up
ara
‹ Beyaz Geceler

Beyaz Geceler Kitap İncelemeleri

Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Roman, ana karakterin ağzından anlatılmaktadır. Yazar gözlem yeteneğini de kullanarak içsel düşüncelerin yoğunluğuna da oldukça yer vermiştir. Sekiz sene Petersburg'da yaşayan yalnız ve geç bir adam... Bir tarafta da hayal kırıklığı, çaresizlik arasında gidip gelen yalnız bir kadın... bu karakterlerin yolu kesişir ve dört gece beş gündüz zaman arasını kapsayan hikaye geçer bu eşsiz, işleyiş olarak şaşırtıcı olan kitapta. Yazar farklı bir üslupla okurlarını karşılamış Beyaz Geceler kitabıyla. Suç ve Ceza kitabında farklı bir tat almıştım. Bu işleyişte bambaşka bir kalemiyle tanıştım yazarın. İlk önce kitap konusunun karlı kış akşamlarında geçtiğini düşündüm isminden dolayı. Ama öyle değilmiş. Bu büyülü aşk, fedakarlık, acı içerikli hikayeyi mutlaka okuyun, okutun. Bir günde bitiyor. Ama final bölümü üzerine bayağı bir düşünüp, karakterleri sorgulayacaksınız.
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 10 verdi
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

Aşk nedir? Sevginin ötesi yok mu? Yürek yangını mı? Yoksa gönül gözünün körlüğü mü? Ya da hepsi mi? Bir insan neye aşık olur? Güzelliğe mi? Ruha mı? Aşkın gözü kördür sözü neden söylenmiştir? Aşık olan insanlar genelde neden mantıklı düşünemez? Çok mu soru oldu?
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Birisine aşık olduğunuzda aşkın körlüğünden başkasını sevemeyiz. Aşık olduğumuz insana öyle bağlanırız ki. Aşk belki tek taraflı ancak etkiler herkes için aynı.
İncelemenin konusu olan Dostoyevski'nin Beyaz Geceler isimli kitabı da yukarıda kısmen tariflediğim iki platonik aşkı konu edinmiş. Anlatıcımız yani kitabımızın kahramanı bir gün yolda giderken Nastenka'yı görür ve ona aşık olur. Aşklardan birisi hikayenin kahramanı olan anlatıcımızın Nastenka'ya olan aşkı diğer aşk ise Nastenka'nın kiracıları olan bir adama olan aşkı. İki aşk arasında tek ortak nokta ise karşılıksız olmaları. Yani platonik aşk. Ancak sonradan bu durum kısmen değişmektedir.
Yukarıdaki satırlar kitabın yarısı bittikten sonra yazıldı. Şimdi diğer yarısındaki yorumlarıma kulak verin.
Kitabın sonlarına doğru mutlu bir son beklerken resmen dumura uğradım ve kitabın romantikliği ile karışık ağız dolusu küfürler savurdum. Kime mi? Okuyunca anlarsınız.
Konu bu kısaca. Bu kitapla şunu fark ettim. Dostoyevski bir ruh adamı. Yani yazar kahramanlarını dış dünyadan ne kadar soyutlarsa ne kadar iç dünyalarında kendisi ile baş başa bırakırsa okuması da o derece daha bir güzelleşiyor. Ayrıca şekil-1.a'da(ben) görüldüğü üzere Dosteyevski kısacık bir hikayesinde bile okuyucusuna farklı duyguları yaşatmış. Takdir ettim.
Bu arada kitap aynı isimde farklı yayınevlerinden çıkmış. Bendeki yayında sadece Beyaz Geceler isimli hikaye var. Diğer yayınlarda galiba 3-4 hikaye aynı kitapta.
Kesinlikle okunması ve kitabın sonunda da küfürler yağdırılması gereken bir kitap. İyi okumalar.
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 9 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

27 yaşında yazdığı ilk kitabı olması dikkatimi çekti. Kurgu hayal gücü güzel lakin okurken düşündüm acaba gerçekten bir kalp aynı anda farklu kişileri aynı duygu yoğunluğu ile sevebilir mi? Ya da yanında ikisini de isteyebilir mi?

26 yaşına kadar hayatına bir kadın dahil olmayan, kendi başına hayaunı yalnızlıkla devam ettiren bir adam, ve yolda hıçkırıkları ile adamın dikkatini çeken 17 yaşında bir kadın. Yolların kesiştirdiği iki farklı hayat, paylaşılan onca güzel anı, gün, saat, dakika ve sonrası adamın boşta kalan eli ve yıkılan kalbi... Kadının acı ile dolu olan kalbinin yeniden canlanmasına sebep olan bu adamı geride bırakıp kalbini kıranın kollarında aldığı soluk biraz üzse de beni, kalp bu sanırım farklı bir yolu var takip ettiği, hiç hesaba katılmayı dahi kabul etmeyen bir yol, yolun sonunda sizi bekleyenin ne olduğunu bilseniz de bilmeseniz de kendinizi o yolun yolcusu olmaktan alıkoyamayacağınız bir serüven ? sanırım....

İnsan düşünmeden edemiyor birmadam kalbi başkasına ait olan bir kadını gerçekten sevebilir ve her ne koşulda olursa olsun onunla koca bir ömrü geçirmek isteyebilir mi???

Kimbilir.....
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 6 verdi
0 yorum
Psykhe

Psykhe

@psykhe

“Beyaz Geceler” ve “Başkasının Karısı”
Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, 11 Kasım 1821 de Moskova’da doğmuştur. Altı çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Dostoyevski, alkol bağımlısı bir baba ve hasta bir anne ile büyük bir disiplin içerisinde büyümüştür. Annesi tüberküloz hastalığından ölünce sert disiplini ile tanınan Petersburg Mühendis Okulu’na gönderilen Dostoyevski, 1839 da babasının ölüm haberini almıştır. Bu ölüm Dostoyevski’yi fazlasıyla etkilemiş ve depresyona girmesine neden olmuştur; çünkü içten içe babasının ölümünü arzulamıştır. Asteğmen olarak görevlendirilmesine rağmen askerlikten nefret ettiği için 1 yıl sonra istifa ederek yazarlığa başlamıştır.

Dostoyevski ilk kitabı “İnsancıklar” ı 1846 da yayımlamıştır. Kitabın halk tarafından beğenilmesine rağmen sonrasında yazdığı “Öteki”, “Ev Sahibesi”, “Beyaz Geceler” ve “Bir Yufka Yürekli” kitaplarıyla eleştirmenlerce yeterince beğenilmemiş, hatta olumsuz eleştiriler almıştır. Bu durumun yarattığı buhranla Dostoyevski’nin şevki kırılmıştır. Bu nedenle yazmayı bırakarak politikayla ilgilenmeye başlamış ve genç libarellerin arasına girmiştir.

1849 yılında devlet aleyhinde bir komploya karıştığı iddia edilerek tutuklanmış ve idam cezasıyla yargılanmıştır. Dostoyevski tam kurşuna dizilmek üzereyken, af kararı çıkmış, dört yıl kürek, altı yıl da hapis cezasına çarptırılmıştır.

Dört yıl kürek cezasından sonra er olarak kışla hizmetine giren yazar, 1857 yılında veremli olan Isayeva ile evlenmiştir. Evlendikten iki yıl sonra tekrar yazarak, “Ezilenler” ve “Ölüler Evinden Anılar” kitapları ile kendini tanıtmıştır. Sonrasında “Yeraltından Notlar”, “Suç ve Ceza”, “Kumarbaz”, “Budala”, “Ebedi Koca” ve “Ecinniler” kitaplarını yayımlatmıştır.

Eşi veremden öldükten sonra sekreteriyle evlenen Dostoyevski, kızının kısa bir süre sonra ölmesiyle tekrar buhran içerisine girmiş ve kendini toparlayamamıştır. Sonrasında “Delikanlı”, “Bir Yazarın Günlüğü” ve “Karamazov Kardeşleri” kitaplarını yayımlayan yazar, son kitabı “Bir Büyük Günahkarın Yaşamı” nı bitiremeden ciğer kanaması nedeniyle 1881 yılında ölmüştür.

Kitaplarında insan yaşamını her yönüyle değerlendirerek psikolojik tahliller yapan Dostoyevski kumar tutkunu olmasına rağmen yazma sanatındaki ustalığıyla edebiyat dünyasında büyük bir saygı uyandırır.

Varlık Yayınları tarafından basılan “Beyaz Geceler” kitabında Dostoyevski’nin “Beyaz Geceler” ve “Başkasının Karısı” öyküleri bir araya getirilmiştir.

1- Beyaz Geceler

Hayalperest bir adamın dört gecesini anlatan bu öyküde “hayalperest” tanımı toplumun dışarısında kalan, hayattan zevk almayan, asosyal insanlar için kullanılmıştır.

Oldukça romantik unsurlar kullanılan “Beyaz Geceler” öyküsü, Dostoyevski’nin doğduğu ve yaşadığı St. Petersburg’da geçer. Öykü’nün ismi de Petersburg’un beyaz gecelerinden gelir. Şehrin kuzey kutbuna yakınlığı nedeniyle mayıs ayının ortalarında başlayarak temmuz ortalarına kadar şehirde güneş sabah saat 03:00 de güneş doğarken gece 00:00 da güneş batmaktadır. Yani hava sadece gece 01:30 ile 02:30 arası hafifçe kararmaktadır. Dostoyevski’nin hikayesi de bu beyaz gecelerde geçer.

Kitap altı bölümden oluşmaktadır: İlk Gece, İkinci Gece, Nastenka'nın Hikayesi, Üçüncü Gece, Dördüncü Gece ve Sabah.


Öykü’nün kahramanı yirmili yaşlarda, oldukça yalnız ve hüzünlü bir genç adamdır. Kendini yaşamdan soyutlayarak bilime adamıştır. Adını hiç öğrenemediğimiz bu genç adam, St. Petersburg'un kasvetli ve beyaz gecelerindan birinde kendisi gibi hüzünlü ve ağlamaklı bir genç kızla tanışır. Yıllar boyunca yaşadığı hayaldünyasından bu kızla çıkabileceğine inanan gencin coşkunluğunu kendi ağzından dinleriz. Genç adam dört beyaz gece süresince adı Nastenka olan bu genç kızla hayallerini, anılarını, isteklerini paylaşır ve Nastenka’ya karşılıksız bir şekilde aşık olur ya da olduğunu sanır. Oysa ki Nastenka’nın gözü bir yıldır uzakta olan ama büyük bir sadakatle beklediği sevgilisinden başkasını görmemektedir. Buna rağmen genç adam ile Nastenka, bu kasvetli hayatın içerisinde birbirlerine sımsıkı sarılarak ayakta durmaya çalışırlar. Aşk’tan ziyade umut edebilme çabası vardır aralarındaki ilişkide. Sevdiği adamın geri dönmesiyle hayallerine kavuşan Nastenka’nın gidişinden sonra, eski yalnız günlerine geri dönen genç adamın hüznüyle başbaşa kalır okur.

Kendi kendime: “Ah Nastenka, Nastenka, dedim. Bu sözlerinde ne büyük gerçek var! Doğru, bir sevgi bazen, kalbimizi buz gibi yapar, ruhumuzu ağırlaştırır. Senin elin soğukken, benimki ateş gibi… Gözlerin bağlı senin Nastenka! Ah, mutlu bir insan bazen ne çekilmez oluyor. Ama sana kızmak elimde mi ki!..”

“Beyaz Geceler” öyküsü 1957’de İtalyan yönetmen Luchino Visconti tarafından filme uyarlanmış ve pekçok kez beyaz perdeye taşınmıştır. İlk kez gösterime çıktığı 1957 yılında Venedik Film Festivali’nde “Beyaz Geceler” filmi Gümüş Aslan ödülünü kazanmıştır. Türkiye’de ise ilk kez 1994’ te gösterime girmiştir.

2- Başkasının Karısı

“Aslında o benim karım değil, ben evli bir adam değilim… O başkasının karısı.”

Aldatılan bir adamın trajikomik hikayesini okurken, kıskançlık duygusunun bir insanı ne hale getirebileceğini görüyor ve ister istemez hem hüzünleniyor hem de yaşanan absürd duruma şaşkınlıkla bakıyorsunuz.

Dostoyevski bu öyküsünde karısından şüphelenen, oldukça kıskanç bir adamın yaşadığı buhran sonucunda başına gelen ilginç olayları anlatmıştır. Kıskanç koca bulunduğu durumdan ve yaşadığı kıskançlıktan o kadar utanmaktadır ki, kendi karısından bahsederken her seferinde o kadının kendi karısı olmadığını, bir arkadaşının karısı olduğunu vurgulamıştır.

Karısının kendisini aldattığını düşündüğü için sürekli karısını takip eden İvan Andreyeviç isimli bu kıskanç koca, sürekli komik duruma düşer ama bir türlü karısını başka biriyle yakalayamaz. Bu nedenle kıskançlığından dolayı kendini ayıplar ve karısını gözünde daha da yüceltir. Ne yazık ki bu durum kıskançlığına engel teşkil etmez. Tekrar tekrar takiplerine devam eder; çünkü içten içe karısının kendini aldattığından emindir ve bu durumu başkalarına duyurmadan açığa çıkarmaya çalışır.

Öyküde en göze çarpan konunun kıskançlık duygusu olmasına rağmen insanların utançlarını, kendilerini kandırma çabalarını, yüzsüzlüklerini, yalancılıklarını ve her şeye rağmen kayıtsızca yaşayabilme çabalarını görüyorsunuz.

Dostoyevski “Beyaz Geceler” ve “Başkasının Karısı” öyküleri ile beni oldukça etkiledi. Özellikle öykülerindeki karakterlerin duygu tahlilleri ve adım başı karşımıza çıkan ironileri ile Dostoyevski öykülerinin okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Beyaz Geceler, Dostoyevski'nin yazdığı bir aşk hikayesi ama nasıl bir aşk derseniz insanı dumura uğratan cinsten bir aşk... Daha coşkun bir dille, aşka bakış, yalnızlık, gerçek hayat ve hayal dünyasını anlattığı bir kitap.
Hikayeyi ana kahramanın ağzından dinliyoruz ama ismini bilmediğimiz bir kahraman. Yıllardır aradığı aşkı, yalnızlığını, çaresizliğini anlatıyor bize. En güzel tarafı gencimiz bu aşk ile kaçırdıklarını hatırlıyor.
Beyaz Geceler, Dostoyevski'nin okuyacağınız en naif romanı. Gereksiz hiç bir detay, karakter barındırmıyor. İyi okumalar
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 10 verdi
1 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
O yabancı gelmemeliydi..
23.11.16 beğen cevap
Tek kelimeyle karika bir kitaptı diyorum ve herkese okumasını tavsiye ediyorum, Dostoyevski farkı yine kendini gösteriyor,çok zevk alacaksınız diyorum, iyi okumalar dilerim. :)
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba puan vermedi
0 yorum
Aşkın Aşkın

Aşkın Aşkın

@askinaskin

Lise yıllarımda Dostoyevski'yi ilk bu kitabı ile tanımak istedim, hem kısa hem de lisede sınıflar arasında dilden dile gezdiği için çok merak ettiğim bir kitabıydı.Dostoyevski dilini merak edenler bu hafif roman ile başlayabilirler.Açıkçası beğendim ilginç bir hal içinde olan baş kahramanı gözümde canlandırdım.Bu kitabı okuduktan sonra Kürk Mantolu Madonna'yı okursanız belki benim gibi acaba bir esinlenme mi var diyebilirsiniz.Aynı karanlık caddeler,ellerini tutma sevdası vs.Bu arada tavsiyem iletişim yayınevidir.sonu şaşırtıcı edicilerdendir...
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba puan vermedi
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan - İstanbul

Dünya klasiklerine bir türlü alışamadım. İncelemelere bakıyorum, herkes sevmiş, bendeki sorun ne bilmiyorum ama zoraki bitirdim, hatta biraz hızlı okuma taktiği kullanmak zorunda bile kaldım.
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 4 verdi
0 yorum
Tomtom_serap

Tomtom_serap

@tomtomserap

Klasiklere Giriş
Hani hep okumak istenir de bir türlü el gitmez ya klasiklere... Işte o el benim elim :) @pinuccias 'nın son videosunda bol övgü alınca, bir de kütüphanede iletişim klasiklerinden bolca bulunca beklenilen anın geldiğine kanaat getirip Beyaz Geceler i aldım elime... Kısa ve sade bir platonik aşk öyküsünü 4 günde anlatan bu minik kitap benim gibi klasiklerden gözü korkanlar için tam başlangıç noktası olabilir. Çevirinin güzelliği , konuyla ilgili görseller ,yazara ait kronolojik takvim ve edebi sonsöz ise bu kitabı İletisim Yayinlari'ndan okumak için yeterli sebepler bence...
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 8 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Hüzünlü bir tebessüm bıraktıran kitap. Kısa ama etkisi fazla. ^^ Nastenka bizi biraz üzdü tabii ki ama her üzüntü gibi bu da yerini yeni üzüntülere bırakacaktır. Genç adam, yalnızlığını dindirmek için çabaladı, güzel bir o kadar da hayalperest bir çabaydı. Kitabı bir film izler gibi gözümde canlandırdım ve genç adamın yanında çalışan yaşlı kadın kılığına girip ''Ümit en son terk olunan şeydir genç adam! Sana nice Nastenka'lar buluruz.'' demek istedim. ^^
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 9 verdi
0 yorum
Şaşırtıcı
Bu benim Dostoyevski'den okuduğum ilk kitap oldu. Aslında biraz yazarın diline alışmak için okumuştum.
Öykü olduğu için beni fazla zorlamadı ve sıkmadı açıkçası zaten bir günde bitirdim. Sonlarına doğru ne olacağını gerçekten merak ettim. En sonlarda tamam dedim ışte istediğim gibi bitiyor ama kitabın bitmesine 2-3 sayfa kala her şey tepetaklak oldu. Gerçekten güzeldi. Biraz spoiler verdim ama olsun.
Okumanızı tavsiye ederim :).
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 8 verdi
0 yorum
Balık

Balık

@balikadam - İstanbul

Kaderin önüne kim geçebilir ?
Okuduktan sonra sinirlendiğim bir kaç kitap olmuştur. Beyaz geceler'de bunlardan biridir. Sinirlendim dediysem beğenmediğimden değil katiyyen. Bunu bir örnekle açıklayayım:
Fransız yazar Balzac'ı, hizmetçisi bir gün ağlayarak roman yazdığını görür. Balzac kendi yazdığı karakterin ölümüne ağlamaktadır. Hizmetçisi dayanamaz ve onu yaşatmanın Balzac'ın elinde olduğunu söyler. Balzac ise şu cevabı verir:
-Kaderin önüne kim geçebilir?
Kurgu öyle bir çekiyor ki içine, bir bir yaşattırıyor kahramanın yaşadığı duyguları; onun haline seviniyor üzülüyorsun. Sinirliyim çünkü farklı bir son bekliyordum ama baştada söylediğim gibi..
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 9 verdi
0 yorum
AwardWestHam

AwardWestHam

@trax - Diyarbakır

yıpratıcı
insanı hüzne boğan günlerce etkisinden kurtulamadığım bir kitap.sonunda içler acısı bir durum var.anlık psikoloji ve verilmiş sözler.ders çıkarılabilir.tavsiye ederim.
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar - KahramanMaraş

Bir Hayalperestin Anılarından
Küçük hacimli bir kitap olmasına rağmen kitabın başında çevirmenin roman hakkında uzun sayılabilecek bir açıklamasıyla yine Rusya'da Dostoyevski'nin toplu eserlerinin basıldığı kitaplardan alıntılanan roman hakkında açıklayıcı bir bölüm daha mevcut. Bu yazılarda kitap hakkında her yönüyle doyurucu bilgilere ulaşılabiliyor.

Üç gece ve bir sabah süren egzantrik bir aşk hikayesi... Kahramanın karanlık iç dünyasını aydınlatan aşk; Soğuk Petersburg gecelerini dahi beyaz kılabilecek kadar ruhuna işliyor.
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 7 verdi
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Kitap kısa iki öyküden oluşuyor. Kitaba da ismini veren Beyaz Geceler'i okurken tiyatro izliyor hissine kapıldım. O kadar içten ve samimi bir dille yazılmıştı. Yalnız Dostoyeski'yle Suç ve Ceza kitabıyla tanışmış biri olarak farklı anlatım tarzıyla şaşırttı beni yazar bu kadar sade bir anlatım beklemiyordum.
İkinci öykü olan Uysal Kız da aynı içtenlikle yazılmış. İçini döken birinin günlüğü gibiydi. Okurken keyif aldım. Okumayanlara tavsiye ederim. :)
ataç ikon Beyaz Geceler
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 5