up
ara

İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1

İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1 Konusu ve Özeti

İkinize De Yer Var
Bütün Hikayeleri: 1
Juliette kitabının da yazarı Marquis de Sade tarafından kaleme alınan İkinize De Yer Var
Bütün Hikayeleri: 1 kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Oğlak Yayıncılık yayınevinden 0 yılında 9799753293494 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İkinize De Yer Var
Bütün Hikayeleri: 1 isimli kitap 173 sayfadan oluşuyor. İkinize De Yer Var
Bütün Hikayeleri: 1 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık
ISBN: 9799753293494
Sayfa: 173 sayfa
"Kendisinden söz etme fırsatı bulacağımız Matmazel de Villeblanche 'doğadaki sapmalar arasında o yarı filozofları, hiçbir şey anlamaksızın her şeyi incelemeye, çözümlemeye çalışan o yarı filozofları en fazla düşündüren, onlara en garip gelen, belli yapıda ya da belli yaradılıştaki kadınların kendi cinsiyetlerindeki insanlara karşı duydukları o tuhaf istektir' diyordu. (...) 'Sappho'nun çok öncesinde ve sonrasında bize bu tür fantezileri, bu tür tercihleri olan kadınları sunmamış ne tek bir ülke ne de tek bir kent vardır evrende.' (...) İster öğüt, ister eğitim, ister organın niteliği ya da kanın kaynaması (Madras'ta doğmuştu) ya da doğanın dürtüsü deyin, kısacası nasıl tanımlarsanız tanımlayın, ne derseniz deyin Matmazel de Villeblanche erkeklerden nefret ediyordu. İffetli kulaklar safoculuk sözünden ne anlıyorsa kendini tümüyle ona kaptırmış, hazzı yalnızca kendi cinsiyetindeki insanlarda buluyor, Aşk'tan duyduğu nefreti Venüs'ün tanrıçalarında gideriyordu. (...) 'Çılgınlıkların en büyüğü doğanın bize verdiği eğilimlerden dolayı yüzümüzün kızarmasıdır' diyordu. 'Tuhaf zevkleri olan bir insanla alay etmek, en az tek gözlü ya da topal doğmuş bir insanla alay etmek kadar barbarcadır ve bu aptallara mantıklı ilkeleri anlatmaya kalkışmak da yıldızların akışını durdurmaya çalışmaktan pek farklı değildir.' "Büyük yazar Marquis de Sade'ın, iki ciltte toplayacağımız Hikayeler/Hikayeciklerinin ilk cildi İkinize de Yer Var. Gerçek bir mizah şaheseri, Decameron tadında ve... "Oğlak Klasikleri" arasında.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Sade, Sade, Sade!!! Sadizmin kurucusu desek abartmış olmayız sanırım. Dorian Gray' in Portresi' ndeki Lord Henry, Sade' nin bir kitap karakterine dönüşmüş halidir benim nazarımda. Şimdi gelecek cümle subjektivizmin dibini görerek yazılmış bir cümledir: Hedonizmi bir adım daha ileri taşıyan adamdır Sade.
Bu kitap da Sade' nin ahlak kavramına, insanlar arasındaki ilişkilere bakış açısını özetleyen kısa hikayelerden oluşan bir kitaptır. Zaten adı bile yeterli sanırım; ikinize de yer var. Kitabın ismi, kitaptaki hikayelerden birinde geçeni cümlenin aynısıdır. Karısını(sevgilisi de olabilir) başka bir adamla seks yaparken gören bir kocaya, karısı tarafından söylenen teselli cümlesidir bu ve emin olun o sırada kalbinden bahsetmiyordu kadın ;)
Ergenlerin bir seri katile hayran olması ya da ne halt yediklerini tam olarak kendilerinin bile bilmediği uyduruk bir black metal grubuna tapmaları gibi körü körüne Sade savunuculuğu yapmayacağım elbette. Adamın hayatı eleştirilebilecek sayısız eylemle dolu lakin insan ilişkileri üzerine yaptığı çözümlemeler muazzam. Düşüncelerinin doğruluğuna körü körüne inanarak karşısındaki insanlardan da aynı şekilde davranmalarını beklemesi elbette ki yanlış ama diğer yandan ''sizi kendi halinize bıraksam tabu filan yıkacağınız yok, doğanızda bu var lan işte ne diretiyorsun zilli'' mantığıyla yapmış gibi geliyor bana her yaptığı şeyi. Yine de gördüğüm en azılı özgürlük savunucularından olan Sade' nin karşısındakine bir şeyi zorla yaptırmaya kalkması başlı başına büyük bir çelişki.
Sade sadece hazcıların değil, daha pek çok felsefik düşünce savunucularının kolundan bacağından çekerek ''bizim lan bu'' dedikleri ya da tam tersi ''ne alakası var lan bizle'' diye yaftaladıkları bir adamdır.
Şimdi sevişmeli kitap okumak istiyorsanız Grinin Elli Tonunu filan okuyun, bundan mastürbasyon malzemesi çıkmaz zira. Dahası biri size ''bu pis adamı mı okuyorsun?'' derse, kendinizi ''ne pisi ya aşkı anlatıyor aslında bu kitap'' argümanıyla savunmaya filan kalkarsınız da Sade' nin kemiklerini sızlatırsınız Allah muhafaza. Gerçi muhtemelen zebaniler şu an kendisinin kemikleriyle yeteri kadar ilgileniyorlardır ya neyse.
0 beğen · 0 yorum

İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1 - S41

Tanrı aşkına der rahip zevkten titreyerek sana her şeyi aynı anda öğrettiğimin farkında değil misin ?
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Korkacak bir şeyi olmaksızın, kendinden yeterince emin, her şeyin karşısında dimdik durabilen kadındır önemli olan.

45
ataç ikon İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Ah o tutkuların yarattığı uğursuz körlük . . .

56
ataç ikon İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

İnsanın tek başına tattığı mutluluk pek can sıkıcı ve yavandır. Ancak biriyle paylaştığımız zaman bir şeyden zevk alabiliriz.

104
ataç ikon İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

İyi yetiştirilmemiş insanların en büyük kusurlarından biri, habire görüşler ileri sürmeleri, soluk alıp veren canlılar üzerine dedikodu yapmaları, sağa sola kara çalmaları, boşboğazlıktan bir an olsun kendilerini alamamaları, üstelikte bunları hiç tanımadıkları kimselerin yanında yapmalarıdır.

97
ataç ikon İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Sevdiğim kadının bütün hataları benim gözümde de saygın birer niteliktir.

45
ataç ikon İkinize De Yer Var Bütün Hikayeleri: 1
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum