up
ara

Big Bang ve Tanrı

Big Bang ve Tanrı Konusu ve Özeti

Big Bang ve Tanrı
Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı kitabının da yazarı Caner Taslaman tarafından kaleme alınan Big Bang ve Tanrı kitabı Bilim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İstanbul Yayınevi yayınevinden 2013 yılında 9789758727025 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Big Bang ve Tanrı isimli kitap 221 sayfadan oluşuyor. Kitap Din Felsefesi ve Ateizm Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Big Bang ve Tanrı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İstanbul Yayınevi
ISBN: 9789758727025
Sayfa: 221 sayfa Basım Tarihi: 2013
Big Bang teorisi, felsefe ve dinler açısından hangi sonuçları doğuruyor? Tanrı var mı? Tanrı'nın varlığı bilimsel verilerle ve akılcı delillerle ispatlanabilir mi? Evren, bilimsel kurumlar, evrensel tüm oluşumlar, bütün canlılar ve biz; tesadüfen mi oluştuk, yoksa bilinçli bir yaratılışın ürünleri miyiz? Bütün bu soruların cevapları, bu kitabın ilgi olağını oluşturmaktadır.

Evren hakkında ne düşündüğümüz gerçekten de önemlidir. Evren hakkındaki görüşümüz, evrenin bir parçası olan kendimiz hakkındaki görüşümüzü de belirlemektedir. Bu kitapta, hem fizik ve astronomi bilimleri, hem felsefe, hem de ilahiyat alanına girilmekte; bütün bu ayrı alanlardaki bilgi birleştirilmekte ve bu alanların arasına örülmüş duvarlara karşı çıkılmamaktadır.
Sef ile Beyz

Sef ile Beyz

@sefbeyz

Big Bang
Teizmi savunanların Türkiye 'deki öncülerinden birisi olan Caner Taslaman bu kitabında son yüzyılda gelişen bilimsel olaylar ile elde edilen bütün bulguların Big Bang teorisini haklı çıkardığını (Çokluevren gibi alternatif teorilerinin çıkmazlarını da dile getirerek) ve bu haklılık ile beraber bilimadamlarının genelinin kabul gördüğü Big Bang 'in maddenin ezeli olmadığına işaret ettiğini, bunu fark eden ateizmi savunanların ise yeni teoriler üretme girişimlerinin başladığını, bu teorilerin argümanlarının Big Bang teorisinin argümanları kadar bilimsel olmaması ve bilimden uzaklaşılarak felsefe yapılmaya başlanması nedeniyle bu aşamadan sonra Big Bang ile materyalizmi esas alan ateizmin uzlaştırılmaya çalışıldığını anlatıyor. Türkiye 'de Big Bang ile teoloji çok az sayıda araştırmada birlikte kullanılıyor, kullananlar ise genel olarak Caner Taslaman kadar anlaşılır ve birçok yönüyle irdeleyen bir bakış açısına sahip olamıyor. Kant, Russell, Marks, Platon, Farabi ve daha birçok bilim insanı bu kitapta misafir ediliyor ve çok eskilerden bu yana tartışılan ezeli olan maddedir, ezeli olan yıldızdır, ezeli olan göktür, ezeli olan Tanrı 'dır gibi görüşlere Big Bang 'in nasıl katkıda bulunduğunu inceliyor.

Teizm ve ateizm arasındaki mücadeleye yeni bir soluk getiren Big Bang 'i bu kitap ile bütün yönleriyle anlayabilirsiniz, bu konular ile ilgilenenlere başucu kitabı olabilecek kadar emek kokan bir kitap olmuş, yazarı takdir ediyorum.
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Bilimsel konulara ve felsefeye yeni merak saranlar için iyi bir başlangıç kitabı.Kitap bölümler halinde.Önce bilimsel konulardaki felsefi yaklaşımları yüzeysel olarak anlatıyor.Daha sonra kilise-bilim çatışmasına değiniyor.Sonra big bangın ortaya çıkışını,gelişmesini bölüm bölüm ele alıyor.Bunu yaparken hem bilimsel görüşlere baş vuruyor hemde big bangın olmadığını iddia eden görüşler değiniyor.Bölüm sonlarında ise big bangın bilimsel delillerinin nelerin yanlışlığını ortaya koyup,neyin doğruluğunu kanıtladığını belirtiyor.

NOT:E-Kitap okumayı sevenler için kitabın PDF si de mevcut.
http://www.canertaslaman.com/wp-content/uploads/2012/03/big-bang-tanri.pdf(Resmi sitesinde yayınladığı için rahatlıkla indirebilirsiniz)
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Behzat Aktura

Behzat Aktura

@behzataktura

Big bangın ne olduğunu basit dille anlatan, big bang teorisinin materyalist düşünce ile mi teist düşünceyle mi daha iyi uyum sağladığını incelen güzide bir kitap.
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Oğuzhan Doğan

Oğuzhan Doğan

@oguzhandogan0

big bang teorisine yaratılış açısından bakmak isteyenlere...
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Big Bang ve Tanrı - S41

Atom-altı dünyanın daha iyi tanınabilmesi için atom-altı parçacıkları hızlandırmaya yarayan, çok yüksek sıcaklık ortamlarını taklit eden hızlandırıcı tüneller inşa edilmiştir. Dünyanın en gözde fizikçilerinin çalştığı bu deney ortamları milyarlarca dolarlık bütçeyle imal edilmiş teknoloji harikalarıdır. Bu hızlandırıcıların en güçlüleri İsviçre 'de Cenevre şehrindeki CERN, Amerika 'da Chicago şehrindeki Fermilab ve yine Amerika 'da San Francisco şehrindeki SLAC 'tır. Bu tünellerde yapılan deneyler, Big Bang 'in tüm delilleriyle uyumludur ve yaşadığımız evreni oluşturan Big Bang 'in matematiksel modelini onaylamaktadır.
Sef ile Beyz tarafından eklenmiştir.
Yunus TATAR

Yunus TATAR

@yunustatar

Big Bang binlerce yıldır savunulan ateist tezleri darmadağın etmiş ve ateizmi yargılayarak saçmalığa mahkum etmiştir. Böylece Tanrı’nın varlığının evreni açıkladığı yaklaşımı, alternatifsiz kalmış, tek Tanrılı dinlerin binlerce yıldır savunduğu bu açıklama desteklenmiştir. Böylece Tanrı’nın varlığı kadar, en temel tezleri Tanrı’nın varlığı ve evrenin yaratılması olan tek Tanrılı dinler de güvenilirlik kazanmıştır.
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Eğer Big Bang çok hızlı bir patlama olsaydı, evrendeki madde çok hızlı bir şekilde uzaya dağılacaktı ve hem yıldızlar hem de galaksiler oluşamayacaktı. Eğer Big Bang daha yavaş bir patlama olsaydı, bu sefer kütle çekiminin etkisiyle madde hemen kapanacaktı ve hem galaksiler hem de yıldızlar yine var olamayacaktı.
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Evrensel gerçeklikle kurgusal matematiği karıştırmak, gerçeklikten kopuk birçok
matematikçinin düşmüş olduğu bir hatadır. Hawking’in zaman konusunu ele alırken yaptığı bu hata,O’nun, felsefi değerlendirmeler yaparken fizikteki kadar başarılı olmadığını göstermektedir.Aslında bu başarısızlığın asıl sebebi “Ben nasıl gerçekliği kavrarım?” çabası yerine “Ben kafamdaki kurguyu nasıl doğru çıkartırım?” zorlamasıdır.
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Zaman, her insan için ve evrenin her noktası için, her an, tek yönlü akar.
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Tek Tanrılı dinlerin hem birbirleriyle hem de kendi mezhepleri içinde birçok ayrılıkları vardır, fakat maddi dünyanın eksikliği ve Tanrı tarafından yaratılmış olduğu hususunda hepsi ittifak halindedir. Bu çok önemli konu, tek Tanrılı dinlerin hep beraber, kendileri dışındaki herkese karşı savundukları bir iddiadır. Bu iddianın doğruluğunun tespiti, tek Tanrılı dinlere güvenilip güvenilmeyeceğinin de tespitidir. Çünkü sırf bu iddianın doğruluğunun tespiti, tek Tanrılı dinlerin karşısındaki tüm sistemlerin iflası anlamını taşımaktadır.
ataç ikon Big Bang ve Tanrı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
39
KİTAP
Din Felsefesi ve Ateizm Kitapları
İnançlar konusunda araştırma yapmak isteyenlerin göz atması gereken, din felsefesi ve ateizm hakkında yazılmış kitaplardan ol...