up
ara

Deve Gözü

Deve Gözü Konusu ve Özeti

Deve Gözü
Gün Olur Asra Bedel kitabının da yazarı Cengiz Aytmatov tarafından kaleme alınan Deve Gözü kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Elips Kitap yayınevinden 1970 yılında 9786054138456 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Deve Gözü isimli kitap 46 sayfadan oluşuyor. Deve Gözü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Elips Kitap
ISBN: 9786054138456
Sayfa: 46 sayfa Basım Tarihi: 1970
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır. "Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
Umut Çalışan

Umut Çalışan

@umutcalisan

Çok uzun yazacak değilim. Öykü klasik, Aytmatov'a yakışır doğa tasvirleri ile bezeli. Anlatım yine, gece yorgun argın yatağına giren Kemal'in sızlayan ellerini hissettirecek kadar iyi. Ama genel itibari ile zayıf kalan (kısa olmasıyla alakalı belki) bir öykü.

Kapakta isim ile özdeş bir deve resmi kullanılmış. Ancak devenin üzerindeki adam ve arka plana bakar, Rusya hariç dünyanın herhangi bir yeri olabilir gibi geliyor. Elips Kitap'tan çıkan kitabın orijinal ismi maalesef yine yok. Keşke olsaydı. Yukarıda değindiğim gibi Aytmatov okumaya başlayacak bir kitap değil ama yazarın bir kaç kitabını okuduktan sonra nasılsa okuyacağınız bir kitap. Tüüm kitaplarını okumak gibi bir kaygınız yoksa bu kitabı es geçebilirsiniz.
ataç ikon Deve Gözü
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Deve Gözü
Deve Gözü adlı hikayeyi okurken #farelerveinsanlar adlı kitap canlandı gözümün önünde.Daha önceleri Doğu Almanya 'da ders kitabi olarak okutulan bu kısa hikayeden çıkaracak pek çok değer var anlayana!Insanın temel meselelerini,aşkını,hasretini,düşüncelerini kısacası insanı anlatmış yazar.
ataç ikon Deve Gözü
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum

Deve Gözü - S41

Gözlerine inanmayarak elimden aldı,yenine surterek dikkatle baktı ve :
"Buraya altın nereden gelecek?"dedi.
NLGNYC tarafından eklenmiştir.
7.3/10
15 oy
Sence kaç puan almalı?
0