up
ara

Büyücü

- The Magus

Büyücü Konusu ve Özeti

Büyücü
Büyücü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Meram Arvas
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755393735
Sayfa: 672 sayfa Basım Tarihi: 2006
Çağının yarı entelektüel bunalımlarını geçirmekte olan, Oxford mezunu Nicholas Urfe, İngiltere'nin kasvetinden ve aşktan kaçmak için ücra bir Yunan adasına İngilizce öğretmeni olarak gider. Tek başına sıkıntılı günler geçirdiği, şair olma hayallerinin de suya düştüğü bir sırada, gizemli milyoner Conchis ile tanışır... Büyücü insan zihninin labirentlerinde dolaşan metafizik bir eğlence trenidir adeta. Bu labirentlerde gerçeklikle sanrı arasındaki gri bölge kahramanımızca ihlal edilir. Birbiri ardına gelişen ürkütücü olayların, aşk ve ihanetin sonucunda Urfe başta kendi akıl sağlığı olmak üzere her şeyden şüphelenir bir duruma gelir.

Mitolojik öğelere ve Shakespeare'in ünlü oyunu Fırtına'ya çeşitli göndermelerin yapıldığı hikâyede John Fowles, savaşın acımasızlığını, bir Akdeniz adasının dinginliğini, insan zihninin karmaşık yapısını, kadın-erkek ilişkisinin doğasını, Tanrı ve özgürlük kavramlarını ustaca anlatımıyla irdeliyor. Gerçek özgürlüğün ancak kendini tanımakla mümkün olabileceği savından yola çıkılarak hayallerle gerçek deneyimler arasındaki ilişkiler, Fowles'un Prospero'su Conchis tarafından bir dizi yanılsama, maske ve gösteriyle çarpıcı bir biçimde sahneye konuyor. Büyücü'de, insanlığın karşı karşıya bulunduğu tehdit, Batı kültürünün duvarları arasına olduğu kadar insanın kendi bilincinin duvarları arasına da gizlenmiştir. Urfe gibi, içinde doğdukları kültürün sosyal yapılarınca dayatılan davranış kalıplarından uzak durma özgürlüğüne sahip olduklarını keşfeden bireylerin çabalarıyla varılabilecek yeni bir bilinç düzeyine yolculuktur bu.

Random House'un 20. yüzyılda İngiliz dilinde yazılmış en iyi yüz yapıt listesinde yer alan Büyücü, kişisel özgürlüğe ulaşmanın ve insanın kendini keşfetmesinin zorluklarına dair bir edebiyat şöleni...

"Ancak Marquis de Sade, Arthur Edward Waite, Sir James Frazer, Gurdjieff, Madam Blavatski, C. G. Jung, Aleister Crowlley ve Franz Kafka'dan oluşan bir ekibin tasarlayabileceği, ihtişamlı bir gerilimle örülmüş bir muammanın romanı."
-Financial Times-
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

BÜYÜCÜ - John Fowles
BÜYÜCÜ

Roman;John Fowles; Çeviren: Ayşen Besen; Hürriyet Yayınları; İstanbul, 1973, 607 sayfa (4) (17 Ekim 2009)

Sonu belirsiz bir roman bu. BÜYÜCÜ adlı bu romanı kuyruğu kopmuş kertenkeleye benzettim.Bazı arkadaşlarım var kendimi eğlendirmek için yazıyorum,diyorlar. Yazarımız da belli ki kendini eğlendirmek için yazmış.

Fowles'in Yunan Adaları'nda yaşadığı süreçte başına gelenleri veya hiç olmazsa hayal ettiklerini otobiyografik türde yazmaya kalksa beceremeyeceği için ya da bütünün güzel olmayacağını sezdiği için romana çevrilmiş olduğu pek âlâ algılanabilir bu eserin.Üstelik bu romanın sinema filmi çekilmiş! Hayret ettim;bu kadarına pes doğrusu. Bu roman nasıl,niçin,hangi sebeplerle, kimlerin beğenileriyle sinema filmi yapılmıştır? Başta sonu belirsiz bir roman diye yazmıştım ya,,, aslında giriş ve gelişme bölümlerinde de anlaşılabilir bir hikâye bulmak için epey sabır gösterdim.Hikâye yok romanda ama bir masal var.

BÜYÜCÜ romanı hakkında olumlu görüş bildiren,öve öve göklere çıkaran bir çok yorumcu gördüm çeşitli sitelerde.Roman dediğimiz edebî tür kurmacadır, uydurmaca değildir.Hâl ve keyfiyet roman kurgusunu uydurulsun,anlaşılmasın diye yazılan bir türe dahil etmiş olsaydı ve dahi kabul etmiş olsaydı BÜYÜCÜ romanının üzerine roman olmazdı.

On puan üzerinden üç beğeni puanı vermeme sebep betimlenen Yunan Adaları'nın sahiciliğindendir. Romanın konusunu yazmak ise içimden gelmiyor;zira sev(e)medim.

Hamiş:John Fowles 1926 - 2005 yılları arasında yaşamış bir İngiliz roman ve deneme yazarı. BÜYÜCÜ romanını okudum oysa ki KOLEKSİYONCU romanını merak ediyordum.

KOLEKSİYONCU romanına niyet BÜYÜCÜ romanına kısmet: Her kitapsever kendi kısmetini okuyor galiba!

Hamiş:Bu kuşluk vakti elimden çıkardım kitabı!..
ataç ikon Büyücü
kitaba 4 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07

Artık sevmeyen sevecek, seven yarin da sevecek
Büyücü bütünüyle farklı bir kitap. Akıl oyunları ile insanı icgudusel olarak bir yanılgıya düşürüyor. Başka bir yanı da edebi olmaktan ötede bir yaşantıyı sağlama kapasitesi. Bunun tipik bir yeniyetmelik özlemi de var. Henri Fortnier karakterinde açık ve belirgin biçimde görüyorsunuz. Içerilen ruh halinin başta gözle görülür biçimde güçlü şekilde anlaşılıp bir süre sonra zihinde bir hatırlatma olarak kalması geçen olaylarda. Beni şaşırtan önemli özelliği finalinde tercih ettiği sonu o kadar da müphem olmayan açıklığı kullanması yazarın. Son olarak Çok garip bir zamansizlik ve çam ormanlarındaki tekinsiz bir durum yeni bir heyecana veriyor insana.
ataç ikon Büyücü
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ömer KAYA

Ömer KAYA

@omerkaya0

Modern İngiliz edebiyatının bana göre en büyük yazarı olan John Fowles'ın muhteşem romanı. Bitirdikten sonra uzun süre etkisinden çıkarmıyor sizi ve okumayanların kesinlikle düşünmeden okuması gereken bir kitap.
ataç ikon Büyücü
kitaba 10 verdi
0 yorum
camilla

camilla

@gracia

Büyülenmek!
Kitabı okumamın üzerinden yaklaşık 6 ay geçti ama hala o Yunan adasındayım, hala yeni bir oyun bekliyorum. Yazarın okuduğum ilk romanıydı, bayıldım !
ataç ikon Büyücü
kitaba 10 verdi
0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Yazarın ön plana çıkmış üç eseri var ki, Franszı Teğmenin Kadını, Koleksiyoncu ve Büyücü... Üçüde okunmalıdır bence..
ataç ikon Büyücü
kitaba 10 verdi
0 yorum

Büyücü - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Güzel olmak ekstradır yalnızca. Hediyeyi saran bir kağıt gibi. Hediyenin kendisi değildir.
ataç ikon Büyücü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Hissettiğim hep aynı korkuydu; görünüş değil de, bu görünüşün altında yatan nedenin korkusu. Korktuğum maske değildi, çünkü asrımızda bilim kurguyu fazlasıyla kanıksamış ve bir daha doğa üstünden ürkmeyecek kadar bilimsel gerçekliğe güvenmiştik; gelgelelim maskenin altında yatan korkunçtu. Tüm korkuların tüm dehşetin asıl kötülüğün sonsuz kaynağı, insanın bizzat kendisi.
ataç ikon Büyücü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Benim "tekniğim", sağı solu belli olmayan, kinik kayıtsız adamı oynamaktı. Derken,beyaz tavşanın ortaya çıkaran bir sihirbaz gibi, öksüz yüreğimi sergilerdim.
ataç ikon Büyücü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Kibarlık daima, başka türden gerçeklerle yüzleşmenin reddini barındırır içinde.
ataç ikon Büyücü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Uzun süredir ilerlediğiniz bir yolda yanınıza bir arabanın yanaşması yalnızca zamanı açıklar. Nedeni değil.
ataç ikon Büyücü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
Betül Berber

Betül Berber

@betusberber

 paylaşım fotoğrafı
Mitolojik öğelere ve Shakespeare’in ünlü oyunu Fırtına’ya çeşitli göndermelerin yapıldığı hikâyede John Fowles, savaşın acımasızlığını, bir Akdeniz adasının dinginliğini, insan zihninin karmaşık yapısını, kadın-erkek ilişkisinin doğasını, Tanrı ve özgürlük kavramlarını ustaca anlatımıyla irdeliyor. Gerçek özgürlüğün ancak kendini tanımakla mümkün olabileceği savından yola çıkılarak hayallerle gerçek deneyimler arasındaki ilişkiler, Fowles’un Prospero’su Conchis tarafından bir dizi yanılsama, maske ve gösteriyle çarpıcı bir biçimde sahneye konuyor. Büyücü’de, insanlığın karşı karşıya bulunduğu tehdit, Batı kültürünün duvarları arasına olduğu kadar insanın kendi bilincinin duvarları arasına da gizlenmiştir. Urfe gibi, içinde doğdukları kültürün sosyal yapılarınca dayatılan davranış kalıplarından uzak durma özgürlüğüne sahip olduklarını keşfeden bireylerin çabalarıyla varılabilecek yeni bir bilinç düzeyine yolculuktur bu. Random House’un 20. yüzyılda İngiliz dilinde yazılmış en iyi yüz yapıt listesinde yer alan Büyücü, kişisel özgürlüğe ulaşmanın ve insanın kendini keşfetmesinin zorluklarına dair bir edebiyat şöleni...
ataç ikon Büyücü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
duygu albayrak

duygu albayrak

@duygualbayrak

680 sayfalık serüven başladı paylaşım fotoğrafı
680 sayfalık serüven başladı
bugün başladım kitaba. ilk 40 sayfadan yakaladı beni. olay örgüsü akıcılığı konusuyla oldukça sürükleyici. hadi bakalım 😊
ataç ikon Büyücü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Handan Aytaç

Handan Aytaç

@handanaytac

Büyücü paylaşım fotoğrafı
Büyücü
Bir şairin en ahlâki görevi ahlâksızlık değil midir ?
ataç ikon Büyücü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum