara şaşırıyorum.Bana kalırsa herkes bu yazarın kitaplarını okumalı.
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Ev Sahibesi - S41

-Belki de korkunç bir kabus gördün, -dedi Ordınov, -belki de gözüne bir şeyler göründü... Değil mi? Belki de o seni korkutmuştur... Kendini bilmeden sayıklayıp duruyor... Yoksa duymaman gereken bir şey mi söyledi?.. Bir şey mi duydun? Duydun, değil mi?
Oğuz YILMAZ tarafından eklenmiştir.
mütemmimcüz

mütemmimcüz

@mutemmimcuz

Eh bakalım, yıkımlar geçirecek, acı çekecek misin?Kederin yükü ağır ama bu, zayıf yüreklere göre değildir. Yıkım sağlam yüreklere dadanır, sinsi sinsi kan ağlatır.
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Kız kısmına akıl vermek boşadır. Gerçeği duysa da bilmezlikten, duymazlıktan gelir. Yüreği kan ağlarken de kafası yılan gibi kurnazca çalışır. Başına gelen belayı kurnazlığıyla kolayca başından savar. Kimi, işini aklı ile götürür, kimi güzelliğini kullanır, gözleri ile sersemletir. Güzelliğe hiçbir kuvvet karşı koyamaz, kalp demirden de olsa, orta yerinden çatlayıverir.
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

''Kederin yükü ağır ama bu, zayıf yüreklere göre değildir. Felaket sağlam yüreklere dadanır, sinsi sinsi kan ağlatır, ortaya çıkmaktan çekinir... ''
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"... Mutlu olmak istersen, düşünmeden yaşayacaksın."
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emine Üstün

Emine Üstün

@emineustun

İçinde tek bir düşünce, tek bir korku vardı: Hayal sandığı şeyleri nefes almakla bile kaybedebileceği korkusu..
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
194
KİTAP
Hasan Ali Yücel Klasikleri Listesi
Eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri'nin kurucusu olan Hasan Ali Yücel'in adının verildiği, Türkiye İş Bankası Kültür ...
83
KİTAP
Edebiyat Bölümü Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
Her edebiyat bölümü öğrencisi, edebiyatı üniversitede öğreneceğini düşünür. Bilmez ki oradaki hocalar da gelen öğrencileri he...
29
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Fyodor Dostoyevski Kitapları
Büyük Rus yazar Fyodor Dostoyevski'nin en çok okunan ve en sevilen kitapları....
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38

Ev sahibesi-katerina paylaşım fotoğrafı
Ev sahibesi-katerina
İki şafak geçti; bak pencereden, ikinci gün bitiyor. Güzel bir kızın ruhuna benzeyen bir şafak, birincisi genç kızın kalbini ilk açısında utancından yanaklarında beliren kızıllığa benzeyen şafak, ikincisi bu utancı unuttuğunda damarında ateş gibi yanan kanin göğsüne baskı yaptığı ve yüzüne hücum ettiği zaman beliren kızıllığa benzeyen şafak...
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Psykhe

Psykhe

@psykhe

"İnsanın kederi ağır olur! Talihsizlik zayıf yüreklere uğramaz! Güçlü yürekleri bulur, kendisini beklemeyen iyi insanların utanarak kan ağlamalarına neden olur: Senin kederin de kızım, kumun üzerindeki, yağmurun yıkayacağı, güneşin kurutacağı, güçlü bir rüzgârın sürükleyip götüreceği izlere benziyor!"
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Psykhe

Psykhe

@psykhe

 paylaşım fotoğrafı
"Kimi her şeyini vermek ister, karşılığında hiçbir şey alamaz, kimi hiçbir şey vaat etmez, itaatkâr bir kalp peşinden gider. Kimseyi ayıplama, insanlar çeşit çeşit ve kalp kimi, niçin ister bilinmez!"
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Psykhe

Psykhe

@psykhe

"Onu bunaltan uğursuz kaderine korku içinde karşı koymaya çalışıyor, ümitsiz bir kavgaya giriştiği bu zorlu dakikada meçhul bir güç ona yeniden vuruyordu ve tekrar bilincini kaybettiğini, önünde yeniden aşılmaz, dipsiz bir karanlığın oluştuğunu, keder ve ümitsizlik çığlığıyla bu karanlığa doğru koştuğunu hissediyordu. Yaşamsal çırpınmaların insanın tüm bedenine hâkim olduğu, geçmişi aydınlattığı, şu andaki parlak anın zaferinin, eğlencesinin duyulduğu ve geleceğin bilinmeyen düşlerinin görüldüğü zamanlarda, karşı konulmaz, amansız geçici mutluluklar bir an için görülüp kayboluyordu; tıpkı açıklanamaz umudun insan ruhu üzerine hayat verici bir çiy tanesi gibi düştüğü zamanlarda olduğu gibi, tıpkı mutluluktan avazı çıktığı kadar bağırmak istediği zamanlarda olduğu gibi, tıpkı bu zayıf etinin bu düşüncelerin ağırlığı altında ezildiğini, yaşamla bağlantısını sağlayan iplerin koptuğunu hissettiği ve tüm yaşamın yenilenmesini, dirilmesini kutladığı zaman olduğu gibi."
ataç ikon Ev Sahibesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum