up
ara

Şıpsevdi Bütün Eserleri 3

Şıpsevdi Bütün Eserleri 3 Konusu ve Özeti

Şıpsevdi Bütün Eserleri 3
Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince kitabının da yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından kaleme alınan Şıpsevdi Bütün Eserleri 3 kitabı Klasik, Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789752894761 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şıpsevdi Bütün Eserleri 3 isimli kitap 475 sayfadan oluşuyor. Kitap Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Şıpsevdi Bütün Eserleri 3 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752894761
Sayfa: 475 sayfa
Yaşadığı dönemi, toplumu mizahi bir bakışla ele alan ve bu mizahın ardında en derin eleştirileri dile getiren Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın ilk romanlarından biri olan Şıpsevdi, yayıncılık hayatımızın yasaklı kitaplarından. İlkin Alafranga adıyla yayınlanıp sansüre uğrayan, daha sonra Şıpsevdi adıyla yayımlanıp çok sevilen bu roman, Everest Yayınları tarafından 1911 tarihli ilk baskısı esas alınarak yayıma hazırlandı. Elinizdeki kitap, bu ilk baskı esas alınarak özenle sadeleştirilmiş ve daha sonraki baskılarda karşılaşılan kısaltmalara yer verilmeden eksiksiz olarak yayımlanmıştır.Osmanlı toplumunun son dönemlerinin Batılılaşma ve yabancılaşma macerasını ironik bir dille aktaran Şıpsevdi, her yaştan okurun büyük bir keyifle, bir solukta okuyacakları bir roman.
1234

1234

@ercandurak

Kitabı okuduğunuzda kesinlikle eğleneceksiniz. Sizi gülümsettiği anlar çok olacaktır. Ben çok sevdim. Mizah konusunda ilk akla gelenler arasına girmiş bir yazar. Günlük dilde kullanılan konuşmaları şiveleri ile çok başarılı bir şekilde aktarabilmiştir ve Ahmet Hamdi Tanpınar: "Sokak Türk Edebiyatına onunla girdi" demiştir.

Romanın baş karakteri Meftun alafranga züppe olarak karşımıza çıkmakta ve romanda onun bu hali ile alay edilmektedir. Yazar Meftun üzerinden toplumu eleştirir ve yargılar.

Eleştirmenler romanı incelemelerinde yazarı başarısız bulurlar, teknik açıdan tutarsızlıklar olduğunu örnekleriyle gösterirler ki bu örneklere baktığınızda eleştirmenlere hak verirsiniz. Ama benim en çok dikkatimi çeken Berna Moran'ın ifade ettiği gibi romanda yazar; toplum, ahlak, evlilik gibi konularda fikirlerini belirtmekte ve felsefi yaklaşımlarda bulunmaktadır. Lakin ilk akılda kalan kitabın mizah yönüdür. Mizah daha ön plana çıkmaktadır.
ataç ikon Şıpsevdi Bütün Eserleri 3
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Melih

Melih

@melihh

Şıpsevdinin sevgi türü gibi bir sevgi daha önce bilmediniz :)
Kitap, bence yanlış batılılaşmayı bütün haliyle anlatması, dönemin Avrupa'nın esasını kavrayamayanları bütün çıplaklığı ile gözler önüne sermesi ile pek manidar ve okunası bir eser.

Dili dönemin İstanbul halkını Türk, Rum, Ermeni farketmeksizin bütün haliyle yansıtması haliyle de çok hoş.

Birazcık gülmeye hele ihtiyacı olanlar için bu kitap harika bir etki yapacaktir.
0 beğen · 0 yorum
Sinem

Sinem

@snm

Eğlenceli ve ders alınmasi gereken bir kitap
İlk okumaya basladigimda acikcasi betimlemeleri luzumsuz uzun buldugumdan kitabin geri kalaninin beni bu derece icine cekecegini dusunmemistim. Alafranga ve alaturkanin kesistigi tarihlerde yasanan komedi ve trajedilerle, insanin kendi kulturunun disinda biri olmaya calistiginda nasil sacmaladigini gosteren oldukca keyifli bir kitapti.
1 beğen · 0 yorum
elif özbek

elif özbek

@elifozbek0

kitabı bir zorunlulukla okudum ama bolca kahkaha attım dönemin diğer romanlarından ayrılacak bir mizah anlayışı var okumanızı tavsiye ederim :)
0 beğen · 0 yorum
Cansu

Cansu

@cansuu

Kitap okurken kahkaha atabileceğime inanmazdım ama atılıyormuş..
0 beğen · 0 yorum

Şıpsevdi Bütün Eserleri 3 - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Merdümgiriz

Merdümgiriz

@raskolnikovisa

İnsanlar bir felakete, bir sıkıntıya uğradıkları vakit olanca öfkelerini yakınlarındaki zayıflardan çıkarmak, güçleri erdiği canlıyı o öfke ve hiddetle insafsızca ezmek karakterindedirler.
ataç ikon Şıpsevdi Bütün Eserleri 3
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
1234

1234

@ercandurak

(…) "Şarlatanlık" da bir tür bilgidir. Bu bilgi, öğrenimden çok yetenekle genişler, bu mesleğin az çok bazı bilimlere bağlı olanlarıyla kızıl cahil bulunanlara kadar dereceleri vardır. Evet, şarlatanın da çoğu azı olur. Şarlatanın en belirgin işareti hiçbir gerçeğe karşı kayıtsız kalmak istemeyerek seksen dereden su getirmeye uğraşmak; dille, kalemle her konuya atılmak; bilmediği şeylerden bilir gibi bahsetmek; cahilliğini örtmekte büyük başarı göstermek; bazı bölümlerini ömründe bir defa okuduğu hafazanallah yahut hiç okumadığı ilimlerde, bilgilerde ihtisas iddia etmek; iki kere iki dört eder kesinliğiyle haksızlığı ispat edildiği halde asla kanaat getiremeyerek “karşımdakine anlatamadım ki” sözünden ayrılmamak; kısacası Nuh deyip de durmak; kaleminden çıkan boş şeylerin gizli hakikatler olduğuna herkesi inandırmak yolunda sıkılmayı bir kenara bırakıp her tür ikna yolunu mübah saymak; tartıştığı kişinin sözlerini ne kadar açık, düzgün, somut hakikat olsa yine anlamaz görünerek meseleyi safsatalara, karışıklığa boğmak; nihayet karşısındakini usandırarak, nefret ettirerek, iğrendirerek bir zafer kazanmış bir tavırla: “Gördünüz mü şiddetli bir ispatla karşımdakinin ağzına ot tıkadım? Tartışmaya dayanamadı. İşte kaçtı…” demek….
ataç ikon Şıpsevdi Bütün Eserleri 3
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...