up
ara

Gölge ve Kemik

The Grisha -1 - Shadow and Bone

Gölge ve Kemik Konusu ve Özeti

Gölge ve Kemik
Gölge ve Kemik kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Ozan Aydın
Yayınevi: Martı Kitabevi
ISBN: 9786053480778
Sayfa: 384 sayfa Basım Tarihi: 2012
Onu yalnızca geçmişi... geleceği ise bir tek o kurtarabilir....Bekle! diye sesimi yükselttim ama o çoktan arkasını dönmüştü. Kolunu tuttum, bizi izleyenlerden gelen şaşkınlık dolu seslere aldırış etmedim. Bir yanlışlık olmalı. Ben düşündüğünüz gibi yavaşça bana dönüp kolunu tutan elime ters ters bakınca sustum. Elimi çektim ama öyle hemen geri adım atmayacaktım. Ben düşündüğünüz kişi değilim, diye fısıldadım çaresizce.Karanlıklar Efendisi biraz daha yakınıma geldi, sadece benim duyabileceğim bir sesle, Kim olduğunu bildiğini hiç sanmıyorum! dedi.Zengin fantastik öğelerle oluşturulmuş bir dünya, büyüleyici kurgu ve sizi kendine bağlayan duygusal bir kanca gibi... Sayfaları çevirirken kendinizden geçecek, final sahnesinde tüm tahminleriniz yanlış çıkacak ve doruk noktasında alnınızdan vurulmuşa döneceksiniz!.-Horn Book Magazine-Bu büyüleyici dünya, içinde birçok tuzak barındırıyor. Mitolojiyle süslenmiş ve inandırıcı karakterlerle güçlendirilmiş roman sarsıcı sürprizlerle heyecanı ve adrenalini zirveye ulaştırıyor. George R. R. Martin ve J. R. R Tolkien hayranlarına özellikle tavsiye edilir.-RT Book Reviews-Baş döndüren, eşsiz bir dünyada beklenmedik sürprizleri olan muhteşem bir kitap. Fantastik roman severlerin gözdesi olacak.Library Journal-Etkileyici betimlemelerle dolu, entrika ve akıl almaz büyülerle süslenmiş, içinde pek çok sürpriz barındıran bu macera aynı zamanda romantizm ile tehlikeli bir tutkuyu da bir arada sunuyor.-Publishers Weekly-Leigh Bardugo sihirli parmaklarıyla harika bir roman yaratmış. Karakterler oldukça gerçekçi, kurduğu dünya ise bir o kadar egzotik ve hareketli. Fantastik tür okuyucuları bu seriye bayılacaklar.-Booklist-
Nihan Alak

Nihan Alak

@nihanalak

Gölge ve Kemik okuduğum en güzel kurgulardan biriydi. İlk söylemek istediğim okurken yeni kavramlarla karşılaşıyoruz, sonuçta yazarımız bize yepyeni bir düzen sunuyor ve onu öğrenmek inanın çok zahmetli. Kim kimdi? Bunlar hangi Grisha sınıfındandı? gibi sorularlarla ilk sayfalarda yalpalıyorsunuz. Ama sonrası. MUHTEŞEM. Ayrıca işimizi kolaylaştırmak için çok güzel de bir harita var! Haritalı kitaplara bayılıyorum, incelemesi çok zevkli değil mi?

Karanlık hüküm sürüyor ve halk sefalet çekiyor. Uzun yıllardır savaş devam etmekte ve çok kayıp verilmiş durumda. Krallık ise şaşırmayacağınız gibi bolluk içinde yüzüyor. Partiler, yemekler, mücevherler. Geç olsada gücü keşfedilen Alina bir anda Küçük Saray'a getirtiliyor ve her şey başlıyor.

Herkesin yerinde olmak isteyeceği durumda olan Alina, Karanlıklar Efendisi'nin yeni gözdesi, hiç uyumadığı kadar yumuşak yataklarda yatıyor ve gücünü keşfediyor. Karanlık Efendisi onun gözünü boyadığı gibi benim de gözüme boyadı! Yazar beni hiç beklemediğim bir anda yakaladı ve kalbime bıçağı sapladı. Her şey öğrenildikten sonra bile hala umudumu kesmemiştim senden Karanlık Efendi. Yazık ettin her şeye, aşkımıza :( -blogger burada sinir boşalması yaşar ve kendi kendine kahkahalar atmaya başlar-

Malyen'le olan ilişkisi gerektiği gibi etkilemedi beni hâlâ aklım Karanlık'ta.

Şaka bir yana kitapta bazı eksiklikler var ama yine de kitap çok güzel ve akıcıydı. Eksikliklerin ikinci kitapla düzeleceğini tahmin ediyorum.

Gölge ve Kemik yepyeni bir dünyaya adım atmak isteyenler için kusursuz bir seçim olucaktır. Karanlık, büyülü ve kudretli bir roman. Ben çok sevdim herkese tavsiye ederim. Okuyun, okutturun. ♥

 
 » pensieveb.blogspot.com
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
Shakespeare

Shakespeare

@shakespare

Martı Yayınları’nın çıkardığı Gölge ve Kemik’i iki günde bitirdim. Kitabın kurgusu çok yaratıcıydı. Vampir, kurt adam, periler vb. fantastik öğeler yerine çok daha farklı bir konu üzerinden gidilmişti. Akıcılığı sayesinde beni ilk sayfadan saran bir kitaptı Gölge ve Kemik. Daha sonra ne olacağını öğrenmek için okuyor, ama bir yandan da bitmesini istemediğim için yavaş okumaya çalışsam da iki günde bitirdim kitabı.

Kitabı, konu hakkında hiçbir şey bilmeden okumaya başladım. Ve iyi ki de öyle yapmışım. O kadar heyecanlı, o kadar merak uyandırıcı geldi ki anlatamam.

Konu hakkında bir şey yazmak istemiyorum çünkü kitabın tadı kaçabilir veya sizi daha az şaşırtacağını düşünüyorum. Size tavsiyem; kitabı, hakkında bir şey bilmeden okumanız. ;)

Kitabın sadece bir kusuru vardı; o da yazım hatasıydı. Kitabı son süratle okurken bir yazım hatasıyla karşılaştım mı kitabın tadı kaçıyor, konsantrem bozuluyordu. Ama yine de Martı Yayınları'na minnettarım; bizi, böyle güzel bir seriyle tanıştırdığı için...
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

İlk defa okuduğum bir yazar diyeceğim ama zaten Türkçe'ye çevrilen ilk kitabı da bu fantastik seriden oluşuyor. Neyse yoruma geçecek olursak açıkçası ben Alaycı Kuş serisinden aldığım tadı ve okuma keyfini bu kitaptan hiç mi hiç alamadım. Neden Alaycı Kuş 'u kıyasladım; çünkü bir çok okur bu şekilde kıyaslama yaparak yorumladı bu kitabı ve seriyi. Beğenmedim demiyorum ama kitapta bir şeyler eksik gibi geldi. Mesela ilk yüz elli sayfa birçok karakter , isimler, görevlerden oluşuyor ki sıkıcı geldi, kim nedir anlaşılmıyor. Olay örgüsüne gelince duygu eksikliği vardı bence, olaylar oldu bittiye getirilip yazılmış gibi. Yazı puntosu harika, basım da güzel fakat anlatım mı eksik çeviri mi bilemedim. Yine de bu kadar övgüyü hak edecek ne olabilir diye serinin diğer kitaplarını da okuyacağım. Belki fikrim değişir, kim bilir ?
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
İlkin

İlkin

@ilkink

Kitap hakkındaki yorumlar hep çok iyi yöndeydi. Yani neredeyse kitap hakkında kötü bir şey duymadım diyebilirim. Ama ilk başta kitabı çok övüyorlar ve benim de beklentim yükseliyor, sonra kitap beklentimin altında çıkınca.. Bu kitapta o yüzden biraz korktum. Acaba beklentimin altında mıdır diye? Ama beklentimin de üstünde geldi. Kitap gerçekten müthiş. Başından sonuna kadar beni hiç sıkmadı [belki sonlara doğru biraz:)]. Ve sonunu gerçekten, hiç öyle ummamıştım. Yani kitap bitti, ben hala 'ama ben hiç böyle tahmin etmemiştim' kafasındaydım. Ve hala 2. kitapta belki tahminim doğru çıkar diye düşünmüyor da değilim hani.
Tavsiye olayına gelirsek, tabii ki de çok çok tavsiye edebileceğim mihtişim bir kitap :)
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
Burak Kaptan

Burak Kaptan

@burakkaptan

İlk olarak şunu söylemeliyim ki yazar Leigh Bardugo oldukça başarılı,zengin içerikli ve hepsinden de önemlisi özgün bir dünya yaratıp karakterlerini bu dünyanın içine iyi bir şekilde yerleştirmeyi başarmış.Yazarın ilk deneyim olan Gölge ve Kemik kitabı üç kitaptan oluşacak olan Grisha serisinin ilk kitabıdır.Kitap için Uyumsuz/Divergent'ın yazarı Veronica Roth ''Okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor.'' demiş.Çok ta doğru söylemiş.Bende daha önce hiç bu tarz bir kitap okumamıştım.

Yorumumun devamı için. http://maikalem.blogspot.com/2013/07/incelemegolge-ve-kemik-leigh-bardugo.html
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum

Gölge ve Kemik - S41

Ani parıltının karşısında gözlerimi kısarak gözümün aydınlığa alışmasını bekledim. Işıkların altında onları gördüm. Volcralar küçük sürüler halinde uçarlardı ama karşımızda onlarca değil, yüzlercesi vardı. Geminin etrafında dolanıyor, havada duruyorlardı. Kitaplarda gördüğüm tüm yaratıklardan, gözlerimde canlandırdığım tüm canavarlardan daha korkunçlardı. Silahlar patladı. Okçular oklarını attı, volcraların korku verici, yüksek çığlıkları havada yankılandı.
Zehra Sancakdar tarafından eklenmiştir.
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

“Hayat kurtarmanın büyük bir onur olduğuna gerçekten inanıyorsan neden Cellat olmak yerine Şifacı olmadın?”
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
İlkin

İlkin

@ilkink

Diğerleri gibi olmaya bu kadar çok mu can atıyorsun?
Daha ziyade, göze batmayı istemiyorum o kadar.
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Hayatım boyunca her şeyi yoluna koymanın bir yolunu aradım.Sen uzun zamandır karşıma çıkan ilk umut kıvılcımısın.
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
Shakespeare

Shakespeare

@shakespare

Hayat kurtarmak büyük bir onurdur.
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

“Çok tuhaf,” dedim bir süre sonra. “Oysa güzelliğin her zaman insanın hayatını kolaylaştıracağını sanırdım.”
ataç ikon Gölge ve Kemik
8.3 (82 oy)
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
27
KİTAP
Zorla Başkalarına da Okutulması Gereken Kitaplar
Hayatımıza bir şeyler katan ve herkesin okuması gerektiğini düşündüğümüz, gerekirse zorla okutacağımız en iyi kitapları bu li...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...