up
ara

Yaprak Fırtınası

- La Hojarasca

Yaprak Fırtınası Konusu ve Özeti

Yaprak Fırtınası
Yaprak Fırtınası kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: İnci Kurt
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755101644
Sayfa: 180 sayfa Basım Tarihi: 1970
"1982 Nobel Edebiyat Ödülü'nü 'Gabriel Garcia Marquez'e veren İsveç bilimler Akademisi, bu ödülün gerekçesinin şöyle açıklıyordu: 'Gerçekle gerçeküstünü, bir anakaranın yaşamını ve çelişkilerini zengin bir hayal dünyasında birleştiren roman ve çelişkilerinden dolayı bu ödül Gabriel Garcia Marquez'e verilmiştir.'"
Misafir

Misafir

@misafir000

10 yaşında bir çocuk, annesi, büyükbabası; üç ayrı kişinin anlatımıyla yarım saatlik bir zaman dilimine sığmış 25 yılı, 22 yaşındaki * Marquez’den dinliyor okuyucu. Hayali Macondo kasabasında, kasaba halkı tarafından lanetlenen, intikam alınmak üzere cenazesinin gömülmeyerek kokuşması şehvetle beklenen, başarısını, kimliğini ustalıkla gizlemiş, dünya meramı olmayan yalnız bir hekimin cenazesinde- cenazenin kaldırılması için geçen yarım saat içinde- doktora cenazesini kaldırmak için söz vermiş olan arkadaşı albay, albayın kızı ve torunu 25 yıl öncesinden başlayarak kendi pencerelerinden hatırladıkları geçmişi, bulundukları anı anlatıyorlar bu uzun öyküde.
Sıcak ülke yazarlarının daha başarılı olduğunu düşündüğüm masalsı anlatım ve anlatımın getirdiği şiirsellikle çatılmış bu uzuuun öykü için şahane diyebilirim. Okurken ortalarından sonuna doğru Gölgesizler geldi yerleşti aklıma ve uzun süre Gölgesizlerle mücadele ettim. Her iki yazarın da tek eserini okuduğum için yorum yapmak yersiz olur.Eğer aynı çağrışım başka okurlarda da olduysa tartışmak isterim.Yazarın yaşını yazdım zira yazarlık; yetenek, çalışma, çok okuma, eğitim gibi etkenlerle yukarılara taşınacak bir beceriyken yazar sadece yeteneğinin yardımıyla 22 yaşında bu eseri bu kadar iyi biçimlendirmiş. Yeteneğine, gözlem gücüne, hayal dünyasına büyük alkış gerek.
Okuduğum ilk Marquez kitabı. Marquez’e başlamadan önce fikirlerine aynı derecede önem verdiğim iki eski arkadaşımdan (Bu iki arkadaşımdan birini kaybettim, kendisini buradan rahmetle anıyorum, umarım öte dünya düşündüğü gibidir.) farklı zamanlarda ve farklı sorularla tavsiye almıştım, tavsiyeler de farklı olunca çok bocaladım, sonra elimde mevcut olandan, Yaprak Fırtınası’ndan başladım ve kesinlikle Albaya Mektup Yok ile devam edeceğim. Yaprak Fırtınası okuyup da beş yıldız verdiğim bir kaç kitabın yıldızını dörde indirmeme de neden oldu. Öyle ya onlar beş yıldızsa Yaprak Fırtınası ne?
Çeviri (İnci Kut) bence iyiydi, beni zorlamadı ve okuduğum son baskı çok güzel tasarlanmış. Can Sanat Yayınlarına teşekkürler.
*Yaprak Fırtınası’nın yayımlanma yılı 1955 ama Marquez 1949 yılında yazmış.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba puan vermedi
2 yorum
volkan köstek (@volkankostek)
Tebrik ederim.
18.01.16 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Güzel bir inceleme. Ama benim gibi daha somut kafa yapısı olanlara pek hitap etmiyor. Çok seveni olduğu gibi, bitiremeyip yarıda bırakanları da çok. Örneğin ben de bunu zar zor bitirdim ama Yüzyıllık Yalnızlığı başında bıraktım.
05.06.16 beğen cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Zor kitap...
Üzgünüm ama beğenmedim. Yani beğenmek için kendimi çok zorladım, aslında belki şimdi severim ya da olaylar şimdi patlak verecek dedim ama kitap bana çok durgun ve sıkıcı geldi. Hatta uzun bir süre Marquez kitabı okumak istemiyorum. İlk okuduğum kitabıydı. Kendisininde ilk yazdığı kitapmış.

Açık konuşayım kitabı anlamak için çok saba sarf ettim. Anladım mı? ehh işte. Anlamadığım için belkide bu yüzden çok sıkıldım okurken. Hadi yarım kalmasın. Hadi bitsin diye diye zorla bitirdim.

İçerikten bahsedeyim, kitabın ilk 100 sayfası yaprak fırtınası adlı öyküyü anlatıyor. Bu öykü bana karmaşık geldi. Ve çok durgun yani anlattığı bir doktorun bir kasabaya gelişi ve yaşadıkları ama doğru düzgün bir olay olmuyor ki bir de bunu 3 kişinin ağzından anlatmış. İçime fenalık geldi Marquez'cim. Kusura bakma. Daha sonra küçük küçük öyküler anlatıyor.Onlar da benim için çok süper olmasa da güzeldi.

Söyleyeceklerim bu kadar Nobel ödüllü kitabı beğenmeyince biraz sanki haksızlık yapmışım gibi geliyor ama napayım? yapmacık olamam. Beğenmedim.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 6 verdi
15 yorum
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
O zaman bir sonraki Marquez kitabın Albaya Mektup Yok olmalı . Onu sevecegini hissediyorum ?
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Bir süre okumasam iyi olur?
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Nobel ödüllü kitabı ?
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Kapağında 1982 nobel edebiyat ödülü yazıyor. Bu kitapla ödül almış olması lazım.
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Ödül yazara veriliyor. Kitaba değil. Diğer kitaplarında da yazıyor. O kısmı değiştir yorumları silelim.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
?Nasıl yaniii aaaaaaa ?Yazara mı veriliyor peki hangi eseriyle aldı ödülü ? ? Bir şey diycem misal filmlerde ödül alıyor orada filme veriliyor öyle değil mi? Aziz sancar da ödül aldı ama ödül alsın dedikleri için almadı. Bir buluşundan alanındaki yenilikten aldı. Peki bu yazar hangi kitabından dolayı aldı?
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Kendin ifade etmişsin mesela yenilikten dolayı? Yazar Ödül aliyor.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
İşte onu diyorum yazarın tüm kitapları şahane değildir. Bir kitabı ile almıştır ödül. Ödül aldığı kitabın üzerine Nobel ödüllü yazmalılar. Tüm kitaplarına değil. :/
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Gülcan (@gulcann) :/
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Alfred Bernard Nobel'in Vasiyeti Aşağıdaki Gibidir :

Ardımdan bıraktığım gayrimenkulumun ve servetimin tamamı, aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır. Kapital, emniyetli bir şekilde Fon'da toplanmalıdır. Bu fon'un geliri her yıl Insanlığa en büyük hizmeti yapan kişilere dağıtılmalıdır. Bu gelir beş ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde dağıtılmalıdır. Bir kısım fizik sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım kimya sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısmı fizyoloji ya da tıp alanında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım edebiyat sahasında en büyük eseri yazan""???? kişiye ????"" verilmelidir. Bir kısım Milletlerarası barış ve kardeşlik için en büyük çalışmayı yapan kişiye verilmelidir. Fizik ve kimya konusundaki keşifler, Isveç ilim konseyince değerlendirilmelidir. Tıp konusundaki çalışmalar Stokholm'deki Caroline Enstitüsü tarafından değerlendirilmelidir. Edebiyat ve barış konusundaki mükafatlar İsveç Parlementosu tarafından seçilen beş kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmelidir. En büyük ve kesin arzum mükafatlar adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet tefrika yapılmamasıdır. En mühimi, mükafatı alacak şahıs bir İskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Ama ödüller her yıl veriliyor. Şöyle düşünmek gerekirse Titanik filmi de bir çok dalda ödüllü bir filmdir. Dicaprio da Titanicdeki oyunculuğundan dolayı en iyi erkek oyuncu ödülünü almış ama bu ömür boyu süreyle onun en iyi erkek oyuncu olduğunu göstermez di mi?Tüm filmlerine en iyi erkek oyuncu amblemi yapıştırmazlar. Sadece titanicteki oyunculuğu için 98 yılında alınmış bir ödül olarak kalır. Aynı şey Nobel için de geçerli değil mi? Yazara ömür boyu çıkacak tüm kitapları için nobel ödülü vermiyorlardır herhalde. Yazdığı bir kitaba verilmiştir neden bu kitabı ödül almadıysa üstünde nobel ödüllü yazıyor?
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Kitabin üstünde yazmasinin amacı Yazarın Nobel ödüllü olduğunu belirtmesinden dolayı
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Ohh valla iyimiş o iş. Dünyada bir salak ben varmışım. Ben de yazdığına verdiler sanıyordum. O zaman bizim ödül alanlar salak gibi her yıl almaya çalışıyorlar almasınlar bir kere alıp her yıl kullansınlar ne güzel dünya. Hiç adil değilmiş bu nobel ödülleri.
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Sizin ödülü alanlar mı? Kim bunlar? Sen yine Alfred Nobel'i bir araştır bence. Senin için söylüyorum yanlış anlama. Ben kaçar arada yazdım. Misafirler var şimdi.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Ya ne bileyim ülkemizde de farklı farklı ödül törenleri düzenleniyor ya. Altın portakal falan. Millet sürekli almak istiyor. Bir kere alsın ömür boyu kullansınlar :D
31.08.17 beğen cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

KONUSU ANLAŞILAMAYAN ÖYKÜ
Baştan söyleyeyim, Marquez gibi yazarlar, benim gibi soyut fikirlerden ve düşüncelerden, uzun betimlemelerden hoşlanmayanlara pek hitap etmiyor. Çok seveni olmasına karşın ben ne anladım ne de beğendim. Zaten daha önce başladığım Yüzyıllık Yalnızlık kitabını da ancak 50-60 sayfa okuyabilmiştim. Bu nasıl olsa 120 sayfa, hemen bitiririm dedim ama ancak 1 haftada bitirebildim. Küçük ve sıkıcı bir kasabada, kasabalı kimsenin tanımadığı ve sevmediği bir adamın ölmesini ve etrafında yaşanan olayları aynı aileden 3 kuşak ve üç kişinin anlatması şeklinde ilerliyor öykü: Dede, kızı ve torunu... Ne zaman, kim ve neyi anlatıyor, işte onu anlamak zor oldu benim için. Büyülü gerçekçilik akımı buymuş demek ki. Kitabın sonuna kadar okudum, belki sonunda olayları çözerim diye, ama yine de tam çözdüğüm söylenemez. Yazar bu kitaplarla NOBEL aldığına göre eksiklik bende demek ki, ben anlayamamışım....
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 4 verdi
3 yorum
Şule (@sule10)
"Ses ve Öfke"kitabı gibi zorlayıcı mı Ergün Çil?Eğer öyleyse kitap listemin sonuna ekleyeceğim..merak ettim..
05.06.16 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
O kitabı okumadım, o nedenle hiç bir fikrim yok...
05.06.16 beğen cevap
Şule (@sule10)
Tamam,teşekkürler yine de..@ergun-cil
05.06.16 beğen cevap
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Marquez, ustalığını bildiğim ama okumak konusunda cesaretsiz olduğum bir yazardı. Kitap Kardeşliği sayesinde bir zinciri daha kırmış oldum.
Kitap "Ansızın, sanki kasabanın tam orta yerine bir kasırga kök salmış gibi, ardında bir kuru yaprak fırtınasıyla çıka geldi muz kumpanyası." sözleriyle başlıyor. Ve daha ilk satırlarda okuyucu kendi dünyası içine çekiyor. Kitap 1955 yılında yayınlanmış. Yazar ustaca aktarımları, karakter analizleri ve olay örgüsü ile beni gerçekten çok etkiledi. Ayrıntılar, betimlemeler öyle zengin ki anlatılan olaylar ve mekanlar gözünüzün önüne geliyor. Kendininizi o evde, o sokakta yürür hayal edebiliyorsunuz.
Ayrıntıya girmeden kitabı Sophokles' in Antigone'si ile paralel başlayan bir yapıyla kurgulanmış. Toplumsal olandan beslediği hikayesini kişilerin hayat hikayeleri ile örerek sunmuş okuyucusuna. Mutlaka okunması, kütüphanelerimizde olması gereken bir yazar.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 8 verdi
0 yorum
birnevi notdefteri

birnevi notdefteri

@notdefteri

127 sayfa bi uzun öykü olmasına rağmen o kadar süründü ki elimde.. marquez'in yayımlanan ilk önemli eseri bu ve yüzyıllık yalnızlık'ın temelini oluşturan macondo köyü, karakterler vs gibi noktaların temeli olması nedeniyle zorladım.. belki de doğru zamanda okuyamadım.. olay, kasaba halkının sevmediği bi doktorun ölümü üzerine ona söz verdiği için doktorun defin işlemlerini yapmak isteyen başta bi albay ve yanısıra kızı ile torunu olmak üzere bi avuç kasaba insanının hikayesi.. marquez'in konuyu albayın, kızın ve torunun ağzından anlatması sayesinde aynı şeyi farklı açılardan görebilme imkanı buldum.. bu anlamıyla sevdim ama öykü fazla karanlık geldi.. çok fazla çeviri işi kokan cümle vardı belki de o sevdirmedi bilemiyorum.. daha sonra tekrar okumakta fayda var.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 6 verdi
0 yorum

Yaprak Fırtınası - S41

Onunla hiç bu kadar yakın ilişki içinde olmamıştım, ama o gece, bu ani ve içten gelen yakınlık gösterisinden sonra ona kan bağından çok daha güçlü ilişkilerle bağlı olduğumu hissediyordum
Tuğba tarafından eklenmiştir.
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Zamanın geçtiğini bir şey kımıldayınca anlıyorsun. Ondan önce anlaşılmıyor.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Odasında kahredici, çıldırtıcı bir ısrarla dolaştığı duyuluyordu, sanki bütün geceler boyunca bir zamanlar olduğu kişinin hayaletini alıyordu odasına, sonra her ikisi de, yani geçmişteki adamla şimdiki zamanda adam, sessiz bir mücadeleye girişiyorlar, geçmişteki kendisi, o öfkeli yalnızlığını, o kırılmaz güven duygusunu, o inatçı bencilliklerini savunurken, şimdiki kendisi, eski halinden kendini kurtarma yolundaki korkunç ve değiştirilmez iradesini savunmaya koyuluyordu. Gün ışıyana kadar odanın içinde oradan oraya dolaştığını duyuyordum, ta ki sonunda kendi yorgunluğu o görünmez hasmının gücünü tüketene kadar.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Zaman fikri bir gün öncesinden beri bozulmuş, tümden yok olmuştu. Böylece perşembe olmadı. Perşembe diyebileceğimiz şey, cumayı incelemek için iki elimizle araladığımız peltemsi, maddesel bir şeydi. Orada kadınlar ve erkekler yoktu. Babam, üvey annem, yerliler kış bataklığında kımıldayan yağlı, gerçekten uzak bedenlerdi. Babam bana, "Sana ne yapacağın söylenene dek buradan ayrılma," dedi. Sesi uzaktan dolaylı geliyordu ve sanki kulakla değil de, tek uyanık kalan dokunma duyusuyla seziliyordu.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Öğlen uykusu saatinde her şeyin durduğu bir an vardır. Böceklerin bilinmedik, saklı küçük hareketleri bile durur o an için; doğanın çarkı yavaşlar; dünya kaos’un ucunda sendeler, kadınlar ağızlarından tükürükleri sızmış, yanaklarında işlemeli yastık yüzünün çiçeği ile doğrulurlar, sıcaktan ve kinden boğulacak gibi olurlar; ‘’Macondo’da günlerden hala Çarşamba,’’ diye geçirirler içlerinden. Sonra bir köşeye tıkılmaya, uyku ile gerçeği bağlamaya giderler; kasaba kadınları ortaklaşa işledikleri enli, kalın bir iplikçesine, fısıltıları dokuyarak anlaşırlar.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğba

Tuğba

@tugbab

Hüzün dolu sessiz bir tebessümdü bu, hani gerçek bir duygunun sonucu değilmiş, sanki onu bir çekmecenin içinde saklıyormuş da ancak zorunlu olduğu anlarda çıkarıyormuş ama sanki tebessümün az kullanılması yüzünden onu normal şekilde kullanmayı unutmuş da hiç benimsemeden kullanıyormuş gibiydi.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Gabriel Garcia Marquez Kitapları
Kolombiyalı yazar, romancı, hikayeci ve oyun yazarı Gabriel Garcia Marquez'in tüm okurlar tarafından okunması gereken en iyi ...
Özge ?

Özge ?

@okumagunlugu

Şu an okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
Şu an okuduğum kitap
iki güzel kesişim.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
MEMED (@endezyar)
Hüzün dolu sessiz bir tebessümdü bu, hani gerçek bir duygunun sonucu değilmiş, sanki onu bir çekmecenin içinde saklıyormuş da ancak zorunlu olduğu anlarda çıkarıyormuş ama sanki tebessümün az kullanılması yüzünden onu normal şekilde kullanmayı unutmuş da hiç benimsemeden kullanıyormuş gibiydi.
28.05.17 beğen cevap