up
ara

Nietzsche Ağladığında

- When Nietzsche Wept

Nietzsche Ağladığında Konusu ve Özeti

Nietzsche Ağladığında
Nietzsche Ağladığında, geçmişte yaşamış ünlü kişilerin de yer aldığı ve bu ünlü kişilerin bilimsel ve felsefi düşüncelerini Nietzsche'nin hayat görüşleriyle kurgulayan felsefik bir romandır.
Çevirmen: Aysun Babacan
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755391465
Sayfa: 416 sayfa Basım Tarihi: 2000
Nietzsche Ağladığında Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Nietzsche Ağladığında, Nietzsche'nin hayatını ve düşüncelerini analiz ederek okuyucuya yansıtan felsefik bir romandır. Kitabın ana fikrinde ümitsizlik yer almaktadır.

Olaylar, psikanalizin henüz ortaya çıkmadığı 19. Yüzyıl'da, Viyana'da geçmektedir. Kitapta, Josef Breuer, Sigmund Freud, Lou Salome gibi dönemin ünlü kişilerine de yer verilmektedir. Bu ünlü ve gerçek kişilerin bilimsel ve felsefik görüşleri Nietzsche ile kurgulanarak ortaya gerçek/kurgusal bir roman çıkarılmıştır.

Arka Kapak
Yoğun ve sürükleyici olan yeni bir düşünce romanı sunuyoruz: Nietzsche Ağladığında. Edebiyatla da düşünülebileceğini gösteren müthiş bir örnek... Sahne Psikanalizin doğumu arifesindeki 19. yüzyıl Viyana'sı. Entelektüel ortamlar. Hava soğuk.

Aktörler:
Nietzche: Henüz iki kitabı yayımlanmış, kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş. Acılarıyla barışmış. İhaneti tatmış. Tek sahip olduğu şey, valizi ve kafasında tasarladığı kitaplar. Karısı, toplumsal görevleri ve vatanı yok. İnzivayı seviyor. Tanrı'yı öldürmüş. "Ümit kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır" diyor. Daha sonra, "Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenebilirsiniz?" diyecek. Ümitsiz.

Breuer: Efsanevi bir teşhis dehası. Ümitsizlerin kapısını çaldığı doktor. Psikanalizin ilk kurucularından. Kırkında, bütün Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış. Güzel bir karısı ve beş çocuğu var. Zengin. Saygın. Hayatı boyunca "ama" pozisyonunda yaşamış biri.

Freud: Breuer'in arkadaşı. Henüz genç. Geleceği parlak. Şimdi yoksul.

Salomé: Erkeklerin başını döndüren kadın. Çekici. Özgür. Evliliğe inanmıyor. Bazen aynı anda birçok erkekle beraber oluyor. Sanatçıları ve düşünürleri tercih ediyor. Kırbacı var.

KONU Ümitsizlik. Bir gün, erkeklerin başını döndüren kadın, Salomé, Nietzsche'den habersiz Breuer'e gelir. "Avrupa'nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin" der.

Breuer, Salomé'yi tekrar görebilmek umuduyla "peki" der. Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade... ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar..Kendisiyle ve hayatla yüzleşmekten çekinmeyenlere...
Ferda Nihat Köksoy

Ferda Nihat Köksoy

@ferdanihat

IRVIN D. YALOM, PhD, Prof, Psikiyatr, Stanford Uni, USA-1992, TR-1997 (3.Baskı), Ayrıntı Yayın, Çeviri: Aysun Babacan, 342 sf.
http://www.kitabinomurgasi.com/2014/02/irvin-yalom-nietzsche-agladiginda.html

-Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz? (Böyle Buyurdu Zerdüşt'den)

-Bağımsızlığa damgasını vuran şey nedir? -İnsanın kendinden artık utanmıyor olması!

-Kitaplarımı gördünüz. Yazılarımdaki başarının zekamdan ya da aldığım eğitimden kaynaklanmadığını anlamışsınızdır. Bu başarı, sürüler halinde yaşamanın getirdiği rahatlıktan kendimi bilerek ve isteyerek uzaklaştırmamdan; kötü ve güçlü eğilimlerle yüz yüze gelme cesaretini gösterebilmemden kaynaklandı.

-Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine-hizmettir, bütün sevgisi kendini sevmesindendir.

-İnsanın yeni bir ahlak, yeni bir aydınlanma, yeni bir davranış düzeni yaratabileceğini ve bunların batıl inançlara veya doğaüstü şeylere duyulan merakın yerine geçebileceğini göstermeyi bir görev olarak düşündüğünüze inanıyorum.

-Bir dost dinleneceği bir yer aradığında ona verilecek en iyi yer sert bir yataktır.

-Size düşen ödev kendinizi kabullenmenizdir, benim sizi kabullenmemin yollarını aramak değil.
Siz siz olun! Yalnızca siz!
...Tek ödevin kendin olmaktır. Güçlü ol: Yoksa, büyümek için hep başkalarını kullanmak zorunda kalırsın.

-Ruhunda sükunete kavuşmak ve mutlu olmak isteyen insanlar inanmalı ve iman etmelidir, ama hakikatin peşindeki insanlar iç huzurundan feragat edip yaşamlarını bu sorgulamaya adamak zorundadırlar.
...Yaratıcılık ve keşif de acıda saklıdır. Tabii acı çekeceksin! Görmenin bedelidir bu!
...Her insan, gerçeğin ne kadarına dayanabileceğini seçmeli.

-Ben ise, beceremediğimi, rahatlığı tercih ettiğimi biliyorum; hakikat güneşine sizin gibi karşıdan bakmaya cesaret edemediğimi biliyorum (Breuer).

-Bazen benim de gölgelik aradığım zamanlar oldu (Nietzsche).

-Eğer kimse sizi dinlemiyorsa, bağırmak en doğal şeydir.

-İnsan dostunu, düşmanından daha zor affediyor.

-Yeterince yükseğe tırmanabilirsek, o trajedinin artık trajik görünmediği bir yüksekliğe de erişebiliriz.

-Bir şeyi entelektüel açıdan bilmek ile duygusal açıdan bilmek arasında uçurumlar kadar fark var.
Felsefe öğretmekle bunu hayata uygulamak arasında dağlar kadar fark var.

-Siz de alay etmeyi öğrenmelisiniz! Bu sağlıklı bir yoldur.

-Beyin kabuğu içinde biriktirilen enerjinin periyodik olarak boşaltılması gerekir.

-Sırf pençeleri yok diye kendilerine iyi diyenlerden biri olmaktan vazgeçirmeliyim onu.

-Hırsının kaynağı, yeni doğmuş henüz ağlamamış bir bebeği havaya kaldırmak ile ona yaşam tokadı atmak arasındaki an idi. O gizemli anda, varolma veya kayıtsız kalma anında, yenilenip yaşama bağlandığını söyledi.

-Belki de, emniyet içinde yaşamak daha tehlikelidir. Tehlikeli ve ölümcül.

-Zaman durdurulamaz: Bu bizim sırtımızdaki en büyük yük. Ve en büyük mücadelemiz, bu yüke rağmen yaşayabilmek.

-Güzelliğin estetiği var, ama gücü yok.

-En çok arzu edilen kadın en çok korkulan kadındır. Tabii bunun nedeni onun ne olduğu değil, bizim onu nasıl gördüğümüzdür. Çok acı!

-Bizler arzu edilenden ziyade, arzu etmeye aşığızdır.

-Bazen yaşamın o kadar içini görebiliyorum ki birden doğrulup çevreme baktığımda kimsenin yanımda olmadığını, bana eşlik eden tek şeyin zaman olduğunu görüyorum.

-Kendi ikonunuzu yapıyor, onun eşliğiyle içinizi ısıtıyorsunuz.

-Yaşamınızı tam anlamıyla yaşadınız mı? Yoksa yaşam mı sizi yaşadı?
...Kendini özgür kılmak, kutsal bir hayır demektir, ödeve bile.

-Ev kirasını ve kasaba borcunu nasıl ödeyeceğini düşündüğün zaman, özgürlüğün konusunda pek fazla kaygı duymana fırsat kalmıyor (Breuer).

-Evlilik bir hapishane değil, içinde daha yüce şeylerin yetiştirildiği bir bahçe olmalıdır.
(böyle değilse) Evlilik bağını koparmanız, onun sizi koparmasından daha iyidir.
...Sen hiç evli ya da evcimen bir düş gezgini duydun mu?
...Bir yaratıcı olmaya ve ortaya yeni yaratıcılar meydana getirmeye hazır değilsen çocuk yapma.

-Kılavuz, öğrencisine bütün izleri göstermelidir. Ama gideceği yolu seçmemelidir.
...Öğrenci, soğuğa dayanacak kadar sertleşmeli, parmakları o seti kavramalı, defalarca yanlış patikalara girip kendisini kaybetmeli ki ondan sonra doğru yolu bulsun.
...En iyi öğretmenin, öğrencisinden bir şeyler öğrenen öğretmen olduğunu anladım.

-En çok çiy damlası, en sessiz gecede düşer.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Last Harbour

Last Harbour

@liberty

BU KİTAPTA HER İNSANIN İÇ DÜNYASINDAN BİR ŞEYLER VAR...
Evet,
Ben Dr. Brauer.
Şaka şaka ben yine ben... Kitap okurken genellikle kişiselleştirme yaparım. Yani Empati... Nietzche ve Brauer'dan ikiside oldum kitap okurken. İkisindende bir şeyler vardı bende.
Baskın karakter olarak ise; Dr. Brauer'e daha yakın hissettim kendimi. Hatta öyle duygulara kapıldım ki kitabı okurken, sanki Dr.Brauer yerine ben konuşuyorum çatlak! Nietzche ile diye düşündüğüm anlar oldu.
Evet,
Her insanın içinde erkek veya kadın mutlaka bir Bertha vardır. Bertha burada sadece insan değil, amaç, korku yada bir erkek yada kadın olabilir. Yarım kalmış, ulaşılamamanın albenisi ile daha da çekici hale gelmiş şeyler güzeller güzeli Bertha olarak karşımıza çıkıyor.
Mathilde...
Fedakarlık, saflık, duruluk, gerçek elle tutulur bağlılık ve aşk.
Adanmışlık ve bir anne bir eş.
Aslında sahip olduklarımız ama farkına varamadıklarımızı temsil ediyor bir anlamda Mathilde.
Karşımıza bazen Bertha çıkıyor, yada bir başkası çıkıyor, belki bir başka fırsat çıkıyor yada.
Onlara kendimizi odaklarken gözümüzün önünde sahip olduklarımızın , bizim olanların değerini anlamıyoruz. Ta ki kaybedilene kadar....
Dr. Brauer.
Büyük! insan olmuş bir baba, eş, sevgili, doktor, arkadaş ve adeta bir hayale kapılmış aşık....
Bertha , Lo Solome, Eva, Mathilde....
Eksik yanını yada içindeki Uhdeyi! bu kadınlarla tamamlamaya çalışan bir adam.
Psikoloji camiasının genelde yaptığı, baca temizleme, konuşturma yada içini dökme dediğimiz yöntemi hem kendi, hem de Nietzhce için başarıyla uyguladığını görüyoruz. Evet , bardağını boşalt, yükünü bırak, ağırlıklarından kurtul telkinlerini hem kendinde hem Nietzche de uygulayarak iyileşme sağladı....
Psikanaliz yönteminin tutarlığını ve insancıl yönlerine vurgu yaptığını görüyoruz. Dr. Braur için daha çok şey yazabilirim ama kendimi ele vermek istemiyorum. 🙂 (İç sesi bana çok benziyor çünkü)
Ve Çatlak Nietzche... 🙂
Bu kitabı okurken çok gülümsediğimi ve adeta bak sen şu deliye dediğim çok anlar oldu. Hatta Brouer'ın hipnozda olduğu anlarda (ki uyanınca hipnozda olduğunu anlıyoruz)
! bak sen şu çatlağa, adamı nerden nereye getirdi,
Koca bir yaşanmışlığı geride bıraktırdır falan gibi düşüncelerimde oldu.
Nietzche ,
Bir dünya . bir alem adeta...
Günümüz psikoloji dünyası sanırım Nietzche için bir psokolojik rahatsızlık tanısı koymuş olsa, şizofrenden tutunda, obsesif-kompolsif, yada bordirline yada histrionik yada narsist gibi bir çok tanı koyabilirlerdi. Çünkü bu haliyle bu adam bir çok psikolojik vakayı barındırıyor.
Aynı baca temizliği yöntemi bu çatlakda da işe yaradı... 🙂
Aslında değişik bir açıdan da bakmak istiyorum.
Nietzche , okuyup araştırıp , öğrendikten sonra, bilginin bilmenin yalnızlığını yaşıyordu. Bir elin parmak sayısından dahi az sayıdaki arkadaşından başka dış dünya ile insani anlamda bir ilişkisinin olmadığını görüyoruz.
Genel geçer bir kural olsa gerek; Düşünen insanlar düşünmeyen toplumlarda yalnızlık çeker. Bazen acıya dönüşür bu yalnızlık. Düşünen insanlar bir birlerinin ilacıdır aslında. Nietzche'nin migren sorununun başlangıç olarak yalnızlık kaynaklı olduğunu görüyoruz. Ruhsal yalnızlık fiziksel acılara da sebebiyet veriyor. Nietzche 'de bunu görüyoruz.
Aynı zamanda sürekli sorgulamanın , düşünmenin önemini de gördük Nietzche ile. Hayatın anlamlandırmak için düşünmek gerekiyor. Anlam, anlamlı bir düşünme ve sorgulama ile vücud bulur..
Aynı zamanda bilmenin kibrini de görüyoruz Nietzhce ile,
Kibrin yalnızlıkda getirdiğini ve bu yalnızlığın insan için acı bir son getirdiğini de görüyoruz. Ve bu kibir bir süre sonra kırılıyor çünkü hiç bir insan acı çekmeden yalnız kalamaz. Acı yada kibirden vazgeçip insani duygulara sahip olduğunu, aciz bir insan olduğunu kabulleniş arasında seçim yapması gerekti. Ve o Brouer ile insanlığını buldu aslında. İnsan olduğunu hatırladı. Gözyaşlarıyla içindeki kibirli , kirli duyguları attı kalbinden ve yükseklerdeki yalnızlıktan insani boyuta indi....
Yazacak çok şey var aslında ama bu kadar dan fazlası zaten kitap olur 🙂
Teşekkürler güzel insanlar....
NOT: ŞİDDETLE OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUM BU KİTABI
Yazarın dili kurgusu harika. Bu yazarın bütün kitaplarını okumayı düşünüyorum....
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba puan vermedi
10 beğen · 2 yorum
Enes (@cortazar)
Gayet güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık. Bu kitabın yeri farklı bende de. Spinoza Problemi kitabını da tavsiye ederim.
15.02.19 beğen 1 cevap
nihal baysal

nihal baysal

@nihalbaysal

Amor Fati
Bazen bir kitabı bitirdiğimde "Neden bunu daha önce okumadım?" diye hayıflandığım oluyor. Nietzsche Ağladığında bittiğinde aslında her kitabın okunmak için doğru zamanı olduğunu anladım. Çünkü hayatımın düşüncelerle ve anksiyete ile boğuştuğu bir döneminde okudum kitabı. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀
"Şimdiki anı yaşamıyorum. Ya geçmişte ya da asla olmayacak bir gelecekte yaşıyorum. " ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Yaşadığım gerçekten de buydu. Ve "Amor Fati" yani "Yazgını Sev" bana verilebilecek en iyi öğüt oldu. Tabi kitapta da denildiği gibi "Felsefe öğretmekle bunu hayata uygulamak arasında dağlar kadar fark var." ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Irvin D. Yalom bence çok akıcı yazıyor. Diyalogları okur gibi değil bir filmi izler gibiydim. Felsefeyi seviyor olmamın ufak bir etkisi olabilir ama felsefenin kurgunun içinde bu kadar iyi yerleştirilmesi bence büyük bir başarı. Yapılan psikolojik tahlilleri, Breuer'in bilinç altını, Nietzsche'nin düşüncelerini, hasta-doktor iletişimini okumak benim için büyük bir keyifti. Kitabı okurken acaba neresi gerçek neresi kurgu diye düşünmüştüm. Meraklısına söyleyeyim kitabın sonunda yazar bunu açıklamış. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Tıp, felsefe ve psikoloji ile ilgiliyseniz okumanızı tavsiye ediyorum. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Keyifli okumalar :) ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 9 verdi
16 beğen · 2 yorum
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Unutmak ki her daim bir ruh ikiziniz vardır ve olacaktır da :) güzel ifadelerde bulunmuşsunuz sizinle aynı düşüncedeyim ki “ günü birlik hayatlar “ adlı eserinde okuyabilirsiniz sevinirim.
28.10.17 beğen cevap
nihal baysal (@nihalbaysal)
Teşekkürler :) inşaallah en yakın zamanda okurum @karacurin
29.10.17 beğen cevap
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi

NİETZSCHE'YE YILIŞTIĞIMDA
Kocaman bir hayal kırıklığı olduğu için kocaman harflerle yazdım başlığı.
Kitap kesinlikle akıcı değil. Bir gazla başlasanız bile kısa bir süre sonra "bitse de gitsek" moduna geçiyorsunuz. 420 sayfanın yarısı tırıvırı şeylerle dolu.
Yazar anlatmak istediklerini bir olay örgüsü üzerinden anlatmak istemiş fakat o olayları anlatımı zayıf. Yapay olduğunu hissettiriyor. Ondan katalım, bundan katalım derken ortaya çoğu yönü zayıf bir kitap çıkmış. Hani hikaye kısmıyla uğraşmak yerine direk anlatmak istediği şeyleri yazmış olsa çok daha kısa ve amaca uygun bir kitap ortaya çıkabilir. Amaca uygun diyorum çünkü kitap bu haliyle de düşündürüyor, hakkını verelim (Cüceloğlu okuyanlar bu dediklerimi daha iyi anlayacaktır diye düşünüyorum).
Başlığa gelelim. Bence kitabın adı bu olmalı: Nietzsche'ye Yavşadığımda.
Yahu arkadaş kitap boyunca yüz kez Niçe şöyle zeki, şöyle alçakgönüllü, şöyle her haltı bilen, Niçe aşağı, Niçe yukarı. Gına geldi valla. Daha önce Nietzsche okumadım ama bu adam tiksindirdi sağolsun. Sürekli bir Niçe Reis diyorsa doğrudur havası hakim. Sanırsın Niçe allame-i cihan. Yanlış dediklerinde bile üstün görecek bir yan var.
Daha fazla yazmak gelmiyor içimden. Bu kitapla uğramak yerine doğrudan Niçe Reis'i okusam daha faydalı olabilirdi.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 6 verdi
2 beğen · 8 yorum
Lotus (@lotus)
Başlıgi hiç yakıştıramadim size -_-
21.03.16 beğen cevap
Lotus (@lotus)
Zannımca kitabı tam anlayarak okumamışsiniz. Zaten Nietzsche nin her ddigi doğru denmiyor hatta yanlışlari vurgulanıyor, kendi üzerinde uyguladığı tedavi bile sonuç vermemiş, Dr. Breurenin tedavisine cvb ver.ek zorunda kalmiştir.
Ayrıca kitapta sadece niche yok tarihe geçmiş iki önemli kadınında pek cok yönden anltimi yapılmis
21.03.16 beğen cevap
Lotus (@lotus)
Bir not daha sanırım senin psikolojin cok düzgün ondan anlamadın desene :P
21.03.16 beğen cevap
Eyyubi (@eyyubi)
Mesele anlamamak değil. Kitabın düşündürücü bir yanı olduğunu zaten kabul ediyorum. Fakat yazarın tekniğini zayıf buldum. Kitap kendisini okutmadı, ben zorladım ve bitirdim. Niçenin yanlışlarından bahsetmiyor demiyorum. Bahsediyor fakat bu yanlışlarda bile bir "Niçe abi bu, yanlışı bile sağlam temele oturuyor" anlayışı var. Bu yönüyle çok yılışık bir kitap olduğunu düşünüyorum. 2 kadından Lou denen arvat bilmiyorum ki ünlülerle sevgili olmak dışında bir iş yapmış? (Varsa bir meziyeti, lafımı alırım geri)
21.03.16 beğen cevap
Eyyubi (@eyyubi)
Tekrar ediyorum: Eleştirdiğim nokta kitabın muhteviyatı değil yazarın bunu okuyucuya sunuş biçimi.
21.03.16 beğen cevap
Eyyubi (@eyyubi)
Ve de hah. Bulnuşken sana sorayım. Bu incelemeyi beğenmedin ya: İncelemeyi mi beğenmedin(noktalama, imla,teknik vs.) yoksa incelemedeki görüşü mü beğenmedin? :)
21.03.16 beğen cevap
Lotus (@lotus)
Cok imla ve noktalamaya takılmam o yönden değil ,görüşünü desem bu kez de hiç olmazki sonuçta senin görüşün, sanırim ben yavaşamak kelimesine takılmışım ( yorumlarınızla daha net oldu ama )
22.03.16 beğen cevap
Eyyubi (@eyyubi)
Seni kıracağıma kafamı kırayım. Aha da değiştirdim başlığı. :)
22.03.16 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Nietzsche Ağladığında
NİETSZCHE AĞLADIĞINDA adlı kitabı kac gündür merakla ve beğeni ile okumaktayim.Itiraf ediyorum sırf adından dolayı okumakta zorlanacagimi düşünüyordum. Keza ön yargilar her zaman tehlikelidir.Insan psikolojisi ve felsefik konular işlenen bu romanda ,Nietzsche ile Doktor Breuer arasındaki diyaloglar okunmaya değerdi.Kim doktor kim hasta derken birbirlerini konuşmalarıyla ,hayatlarıyla,hatalarıyla yüz yüze getirme çabası içinde yolculukları başlar.Daha fazla yazarsam kitabin konusu hakkında ayrıntıya gireceğimi düşündüğüm dusuncelerimi burada sonlandiriyorum.
Ama kitabın içerisinde geçen ve dikkatimi çeken yerlere değinmeden edemeyeceğim.
?Goethe'nin Genç Werther'in Acılarına ,Montaigne 'nin Denemeler adlı kitabına deginilmesi.
?Sigmund Freud 'un bu yıllarda Breure'in öğrencisi ve aile dostu olup kitabin içerisinde sık sık yer alması.
?Yaşanılan bir çok anının gerçekte var olması ki yazarin son notların bu konuda açıklık getirilmiştir.
?Ve günümüzün en çok okunan yazarlarından Stefan Zweing 'e Freud'un bu romanda gecen bazi olaylari aktarmasi gercekten ilgi cekici.
?Demek ki 1880 li ve 1890 li yıllar bir çok düşünürün ve sanatçının akın akın yoğunlaştığı fikir alış verişi yaptığı dönemler.
Böylelikle bu kitaba benim notum tabiki tam.?
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum

Nietzsche Ağladığında - S41

Pencereden uzaklaşan Breuer başını sallayarak Lou Salome'yi kafasından atmaya çalıştı. Sonra da masanın yanındaki ipi çekerek, bekleyen hastayı içeri alması için Frau Becker'e işaret verdi. Uzun sakallı, beli bükük ortodoks Yahudi Herr Perloth tereddütlü adımlarla kapıdan girdi.
Çiğdem Kızılay tarafından eklenmiştir.
Gaye Şahin

Gaye Şahin

@gayesahin

Ölümün son iyiliği,bir daha ölümün olmamasıdır.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
58 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Kimin bana eşlik ettiğinin ne önemi var, diye düşündü. Nasıl olsa herkes yalnız ölür.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
21 beğen · 0 yorum
zeynep gun

zeynep gun

@zeynepgun34

Çocuklarınızı yetiştirebilmeniz için önce kendinizi yetiştirmeniz gerekir. Aksi halde hayvani ihtiyaçlarınız ya da yalnızlığınız ya da içinizdeki boşlukları doldurmak için çocuk sahibi oluyorsunuz demektir.” Görevimiz kendimizin bir kopyası değil, daha yüce bir şey yaratmak bir yaratıcı yaratmak olmalı.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
20 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Bir insanın kendine karşı en büyük ödevi hakikati keşfetmektir.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
19 beğen · 0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Rüyalar anlaşılmayı bekleyen büyük gizemlerdir.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğen · 0 yorum
32
KİTAP
Fikirlerinizi değiştirten en iddialı kitaplar
Çok iyi araştırılmış, doru kurgulanmış, net bir şekilde iddialarını ortaya koyan ve kanıtlayan kitaplar. Hayata bakış açınızı...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
126
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

 paylaşım fotoğrafı
Konumuzla, sitemizle pek alakası yok ama paylasayim didim.

Ha bu arada siteyle ilgisini de buldum ?

Sizce .....

Anket sorusunu unuttum iyi mı 😥...

Neyse zaten buraya layık olmadığımı biliyordum. Hem güzel de değilim, ateis te değilim, sosyalist de değilim ( ne olduğu konusunda da en ufak bir fikrim yok, o derece yani) ben kahvemi içip kitabımı okuyayım...

İyi Okumalar Herkeze ....

Dip Not : "Herkes" olduğunu biliyoruz herilding yani...
(herhalde, galiba, sanırsam herkes mi yoksa herkez mi !? amannnn neyse ne)
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nietzsche Ağladığında- paylaşım fotoğrafı
Nietzsche Ağladığında-
Varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade... ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk. Psikanalizin doğumu arifesindeki 19. yüzyıl Viyana’sı. Entelektüel ortamlar. Hava soğuk. AKTÖRLER: Nietzsche: Henüz iki kitabı yayımlanmış, kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş. Acılarıyla barışmış. İhaneti tatmış. Tek sahip olduğu şey, valizi ve kafasında tasarladığı kitaplar. Karısı, toplumsal görevleri ve vatanı yok. İnzivayı seviyor. Tanrıyı öldürmüş. “Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır,” diyor. Daha sonra “kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?” diyecek. Ümitsiz. Breuer: Efsanevi bir teşhis dehası. Ümitsizlerin kapısını çaldığı doktor. Psikanalizin ilk kurucularından. Kırkında, bütün Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış. Güzel bir karısı ve beş çocuğu var. Zengin. Saygın. Hayatı boyunca “ama” pozisyonunda yaşamış biri. Freud: Breuer’in arkadaşı. Henüz genç. Geleceği parlak. Şimdi yoksul. Salomé: Erkeklerin başını döndüren kadın. Çekici. Özgür. Evliliğe inanmıyor. Bazan aynı anda birçok erkekle beraber oluyor. Sanatçıları ve düşünürleri tercih ediyor. Kırbacı var. KONU: Ümitsizlik.Bir gün, erkeklerin başını döndüren kadın, Salomé, Nietzsche’den habersiz Breuer’e gelir. “Avrupa’nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin,” der. Breuer Salomé’yi tekrar görebilmek umuduyla “peki” der. Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade... ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar... Kendisiyle ve hayatla yüz yüze gelmekten çekinmeyenlere...
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
mmbld

mmbld

@ahparig

 paylaşım fotoğrafı
‘Josef ben hep şuna inanmışımdır: Bizler arzu edilenden çok arzu etmeye aşığızdır!’
‘Arzu edilenden çok arzu etmeye aşığızdır!’ Breuer bu cümleyi tekrarladı. ‘Lütfen bana bir kağıt kalem verin. Bu cümleyi unutmak istemem.’
Nietzsche defterinin arkasından bir yaprak yırttı ve Breuer yazdığı satırı bitirip ,kağıdı katlayarak ceketinin cebine yerleştirene kadar hiç sesini çıkarmadı.
‘Bir şey daha’ diye devam etti Breuer, ‘Bertha yalnızlığımı azaltıyor. Kendimi bildim bileli içimdeki boşluklardan korktuğumu hatırlıyorum. Bu yalnızlığım insanların var ya da yok olmasıyla ilgili bir şey değil. Ne demek istediğimi anlıyor musunuz?.’
‘Ah, bunu benden iyi kim anlayabilir? Zaman zaman, varolan en yalnız adam olduğumu düşünüyorum. Dediğiniz gibi bunun, insanların varlığı ya da yokluğuyla ilgisi yok, üstelik yalnızlığımı elimden aldıkları halde gerçekten benimle olmayanlardan da nefret ederim.’
‘Ne demek istiyorsunuz Friedrich? Sizinle nasıl olmazlar?’
‘Benim için Aziz olan şeylere değer vermeyerek! Bazen yaşamın o kadar içini görebiliyorum ki birden doğrulup çevreme baktığımda kimsenin yanımda olmadığını, bana eşlik eden tek şeyin zaman olduğunu görüyorum.’
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon