up
ara

Kör Saatçi

Kör Saatçi Konusu ve Özeti

Kör Saatçi
Gerçeğin Büyüsü (Ciltli) kitabının da yazarı Richard Dawkins tarafından kaleme alınan Kör Saatçi kitabı Bilim, Evrim türünde okuyucusu ile buluşuyor. TÜBİTAK Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9789754032628 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kör Saatçi isimli kitap 418 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Feryal Halatçı çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Evrim Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kör Saatçi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Feryal Halatçı
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
ISBN: 9789754032628
Sayfa: 418 sayfa Basım Tarihi: 2013
Canlıların mükemmelliği ve karmaşıklığı hem saygıyı hem de "derin" bir soruyu hak ediyor: Mükemmel ve karmaşık canlılar nasıl var oldu? Kimileri her şeyi tasarlayan bir Yaratıcı'nın olduğuna inanıyor, kimileri de karmaşık canlıların rastlantı eseri ortaya çıkabilecek kadar basit olan canlılardan evrimleşerek oluştuğunu savunuyor... Gen Bencildir kitabıyla tanıdığımız zooloji profesörü Richard Dawkins, doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimin yaşamın karmaşık tasarımını açıklayan tek kuram olduğunu düşünüyor. Kör Saatçi bu düşüncenin kuvvetli ışığında yazılmış, söylemek istediğini berrak bir biçimde söyleyen, anlatan, öğreten bir kitap; ama hepsinden de öte, bütün iyi kitapların yaptığını yapıp kafa karıştıran, soru sorduran bir kitap...
Cem Eligüzel

Cem Eligüzel

@cemeliguzel

Karmasikligin Aciklanmasi
Kitabin özü bence su: Evrim teorisi birikimli secilim yoluyla etrafimizda gördügümüz karmasikligin (meshur göz örnegi üzerinden) veya evrendeki herhangi bir olasi karmasikligin aciklanmasinda essizdir.

Gercekten de teorinin sadeligi insanda hayranlik uyandiriyor. Kesinlikle zihin acici bir kitap.

Konunun dogasi geregi zaman zaman teknik detaya girse de yazar güclü kalemiyle konuyu oldukca sade ve keyif verici bir seklide dile getirmis. Kuzey yayinlarindan cikan versiyonu okudum. Ceviri ile ilgili göze batan bir hususa rastlamadim.
ataç ikon Kör Saatçi
kitaba 10 verdi
5 beğen · 1 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Adamın sayesinde baya Ateist olan var.
30.09.18 beğen cevap
Bertay Eren

Bertay Eren

@ilteris24

Kişisel bir takım olaylar(uykusuzluk problemleri, sınavlar vs...) yüzünden yarım bırakmıştım bu kitabı, ancak en kısa zamanda en baştan başlamayı planlıyorum. Gerçektende evrim teorisini gayet güzel anlatıyor. Mutlaka okuyun derim, her insanın öğrenebileceği düzeyde bir anlatıma ve her insanın öğrenmesi gereken bilgilere sahip.
ataç ikon Kör Saatçi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Musa Totan

Musa Totan

@musatotan

Evrim mi? R. Dawkins öyle düşünmüyor..
Evrim hakkında genel görüşlere sahip ve tutarlılık arayanların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Taraf tutmadan, yapıcı ve aynı zamanda eleştirel bir gözle, yazar şu kavramla tanıştırıyor bizi: "Doğal Seçilim". Kavrama yabancı olmayanlar için bile şaşırtıcı bir deneyim olacaktır. İyi okumalar.
ataç ikon Kör Saatçi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Kör Saatçi - S41

.... Bu yolla bazı yarasaları kandırmanın mümkün olduğu görülmüştür. Hatta, yalancı yankıyı geciktiren elektronik aleti dikkatle ayarlayarak, yarasaların "hayalet" bir çıkıntı üzerine konmaya çalışmasını sağlamak bile olanaklı. Bu, dünyaya bir merceğin ardından bakmanın yarasacası olsa gerek.
Musa Totan tarafından eklenmiştir.
57
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Evrim Kitapları
@alone adlı kullanıcımızın Kitapla Evrim paylaşımından yola çıkılarak oluşturulmuş listedir. Evrim meselesini detaylı öğrenme...