up
ara

Şemspare

Şemspare Konusu ve Özeti

Şemspare
Şemspare kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050907995
Sayfa: 252 sayfa
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...Güneş parçası..Kararır gökyüzü bazen; kasvetli bulutlar kaplar semayı. Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir, içimizde birikir yalnızlık hissi. Nasıl özleriz güneşi o zaman,griler içinde aradığımız bir tutam renk demeti.Peri tozu gibi, inceden.Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedirGüneş parçasıDüşer omuzlarımıza, kar tanesi gibi usulca, yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek - İstanbul

Bence Elif Şafak okumaya bu kitapla başlamalıyız çünkü hakkında çok konuşulan ve eleştirilen bir yazar ve bu kitabında kendini şeffaf bir biçimde ortaya koymuş. Kitap genel mana da özgür düşünce, etnik köken, dinler, dillere göre değilde saygı ve sevgi içerisinde uyumlu bir şekilde var olmayı, kadın haklarını ve toplumda kadın algısını işlemiş. İçerisinde çok fazla bilgi ve günlük hayatta çokta kullanmadığımız kelimeler barındırıyor. Kelime dağarcığınızı genişletiyor.

Kitap denemelerden oluşuyor ve M.K.Perver'in çizimleri eşlik ediyor kitaba çok ayrı bir hava katmış bazen onları incelerken ne okuduğumu unuttuğum oldu :) çok başarılı çizimler.. O kadar fazla kitaptan dünya dan, evrensel sorunlardan bahsediyor ki alacağım kitap sayısında 10 üzerinde bir artış meydana geldi. Hiç tanımadığım o başarılı kadınların eserleri özellikle.. Kitapta bir anda Shakespeare, Joyce Carol Oates, V.S. Ramachandran, Furuğ, David Foster Wallece, Semih Gümüş ve Ömer Türkeş, hoşgörü ile ilgili bir test, Tuhaf meyveler şarkısının çıkışı ırkçılığın ses bulmuş hali Billie Holiday, Nancy Andreasan, Beauvoir ve Kızıl Bakire arasında ki olaylar, Türkiye den çalınan tarihi eserler.. gibi bir çok konu, yazar, kitap, sanat , siyaset ne ararsanız var.. Ve dikte etmeden.. Ve sevgi içerisinde.. Ve yaşanmışlık üzerine. Kendi hayatı ile ilgili de bir çok anısını aktarmış..

Okunmalı evet bence okunmalı, içerisinden bir bilgi bile sizi ileriye taşıyacaksa neden okunmasın değil mi ?

Herkese keyifli okumalar dilerim..
ataç ikon Şemspare
kitaba 8 verdi
0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68 - İstanbul

Elif Şafak okumaya uzunca bir süre ara vermiştim. Bir dönem gazetede yayınlanan makalelerini kitap halinde okura sunmasını sevmediğimden yeni çıkan kitaplarına da ilgi duymadım.

Geçenlerde bir sahafın tezgahından bu kitabı aldım. Kısa sürede bitti. Kitap yine gazetede yayınlanan yazılarından oluşuyor sanırım.

Kitap aslında tematik bir formatta derlenmiş. Şafak'ın kitaptaki genel tavrı her türlü ayrımcılığa karşı. Bazı yazılarında adını daha önce duymadığım bazı yazar, şair ve şairelerini tanıtıyor. Bu yazıları sevdim. Daha önce yazılmış incelemelerde de altı çizildiği üzere, makalelerde müthiş bir kelime zenginliği göze çarpıyor.

Yalnız bu konudaki bir eleştiriye katılmıyorum. Yazarın "kelime hazinesi" üzerinden kendini göstermek amacıyla zengin bir kelime yelpazesi kullandığı söylenmiş. Ben yazarın böyle bir amacı olmaktan ziyade zaman içerisinde doğal olarak kaleminin güçlendiğini düşünüyorum.

Kısa sürede okuyup bitirebileceğiniz eğlenceli bir kitap!
ataç ikon Şemspare
kitaba 10 verdi
0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

Elif Şafak'ın okuduğum ikinci kitabıdır kendisi.Her biri üçer sayfadan oluşan denemelerinin toplanmış hali. Şimdi kitap hakkında iki eleştirim var, biri olumlu biri olumsuz. Olumlu olan şu, bilmediğim çok fazla şey öğrendim. Kitap eğitici bir kitap değil o amaçla yazılmamış ama çoğu denemesinde farklı yazarlardan, şairlerden vs bahsetmiş, bu sayede adını çok sık duyduğunuz ama hayatı hakkında hiçbir şey bilmediğiniz insanları yakından tanıma fırsatı elde ediyorsunuz. Bunun yanı sıra en sondaki ''vazgeçebilmek'' adlı deneme bence en güzeliydi, muhteşemdi. Olumsuz eleştirime gelirsek, kötü bir kitap diyemem, zaman kaybı diyemem ama harika bir kitaptı da diyemem. Biraz emekle böyle bir kitabı ben de yazabilirdim, çoğumuz yazabilirdik. Son yazıyı tenzih ediyorum. Sonuç olarak güzel buldum ben. Farklı bakış açıları katabilir, daha da önemlisi genel kültürünüze katkı sağlayacak veriler içeriyor.
Puanım 3.
ataç ikon Şemspare
kitaba 6 verdi
0 yorum
Esm.

Esm.

@kaplumbagist

Başta şunu söylemem gerekir ki; dünyayı güzelleştirecek üç şey vardır. Bunlar; Yazar, eser, okur. Hepsi birbirine muhtaç kısır bir döngü. Eğer bir ülkede bunlardan bir tanesi eksikse o ülke yarım kalmıştır, gelişememiştir. Ülkemizin bu üçü açısından da eksik kaldığı hakkındaki düşüncelerim pek değişmese de Elif Şafak bir nebze de olsa yazar kısmında bulunmaya layıktır diye düşünüyorum. Tabii ki yazar değildir demek haddime düşmez, çünkü ortada bir gayret bir çaba bir sonuç var ve bu sonuç toplumumuzun çoğu kesimini doyuracak bir sonuç. Araştırmacı ve sorgulamacı kişiliğini bu kitapta da yansıttığını görüyorum yalnız beni pek tatmin etmediğini belirtmek isterim. Hikayeler ve mesajlar güzel yalnız yazarlarımızın artık daha geniş bir perspektifte daha geniş dünyalar yaşatmasını umud ederim. Sonuçta bizden de bir Montaigne'e eş değer Elifler, Ayşeler neden çıkmasın?
ataç ikon Şemspare
kitaba 4 verdi
0 yorum
Sümeyra Doğu

Sümeyra Doğu

@sumeyradogu

Elif Şafak'ın deneme türünde kaleme aldığı bir kitap Şemspare.Farklı farklı konulara değinip görüşlerini beyan etmiş yazarımız.Bazı yazıları çok beğendim su gibi okudum bazılarının ise sonunu dört gözle bekledim. .Kitaptaki çizimleri çok beğendim denemelerin özeti gibiydi.Fakat yalın bir dille kaleme alınmamış bir kitap , sanki Elif Şafak bizlere kelime bilgisinin ne kadar fazla olduğu göstermeye çalışmış.Bazı kelimeler aşırı tekrar edilmiş ve ayrıca o kelimeler pek bilinmeyen duyulmayan kelimeler olunca daha çok dikkat çekmiş ve rahatsız edici olmuş.Ama sonunda kitaptan aldığım mesaj 'ayrımcılığa - ötekileştirmeye hayır , farklılıklar zengiliğimizdir ,farklılıklara açık olalım oldu ' ve bu beni memnun etti açıkcası..
ataç ikon Şemspare
kitaba 8 verdi
0 yorum

Şemspare - S41

İlkokul yıllarınıza dair neler hatırlarsınız? Benim hiç aklımdan çıkmayan bir görsel ayrıntı var: Pencereleri yarıya kadar griye boyanmış sınıflarda ders yapmak. Sıralarında oturan çocukların kafa hizalarına kadar kül rengine boyanırdı camlar. Maksat öğrenciler dışarı bakmasın, başka bir şeyle ilgilenmesin; sadece öğretmeni dinlesinler!
Nurdan Caliskan tarafından eklenmiştir.
Mine Sema Ok

Mine Sema Ok

@minesemaok

Keşke söyleyebilsek birbirimize dürüstçe: ‘Seni seviyorum ama şu anda değil. Seni görmek istiyorum ama bugün değil.’
ataç ikon Şemspare
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülçin Krblk

Gülçin Krblk

@gulcinkrblk

Sevdiklerimize verdiğimiz zararın bilincinde miyiz ? Keşke ara ara kapsamlı bir tadilata girişsek benliğimizde. Keşke daha fazla ertelemeden ve samimiyetle bakabilsek içimize. Oradaki yanlışları, hırsları, kabuk tutmuş yaraları, tamahkarlıkları tek tek bulup ayıklayabilsek. Bir tabela assak : " Sevdiklerime verdiğim zarar için özür diliyorum. Şu anda tadilat halindeyim, yenileniyorum..."
ataç ikon Şemspare
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Serap

Serap

@serapp - Ankara

Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevindiysen söyle, özlediysen arkasından koş.
ataç ikon Şemspare
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan - İstanbul

Demem o ki dostlar, vazgeçebilmek lazım. Eğer bir yol bizi mutlu etmiyorsa onda körükörüne sebat etmek yerine, nefsimizi kendimize rehber kılmak yerine, bırakabilmek lazım. Yazamadığımız kitapları, çekemediğimiz filmleri, geliştiremediğimiz projeleri, yürütemediğimiz meslekleri ve artık bizi sevmeyen sevgilileri bırakabilmek... Vazgeçebilmek, bazen en güzeli!
ataç ikon Şemspare
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kitap Tabiri

Kitap Tabiri

@kitaptabiri - Bursa

“Aşkı ve evliliği bir yarış gibi algıladığını fark edemeden, kaybeden taraf olmaktan korktu.”

“Kelimeler ok gibi çıkmıştı ağzından, geri döndüremedi. Tartıştılar. Yanlış sözler sarf ettiler. Peş peşe gelen ithamlar. Aslında söylemek istemedikleri şeyler söylediler, kastetmedikleri kelimeleri inatla sahiplendiler. Sırf geri adım atmamak için. Sırf eğilmemek, bükülmemek için.

Eğilip bükülmeyen sonunda kırılır, düşünmediler.

Eğilmeyen bükülmeyen sonunda kırar, düşünmediler.”
ataç ikon Şemspare
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Elif Şafak Kitapları
Kitapları çok satan ve farklı dillere çevrilen ünlü yazar Elif Şafak'ın mutlaka okunması gereken en iyi roman ve hikaye kitap...
Kaçmak paylaşım fotoğrafı
Kaçmak
.Şimdi tek istediğim nefes alabilmek, ötesinde yok gözüm. Kaçmak da mümkün buradan elbette ama benim istediğim kaçmak değil ki. Ne varmayı arzuladığım bir öte diyar, ne de bir yerlerde bıraktığım kayıp bir cennetim var. Sadece çıkmak istiyorum. Çıkmak da değil, çıkabilmek. Ben o ihtimali seviyorum. Seçeneğim olmasını, kapının aralık kalmasını.
ataç ikon Şemspare
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum