up
ara

Veronika Ölmek İstiyor

- Veronika Decide Morrer

Veronika Ölmek İstiyor Konusu ve Özeti

Veronika Ölmek İstiyor
Mutsuz bir kadın olan ve intihar girişiminde bulunan Veronika'nın vücuduna verdiği hasar sebebiyle bir haftalık ömrünün kaldığını öğrenmesi ve bu son haftasını akıl hastanesinde nasıl geçirdiği anlatılmaktadır.
Yazar:
Çevirmen: Haldun Pamir
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750712814
Sayfa: 201 sayfa Basım Tarihi: 2010
Paulo Coelho, delilik, intihar, ölüm, korku, cinsellik gibi konuları işlediği Veronika Ölmek İstiyor adlı romanında, farklı düşünceleri yüzünden toplumsal kalıpların dışında kalan insanları anlatıyor.

Veronika Ölmek İstiyor Kitabının Konusu
Veronika adındaki genç bir kadının, ölmek için ilaç içerek intihar girişiminde bulunması ve vücuduna verdiği hasar yüzünden hastalanıp hastaneye kaldırılması ve kalan son 1 haftalık ömrünü nasıl geçirdiği anlatılmaktadır.

Veronika Ölmek İstiyor Roman Özeti
Kitabın ana karakteri Veronika, çevresi tarafından takdir gören ve ilgi duyulan genç ve güzel bir kadın olmasına rağmen kendisini çok mutsuz hissetmektedir. Çevresindeki kalabalığa rağmen kendisini sürekli yalnız hisseden Veronika bir gün kutu kutu ilaç içerek intihar etmeye karar verir. Hapları tek tek yutan Veronika’nın bilincinin kapanmaya başlaması epey uzun sürer.

Nihayet bilincini kaybedip tekrar kendine geldiğinde kendisini bir hastane odasında yatağa bağlı olarak bulur. Tekrar bilincini kaybeden Veronika komaya girer. Uzun süre komada kaldıktan sonra kendine gelir ve bu defa bir akıl hastanesinde olduğunu anlar. Konuştuğu doktor, Veronika’ya, aldığı yüksek doz ilaçların yüzünden vücudunun çok zarar gördüğünü ve 1 hafta içinde öleceğini söyler.

Veronika hastanede kendisiyle aynı odayı paylaşan Zedka adında bir kadınla tanışır. Kadın, Veronika’nın son haftasını hastanede değil, dışarıda özgürce geçirmesi gerektiğini düşünmektedir. Hastanede kalan hastaların oluşturduğu Kardeşlik Çemberi adında bir topluluk bulunmaktadır. Veronika’nın kaçmasına yardım etmesi için bu grubun bir üyesi olan Mari adlı kişiden yardım almaya karar verirler. Fakat, Mari ile konuşmak için yanlarına gittiğinde gruptakiler Veronika ile dalga geçerler. Başta gururu kırılan Veronika, daha sonra deli olduğunu ve böyle şeylere kafayı takmaması gerektiğini düşünür. Üstelik bir haftadan daha az ömrü kalmıştır, o nedenle her şeyi yapmaya hazırdır. Kafasındaki bu düşünceyle grubun yanına geri dönen Veronika, kendisiyle dalga geçen yaşlı adama tokat atarak herkesi şaşırtır.

Hayatının son günlerini hastanede Zedka ile geçiren Veronika, yeniden yaşam isteği duymaya başlar. Bir gece saate aldırmadan piyanonun başına geçer. O sırada Eduardo adında şizofreni hastası olan bir adamın onu izlediğini görür. O günden sonra aralarında kuvvetli bir bağ oluşur ve birbirlerine aşık olurlar.

Hayatının son günü geldiğinde Veronika, bu günü dışarıda geçirebilmek için doktordan izin ister ama alamaz. Bunun üzerine Eduardo ile beraber kaçarlar. Önce pahalı bir yerde yemek yerler ancak deli tavırları yüzünden oradan kovulurlar. Daha sonra dışarıda uyuyakalırlar. Uyandıklarında Veronika’nın hala yaşıyor olduğnu görüp şaşırırlar. Dr. İgor, yeni bulduğu bir ilacın etkilerini Veronika üzerinde denediği için kendisine yalan söylemiştir. Hastanedeyken düzenli olarak aldığı bu ilaçlar Veronika’yı ölümden kurtarmıştır.
Mina

Mina

@minaa

İlk kez bir incelememde gerçekten onaylanma kaygım olmadan yazmaya karar verdim. Çünkü sizinle kendi cümlelerimi paylaşmadan ölürsem ve eğer öldükten sonra bana hayatıma göz atmam için bir şans verilirse ben bu kadar basit bir şeyi bile yapamadığım için üzüleceğim. O yüzden hala zaman varken…

Hayatın anlamını sorgularken, bir şekilde bir yerlerde var olma mücadelesi verirken, insanların görünmeye çalıştıkları kişiliklerin ötesini görüp inadına hayattan keyif almaya çalışırken Veronikayla tanıştım. Ve bu kendime gelmemi sağladı.

Veronika Ölmek İstiyor… Kitabın konusundan bahsetmek istemiyorum çünkü konusu arka kapağında yazıyor. O yüzden ben bu kitabın ne hissettirdiğine ve ne kattığına değinmek istiyorum.

Bence hayata dair yazılmış olan (en azından benim okuduklarım arasında) en iyi kitaptı. Hayat hakkında yoğun bir farkındalık katıyor. Ama o farkındalığı öylece hayatınıza sokmayıp ruhunuza işliyor.

Kitapta ilk dikkat çeken hepimizin farkında olduğu ama kimi zaman saçma sapan gülük işlerimizle unuttuğumuz kimi zamanda unutmaya çalıştığımız “ölüm” kavramı. Evet, Ölüyoruz. Her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Mesela şu an bu yazıyı okumaya başladığınız zamana göre ölüme daha yakınsınız. Veronikayla beraber bunu daha da yakından hissediyoruz. Ama ölüme belki bu kadar kızmamalıyız çünkü o olmasaydı şu anın, yaşamın, insanların kısacası etrafımızdaki hiçbir şeyin değeri kalmazdı.

Birde herkesi etkilediğini düşündüğüm bir kavram “onaylanma kaygısı” .Buna da değinilmiş. Az önce ölüyoruz dedik ya e peki madem ölüyoruz o zaman neden hala kendi hayatımızı yaşamıyoruz? Neden başkaları tarafından onaylanmayı, kabul görmeyi istiyoruz? Ölümümü kabul etmiyor muyuz ? Yoksa cesaretimiz mi yok? Aslında siz de biliyorsunuz ki cevaplarında bir önemi yok. Çünkü Ölüyoruz… Yaşamak en azından hayatımızda bir kez olsun kendimiz olmaya cesaret etmek zorundayız. Bunu hak ediyoruz.

Veronika dışında iki karakter daha var kitapta. Birisi Eduard. Onunla beraber öğrendiğimiz şey hayallerimizi başkaları için bırakmanın sonuçları. O bu bedeli biraz ağır ödemiş ancak bize güzel bir örnek oluşturuyor. Kısa hayatımızda eğer Tanrı kalbimize bir hayal koymuşsa onu gerçekleştirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.
Ve Mari. Onunla toplumun sırf kendilerinden farklı şeyler hissettiği için oluşturduğu “deli” kavramını öğreniyoruz. Ve açıkçası bunun keyfini çıkartıyoruz. Farklılıkları kabul edip onlarla yaşayabileceğimizi görüyoruz.

Aslında kitap yaşamın renklerini bize sunuyor. Bu renkleri kullanmadan yaşanan hayata hayat denir mi? Kara vermek, seçmek gerek bir an önce. Her şeyi değiştirebiliriz.
Dediğim gibi ölüyoruz, ölüyoruz ama hala biraz zamanımız var.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi
4 yorum
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
Kaleminize sağlık. Soluksuz ilgiyle ve ilerleyen her satırla kitabı daha bi merak ederek okudum. Okuyacağım kitaplar listesine bu enfes parçayı eklememe vesile olduğunuz için teşekkür ederim Sn. @minaa
17.02.19 beğen cevap
Tenebris Casper (@carnage)
Şu kitabı okumadan hiçbir incelemesine bakmıyacam 😑 Bazıları inceleme yerine kitapı kopyalayıp atıyor komple spoiler yiyoruz. Ama emek var :) okuyanlar okusun 🤣
17.02.19 beğen cevap
40 harf (@noktalar)
Bu güzel, akıcı, keyif verici değerlendirme hakkında çok şey söyleyebilirim ama ben tebrik etmekle iktifa edeyim. Tebrikler...
17.02.19 beğen cevap
kerem ersoy (@keremersoy)
Teşekkürler
17.02.19 beğen cevap
Canan

Canan

@cnnhni - Üsküp

Deliliğin tanimi...
Gece nin bir vakti aklima bir kitap takildiysa ve o kitabi o an bulamazsam en iyi ćozüm online kitap?Hernekadar kitaba dokunarak okumanin verdigi hazı vermesede okunasi geldi bana..
Yazarin en eski kitaplari arasinda sayilan "Veronika ölmek istiyor" yeni yazdigi kitaplardan biraz farkli oldgunu soyluyor okuyucular...Kitap bi avtobiografi türűnde ve yazarin akil hastanesinde gećirdigi dönemden bi kesit oldugunu düśunuyorm..Ailesinin yazar olmak istedigi icin akil sagliginin yerinde olmadigini dusundukleri ve hastaneye yatirdiklari yazari o dönemden kalma cok guzl bir hikaye ortaya cikmis ki bu hikaye kendi hikayesindir die tahmin ediliyor ,okuyucuya tanitmasi Veronika karakteriyle olmu§tur...
Veronika 24 yasinda hayati yolunda giden genc bir kizdir..Iyi bir egitimi bir isi ailesi ve ikili iliskilerde de gayet mutlu biridir ve bu iyi ve siradan giden hayata bir son vermek ister..Slovenya nin baskenti Lyublyanada gelisen olaylar bi dônem orda yaśadigim icin sanirm ićerigi daha bi tanidik daha bi samimi geldi...Mekan anlatimlarini okurken ordan gecmis olmak yada orda bulunmus olmak ve intihar mektubu olarak da Slovenyanin nerde oldgunu bildiren bir mektup yazmasi ve bunu okudugu gazeteye gondermesi,birilerinin Slovenyanin nerde oldgunu bilmemesini kendince bi bahane saymasi ayri bir his uyandirdi bende?
Veronika ictigi ilaclar sonucunda hayata kaliyor ve kendini akil hastanesinde buluyor..Akil hastanesinde ki yasami ve tanidigi kisiler onun hayata bakis acisini degistirecek kolektiv bir deliligin ortasinda kendinde o zamana kadar eksik hisetigi kin nefret ask cinsel uyanis gbi bazi duygulari hisetmeye baslayacak ve gercekten olmek isteyip istemedigini tekrardan sorgulayacak..
EK 1
Ek olarak da kitapta gecen bi hikayeyi yazmak istiyorm ?? 31.05.18
EK 2
Cok guclu bir buyucu ulkeyi yok etmek ister..Butun ulke halkinin su cektigi bir kuyuya sihirli bir madde atar .Kuyunun suyunu kim icerse delirecektir..
Ertesi sabah kuyudan su cekip icen herkes delirmistir..Sadece kraliyet ailesi kendilerine ait bir kuyudan su cektikleri icin delirmemistir..Kral kaygilanir bu duruma halkinin guvenligi ve sagligi icin bi suru emir verir..Ancak polisler ve mufettisler de halkin ictigi sudan ictikleri icin emirleri sacma bulup uygulamazlar.
Ulkede yasayan herkes kralin emirlerini sacma bulmaktadir ve bir gun satosunun onune toplanip tacini ve tahtini birakmasini isterler...Kral tahtidan tam inecekken kralice ona halkin ictigi sudan icmelerini ve onlar gibi olmalari konusunda tavsiyede bulunur..Kral ve kralice cinnet suyunu icelerler ve halk gibi sacmalamaya baslarlar...Bunu duyan halk kralin bilgece konustugunu ve tahtan indirmekle hata yapacaklarini dusunmeye baslar taskinligindan vazgecip krala yeniden boyun egerler ve kral ulkesini omrunun sonuna kadar idare etmeye devam eder? 31.05.18
EK 3
Cok guclu bir buyucu ulkeyi yok etmek ister..Butun ulke halkinin su cektigi bir kuyuya sihirli bir madde atar .Kuyunun suyunu kim icerse delirecektir..
Ertesi sabah kuyudan su cekip icen herkes delirmistir..Sadece kraliyet ailesi kendilerine ait bir kuyudan su cektikleri icin delirmemistir..Kral kaygilanir bu duruma halkinin guvenligi ve sagligi icin bi suru emir verir..Ancak polisler ve mufettisler de halkin ictigi sudan ictikleri icin emirleri sacma bulup uygulamazlar.
Ulkede yasayan herkes kralin emirlerini sacma bulmaktadir ve bir gun satosunun onune toplanip tacini ve tahtini birakmasini isterler...Kral tahtidan tam inecekken kralice ona halkin ictigi sudan icmelerini ve onlar gibi olmalari konusunda tavsiyede bulunur..Kral ve kralice cinnet suyunu icelerler ve halk gibi sacmalamaya baslarlar...Bunu duyan halk kralin bilgece konustugunu ve tahtan indirmekle hata yapacaklarini dusunmeye baslar taskinligindan vazgecip krala yeniden boyun egerler ve kral ulkesini omrunun sonuna kadar idare etmeye devam eder? 31.05.18
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi
15 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İyi ki hikâyeyi ikinci bir defa paylaştın Canan. Sayende ezberledim hikâyeyi! ????
01.06.18 beğen 1 cevap
Film adam (@serserimsi)
Ne güzel hikaye. Keşke zamanın yöneticileri de bizim içtiğimiz sudan içse.
01.06.18 beğen 1 cevap
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk - Bursa

"Hepimiz birer deli değil miyiz düzeni bozuk dünyada nefes almaya çalışan"

Paulo Coelho ile tanışmam bir dizi vasıtasıyla olmuştu. Şuan iyi ki merak edip kitabı ve yazarı araştırmışım diyorum.

Hepimizin hayatı dönüm noktaları ile devam etmiyor mu ki. Başlangıçlar, bitişler, bitmeyişler.. Sıradan bir hayatın akıl almaz delileri değil miyiz? Düz bir yokuştan aşağı hızla koşmaktayız pencere kenarlarında ki çicekleri görmezden gelerek.
Fakat veronika bu sıradanlığa daha fazla katlanmak istemedi. Hergün bir öncekinin aynı olan sabaha uyanmaktansa uyanmamayı yeğledi ve intihar etti..
Fakat planlamadığı bir şey vardı ya ölmezse!!!

Gözlerini açtığında bir akıl hastanesinde olduğunu öğrendi. Öğrendiği gerçeği sindiremeden, 1haftadan az bir ömrü kaldığı gerçeği ile sarsıldı.
İntihar anlık bir kaçış fakat insanın ölümünü beklemesi...
Villete veronika'nın dönüm noktasıydı aslında. Birinden farklı hayatlar, hikayelere rastladı akıl hastanesinde. Ve en önemlisi de kendine rastladı..
Dr. İgor bir kitap yazmakta ve bu kitabın baş deneği veronika dan başkası değil.

Dili, kalemi, anlatımı tek kelime ile mükemmeldi. Sıkılmaya fırsatınız dahi olmuyor çünkü hikaye o kadar tanıdık ki..
Kitapta kendinizden, içinizin derinliklerinden bir parça bulacaksınız. Kitabın bir çok yeri mantıklı geldi bana, içsel çatışmaların, farklılıkların kaleme alınma şeklini çok sevdim.
Unutmayın farklı olan herkes biraz delidir.
Keyifli huzurlu okumalar dilerim . sevgi ve mutlulukla kalın. Bol kitaplı günler .
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek - İstanbul

Yazarla ilk tanışmamdı ancak son olmayacak. Elimde bekleyen 3 kitabı daha mevcut. Yazarın kalemi kesinlikle iyi okurken zamanı fark etmiyorsunuz.
Kitap akıl hastanesinde genç bir kadının intiharından sonrasını ele almış. Kadının intihar sonrası kalıcı bir rahatsızlığı olduğunu öğrenip son günlerini bize aktarıyor.. Yaşanılan şeyler süpriz olsun. Ama ben tahmin etmiştim. Oda sosyoloji ve psikoloji alanında kitaplarını sevmemden kaynaklanıyor olabilir. Ve orda ki karakterlerin psikolojilerini yazar çok iyi yansıtmış. İçerisinde illa içinizde saklı kalmış yerlere ufak ufak dokunacak cümlelere rastlarsınız. Bazı yerlerde durup düşünüp sonra okumaya devam ediyor insan. Normlar neydi kim bizi harici yapıyor ? Deliliğin gerçek tanımı ne acaba gibi konular işlenmiş.
Tavsiye eder miyim ? Elbette :) Özellikle hayat istediği gibi gitmediğini düşünen, ruhunun bir yerlere sıkışıp kaldığını düşünen kişilerin bu kitabı çok bekletmeden okuması gerektiğini düşünüyorum.
Herkese keyifli okumalar dilerim..
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 7 verdi
0 yorum
Rıza U.

Rıza U.

@rzauludogan - Ankara

Kitabı okurken Fight Club’ın bir sahnesi canlandı gözümde. Tyler adamın birini yakalayıp dışarı çıkarıyor ve kafasına silah dayayıp öldüreceğini söylüyor. Adamda öldürmemesi için yalvarıyor. Sonra eğer onu öldürmezse ne yapmak istediğini soruyor. O da sanırım veterinerlik okumak istediğini söylüyor. Sonra hemen yarın gidip yapmak istediği şeyi yapmasını istiyor . Adresini alıyor ve bir gün ansızın tekrar geleceğini söylüyor ve eğer söylediği şeyi yapmazsa öldüreceğini söyleyip salıyor. Edward ona neden böyle yaptın? diye soruyor. Tyler da yarın yapacağı sabah kahvaltısı seninle aynı olacak mı sanıyorsun? Senden daha fazla zevk alacak ve yaşama çok daha fazla bağlanacak.Artık yaşamdan daha fazla zevk alacak diyor. İşte bu sahne bu kitabın özetidir. Tabiki çöm daha ayrıntılı ve çok güzel işlenmiş. Hayatın sorgulanması noktasında da iyi yerlere değindiğini düşünüyorum.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 9 verdi
0 yorum

Veronika Ölmek İstiyor - S41

"...Kendi dünyasında yaşayan herkes delidir. Şizofrenler, psikopatlar, manyaklar. Yani başkalarından farklı olanlar."
Çilem Çelik tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee - Ankara

Ona ceketimi verme önerimi reddetti.
Belki de onun dünyasında mevsim yazdı.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İrem

İrem

@alaskatilkisi

Normallik fikir birliğinden başka bir şey değildir. Yani, çoğunluk bir şeyin doğru olduğunu düşünüyorsa o şey "normal" olur.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
“Hayır. Siz farklı bir insansınız, ama herkes gibi olmak istiyorsunuz. Bu da, bana kalırsa, ciddi bir hastalıktır.”
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Zeren

Mustafa Zeren

@mustafazeren638 - Niğde

“İnsan hiçbir şeye alışmamalı,
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İrem

İrem

@alaskatilkisi

Orada da burada da insanlar gruplaşıyor;çevrelerine duvarlar örüyor ve kendilerine tuhaf gelen hiçbir şeyin sıradan yaşamlarını sarsmasına izin vermiyorlar.Birtakım şeyleri sırf alıştıkları için yapıyorlar;yararsız konuları inceliyorlar,aralarında eğleniyorlar,çünkü eğlenmek gerekir,dünyanın geri kalanında olup bitenlerden onlara ne?
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
Nepenthe

Nepenthe

@nepentheraflesia - İstanbul

Bayram gecesi  paylaşım fotoğrafı
Bayram gecesi
İnsanların aklına bayram geceleri çocuklukları dolar. Güneşli çocukluk anılarıyla dolup taşarlar. Belki ilk defa gittikleri bir çocuk filminin heyecanını belki de bir lunaparkın balerinde hayal ederler kendilerini. Yıkılır diktikleri bütün istinat duvarları ve çırılçıplak çürük çarık tarih kalır o insanlardan geriye. Belki battaniyeler altında heyecandan uyuyamayan tek varlık çocuklar değildir bayram gecelerinde. Belki 75 yaşına aşkın çocuklarımız bile heyecanla döner dururlar yataklarında... ben mi Aziz ? Ben hep senli bir bayram gecesini hatırıma getiririm. Hatırlar mısın yoksa yıldızlar çoktur bu gece aklına düşmez miyim bilmem ama... bir bayram gecesi yatakta zıplayıp dans ediyordum. Bir taraftan da senle konuşmaya çalışıyordum. Soluk soluğa kalmıştım. “Nedir sende ki bu acayip neşenin kaynağı ? “ Diye sormuştun. O gece uzun zamandır ilk defa kabus görmemeyi kutladığımı bilmezdin sen. Sen hiç bana Süreyya’nın gözlerinden bakmadın ki.. Nasıl bilecektin korktuğumu gecelerden , uyku halinden , rüya görmekten... Sen beni hiç Süreyya gibi görmemiştin ki bilmiyordun nasıl seni sevdiğimi... Söylemedim ama sana sen varsın da mutluyum demedim. Hep ertelenmelidir ya güzel cümleler... Sana duyduklarımı yavaşça halının altına ittim. Meryem kadar masum hislerle doluymuş gibi davrandım sana. Meryem’in İsa’ya duyduğu anaç sevgiyi de Eko’nun Narkissos’a duyduğu aşkı da operadaki hayaletin dae’ye beslediği güveni de ilk sana karşı besledim ben. Bütün güzel duygularımı o gece yatakta zıplarken hissettiğim pamuk şekeri olan çocuk mutluluğunu da senle beraber harcadım. Tükettim.

Ne varsa tükettim efendim..
Özlem’i tükettim,
Sevgiyi tükettim,
Güveni tükettim,
Aşkı tükettim,
Mükemmeliyeti tükettim,
Sonunda ben de tükendim azizim... Ama ne tükendim ? Tek bir damlası bile israf olmamış şarap gibiydim. İlk önce ezildim. Bütün duygularımın altında ezildim. Sonra her damlamla sarhoş edene kadar tükendim. Pişman mıyım değilim efendim ? Keşke anlamasaydınız anladığınız için çok kırıldım efendim . Anlamasaydınız anlaştırmasaydınız sevdiğimi hissettirmiyorum der çeker giderdim. Ama anladınız efendim.. Bayram sabahı beni mutlu edebilecek tek hediye sizin gül gül açmış yüzünüzde gülümseme. Oysaki bunu ne görebilir ne duyabilirim artık... Demiştiniz ki tek derdim aşk mıdır benim ? Hayır efendim , Varlığınız benim için çok küçük bir boşluğu dolduruyor. Ama yokluğunuz tarifsiz bir acı... Sizinle dolduramayacağım kocaman yaralarım var ama var olmanız beni birazcık olsun sakinleştiriyor. O yüzden sık sık dünyanın güzelliklerini düşünürüm. Yani bu denektir ki ben her akşam sizin ve yine sizin ve sizin ve yine sizin varlığınızı düşünürüm... kapkaranlık bir deniz de Deniz feneri ne ise benim ömrümde o oldunuz. Bunu siz seçmediniz efendim. Size bu rolü ben biçtim. Toparlanmam için bu rolde birini hep bulurum. Sizin gidin efendim gidin gelmeyin ya da gelin gitmeyin ben sizi sevmekle huzurluyum. Çünkü huzur hayalinizle bile benimle ne demiş şarkı da “ Takvimlerde bulurum seni “ “ Yollarda bulurum seni “. Ben de sizi bayramlarda bulurum , şekerlerde bulurum, gecelerde bulurum. Gözlerinizin altındaki kızarıklığı güneşin doğuşuna benzetir sizi güneşin doğuşunda bulurum. Ve sizinle huzur dolarım ....
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet Can Uçar

Ahmet Can Uçar

@ahmetcanucar

 paylaşım fotoğrafı
Evett...Sıra geldi sizlere 🤓
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Alev AKBAŞ

Alev AKBAŞ

@alevakbas

 paylaşım fotoğrafı
Yeni bir dünyaya yolculuk başlıyor ~
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lumossolem

Lumossolem

@lumossolem

 paylaşım fotoğrafı
Hava ne kadar soğuksa kitaplar o kadar ısıtsın içimizi. Hadi başlayalım💞
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 yorum
ozlem szk (@fozeksis)
filmi de güzeldi...
09.01.19 beğen cevap
Alev AKBAŞ (@alevakbas)
Bekleyen kitaplarımdan biri de bu bakalım neler yaşatacak ~
09.01.19 beğen cevap
Lumossolem (@lumossolem)
Benimde ilk kitabım yazara ait(simyacıyıda çok merak ediyorum),şimdiye kadar akıcı buldum hızlı ilerliyorum olayları tasvir edişini beğendim bitirince incelememi yazarım inşallah☺️
10.01.19 beğen cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Bu dünyada hiçbir şey rastlantı sonucu meydana gelmez.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 yorum
balçıklımısra (@tahagur)
Harika bir kitap
19.11.18 beğen 1 cevap
soil smell (@soilsmell)
Hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım ✋
19.11.18 beğen 1 cevap
kafamagöre (@birben)
Şu sıralar fazlaca karşıma çıkan kitap. Henüz daha okuma fırsatım olmadı ama merakta etmiyor değilim açıkcası. Gerçekten zaman ayırıp okumaya değer mi, size ne kattı bu kitap yorumunuz nedir ?
19.11.18 beğen 1 cevap