up
ara

Günlerin Köpüğü

- L'Ecume des Jours

Günlerin Köpüğü Konusu ve Özeti

Günlerin Köpüğü
Vercoquin ve Plankton kitabının da yazarı Boris Vian tarafından kaleme alınan Günlerin Köpüğü kitabı Aşk Romanı, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. E Yayınları yayınevinden 1999 yılında 9789753900584 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Günlerin Köpüğü isimli kitap 253 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Elif Ertan çevirmiştir. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Günlerin Köpüğü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Elif Ertan
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753900584
Sayfa: 253 sayfa Basım Tarihi: 1999
-Hayat böyle, dedi Chick-Hayır, dedi Colin"Yaşamda önemli olan, her şey için bir yargıya varabilmektir. Sonunda kitleler haksız bireyler haklı çıkar. Yaşam kurallarının sayısını azaltmak gerekir, yaşamı sürdürmek için onları izlememize gerek yoktur. Aslolan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk, ve New Orleans'ın ya da Duke Ellington'un müziği, ikisi de aynı şey. Geri kalan yok olmalı, çünkü geri kalan çirkindir, ileride gelecek olan sayfalara tüm gücünü tamamen gerçek bir öyküden almıştır, çünkü başından sonuna kadar ben hayal ettim. Öykünün düz anlamıyla maddesel olarak ortaya çıkışı, temelde dolambaçlı ve ısıtılmış bir atmosferde bozulmalar ortaya koyarak gerçeğin, düzensiz kıvrılmış bir yüzey üstünde yansıtılmasıyla elde edilmiştir. Görüyorsunuz itiraf edilebilir bir yöntem, eğer bit yöntem varsa."-Hayat böyle, dedi Chick-Hayır, dedi Colin"Yaşamda önemli olan, her şey için bir yargıya varabilmektir. Sonunda kitleler haksız bireyler haklı çıkar. Yaşam kurallarının sayısını azaltmak gerekir, yaşamı sürdürmek için onları izlememize gerek yoktur. Aslolan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk, ve New Orleans'ın ya da Duke Ellington'un müziği, ikisi de aynı şey. Geri kalan yok olmalı, çünkü geri kalan çirkindir, ileride gelecek olan sayfalara tüm gücünü tamamen gerçek bir öyküden almıştır, çünkü başından sonuna kadar ben hayal ettim. Öykünün düz anlamıyla maddesel olarak ortaya çıkışı, temelde dolambaçlı ve ısıtılmış bir atmosferde bozulmalar ortaya koyarak gerçeğin, düzensiz kıvrılmış bir yüzey üstünde yansıtılmasıyla elde edilmiştir. Görüyorsunuz itiraf edilebilir bir yöntem, eğer bit yöntem varsa."
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Son dönemlerde fazla popüler olan bir kitaptı. Sanırım bir köşe yazarı bahsetmiş filan olmalı- Benim almak istediğim kitaplar listemdeydi. kitabın bir arkadaşımda olduğunu öğrendim, sağ olsun getirdi de okudum.

Birazcık abartıldığı kanaatindeyim. Uğultulu Tepeler, bu kitaptan çok daha üst bir seviyede bana göre. Yalnız bu kitaptaki bazı göndermeler, imgeler, metaforlar muhteşemdi.
Kitabın son 50 60 sayfasına kadar olan bölümü sıkıcı geldi fakat sonradan ortaya çıkan müthiş trajedi, karakterlerin değişimi, ortamın değişimi filan derken çok iyi bir kitap okuduğumu anladım. Yazar tam bir jazz ve Duke Ellington hayranı. Kitap da bir jazz kitabı aslında. 2 günde yazıldığını düşünürsek fazlasıyla spontane ve doğaçlama diyebiliriz örneğin.
Kitabın geneline yayılan absürdlük kimilerince kitabın şahaser olarak adlandırılmasına neden olsa da benim hoşuma gitmedi. Marquez' in Yüzyıllık Yalnızlık kitabında da gerçeküstü olarak addedilebilecek pek çok unsur mevcut olsa da hepsi bir yerden sonra çok doğal ve gerçek geliyordu -ki bu yüzden büyülü gerçekçiliğin üstadı deniyor bu adama- ve sıkmıyordu sizi, aksine hikayeyi zenginleştiriyor, hikayenin sizi daha da sarmasına neden oluyordu; bu kitaptan ise o tadı alamadım ben. O gerçeküstülük kitaptan uzaklaştırdı beni.

--spoiler--
Cenaze töreninin öncesi ve sonrasındaki diyaloglar muhteşemdi.

Kitabın bitirilişi -son cümle- gördüğüm en iyi son cümlelerden biriydi.

Silahların, insan ısısıyla/kanıyla/vücuduyla üretildiği bölüm muhteşemdi.
--spoiler--
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 6 verdi
2 beğen · 1 yorum
Ufuk B. (@ufukbol2)
Değerlendirmek için neden Gabriel Garcia Marquez'le karşılaştırma yapma ihtiyacı duydunuz merak ettim doğrusu...Karşılaştırma yaptığınız eserle bu eser sizinde bahsettiğiniz gibi gerçeküstülüğü ele alış biçimiyle son derece farklı....
24.12.13 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Her şeyden önce "e yayınları"na sormayı çok istediğim bir soru var: Arkadaş bu nasıl çeviri?! Resmen kör oldum okumaya çalışırken. Haydi onu da geçtim, bu kadar imla ve noktalama hatası yapılır mı! Sen koskoca yayınevisin. Yakışmıyor.
Kitabın kapağında "Çağdaş aşk romanlarının en güçlüsü" yazıyordu sanırım. Şişirildiği kanaatindeyim ben. O kadar da en güçlü en vurucu falan değil bir kere.
Boris Vian imgeye oldukça fazla başvurmuş kitapta. Yani gerekli gereksiz imge var her sayfada her diyalogda neredeyse. Ama bazı yerlerde imgeler de tam oturmuş hani. Evin içinin günden güne, ortaya çıkan sorunlar ile bozulması ve farelerin insanlar ile anlaşabilmesi gibi.
Okuyunca,eğer okursanız, anlayacaksınız ki Vian amca Sartre amca ile baya dalga geçmiş. Kitaptaki bir karakter Jean-Sol Partre'in (kitapta boyle geçiyor) tüm kitaplarını biriktiriyor, parasız kalma pahasına. İnsanlar onun konferanslarına gidebilmek için adeta birbirini öldürüyor. O ise onlara varoluşçuluk adına zırvalıyor falan Vian'a göre. Bu dikkatimi çekti. Demek ki Vian amca Sartre'ı pek sevmezdi.
Dikkatimi çeken bir nokta da şu oldu: Tüfeklerin insan vücudu sıcaklığı sayesinde üretilmesi. Güzel bir gönderme olmuş beğendim.
Kitabı alın okuyun derim. Ama "Okunması gereken 1001 kitaptan biri" olan bu kitabı fazla beklenti ile okumayın.
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Aslı

Aslı

@asliberber

Çok farklı bir aşk romanı olduğu kesin. Zaten Boris Ivan'da bunu 2 saat içinde ve uyuşturucu etkisi altında yazmış. Evcil hayvan niyetine beslenen fareler falan var.(kitabın sonunda kederinden intihar edecek ve fare konuşuyor)
Şimdi bir adam var bir kadını çok seviyor hemen de evleniyorlar. Kadının ciğerlerinde Lotus çiçeği büyüyor iyileşmesi için de servetinin tamamını harcıyor.Adam zengin tabi o kadar zengin ki kankası da evlensin diye servetinin dörtte birini ona veriyor ama kankası. Jean-Sol Partre ve Bovouard Düşesi konusunda takıntılı olduğu için tüm serveti onun kitaplarına harcıyor.
Kimisi metafor anlatım diyor ama metafor anlatımda bir kişi veya olayın ardına gizlenen totemler kullanılır. Uyuşturucu etkisi altında yazılmış bir kitabın metaforik bir anlatım olacağına inanmıyorum açıkçası.Sürrealizmin abartılmış hali sadece.
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yazarın yazmış olduğu kadar sürede bitirmeniz muhtemel olan kitap.Gerçek üstücülüğün bu boyutu pek alışılmadık gelse de uyum sağlamanız çok zaman almayabilir.Ve sonlara doğru hala dışında durduğunuz kitabın içindeki mekanlarda gezinmeniz,yatağın yanı başında durmanız ve mezarlık yolculuğuna çıkmanız da olası.Gerçek üstü bir yapıtta yenilemeyen gerçekliklerin çarpıcılığıyla yerli yerinde durması ve bunların anlatılış biçimindeki yaratıcılık harika.Son kısımlar ve son bölüm ise daha da harika...
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

GÜNLERİN KÖPÜĞÜ

Roman;Boris Vian;

http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCnlerin_K%C3%B6p%C3%BC%C4%9F%C3%BC sayfasından alıntıdır aşağıdaki yazı:

Fransız yazar Boris Vian'ın 1946 yılında yazdığı romanıdır. Yozlaşmış ilişkiler içinde yaşanan bir aşkı ve ardından gelen ölümü gerçeküstü bir zeminde işleyen roman, iki günde yazılmıştır.

Okumak istediğim romanlardan biridir 'Günlerin Köpüğü'.

Cumartesi,25 Ocak 2014
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum

Günlerin Köpüğü - S41

-ya nasıl ortaya çıkıyor? diye soruyor Colin.
Şule tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

''Kendini gereksiz yere,
Gereksiz zamanlarda,
Gereksiz insanlar için yoruyorsan;
En gerekli zamanda, en değerlinin sadece kendin olduğunu
Çok gereksiz bir acıyla anlarsın...''
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Şeyma

Şeyma

@symbydk

- Neden bu kadar kibirliler ? diye sordu Chloe. Calismak o kadar da iyi bir sey degil mi ki ?
- Onlara bunun iyi bir sey oldugu soylenmis. Genelde bu iyi bir sey zannedilir. Aslinda kimse boyle dusunmez. Aliskanliktan yapilir tam da bunu dusunmemek icin iste.
- Yine de makinelerin yapabilecegi bi isi yapmak aptalca.
- Makineleri yapmak gerekir dedi Colin. Bunu kim yapacak ?
- Ah, tabii ki yumurta yapmak icin bir tavuk gerek, ancak bir kez tavuk oldu mu bir suru yumurtaya sahip olabiliriz. O zaman en iyisi tavuktan baslamak.
- Makinelerin uretilmesini neyin engelledigini bilmek gerekir. Herhalde zaman yoklugundan. Insanlar hayatlarini yasayarak zaman kaybediyorlar, boylece onlara calismak icin zaman kalmiyor.
- Aslinda tam tersi degil midir ? diye sordu Chloe.
- Hayir, dedi Colin. Eger makineleri yapmak icin zamanlari olsaydi, sonra bir sey yapmalarina gerek kalmayacakti. Yani soylemek istedigim onlari calismadan yasatabilecek makineleri yapmak yerine yasamak icin calisiyorlar.
- Cok karmasik, dedi Chloe.
- Hayir, dedi Colin. Cok basit. Ancak anlasilacagi gibi hemen harekete gecmek gerek. Birbirini yok eden seyler yapmakla o kadar cok zaman kaybediliyor ki.
- Ama sen onlarin evlerinde kalip, karilarini opmeyi, havuza ve eglenmeye gitmeyi daha cok seveceklerini dusunmuyor musun ?
- Hayir, dedi Colin, cunku bunu dusunmuyorlar.
- Calismanin iyi bir sey oldugunu dusunmeleri onlarin hatalari mi ki ?
- Hayir, dedi Colin, onlarin hatalari degil. Cunku onlara dendi ki: calismak kutsaldir, iyidir, guzeldir, her seyden onemlidir ve sadece calisanlarin her seye hakki vardir. Onlari sadece her zaman calismalari icin duzenlediler, o zaman da her seyden yararlanamadilar.
- O zaman aptallar, dedi Chloe.
- Evet aptallar, dedi Colin. Bu yuzden calismanin en iyi sey oldugunu kendilerine inandiranlarla anlastilar. Bu onlarin gelismelerini ve bir daha calismamayi dusunmelerini engelliyor.
- Baska seylerden konusalim, dedi Chloe. Bu konular cok can sikici, Saclarimi sevdigini soylesen.
- Daha once soylemistim...
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

"......sadece yere düşmek için ağaçlardan kopan bazı gri yaprakların sesi...."
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hayatta önemli olan herşey hakkında önyargıya varabilmektir
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Aslolan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk, ve New Orleans'ın ya da Duke Ellington'un müziği, ikisi de aynı şey. Geri kalan yok olmalı, çünkü geri kalan çirkindir, ileride gelecek olan sayfalara tüm gücünü tamamen gerçek bir öyküden almıştır, çünkü başından sonuna kadar ben hayal ettim.
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

 paylaşım fotoğrafı
İkinci Boris Vian kitabı. Bu kitap film sevmeyen yazara inat filme alınmış bir eser. Ayrıca Amerika ya hiç gitmemiş yazarın Amerika da geçen eseri. “Dirimselcilik” bu kitabın önsözü ile birlikte karşılaştığım bir kavram. Bu kavramı sözlük şöyle açıklıyor: “doğal yaşamı ve doğal yaşam olaylarını fiziksel kimyasal güçlerle değil de yaşama ilkesi, yaşam gücü ile açıklayan öğreti“. Yazarın bir önceki kitabında müthiş eğlenmiştim. Düz anlatımını göndermelerini. Bakalım bu nasıl bir eser.
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Gülcan (@gulcann)
Ekg kağıdı 😣Acil kaşesi ☹️Hiç sempatik değil abi 😂
29.07.18 beğen 2 cevap
Aylak Hatun

Aylak Hatun

@aylakhatun

Hayat böyle dedi Chick, Hayır dedi Colin. paylaşım fotoğrafı
"Hayat böyle" dedi Chick, "Hayır" dedi Colin.
Colin haklı olabilir.
ataç ikon Günlerin Köpüğü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 0 yorum beğen ikon