up
ara

Yaban Koyununun İzinde Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Uzun bir aradan sonra okuduğum ilk Murakami eseri oldu. Murakami okurken mükün mertebe edebi değer kaygısına düşmemek gerekiyor. Yazar genelde okuruna müzikal bir show sunuyor referans olarak vermiş olduğu parça veya sanatçı isimleri ile. Her eserinde olduğu gibi yazarın bu eserinde yazarın kedi sevgisini belli eden bir kedi var. Her ne kadar kuyuyu mistik bir durum olarak kullanmamış olsa da zaman zaman kuyu muhabeti bu kitabında da geçmiş.

Son olarak, bu eser de diğer eserler gibi mistik ve gizemli ögeler içeriyor ve okuru her eserinde olduğu gibi kitabın içine kitap bitinceye kadar hapsediyor..

Her okur değil ama Murakami sevdalılarının okuması gereken bir eser.

Kitapla kalın...
2 yorum
Sonay Ç. (@ponnik)
Okurken pek sevmediğim ama zaman geçtikçe Murakami'nin tekrar okumak istediğim bir kitabı.
21.08.19 beğen cevap
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Murakami'nin sihirli bir yazım dili var.Size aynen bu kitapta olduğu gibi durağan,fantastik bir hikayede anlatsa merakınızdan bırakamıyorsunuz kitabı.İmkansızın Şarkısı ile tanıştığım yazarı eğer hiç okumadıysanız bu başlamak için doğru kitap değil bence.Çünkü bu kitap sadece Murakami'nin hayranlarına hitap edebilecek tarzda.
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

açıkçası kitapların arkalarındaki tanıtım yazılarına bakınca beklentiniz çok yükseliyor ama yükselmemesi gerektiğini bir kez daha anladım. Murakami'nin sanırım 5. kitabı oldu bu okuduğum. Diğer okuduklarımdan evet çok farklı. Fantastik bir kitap yazmış bu da yazarın aslında farklı türlerde yazabilme kabiliyetini ve ustalığını göstermekte. Ama klasik Murakami kitaplarından farklı bir kitap olması başta çok heyecan uyandırmıştı bende. Başlarda çok sarmadı ortalarda daha çok sarmaya başladı ama nedense bu kitapta okuyucuyu kitabın temposundan daha aşağılara çeken bir anlatım yapmış Murakami. Bazı bölümlerde detaylara ve sanki çok da gerekli olmayan bilgilere okuyucuyu gömmüş. Bunu didaktik bir şekilde yapmadığından akıcılığı olsa da yine de ansiklopedik denebilecek bilgiler vardı. Bu kitapta karakterlerin derinliği çok yüzeysel kalmış gibi geldi bana belki fantastik bir yapıda olmasından kaynaklanıyordur. Bir de çevirinin çok iyi olmadığını düşünüyorum. Cümlelerin bir kısmı o kadar devrik ve kopuk ki maalesef orijinal dilinden çevrilmediğinden çevirinin çevirisi yapılmış kitaplarda yazarın kendi anlatım zenginliğinden uzaklaşıyoruz.
Sonuç olarak okunması türün farklı bir örneği ve yazarın diğer kitaplarından farklı bir türü denemiş olması açısından kazançtır. Ancak Murakami'nin diğer lezzetlerinden uzak kalmış bir kitaptır.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

kitap akıcı bir murakami dilinden daha fazlasını vadetmiyor.
ama murakami'yi de küçümsememek lazım.çünkü murakami en sıradan insanları en sıra dışı şekilde anlatabilme yeteneğine sahip bir yazar.ve sanırım ben daha doğru murakami kitabını bulamadım.:/
konu insanı çok sarmasa da kitabı bir merak bitiriyorsunuz.
fantastik ögelerin bulunduğu ama öyle uçan kaçan türden olmayan kendi halinde bir fantazyası bulunan bir kitap.konusu ya da dilinden daha çok murakami'nin genel kültürüne,felsefi,siyasi ve tarihi bilgisine hayran kalıyorsunuz.murakami,orhan pamuk gibi amanın da bakın ben ne ka bilgili,kültürlü ve entelektüelim diye bas bas bağırıp körün gözüne parmak sokar gibi bilgisiyle hava atmoyor.
kitap kahramanlarının ağzından yavaş yavaş kendi engin bilgisini okura çokta çaktırmadan gözler önüne seriyor.ben bu kitapta murakami'nin en çok sahip olduğu felsefik bilgisine hayran kaldım.
murakami diyorsanız okumadan geçilmemesii gereken bir kitap bence.çünkü ben bir yazarı sevdim mi tüm kitaplarını okumak ve yazar hakkında eksiksiz bilgiye sahip olmak isterim.o yüzden okuyun derim..
0 yorum
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Daha çok Japon kültürünü tanımak için okuduğum ve az çok fikir sahibi olduğum bir kitap. Yazarın üslubunu zaten beğeniyorum. Onun dışında gerçek ve gizemin hoş bir kaynaşmasından oluşmuş. Bana kalırsa yine benim sevdiğim; ama çoğu kişinin sevecek bir şey bulamayacağı bir kitap daha.
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Murakami'nin en vasat kitabı.
0 yorum