up
ara

Yaprak Fırtınası Kitap İncelemeleri

Gülcan

Gülcan

@gulcann

Zor kitap...
Üzgünüm ama beğenmedim. Yani beğenmek için kendimi çok zorladım, aslında belki şimdi severim ya da olaylar şimdi patlak verecek dedim ama kitap bana çok durgun ve sıkıcı geldi. Hatta uzun bir süre Marquez kitabı okumak istemiyorum. İlk okuduğum kitabıydı. Kendisininde ilk yazdığı kitapmış.

Açık konuşayım kitabı anlamak için çok saba sarf ettim. Anladım mı? ehh işte. Anlamadığım için belkide bu yüzden çok sıkıldım okurken. Hadi yarım kalmasın. Hadi bitsin diye diye zorla bitirdim.

İçerikten bahsedeyim, kitabın ilk 100 sayfası yaprak fırtınası adlı öyküyü anlatıyor. Bu öykü bana karmaşık geldi. Ve çok durgun yani anlattığı bir doktorun bir kasabaya gelişi ve yaşadıkları ama doğru düzgün bir olay olmuyor ki bir de bunu 3 kişinin ağzından anlatmış. İçime fenalık geldi Marquez'cim. Kusura bakma. Daha sonra küçük küçük öyküler anlatıyor.Onlar da benim için çok süper olmasa da güzeldi.

Söyleyeceklerim bu kadar Nobel ödüllü kitabı beğenmeyince biraz sanki haksızlık yapmışım gibi geliyor ama napayım? yapmacık olamam. Beğenmedim.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 6 verdi
15 yorum
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
O zaman bir sonraki Marquez kitabın Albaya Mektup Yok olmalı . Onu sevecegini hissediyorum ?
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Bir süre okumasam iyi olur?
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Nobel ödüllü kitabı ?
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Kapağında 1982 nobel edebiyat ödülü yazıyor. Bu kitapla ödül almış olması lazım.
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Ödül yazara veriliyor. Kitaba değil. Diğer kitaplarında da yazıyor. O kısmı değiştir yorumları silelim.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
?Nasıl yaniii aaaaaaa ?Yazara mı veriliyor peki hangi eseriyle aldı ödülü ? ? Bir şey diycem misal filmlerde ödül alıyor orada filme veriliyor öyle değil mi? Aziz sancar da ödül aldı ama ödül alsın dedikleri için almadı. Bir buluşundan alanındaki yenilikten aldı. Peki bu yazar hangi kitabından dolayı aldı?
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Kendin ifade etmişsin mesela yenilikten dolayı? Yazar Ödül aliyor.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
İşte onu diyorum yazarın tüm kitapları şahane değildir. Bir kitabı ile almıştır ödül. Ödül aldığı kitabın üzerine Nobel ödüllü yazmalılar. Tüm kitaplarına değil. :/
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Gülcan (@gulcann) :/
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Alfred Bernard Nobel'in Vasiyeti Aşağıdaki Gibidir :

Ardımdan bıraktığım gayrimenkulumun ve servetimin tamamı, aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır. Kapital, emniyetli bir şekilde Fon'da toplanmalıdır. Bu fon'un geliri her yıl Insanlığa en büyük hizmeti yapan kişilere dağıtılmalıdır. Bu gelir beş ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde dağıtılmalıdır. Bir kısım fizik sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım kimya sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısmı fizyoloji ya da tıp alanında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım edebiyat sahasında en büyük eseri yazan""???? kişiye ????"" verilmelidir. Bir kısım Milletlerarası barış ve kardeşlik için en büyük çalışmayı yapan kişiye verilmelidir. Fizik ve kimya konusundaki keşifler, Isveç ilim konseyince değerlendirilmelidir. Tıp konusundaki çalışmalar Stokholm'deki Caroline Enstitüsü tarafından değerlendirilmelidir. Edebiyat ve barış konusundaki mükafatlar İsveç Parlementosu tarafından seçilen beş kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmelidir. En büyük ve kesin arzum mükafatlar adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet tefrika yapılmamasıdır. En mühimi, mükafatı alacak şahıs bir İskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Ama ödüller her yıl veriliyor. Şöyle düşünmek gerekirse Titanik filmi de bir çok dalda ödüllü bir filmdir. Dicaprio da Titanicdeki oyunculuğundan dolayı en iyi erkek oyuncu ödülünü almış ama bu ömür boyu süreyle onun en iyi erkek oyuncu olduğunu göstermez di mi?Tüm filmlerine en iyi erkek oyuncu amblemi yapıştırmazlar. Sadece titanicteki oyunculuğu için 98 yılında alınmış bir ödül olarak kalır. Aynı şey Nobel için de geçerli değil mi? Yazara ömür boyu çıkacak tüm kitapları için nobel ödülü vermiyorlardır herhalde. Yazdığı bir kitaba verilmiştir neden bu kitabı ödül almadıysa üstünde nobel ödüllü yazıyor?
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Kitabin üstünde yazmasinin amacı Yazarın Nobel ödüllü olduğunu belirtmesinden dolayı
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Ohh valla iyimiş o iş. Dünyada bir salak ben varmışım. Ben de yazdığına verdiler sanıyordum. O zaman bizim ödül alanlar salak gibi her yıl almaya çalışıyorlar almasınlar bir kere alıp her yıl kullansınlar ne güzel dünya. Hiç adil değilmiş bu nobel ödülleri.
31.08.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Sizin ödülü alanlar mı? Kim bunlar? Sen yine Alfred Nobel'i bir araştır bence. Senin için söylüyorum yanlış anlama. Ben kaçar arada yazdım. Misafirler var şimdi.
31.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Ya ne bileyim ülkemizde de farklı farklı ödül törenleri düzenleniyor ya. Altın portakal falan. Millet sürekli almak istiyor. Bir kere alsın ömür boyu kullansınlar :D
31.08.17 beğen cevap