up
ara

İlahi Bugs Bunny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti

İlahi Bugs Bunny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti Konusu ve Özeti

İlahi Bugs Bunny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti
Hacivat Seni Çağırıyor kitabının da yazarı Bahri Vardarlılar tarafından kaleme alınan İlahi Bugs Bunny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dedalus Kitap yayınevinden 0 yılında 9786054708178 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İlahi Bugs Bunny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti isimli kitap 135 sayfadan oluşuyor. İlahi Bugs Bunny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Dedalus Kitap
ISBN: 9786054708178
Sayfa: 135 sayfa
Evet, bir balinanın karnını, roman azmanı yazar Orhan Bey için bir oturma odasına dönüştüren bir kitap elinizdeki. Bu yüzden biraz ağır. Ayrıca, genç ve güzel bir kızın elbisesindeki Buggs Bunny figürü, sizi cadde ve meydanlarda onunla yürümeye çağırıyor. Öykülerinin sürükleyici olmasının nedeni bu. Çeşitlilik taşıyor öyküleri. Mesela, bu kitap yüzünden hiç okumadığınız bir Prevert şiirini rüyanızda görebilir, olup bitenin gerçek olduğunu düşünebilirsiniz. Derin, yumuşak ve hızlı bir okuma keyfi sunan İki Ciltlik Metro Bileti'nin yazarının şu an burada bulunmuyor olmasını fırsat bilerek, kendisi biraz alçakgönüllü, hemen söyleyelim: Vonnegut'un, Keret'in, Hornby'nin imreneceği mizah zekâsını ve hüznünü taşıyan Vardarlılar'ın öyküleri, Woody Allen'a "artık İstanbul'da film yapabilirim!" dedirtecek bir keyfi verebilirken, Max Brod'u "editörlüğünü ben yapsaydım, ölmeseydim de," diye hayıflandırabilecek kadar üzebilir. Peki Brod, artık bu kitabın editörü olabilir mi? Büyük bir mutlulukla, tabi ki hayır!
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan - Antalya

Bazı kitapların müthiş mi yoksa çok mu saçma olduğuna dair arada kaldığım durumlar olur. Bunun en iyi örneği Palahniuk kitaplarıdır bana göre. Okursunuz, hoşunuza gider okuduklarınız, fakat okuduklarınız size tuhaf bir şey hissettirse de bütün olarak baktığınızda ne anlamı var dersiniz. Daha da açayım, mesela bir betim okursunuz, size hiç yaşamadığınız bir duygu ya da anı hissettirir. Tekrar okuduğunuzda bu his bir anda kaybolur. Az önce neden öyle hissettim peki bu cümlede ilginç bir şey var dersiniz. Gariptir yani böyle kitaplar. Cümlelerin sizlerle bağ kurduğu belki yazarın bile düşünmediği bir atmosferi siz yaratmışsınızdır kafanızda. Bu kitap da biraz böyle. Çok katmanlı yapısı ile beyin yakan cinsten. Katmanlar arasındaki geçiş ise pamuk ipliği kıvamında, bazen de hiç bulunmamakta. Özellikle kitaba ismini veren öykü çok acayipti. Farklı bir kitap okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Öykülere geçersek:


1- Denizin Dibindeki Çam Ağaçları : Babasını kaybettikten sonra annesinin yeni eş adayı ile çıktığı denize girme macerasını hayalgücü yardımı ile eşsiz bir deneyime dönüştüren ufaklığın hikayesi

2- Levathan Meseli : Dev bir deniz canlı tarafından yutulan Orhan'ın herkesin takdir ettiği bir adama dönüşmesinin hikayesi

3- İlahi Bugs Bunny Komedyasına İki Ciltlik Metro Bileti : Bir feniküler hattında gençliğe doğru çıkılan bir yolculuk. Üstelik iki ciltlik bir kitap ile. Üstelik bugs bunny thsirtlerle.

4 katmanlı bir hikaye.

4- Müthiş Bir Klip : Bir klibin görüntülerinden yola çıkarak sevdiği kadına methiyeler yazan yine tuhaf bir hikaye.

5- Bay A ve Bay B: Yine çok katmanlı, bir rüyayı temel alan, öykü içerisinde öykü içeren bir yazım.

6- Ruh Doktoru: Ölümden sonraki belli bir süre ruhun bedenden ayrılmadığı andaki hayat/varoluş ismi ne ise artık; durumu ele alan, önerme ve felsefe ile dolu bir hikaye.

7- Adını Sen Söyle: Konudan konuya geçen, konulara neden geçildiği hiç anlaşılmayan adını sizin koyabileceğiniz bir hikaye.
0 yorum

İlahi Bugs Bunny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan - Antalya

"Oraya da memleketin birçok çay bahçesi gibi Çınaraltı derler, oysa arkasındaki ağaç bir meşedir. Meşealtı gerçekten o kadar kötü mü duruyordu, yoksa insanlar Çınaraltı isminde çok rahatlatıcı, güven verici bir şey, ne bileyim tanıdıklıktan gelen bir huzur mu buluyorlardı?"
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan - Antalya

"İki laflarından biri çılgınca olan tipler vardır ya, genelde de küfrettirecek kadar sıradandırlar, çılgınca eğlendik, çılgınca tatil geçirdik, şunu çılgınca yaptık, bunu çılgınca yaptık, çılgınca, çılgınca, çılgınca..."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan - Antalya

"büyük ağızlar öfkeyi, sevinci, üzüntüyü, kararlılığı doğru dürüst saklayamazlar."
0 yorum