up
ara

Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. Kitap

Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. Kitap Konusu ve Özeti

Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. Kitap
İçdeniz Balıkçısı kitabının da yazarı Ursula K. Le Guin tarafından kaleme alınan Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. Kitap kitabı Roman, Fantastik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753420570 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. Kitap isimli kitap 188 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Çiğdem Erkal İpek çevirmiştir. Kitap Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. Kitap kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Çiğdem Erkal İpek
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753420570
Sayfa: 188 sayfa
"Sanırım Yerdeniz Büyücüsü'nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek.Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuzbir yaşımda tamamladım-ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek."
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967

Bilimkirgunun Zarif Yazarından Fantastik Bir Öykü
Adalar Diyarı'nda bulunan Gont adasının keçi çobanlığını yapan Ged (Namı diğer Çevik Atmaca), bir gün büyücülük yeteneklerine sahip olduğunu öğrenir. Bu klasik girişten sonra, Ursula K.LeGuin'in bilimkurguda yakaladığı başarının temel sebebi olan, "gerçekten uzaklaşırken gerçeğe yaklaşmak" düsturuyla açıklanabilecek olan üslubu bizleri karşılar. Hikâye yada olaylar bir fantastik kurgudan beklenen kalitede. Ne azı nede fazlası. Açıkça söylemek gerekirse, Tolkien'in yarattığı evren de kurguladığı olaylar da daha ilgi çekici. Ancak, Ursula K.LeGuin'in de çok başarılı olduğu bir yön var; fantastik edebiyatı sadeleştirmek. Tolkien'deki kadar kafa karışıklığı yaratacak yada temeli bilmeden tam anlaşılamayacak olaylar yerine Ursula, daha sade, daha olay odaklı ve karakteri daha ilgi çekici olam bir kitap yazmayı başarmış. Bunu da, fantastik edebiyatlarda alıştığımız karakter bolluğu yaratmak yerine tek bir karakterin özelinde bu karakterin etrafına serpiştirdiği yan karakterlerle hikâyeyi besleyerek ve olaylari dallandırıp budaklandırmadan anlatarak gerçekleştiriyor. Fantastik edebiyata girmek isteyen ancak külliyatın kalınlığından korkanlar için, keyifle okunacak, tek bir kitapta olayın anlatılıp bitirildiği, diğer kitaplara kapı aralamak adına kitabın bütünlüğünden taviz verilmediği kolay bir roman. Ursula, bu yönüyle fantastik edebiyat sevsin sevmesin herkese hitap etmeyi başarabilen bir yazar. Bu seri toplamda 5 kitaptan oluşsa da her bir kitap, önceki kitaplara referans vermekle birlikte kendi başına bir roman. Bu sebeple de seri zorlanmadan okunabilir. Önceki kitapları harfi harfine hatırlama zorunluluğu yok. Seriye ikinci başlayışım ve ilk okumamda, Ged karakterine tam ısınamadığım ve Fantastik edebiyat kulvarında daha toy olduğum için, kitabın barındırdığı güzelliklerden mahrum kalmıştım. Şimdi ikinci kere yeniden seriye başladım ve görüşlerim de bu şekildedir.
(Maraton Notu; @gulcann ikinci kere okunan kitaplar da maratona dahil değil mi? Yoksa çokça sayfayı haneme yazdıramayacağım :) )
1 beğen · 1 yorum
Gülcan (@gulcann)
Dahil.
04.08.18 beğen 1 cevap
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Yazarında söylediği gibi büyümek temalı bir hikayeden oluşuyor. Korkularıyla yüzleşen genç büyücü her insanın içinde bulunduğu iyi-kötü girdabına da dokunuyor inceden. Dili çok güçlü ve hemen hikayeye alışmanızı sağlıyor. Kitabı merakla ara vermeden okudum. İlk başlarda Harry Potter gibi desem de çok farklı olduğunu, hikayenin Harry’den çok önce olduğunu anladım. Yine yazar görüşleri gereği olsa gerek, Skolastik düşünceye bir Galileo göndermesi yapmak adına , dünyanın düzlüğüyle alakalı bir diyalog oluşturmuş. Hoş bir mizansendi. Serinin ilk kitabı ve başlangıç için gayet güzel, akıcı. Daha önce okuduğum bir kitabında (Her yerden çok uzakta) baş karakter ‘’Hayali diyarlar yaratmaktan hoşlandığını hatta haritalarını çizdiğini’’ söylüyordu. Bu romanla bağdaştırma yaptım, belki yazar da buna atıfta bulunmuştur. Bilemiyorum. ^^
2 beğen · 0 yorum
Burcu K

Burcu K

@burcuk

kendine özgü
Fantastik kurgu sevenlerin okumasi gereken bi seri oldugunu dusunuyorum. Le Guin'in kendine ozgu bi dunyasi var bu seride ve basladiginiz an kendinizi olaylarin icinde buluyosunuz. Büyücülügü anlattigi icin hemen Harry Potter'i cagristirsa da, yetiskinlere daha cok hitap ediyor. Hayal dunyasi genis olanlarin keyif alacagi bi serinin ilk kitabi.
2 beğen · 0 yorum
kym

kym

@kym

Ursula teyzemiz bu kitapta "korku" ve "yüzleşme" kavramlarını güzel bir fantastik hikaye içinde incelemiş. Tavsiye ederim
0 beğen · 0 yorum

Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. Kitap - S41

Böylece Ged Hardca harflerle yazılmış mektubu çözerek okudu. Mektupta sadece, Lord Lemmerle: Sana, eğer rüzgarlar doğru eserse, Gontlu büyücülerin en büyüğü olabilecek birini yolluyorum, diye yazıyordu. Mektup, Ogion'un Ged'in henüz bilmediği gerçek ismiyle değil, Rünlerle yazılı ismi olan Kapalı Ağız diye imzalanmıştı.
Çağrı Bayraktar tarafından eklenmiştir.
lilipudd

lilipudd

@lilipud

Ged, ne kaybetmiş ne de kazanmıştı, ama kendi ölümünün gölgesini, kendi ismiyle adlandırarak, kendisini bütünlemişti; tam bir insan olmuştu.Tüm kişiliğinin bilincinde olan, kendisinden başka hiçbir güç tarafından kullanılamayacak veya ele geçirilemeyecek, o yüzden de hayatını hayattan yana yaşayacak, hiçbir zaman yıkım, acı, nefret ve karanlığın hizmetine girmeyecek bir insan.
ataç ikon Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. K...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Bunun üzerine Ged asasını iyice yükseklere kaldırdı; asanın parlaklığı dayanılacak gibi değildi; öyle beyaz ve öyle kuvvetli parlıyordu ki, bu asırlık karanlığı bile zorluyor ve yırtıyordu. Bu ışığın altında, Ged'e doğru ilerleyen o şeyden, tüm insan suretleri sıyrılıp ayrılmıştı. Bir araya toplanan şey, büzüştü, karardı ve kum üzerinde, pençeye benzeyen dört kısa bacakla sürünmeye başladı. Ama yine de ilerlemeye devam ediyor, ağzı, burnu ve kulakları olmayan, hortuma benzer sivri, hayvansı çehresini Ged'e doğru kaldırıyordu. Karşı karşıya geldiklerinde, etrafında parlayan beyaz büyücü ışığında, karalığı iyice belirginleşmişti. Doğruldu. Sessizlikte, adam ile gölgesi, yüz yüze gelerek durdular.” (S. 182)
ataç ikon Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. K...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

"İnsanı büyücü yapan kılığı mıdır?" diye cevap verdi asık bir yüzle.
"Hayır," dedi büyük oğlan. "Ama duyduğuma göre,insanı insan yapan davranışlarıymış.’’
1 beğen · 0 yorum
Rumeysa Yenel

Rumeysa Yenel

@thereaders

Akıllıya soru gerekmez; aptal ise boşuna sorar.
ataç ikon Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. K...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Rumeysa Yenel

Rumeysa Yenel

@thereaders

Fakat güç, sadece ihtiyaç anında ortaya çıkmaz: Bilgi de olması gerekir.
ataç ikon Yerdeniz Büyücüsü - Yerdeniz Serisi 1. K...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
399
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
21
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ursula K. Le Guin Kitapları
Fantastik ve bilim kurgu edebiyatına büyük katkılar sağlayan ABD'li yazar Ursula K. Le Guin'in mutlaka okunması gereken en iy...