up
ara

Yaprak Fırtınası Kitap İncelemeleri

Misafir

Misafir

@misafir000

10 yaşında bir çocuk, annesi, büyükbabası; üç ayrı kişinin anlatımıyla yarım saatlik bir zaman dilimine sığmış 25 yılı, 22 yaşındaki * Marquez’den dinliyor okuyucu. Hayali Macondo kasabasında, kasaba halkı tarafından lanetlenen, intikam alınmak üzere cenazesinin gömülmeyerek kokuşması şehvetle beklenen, başarısını, kimliğini ustalıkla gizlemiş, dünya meramı olmayan yalnız bir hekimin cenazesinde- cenazenin kaldırılması için geçen yarım saat içinde- doktora cenazesini kaldırmak için söz vermiş olan arkadaşı albay, albayın kızı ve torunu 25 yıl öncesinden başlayarak kendi pencerelerinden hatırladıkları geçmişi, bulundukları anı anlatıyorlar bu uzun öyküde.
Sıcak ülke yazarlarının daha başarılı olduğunu düşündüğüm masalsı anlatım ve anlatımın getirdiği şiirsellikle çatılmış bu uzuuun öykü için şahane diyebilirim. Okurken ortalarından sonuna doğru Gölgesizler geldi yerleşti aklıma ve uzun süre Gölgesizlerle mücadele ettim. Her iki yazarın da tek eserini okuduğum için yorum yapmak yersiz olur.Eğer aynı çağrışım başka okurlarda da olduysa tartışmak isterim.Yazarın yaşını yazdım zira yazarlık; yetenek, çalışma, çok okuma, eğitim gibi etkenlerle yukarılara taşınacak bir beceriyken yazar sadece yeteneğinin yardımıyla 22 yaşında bu eseri bu kadar iyi biçimlendirmiş. Yeteneğine, gözlem gücüne, hayal dünyasına büyük alkış gerek.
Okuduğum ilk Marquez kitabı. Marquez’e başlamadan önce fikirlerine aynı derecede önem verdiğim iki eski arkadaşımdan (Bu iki arkadaşımdan birini kaybettim, kendisini buradan rahmetle anıyorum, umarım öte dünya düşündüğü gibidir.) farklı zamanlarda ve farklı sorularla tavsiye almıştım, tavsiyeler de farklı olunca çok bocaladım, sonra elimde mevcut olandan, Yaprak Fırtınası’ndan başladım ve kesinlikle Albaya Mektup Yok ile devam edeceğim. Yaprak Fırtınası okuyup da beş yıldız verdiğim bir kaç kitabın yıldızını dörde indirmeme de neden oldu. Öyle ya onlar beş yıldızsa Yaprak Fırtınası ne?
Çeviri (İnci Kut) bence iyiydi, beni zorlamadı ve okuduğum son baskı çok güzel tasarlanmış. Can Sanat Yayınlarına teşekkürler.
*Yaprak Fırtınası’nın yayımlanma yılı 1955 ama Marquez 1949 yılında yazmış.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba puan vermedi
2 yorum
volkan köstek (@volkankostek)
Tebrik ederim.
18.01.16 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Güzel bir inceleme. Ama benim gibi daha somut kafa yapısı olanlara pek hitap etmiyor. Çok seveni olduğu gibi, bitiremeyip yarıda bırakanları da çok. Örneğin ben de bunu zar zor bitirdim ama Yüzyıllık Yalnızlığı başında bıraktım.
05.06.16 beğen cevap