up
ara

Soğuk Kahve

Soğuk Kahve Konusu ve Özeti

Soğuk Kahve
Ahmet Batman'ın ilk kitabı olan Soğuk Kahve, bir adam tarafından sevgilisine yazılmış olan aşk sözlerinden oluşuyor. Edebi kaygılardan uzak, kimi zaman özlem, kimi zaman sitem içeren yoğun duygularla yazılmış sözler...
Yazar:
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054771011
Sayfa: 224 sayfa Basım Tarihi: 2012
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 AŞK KATEGORİSİ ÜÇÜNCÜSÜ

Sıcacık bir kahveden yükselen güzel kokular eşliğinde keyifli bir okuma vaat ediyor Soğuk Kahve.

İronik ve mizahi olduğu kadar keskin bir dil. Belki de çoğumuzun gündelik hayatında olan konuları anlatırken sizi ters köşeden bir bakış açısına yatırıp golü ustalıkla atıyor. Hınzır bir zekânın ürünü olan cümleleri sizi gülerken duygulandıracak, çoğu zamansa hayretler içinde bırakacak.
Kahraman Tazeoğlu

Batman kendi deyimiyle numune bir adam. En azından yazdıkları öyle. Kolay kolay kimseden duyamayacağınız, cesaret isteyen şeyleri açıkyüreklilikle söylüyor okura. Özellikle kadın erkek ilişkilerinin üzerindeki pembe tozu üfleyip altında yatan siyahları ve beyazları soğukkanlılıkla gösteriyor. Ne her erkek bir Romeo, ne de her kadın bir Juliet.
Ertürk Akşun

Topuklu ayakkabı mı yoksa ben mi?
Bir kadını zorlayan bir soru olabilir.
''Çikolata mı ben mi?'' sorusu kadar olmasa da zorlar.
Sizler topuklu ayakkabısı ayaklarını vuran kadınlarsınız.
Topuklarınızın altında kâğıt mendiller var.
Bazılarınızın gözyaşlarını silen mendiller işte, yabancı değiller.
O mendiller hep canınızın yandığı yerlerde...
Çok adisiniz pembe rujlar, çekici kılıyorsunuz dudakları.

Ahmet Batman ilk kitabı olan Soğuk Kahve ile edebiyat dünyasına oldukça iddialı giriyor. Kadın erkek ilişkilerine, aşklara daha doğrusu hayata farklı bir açı ile bakan farklı bir kitap sizi bekliyor.

Ahmet Batman kitabında günlük hayatımızda yaşadıklarımızı anlatıyor fakat farklı bir açıdan görmemizi sağlıyor. Bunları anlatırken hem ironi yapıyor hem de ince iğnelemeler ile kendine göre kitaba bir mizah katıyor.

Diğer taraftan yazar kitabında oldukça açıksözlü. İnsanların söylemeye çekindiği şeyleri açıkyüreklilikle söylemekten çekinmiyor. Bu bir taraftan sizi şaşırtırken diğer taraftan da gerçekler ile yüzleşmenizi sağlıyor.

Son dönemin en ilgi çeken ve en fazla okunan yazarlarından biri olan Ahmet Batman, Soğuk Kahve eseri ile okurlarını oldukça etkiliyor. Her sayfasında kısa bir hikaye, sitem, arzu, hayat yada yazarından gönlünden kopan neyse olduğu kitap günümüz gençleri için mükemmel bir eser diyebiliriz.

Kitabın sadece içindekiler kısmı 8 sayfadan oluşur. Her sayfada güzel bir mesaj var ve hepsinin özetini çıkartmak pek mümkün değil. Fakat bazılarından kesitler sunmak bile okurları etkilemek ve kitabın tamamını okumalarını sağlamak için yeterli olur.

Zaten ilk sayfadaki “Aslında her yazı bir cümledir ve sen kendi cümleni mutlaka cebine koy” sözü ile kitabın başından mesajı alıyorsunuz. Okuyup cebinize koymak istediğiniz yada sosyal medyadan paylaşmak için can atacağınız bir çok cümle kitabın içinde mevcut.

Daha sonra ise Sosyal Medya Otobiyografisi ile yazarı kendi kaleminden tanıyoruz. Daha sonra yavaş yavaş derinlere inmeye başlıyoruz. Akıl mı Kalp mi sorusuna cevap arıyoruz. “Akıl olmazdı, eğer kalp her zaman doğruyu söyleseydi” cümlesi ile cevabı alıyoruz. Sonra yazarın lise dönemine gidiyoruz. Tabi o zaman ortaya karışık sivilceleri ve söylemekten çekindiği cümleleri var. O çocuk gibi severken karşısındaki sadece sevmek istiyordu.

Akılda kalanlardan biri de Çay Kaşığı. Aşktan çıkıp kahvede çay kaşığı ile karıştırılır o yüzden neden sadece çay kaşığı denir de kahve kaşığı denmez, onu bulmaya çalışıyoruz. Sonra bunu kendimize yoruyoruz. Tek yönlü olmamak gerektiğini, çok yönlü olmamız gerektiğini öğreniyoruz. Bunu çay kaşığı ile yapıyoruz tabi.

Bir çok söz var sizi derinden etkileyen. Örnek vermek gerekirse “ben hala seni tekrar tekrar sevmek için yeniden uyanıyorum”. Sonra Ahmet Batman’ın diğer kitabının ismi geliyor karşımıza. Sabah Uykum. Güzel bir aşk mesajı veriyor bize. “nasılsın sabah uykum” diye mesaj atıldığında sabah uykusunu çok seven bu adamın kendisini ne kadar çok sevdiğini anlayacak birini arıyor.

Yolculuk ise kitabın en uzun yazısı ama en derin mesaj veren yazısı da diyebiliriz. Ölümle yüzleşen ve kendini değil çocukları öksüz kalacak diye üzülen babanın uyandığında öksüz kalanların babası olması anlatılıyor. Duygulanıyorsunuz…

“Hiç kullanılmamış bir çocuk kalbi vardı bende ve kötülük nedir bilmezdi seni tanımadan önce….”

Kitabın en eğlenceli yazısı ise Ayrılmak İçin Çok Erken. Bir çiftin mükemmel bir ayrılma konuşmasını okuyorsunuz. Yüzünüzde bir gülümseme oluşuyor…

“Olmadı sigarayı bırak, hem bahanen de hazır, yakacak kimsen yok” – bu da sigara içenlere gitsin.

Kitap bu şekilde devam ediyor. Güzel sözler, güzel mesajlar, güzel yıldızlı laf kondurmacalar, güzel farklı bakış açıları. Kitabın sonuna doğru da soğuk kahve mesajını alıyoruz. Herkesle kahve içilmez, sadece aşık olduğun insanla kahve içilir, bırak onu izlerken kahve soğusun, soğuk kahveyi sırf onun yüzünden sev.
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

siz yine de okuyun ki iyilerin kıymeti daha çok anlaşılsın
Kitap yarım bırakma alışkanlığım yoktur. Bir kitabı sevmediysem neden sevmediğimi söylemek için sonuna kadar okurum. Ve şimdi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu kadar satan bir kitap için tam bir hayal kırıklığı.
Her aklına geleni yazmak kitap yazmak değildir. Öyle olsa hepimiz yazar olurduk. Yazar olmak düşünmeyi gerektirir ve ne yazık ki Ahmet Batman hiç düşünmeden yazmış.
Birçok yerde kadınları geçmişiyle değerlendirmek gerektiğinden bahsediyor. Bu düşünceyle yazılmış bir kitap benim hayatıma ne katabilir ki? Eğer bu kitap size bir şeyler kattıysa hayata bakışınız ciddi anlamda eksik demektir. Zaten bu yüzdendir ki kitabın hitap ettiği kesim ilkokul lise düzeyinde kalmış.
Hep aynı konular aşk kahve kadınlar. Ne var bu kahvede bu kadar konuşulacak? Acaba soğuk kahve güzel isim bu tutar deyip sonradan mı kahveden olur olmaz yerlerde bahsetmeye başladı?
Argo kendini ifade edememektir. Argo kelimelerle kendini ifade etmeye çalışan bir yazar düşünülemez. Argo samimiyet değildir bu mudur size samimi gelen? Misal ordaki sansür yıldız değil vs bir çok cümle var aklıma bu geldi.
Kıyaslanamaz tabi ki ama bir kürk mantolu madonnadaki aşkın anlatımına bakın bi de soğuk kahveye. Eğer bir kitap size aşkı anlatsın hayatınıza bir şey katsın istiyorsanız kürk mantolu madonnayı okuyun. Emin olun her cümlesinde hayatınıza bir şey katacaksınız. Soğuk kahveyi okurken ise hayatımdan birkaç saat eksildi diye üzüleceksiniz.
Soğuk kahve=birbiri ardına dizilmiş hiçbir anlamı olmayan sosyal medya sözleri.
Hiç edebi değer deneme filan kullanmayacağım yorumumda çünkü soğuk kahve benim için birkaç karalama kağıt.
Kitabın güzel yanları da var tabi. Mesela kısa kısa yazması kitabı bitirmeyi kolaylaştırmış. Bazen mesela çok çalışmış 2 sayfa yazmış oralar sıkıcı. Hatta sondaki cümleleri okuyun o bile yeter boşuna vakit kaybetmeyin.
Ama tavsiye ederim kesinlikle okuyun. Böylelikle nasıl yazar olunmayacağını anlayacaksınız.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba 1 verdi
16 beğen · 1 yorum
ahmet-samsa (@samsa)
"Acaba soğuk kahve güzel isim bu tutar deyip sonradan mı kahveden olur olmaz yerlerde bahsetmeye başladı" Bence ciddi ciddi bu şekilde oluşturulmuş olunabilir kitap. Açıkcası bu kitap için bu kadar ne yazmış diye düşündüm ama çok eğlendim incelemeyi okurken :D "çok çalışmış 2 sayfa yazmış" :D
09.05.16 beğen cevap
bizim yunus

bizim yunus

@bizimyunus

modern zaman ittirmecesi.
tabii para verip bu kitabı alacak kadar da değil fakat bir dönem üniversitede kantin masa üstlerinde yer edinen, şimdilerde ise yazlıkçıların "oradan kağıt ver de mangalı tutuşturalım" dediğinde hatırlanan bir tomar kağıt.
kitabı elime almak kısmet oldu, içini karıştırdım, garip fantaziler var elbette, karşılıklı gazoz içmek, mandalinalar, dahasını yazmıyorum belki genç arkadaşlar kötü etkilenebilir diye.
şu an üşenmeden internetten fiyatına bakıyorum -15 tl- bu fiyata gayet güzel kitaplar alabilirsiniz, camel'in 7 tl olduğunu unutmayın, en azından ciğerleriniz bayram eder.
hiç "yazılmış bir şeye saygı" triplerine girmeyeceğim, her sayfada ayrı bir aşk, içinde bir kaç şiir göze çarptı, üzgünüm ama bunu içten gelerek söylüyorum, benim şiirlerim beş para etmez ama bu kitaptakiler benim şiirlerimden de kötü.
he bir de bir artı tarafı daha var şiirlerimin, benimkileri okumak için 15 tl vermenize gerek yok, yani 15 tl verdim sonuna kadar okuyayım ziyan olmasın demeye gerek kalmıyor, hem kent switch 7 tl.
neyse fazla uzatmayacağım, almayın, okumayın, modern çağ diye her reklama aldanmayın, modern yazarlar içerisinde de nitelikli olanlar elbet var.
benim yorumlamam bu kadar, haydin..
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba puan vermedi
14 beğen · 0 yorum
Şükriye Şahin

Şükriye Şahin

@babaneminterlikleri

Bize yine hüsran;
Dürüst olmak gerekirse çok popüler olan hiç bir şeyi popüler olduğu zamanlar almıyorum.Modası geçtikten sonra alıyorum.Ahmet Batmanın kitabını da bu düşünceyle çok sonradan aldım.Millet ne diye bu kadar sözlerini paylaşıp resmini çekmiş diye merak etmedim değil.Ama ön yarğı ile de olsa aldım okudum.Ama tam bir hüsran oldu benim için.Sözler, cümleler kelimeler bana facebook'da herhangi birinin paylaştığı aşkı konu alan sözler gibi geldi.Etkisin de kalmadım kısacası, hayata daha farkı gözlerle de bakmadım.Kitap bittikten sonra tek düşündüğüm milletin övüp durduğu facebook da yorum da bulunup, Twitter'da paylaştığı kitap bu mu? Acımasız bir yorum oldu belki ama..Kitabın benim üstüm de ancak bu kadar etkisi oldu.Daha sonra hayatın da daha önce kitap okumamış ama Soğuk Kahve'yi oradan buradan duyup merak eden bir kız arkadaş istedi.Bende kitabı verdim okumuş mudur okumamış mıdır bilmiyorum ama ben ilk defa bir kitabı birine verirken içim acımadı.Yazar Kahraman Tazeoğlu etkisinde filan yazdı kitabı acaba? Aynı Üslup gibi geldi bana.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba 2 verdi
9 beğen · 0 yorum
Esra Ar

Esra Ar

@esraar

Cümlelerin tek başına egemen olduğu bir kitap diye söze başlayalım bakalım, kitabı okuyanlarında aksini idda etme pervasızlığını göstermeyeceğini umaraktan söze 'Cümlelerin tek başına egemen oluşunu ' nun zuhur edişi kati surette denemelerin içinde muhteva olduğu aşikardır.Kitap teması bakımından yoğun olarak bir konuya odaklaştığı için okuyucuyu sıkabilir ki yapılan yorumlarda beni destekler nitelikte bu demek değil ki bende sıkıldım ..;)' Duygu' sal bireylerin okudukça düşündüğü düşündükçe okumaya devam edeceği, en maçosundan, en kırılganına , en sert kabuklusundan, en vurdumduymazına kadar herkes kendinden bir şeyler bulucaktır , burdaki denemler hepimize yeter merak etmeyin:) Değinmeden geçemeyeceğim sosyal ağda paylaşmalık derler, popüleritesi hep zindedir özlü sözlerin bu kitapta bu durum çok bereketli hani..Beğendiğimiz cümleleri aklımızdan ikişer üçer söyleriz ya bellemek için kimse inkar etmesin aksini yaşadığını inanmıyacağımdan mı evet inanmıyacğımdan önyargılarıma burdan hürmetler yine aktif ...:)
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba 6 verdi
7 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Fazla övülen bu yüzden meraktan okuduğum ve zor bitirdiğim bir kitap kendisi. Kitabın kibarlığı ve kendini sade gösterme çabaları o kadar yapmacık ve sonradan ekleme gibi duruyor, aynı zamanda okuyucuya "sizi anlıyorum" izlenimi veriyordu ki; bir süre sonra ciddi anlamda rahatsız olaya başladım. Ben bana az da olsa bir şeyler kazandıran, şaşırtan hiç olmadı yaratıcılığını övebileceğim bir kitap elime almak isterim. Dikkatli bir okuyucu bir süre sonra yazarın kendini tekrar ettiğini fark edecektir. Ve gerçekten kitaptaki yazıların bir çoğunu sosyal medyada bulabiliriz. Sanki oradaki cümleler alınıp şekillendirilip kitap haline getirilmiş gibi. Hele kahve battaniye ve kitap üçlüsünün bu kitabın bel kemiği olduğunu öğrenen gençler kitabı almak için bir saniye bile beklemiyor. Zaman kaybı mı bilemem sonuçta sevenler de olmuş, saygı duyarım ama benim tarzıma uyan bir kitap değildi. Yine de uğraşmış. Emeğine sağlık, ne diyelim.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba 4 verdi
17 beğen · 3 yorum
Ays (@aysuatak)
Bu kitap hakkındaki düşüncelerimin aynası olmuş yorumun, işin tuhaf tarafı okumadan sadece internette okuyanların paylaştıklarından bu düşüncelere varmış olmam. Biraz önyargı olabilir ama yinede dediğin gibi saygı duymak gerekir..
12.02.14 beğen cevap
Merve K. (@mervek0)
İnternette her bir sayfasını bulabilecek duruma gelen bir kitap olduğu için düşüncelerin her türlü desteklenebilir. Yeni yazarlara fırsat vermek gerekir tabi ama gerçekten yazan genç yazarlar olduğu göz önünde bulundurulursa soğuk kahve'ye olan ilgiyi gönülsüzce pazarlama harikası olarak görmek durumundayım.
12.02.14 beğen cevap
Uğur Can Bozkurt (@ugurcanbozkurt)
Gerçekten çok güzel ve haklı bir yorum olmuş. Ne yazık ki böyle bir kitap popüler olmuş ve çok satanlar listesinde yer almakta yazık!
13.02.14 beğen cevap

Soğuk Kahve - S41

Bazen çok güzel bir kız girer hayatına(yüzünden, fiziğinden bahsetmiyorum güzel derken). O başla bir güzelliktir herkes göremez. Sen seviyorsun diye takımının on birini bile ezbere bilir, ofsaytı öğrenir. "Oha faule bak" der. İşte sonra bakıyorsun, kız resmen sana benzemeye başlıyor. O senin için yaşarken, sen onun için yaşamıyorsun. İlişki devam ediyor ve ondan iyisini aramak saçma geliyor. Bazen ağlıyor senin için, kıyamıyorsun, ait değilsin ona ama seviyorsun, sevmek bir bakıma aitlik oluyor işte, kendine bile ait değilken...
Kütüphaneci tarafından eklenmiştir.
zxcvb

zxcvb

@vampirsevenkiz

Birine "G*tün tekisin" diyorsam, oradaki "yıldız" sansür değil, o kişinin yıldızlı bir göt olduğunun belirtisidir. Yıldızlı pek iyi gibi...
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
80 beğen · 0 yorum
Yağmur Çelik

Yağmur Çelik

@yagmurcelik

Sevmiyoruz. Bunun için bile vakit kaybediyoruz işte. O nefret ettiğimiz insanlar hakkında konuşmak, o konuşmalar tamamen vakit kaybı. Bugün kendine bir iyilik yap, düşünme o kötü insanları, unut yediğin kazıkları. Bırak kirlenmesin senin kalbin bu gece uykuya dalarken. Kimseden nefret etmeden uyu. Sabah gözlerini daha kolay açacaksın. Çünkü tertemiz bir kalple uyanacaksın.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum
ebru

ebru

@e123

Biraz umursamaz olmak lazım...
Bayağı umursamaz olmak lazım. Hem senden değerli ne var ki? Umursadığın kadar yıpranıyorsun, değer verdiğin kadar kazık yiyorsun.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Doğum tarihimle ölüm tarihimin arasındaki kısa çizgiye bir aşk sığdırabilirsem ne ala. Geri kalan herşey başkalarının olsun.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Sevişene kadar aşka inanıyorum. Ondan sonrası hep bir sıradanlık, hep bir yavşaklık. Bazen insanın dokunmaya kıyamaması gerekiyor. Sadece bakarak sevmeyi öğrenmek lazım, bazen saatlerce bakmak... "Kahven bitti, bırak fincanı elinden." demeli sevgilin. Öyle bakmalısın işte; boş fincanı elinde saatlerce tutacak kadar...
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
samet

samet

@samet1905

 paylaşım fotoğrafı
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 AŞK KATEGORİSİ ÜÇÜNCÜSÜ

Sıcacık bir kahveden yükselen güzel kokular eşliğinde keyifli bir okuma vaat ediyor Soğuk Kahve.

İronik ve mizahi olduğu kadar keskin bir dil. Belki de çoğumuzun gündelik hayatında olan konuları anlatırken sizi ters köşeden bir bakış açısına yatırıp golü ustalıkla atıyor. Hınzır bir zekânın ürünü olan cümleleri sizi gülerken duygulandıracak, çoğu zamansa hayretler içinde bırakacak.
Kahraman Tazeoğlu

Batman kendi deyimiyle numune bir adam. En azından yazdıkları öyle. Kolay kolay kimseden duyamayacağınız, cesaret isteyen şeyleri açıkyüreklilikle söylüyor okura. Özellikle kadın erkek ilişkilerinin üzerindeki pembe tozu üfleyip altında yatan siyahları ve beyazları soğukkanlılıkla gösteriyor. Ne her erkek bir Romeo, ne de her kadın bir Juliet.
Ertürk Akşun

Topuklu ayakkabı mı yoksa ben mi?
Bir kadını zorlayan bir soru olabilir.
''Çikolata mı ben mi?'' sorusu kadar olmasa da zorlar.
Sizler topuklu ayakkabısı ayaklarını vuran kadınlarsınız.
Topuklarınızın altında kâğıt mendiller var.
Bazılarınızın gözyaşlarını silen mendiller işte, yabancı değiller.
O mendiller hep canınızın yandığı yerlerde...
Çok adisiniz pembe rujlar, çekici kılıyorsunuz dudakları.

Ahmet Batman ilk kitabı olan Soğuk Kahve ile edebiyat dünyasına oldukça iddialı giriyor. Kadın erkek ilişkilerine, aşklara daha doğrusu hayata farklı bir açı ile bakan farklı bir kitap sizi bekliyor.

Ahmet Batman kitabında günlük hayatımızda yaşadıklarımızı anlatıyor fakat farklı bir açıdan görmemizi sağlıyor. Bunları anlatırken hem ironi yapıyor hem de ince iğnelemeler ile kendine göre kitaba bir mizah katıyor.

Diğer taraftan yazar kitabında oldukça açıksözlü. İnsanların söylemeye çekindiği şeyleri açıkyüreklilikle söylemekten çekinmiyor. Bu bir taraftan sizi şaşırtırken diğer taraftan da gerçekler ile yüzleşmenizi sağlıyor.

Son dönemin en ilgi çeken ve en fazla okunan yazarlarından biri olan Ahmet Batman, Soğuk Kahve eseri ile okurlarını oldukça etkiliyor. Her sayfasında kısa bir hikaye, sitem, arzu, hayat yada yazarından gönlünden kopan neyse olduğu kitap günümüz gençleri için mükemmel bir eser diyebiliriz.

Kitabın sadece içindekiler kısmı 8 sayfadan oluşur. Her sayfada güzel bir mesaj var ve hepsinin özetini çıkartmak pek mümkün değil. Fakat bazılarından kesitler sunmak bile okurları etkilemek ve kitabın tamamını okumalarını sağlamak için yeterli olur.

Zaten ilk sayfadaki “Aslında her yazı bir cümledir ve sen kendi cümleni mutlaka cebine koy” sözü ile kitabın başından mesajı alıyorsunuz. Okuyup cebinize koymak istediğiniz yada sosyal medyadan paylaşmak için can atacağınız bir çok cümle kitabın içinde mevcut.

Daha sonra ise Sosyal Medya Otobiyografisi ile yazarı kendi kaleminden tanıyoruz. Daha sonra yavaş yavaş derinlere inmeye başlıyoruz. Akıl mı Kalp mi sorusuna cevap arıyoruz. “Akıl olmazdı, eğer kalp her zaman doğruyu söyleseydi” cümlesi ile cevabı alıyoruz. Sonra yazarın lise dönemine gidiyoruz. Tabi o zaman ortaya karışık sivilceleri ve söylemekten çekindiği cümleleri var. O çocuk gibi severken karşısındaki sadece sevmek istiyordu.

Akılda kalanlardan biri de Çay Kaşığı. Aşktan çıkıp kahvede çay kaşığı ile karıştırılır o yüzden neden sadece çay kaşığı denir de kahve kaşığı denmez, onu bulmaya çalışıyoruz. Sonra bunu kendimize yoruyoruz. Tek yönlü olmamak gerektiğini, çok yönlü olmamız gerektiğini öğreniyoruz. Bunu çay kaşığı ile yapıyoruz tabi.

Bir çok söz var sizi derinden etkileyen. Örnek vermek gerekirse “ben hala seni tekrar tekrar sevmek için yeniden uyanıyorum”. Sonra Ahmet Batman’ın diğer kitabının ismi geliyor karşımıza. Sabah Uykum. Güzel bir aşk mesajı veriyor bize. “nasılsın sabah uykum” diye mesaj atıldığında sabah uykusunu çok seven bu adamın kendisini ne kadar çok sevdiğini anlayacak birini arıyor.

Yolculuk ise kitabın en uzun yazısı ama en derin mesaj veren yazısı da diyebiliriz. Ölümle yüzleşen ve kendini değil çocukları öksüz kalacak diye üzülen babanın uyandığında öksüz kalanların babası olması anlatılıyor. Duygulanıyorsunuz…

“Hiç kullanılmamış bir çocuk kalbi vardı bende ve kötülük nedir bilmezdi seni tanımadan önce….”

Kitabın en eğlenceli yazısı ise Ayrılmak İçin Çok Erken. Bir çiftin mükemmel bir ayrılma konuşmasını okuyorsunuz. Yüzünüzde bir gülümseme oluşuyor…

“Olmadı sigarayı bırak, hem bahanen de hazır, yakacak kimsen yok” – bu da sigara içenlere gitsin.

Kitap bu şekilde devam ediyor. Güzel sözler, güzel mesajlar, güzel yıldızlı laf kondurmacalar, güzel farklı bakış açıları. Kitabın sonuna doğru da soğuk kahve mesajını alıyoruz. Herkesle kahve içilmez, sadece aşık olduğun insanla kahve içilir, bırak onu izlerken kahve soğusun, soğuk kahveyi sırf onun yüzünden sev.
Soğuk Kahve kitabı Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde yer almaktadır.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
samet

samet

@samet1905

OKUR ÖDÜLLERİ 2013 AŞK KATEGORİSİ ÜÇÜNCÜSÜ

Sıcacık bir kahveden yükselen güzel kokular eşliğinde keyifli bir okuma vaat ediyor Soğuk Kahve.

İronik ve mizahi olduğu kadar keskin bir dil. Belki de çoğumuzun gündelik hayatında olan konuları anlatırken sizi ters köşeden bir bakış açısına yatırıp golü ustalıkla atıyor. Hınzır bir zekânın ürünü olan cümleleri sizi gülerken duygulandıracak, çoğu zamansa hayretler içinde bırakacak.
Kahraman Tazeoğlu

Batman kendi deyimiyle numune bir adam. En azından yazdıkları öyle. Kolay kolay kimseden duyamayacağınız, cesaret isteyen şeyleri açıkyüreklilikle söylüyor okura. Özellikle kadın erkek ilişkilerinin üzerindeki pembe tozu üfleyip altında yatan siyahları ve beyazları soğukkanlılıkla gösteriyor. Ne her erkek bir Romeo, ne de her kadın bir Juliet.
Ertürk Akşun

Topuklu ayakkabı mı yoksa ben mi?
Bir kadını zorlayan bir soru olabilir.
''Çikolata mı ben mi?'' sorusu kadar olmasa da zorlar.
Sizler topuklu ayakkabısı ayaklarını vuran kadınlarsınız.
Topuklarınızın altında kâğıt mendiller var.
Bazılarınızın gözyaşlarını silen mendiller işte, yabancı değiller.
O mendiller hep canınızın yandığı yerlerde...
Çok adisiniz pembe rujlar, çekici kılıyorsunuz dudakları.

Ahmet Batman ilk kitabı olan Soğuk Kahve ile edebiyat dünyasına oldukça iddialı giriyor. Kadın erkek ilişkilerine, aşklara daha doğrusu hayata farklı bir açı ile bakan farklı bir kitap sizi bekliyor.

Ahmet Batman kitabında günlük hayatımızda yaşadıklarımızı anlatıyor fakat farklı bir açıdan görmemizi sağlıyor. Bunları anlatırken hem ironi yapıyor hem de ince iğnelemeler ile kendine göre kitaba bir mizah katıyor.

Diğer taraftan yazar kitabında oldukça açıksözlü. İnsanların söylemeye çekindiği şeyleri açıkyüreklilikle söylemekten çekinmiyor. Bu bir taraftan sizi şaşırtırken diğer taraftan da gerçekler ile yüzleşmenizi sağlıyor.

Son dönemin en ilgi çeken ve en fazla okunan yazarlarından biri olan Ahmet Batman, Soğuk Kahve eseri ile okurlarını oldukça etkiliyor. Her sayfasında kısa bir hikaye, sitem, arzu, hayat yada yazarından gönlünden kopan neyse olduğu kitap günümüz gençleri için mükemmel bir eser diyebiliriz.

Kitabın sadece içindekiler kısmı 8 sayfadan oluşur. Her sayfada güzel bir mesaj var ve hepsinin özetini çıkartmak pek mümkün değil. Fakat bazılarından kesitler sunmak bile okurları etkilemek ve kitabın tamamını okumalarını sağlamak için yeterli olur.

Zaten ilk sayfadaki “Aslında her yazı bir cümledir ve sen kendi cümleni mutlaka cebine koy” sözü ile kitabın başından mesajı alıyorsunuz. Okuyup cebinize koymak istediğiniz yada sosyal medyadan paylaşmak için can atacağınız bir çok cümle kitabın içinde mevcut.

Daha sonra ise Sosyal Medya Otobiyografisi ile yazarı kendi kaleminden tanıyoruz. Daha sonra yavaş yavaş derinlere inmeye başlıyoruz. Akıl mı Kalp mi sorusuna cevap arıyoruz. “Akıl olmazdı, eğer kalp her zaman doğruyu söyleseydi” cümlesi ile cevabı alıyoruz. Sonra yazarın lise dönemine gidiyoruz. Tabi o zaman ortaya karışık sivilceleri ve söylemekten çekindiği cümleleri var. O çocuk gibi severken karşısındaki sadece sevmek istiyordu.

Akılda kalanlardan biri de Çay Kaşığı. Aşktan çıkıp kahvede çay kaşığı ile karıştırılır o yüzden neden sadece çay kaşığı denir de kahve kaşığı denmez, onu bulmaya çalışıyoruz. Sonra bunu kendimize yoruyoruz. Tek yönlü olmamak gerektiğini, çok yönlü olmamız gerektiğini öğreniyoruz. Bunu çay kaşığı ile yapıyoruz tabi.

Bir çok söz var sizi derinden etkileyen. Örnek vermek gerekirse “ben hala seni tekrar tekrar sevmek için yeniden uyanıyorum”. Sonra Ahmet Batman’ın diğer kitabının ismi geliyor karşımıza. Sabah Uykum. Güzel bir aşk mesajı veriyor bize. “nasılsın sabah uykum” diye mesaj atıldığında sabah uykusunu çok seven bu adamın kendisini ne kadar çok sevdiğini anlayacak birini arıyor.

Yolculuk ise kitabın en uzun yazısı ama en derin mesaj veren yazısı da diyebiliriz. Ölümle yüzleşen ve kendini değil çocukları öksüz kalacak diye üzülen babanın uyandığında öksüz kalanların babası olması anlatılıyor. Duygulanıyorsunuz…

“Hiç kullanılmamış bir çocuk kalbi vardı bende ve kötülük nedir bilmezdi seni tanımadan önce….”

Kitabın en eğlenceli yazısı ise Ayrılmak İçin Çok Erken. Bir çiftin mükemmel bir ayrılma konuşmasını okuyorsunuz. Yüzünüzde bir gülümseme oluşuyor…

“Olmadı sigarayı bırak, hem bahanen de hazır, yakacak kimsen yok” – bu da sigara içenlere gitsin.

Kitap bu şekilde devam ediyor. Güzel sözler, güzel mesajlar, güzel yıldızlı laf kondurmacalar, güzel farklı bakış açıları. Kitabın sonuna doğru da soğuk kahve mesajını alıyoruz. Herkesle kahve içilmez, sadece aşık olduğun insanla kahve içilir, bırak onu izlerken kahve soğusun, soğuk kahveyi sırf onun yüzünden sev.
Soğuk Kahve kitabı Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde yer almaktadır.
ataç ikon Soğuk Kahve
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon