up
ara

Bir Ses Böler Geceyi

Bir Ses Böler Geceyi Konusu ve Özeti

Bir Ses Böler Geceyi
Bir Ses Böler Geceyi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897427
Sayfa: 144 sayfa
Dolunayın ışığında bir köy mezarlığı... Mezarlığın duvarına çarpan bir cip. Gecenin karanlığında uçuşan düşler. Issız köyün ortasında kocaman bir cem evi. Konuğunu yitirmiş bir mezar. Cem töreninde arınmayı bekleyen bir ölü. Bu olanların sessiz tanığı, bir araştırma görevlisi. Yıkılan idealleriyle, sürüp giden yaşamı arasında sıkışıp kalmış bir adam. Alevi inancına farklı bir bakış. Mistik bir gerilim romanı..."Gözüne kestirdiği dal parçasını çekerken çalılığın arkasında bir karartı fark etti. Feneri oraya doğru tuttu. Yanılmamıştı, az ilerde yeşil renkli bir mezar taşı mahzun bir edayla onu süzüyordu. Bu defa korkmadı, hatta içinde, 'Bu mezar neden mezarlığın dışında?' diye merak bile uyandı. Bir-iki adım daha yaklaştı. Ama bu mezar bozulmuştu, iki yanında toprak birikintileri yığılıydı. Yeni bir ürperti dalgası sardı bedenini. Mezarın içini görmemesine karşın, upuzun yatan ölünün yer yer etleri dökülmüş yüzü geldi gözlerinin önüne. Öte yandan aklı hâlâ mantıklı bir açıklamanın peşindeydi. Belki de bu mezar henüz ölmemiş biri için kazılmıştı. Neden olmasın? İnsanların ölmeden önce de mezarlarını hazırladıklarını biliyordu; iyi de, kazmakla hazırlamak arasında büyük fark vardı. Belki yeri alınır, hazırlıklar yapılırdı ama ölmeden mezar kazdırılır mıydı? Belki de bu mezarı aç kalmış vahşi bir hayvan açmıştı. Eğer öyleyse mezardaki ölüyü paramparça etmiş demekti. Doğrusu, böyle bir görüntüyle karşılaşmak istemezdi. Yine de merakı ağır bastı; cesaretini toplayıp el fenerini mezarın içine doğrulttu. Mezar gerçekten de boştu."
Tanrı Parçacığı

Tanrı Parçacığı

@edaseker195

Süha romanda eski komünist parti liderlerinden olan solcu,devrimci ve yenilikçi bir baş karakterdir.Bir anda kendisini bir cemevi toplantısında bulan Süha,aynı zamanda geçmişiyle de yüzleşmektedir.Geçmişin kapalı kapılarını aralamakta pek de ısrarcı olmayan Süha için artık çok geçtir ve bir kere binmiş bulunduğu "geçmiş" adında bir zaman makinesi vardır ortada.Bu arada da Süha'nın gizlice izlediği tarikatta da bir hesaplaşma söz konusudur."Şeriatın elinin değdiği işe tarikat dokunmaz" mottosuyla hareket eden bektaş dede ve sofuların dualamadan gömdükleri ölünün ailesi tarafından cemevi toplantısına getirilip dualanmasını ve diğer ölülerden tecritlenmemesini istemeleri üzerine herkes bütün sırlarını ortaya döker.Ve bunun sonucunda her cemevi toplantıları gibi başlayan bu toplantı pek de diğer cemevi toplantıları gibi bitmemiştir.
Romanda öyküleyici ve betimleyici anlatım oldukça fazla kullanılmıştır.Aynı şekilde ilahi bakış açısı hakimdir romana.Yazarın dili oldukça sade,açık ve anlaşılır idi.Yazar Alevi-Bektaşi mezhebini çevresinde gelişen olaylar eşliğinde detaylarıyla anlatmıştı.Merak edip aynı mezhebe sahip yakinen tanıdığım birine sordum mezhebin içeriğini fakat birkaç noktada farklılıklar yakaladım.Belki de yanlış hatırlıyordum ama yine de çelişki yarattı kafamda.
Yazar kitabın sonunu kestirmeden yazıp bir an önce bitirmiş gibiydi,okuyucuda kafa karışıklığı etkisi bıraktı.Kapak tasarımı hakkında yorum yapamayacağım çünkü,ben pdf halinde okudum.Görme engelli bir insanın hazırladığı pdf sadece görme engelli insanlara okuma fırsatı vermiyor aynı zamanda diğer sağlığı yerinde olan insanlara da okuma fırsatı veriyor.Bunların yanı sıra yazar romanında bazı cinsiyetçi cümle ve kelimeler içermişti:adamakıllı,bilim adamı,"bir gelinin görevi kocasına sahip olmak,onu eve bağlamak değil mi?",insanoğlu,adam etmek.Bu gibi kelimeler basit görünse de toplumun ataerkillik seviyesini oldukça yükseltmektedir.
Ayrıca bir konuda daha çelişkide kaldım.Süha gibi bir devrimci nasıl olur da varoluşsal sebeplerini arayan bir adama "aman boşver adam zaten tırlatmış" diyebilir? Sanırım yazar o kısmı bilinçsizce yazmış.Sonuç olarak Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabıydı ve son da oldu.Ama hakkını yememek lazım bu şarkıların adlarının kitapta geçmesi beni mutlu etti.
https://youtu.be/LLsg_Lk819s
https://youtu.be/VS8GIqjPVHM
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 7 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Everest yayınları /cep boy 
9. Basım 218 sayfa

Süha isimli eski solculardan olan kahramanımızın ,bir seyahati sırasında Alevi koylerinden birine yolunun düşmesi ve tesadüfen Cem töreninde ki hesaplaşmanin icinde bulmasi kendisini  ve bu töreni seyrederken , kendi anılarına yaptıgı yolculugu kendi iç hesaplaşmalarını da okuduğumuz  bir roman . Surukleyicilik kısmı İsmaily in (kendini öldüren sofu genc ) onun dedeler ve sofular  tarafından  ve koy halki tarafindan suclanirken ; ölümünün arkasından ailesi ve sevdikleri tarafından aklanilmaya çalışılmasını konu alan bir roman .

   Yazar burda alevilik mezhebinin temel ilkeleri hakkında bilgilendirme yapıyor .  Ve alevilik mezhebinin yozlasan kısımlarına değiniyor. ilginç bir yaklaşımla aleviliki anlatan yazarımız , 80 donemi ilegal bir sol örgüt üyesi olan süha'nin yasanmisliklarini anlatırken ; sosyalist hareketin pratiginde bulunan insanlarin yozlasmasi hakkinda da kucuk dokunuslarda bulunuyor. Bu iki durumu benzestiriyor olması oldukça alakasız ve anlamlandırma eksiği olarak görüyorum . Genel anlamıyla Yazardan konusu iyi olmasina karsin ; daha iyi yaklaşımlar beklerken oldukça tek pencereden bakan bir yaklaşım sezinlendim. Sorgulama noktalarını yazar tabiki göstermiş ; Ancak derinlik bütünlük ve sonuc eksikliksizligi icinde yorumlamaya bırakılan bir son vardı ! Sonu kendiside baglayamamis yazarımız . Okunmalı mı ? Tabi ki okunmalı !
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Everest yayınları /cep boy
9. Basım 218 sayfa

Süha isimli eski solculardan olan kahramanımızın ,bir seyahati sırasında Alevi koylerinden birine yolunun düşmesi ve tesadüfen Cem töreninde ki hesaplaşmanin icinde bulmasi kendisini ve bu töreni seyrederken , kendi anılarına yaptıgı yolculugu kendi iç hesaplaşmalarını da okuduğumuz bir roman . Surukleyicilik kısmı İsmaily in (kendini öldüren sofu genc ) onun dedeler ve sofular tarafından ve koy halki tarafindan suclanirken ; ölümünün arkasından ailesi ve sevdikleri tarafından aklanilmaya çalışılmasını konu alan bir roman .

Yazar burda alevilik mezhebinin temel ilkeleri hakkında bilgilendirme yapıyor . Ve alevilik mezhebinin yozlasan kısımlarına değiniyor. ilginç bir yaklaşımla aleviliki anlatan yazarımız , 80 donemi ilegal bir sol örgüt üyesi olan süha'nin yasanmisliklarini anlatırken ; sosyalist hareketin pratiginde bulunan insanlarin yozlasmasi hakkinda da kucuk dokunuslarda bulunuyor. Bu iki durumu benzestiriyor olması oldukça alakasız ve anlamlandırma eksiği olarak görüyorum . Genel anlamıyla Yazardan konusu iyi olmasina karsin ; daha iyi yaklaşımlar beklerken oldukça tek pencereden bakan bir yaklaşım sezinlendim. Sorgulama noktalarını yazar tabiki göstermiş ; Ancak derinlik bütünlük ve sonuc eksikliksizligi icinde yorumlamaya bırakılan bir son vardı ! Sonunu kendiside baglayamamis yazarımız .
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Umut Çalışan

Umut Çalışan

@umutcalisan

Kitap her Ahmet Ümit kitabı gibi son derece ilginç ve heyecanlı başlıyor, beklenti yaratıyor. Ki yazarın en büyük yeteneği de bu bence. Bu sefer güzel bir şeyler yazdığına inandırıyor bizi. Her zaman olduğu gibi yine kendime "oğlum, bok yeme, ön yargıyı bırak, adam koskoca bir yazar, kitabın tadını çıkar" diyerek başlıyorum kitaba. Sonuç, hatta ne sonucu 30. sayfadan sonra yine bana hüsran, bana yine esmer günler...

Yazar bu sefer hem Alevi'leri, hem de 80'lerin mağdurlarını aynı potada eriterek, aynı anda iki kanayan birden parmak basmış. Bunun bir tık yukarısı Mahsun Kırmızıgül filmi zaten. http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/02/bir-ses-boler-geceyi.html
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 4 verdi
0 yorum
Nur Özler

Nur Özler

@nurozler

Büyük beklentilerle başlayan bir Ahmet Ümit kitabı. Cemevi törenine şahit olan kahramanımız Süha, törende yaşananlarla kendi iç dünyasına yolculuğa çıkıyor aslında. Geçmişiyle şimdi arasında sürükleniyoruz okurken. Sonu bağlanmamış, kişinin kendi düşünceleriyle birlikte bir son yaratılması istenmiş sanki.

Diğer kitaplarıyla karşılaştırıldığında biraz eksik sanki. Ama Ahmet Ümit'in kalemine alışmış olanlar bilir, kitabın son cümlesine kadar görülen bir sonun olmadığını. Son cümlesine kadar bekledim ve şaşırmadım, bu kitabı bana bu okuttu.
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 8 verdi
0 yorum

Bir Ses Böler Geceyi - S41

Ama Bektaşî'nin sözü henüz bitmemişti."Lakin bilmek öyle kolay iş değildir kızanım. Bilmek için bıkıp usanmadançalışmak, susuz kalmış bir çiçek suyu nasıl emerse öyle iştahla öğrenmekgerekir. Diyelim ki öğrendin, yine yetmez. Niye bildiğini, niçin öğrendiğini deunutmaman gerekir. Bilgi, Hakk'ın bize sunduğu bu dünyayı, canlıları korumakiçindir. Eğer bunların tersine iş görürse yıkıcı olur. insan bilgininefendisidir, bilgi insanın değil. Öğrenmenin zararı olmaz derler, ama dikkatetmek lazım, amaçsız bilgi maymuna çevirir insanı. Bir de bakmışsın farkınavarmadan bilgiçlik taslamaya, sağa sola tafra yapmaya başlamışsın. Oysa tafraatmak cahillerin harcıdır. Önce bilgi yükünü taşımayı öğrenmeli insan. Kolay işsanma. Çünkü taştan daha ağırdır bilgi. Bu yükü taşımak sabır ister, metanetister. Taşımayı bilmeyenler daha ilk engebeden kaldırır atarlar sırtlarındakiyükü. Taşımayı bilenler ise en dik yokuşlara bile tırmanırlar. Çünkü onlartaşıdıkları yükün bu dünyada insanlara, ahirette Allah'a lazım olduğunubilirler. Zirveye ulaştıklarında ise tek kazançları kâmil insan olmaktır."
Mihrimah Özlem K tarafından eklenmiştir.
Tanrı Parçacığı

Tanrı Parçacığı

@edaseker195

Öğrenmenin zararı olmaz derler ama dikkat etmek lazım, amaçsız bilgi maymuna çevirir insanı.
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
fethiye

fethiye

@fethiye

İnsan her şeye alışır diyorlar ya, öyle değil aslında. Başka çaren olmadığı için katlanıyorsun ama alışmıyorsun.
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tanrı Parçacığı

Tanrı Parçacığı

@edaseker195

Görmek istemeyen gözden daha kör,duymak istemeyen kulaktan daha sağır olamaz.
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tanrı Parçacığı

Tanrı Parçacığı

@edaseker195

İnsan ne kadar yakın olmaya çalışsa da çocuğuyla arasındaki uzaklığı tümüyle kaldıramıyor.
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tanrı Parçacığı

Tanrı Parçacığı

@edaseker195

İnsan bilginin efendisidir,bilgi insanın değil.
ataç ikon Bir Ses Böler Geceyi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
6
KİTAP
Yatmadan Önce Okunması Gereken Kitaplar
Gün içinde kitap okumaya vakit ayıramıyorsanız da gece uyumadan önce mutlaka en azından birkaç sayfa kitap okumalısınız. İşte...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...